Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2008)

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 27, 2008 7:27 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ »

Mυωπία μέχρι 4,5 βαθμούς επιτρέπεται. Παραπάνω βγαίνεις Ι2 και κόβεσαι
Anonymous

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ! ΘΑ ΠΑΩ ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ, ΚΑΙ ΕΜΑΘΑ ΠΩΣ ΤΟ ΟΡΙΟ ΜΥΩΠΙΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΛΟΚ ΕΙΝΑΙ 3. ΤΗΡΗΤΑΙ ΑΥΣΤΗΡΑ; ΕΔΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΛΕΤΕ ΠΩΣ ΑΜΑ ΕΙΜΙΑ Ι1 ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΛΟΚ ΚΑΙ ΤΟ ΟΡΙΑ ΜΥΩΠΙΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΩ Ι1 ΕΙΝΑΙ 4,5... ΤΙ ΙΣΧΙΕΙ ΤΕΛΙΚΑ; ΞΕΝΕΡΩΣΑ ΜΕ ΤΟ ΟΡΙΟ 3 Κ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΣΙΓΟΥΡΑ! ΕΧΩ ΣΤΟ ΕΝΑ ΜΑΤΙ 3,75 ΚΑΙ 4 ΣΤΟ ΑΛΛΟ... ΘΑ ΠΑΩ ΛΟΚ;

Anonymous

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

Θα σε παρουν αν δεν βγεις γιωτα
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από yandr »

KTM έγραψε:ΕΧΩ ΣΤΟ ΕΝΑ ΜΑΤΙ 3,75 ΚΑΙ 4 ΣΤΟ ΑΛΛΟ... ΘΑ ΠΑΩ ΛΟΚ;



Στο άρθρο για την σωματική ικανότητα υπάρχει το ΦΕΚ που γράφει όλες τις παθήσεις και σε τι κατηγορία σε ρίχνουν.

Ρίξε μια ματιά εκεί.

ΥΓ. Σε παρακαλώ μην γράφεις με κεφαλαία...
Anonymous

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπέρα παιδια να ρωτήσω και εγώ κάτι.
Οταν λέτε 4 βαθμούς εννοείτε 2 στο κάθε μάτι;
Αθροιστικά πάει;

stergios
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί Σεπ 30, 2008 12:03 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από stergios »

Θα πω όσα ξέρω για την οπτική οξύτητα, αν και δεν είμαι οφθαλμίατρος, αλλά έχω σπουδάσει ΤΕΙ Ιατρικών εργαστηρίων!!

Λοιπόν όταν λέμε οπτική οξύτητα, εννοούμε το βαθμό της διακριτικής ικανότητας του ματιού. Δηλαδή ο βαθμός στον οποίο γίνονται αντιληπτές λεπτομέρειες και η περίμετρος των αντικειμένων!!
Αυτή συνήθως, καθορίζεται ως η μικρότερη απόσταση που το ματι μπορεί να διακρινει μεταξύ τους δύο γραμμές(δύο σημεία)- ελεγχο οπτικής οξύτητας!!
Ελεγχο οπτικής οξύτητας κανουμε με τους πίνακες SNELLEN, όπου ξεκινάμε να διαβάζουμε απο τη γραμμη με τα μεγαλύτερα γράμματα, μέχρι και τη γραμμη με τα μικρότερα γράμματα.
Ακτίνες που προέρχονται από αποσταση μακρια, από μία αποσταση πανω απο 6 μέτρα θεωρουνται παραλληλες και εστιαζονται(συναντώνται)επάνω στη κύρια εστία(στο σημειο που προβαλεται το ειδωλο στον αμφιβληστροειδη)!!

Λοιπόν εξεταζομαστε απο τα 6 μετρα, οποτε ο παραπανω συλλογισμος μπορει να εκφραστει σε κλάσμα

πραγματική αποσταση(6 μέτρα) δια της φυσιολογικης αποστασης(αποσταση στην οποια το φυσιολογικο ατομο μπορει να διαβασει και τα μικροτερα γραμματα)!!

Και το 10/10(δεκα δεκατα)ειναι οι αριθμοι που εκφραζουν το ποσοστο της ορασεως, π. χ 1/10=0,1

Ελπιζω να βοήθησα!!
GENERAL
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 11, 2008 4:02 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από GENERAL »

Δηλαδη μεχρι ποση μυωπια μπορει να εχει καποιος και ποσο αστυγματισμο;
stergios
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί Σεπ 30, 2008 12:03 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από stergios »

Φίλε GENERAL ότι σου λέει η προκήρυξη ισχύει!!
Εάν κάπου γραφει για βαθμούς μυωπίας και αστυγματισμό τότε αυτό θα ισχύει!!
Εαν δεν γράφει και έχεις απορίες ρώτα καλύτερα στο στρατολογικό γραφείο της περιοχής σου για απαντήσεις. Δυστυχώς ότι λεει η προκήρυξη είναι κανόνας και δεν αλλάζει!!
Anonymous

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

ρε παιδια, επειδη προκειται να κανω λειζερ στα ματια για να φυγει η μυωπια (ειμαι παραπανω απο το οριο και θελω να παω ειδ. δυν)υπαρχει περιπτωσει να με βγαλουν γιωτα; οποιος γνωριζει ας απαντηση.
ευχαριστω...
Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 27, 2008 7:27 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ »

Όχι, δεν σε βγάζουν Ι2. Ό καλύτερός μου φίλος υπηρετεί τώρα ε. δ αμφίβιος και είχε κάνει λέιζερ. Από 8 βαθμούς πήγε στο 0,75-1. Δεν είπε τίποτα και απολύτως κανένα πρόβλημα. Τώρα ίσως για αλεξίπτωτα το ψάχνουν λίγο παραπάνω οπότε δεν μπορώ να πω με σιγουριά, αλλά πιστεύω ότι και εκεί δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
Η μεγαλοσύνη στα έθνη δεν μετριέται με το στρέμμα, με της καρδιάς το πύρωμα μετριέται και το αίμα! Ι-ΜΑΚ
Anonymous

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

ευχαριστω ρε παιδια για την απανταση, με ηρεμησατε.
Anonymous

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΡΩΤΗΣΕΙ, ΚΑΙ ΣΟΡΥ ΑΝ ΓΙΝΟΜΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟΣ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΥΩΠΙΑ ΣΤΙΣ ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ. ΤΟ ΦΕΚ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Ι2 ΒΓΑΙΝΕΙΣ ΠΑΝΟ ΑΠΟ 4,5 (ΕΓΩ ΕΧΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ), ΑΛΛΑ ΡΩΤΗΣΑ ΣΤΟ 401 ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΕΕΔ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΓΙΑ 3! ΠΩΣ ΘΑ ΜΑΘΩ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ; ΒΥΣΜΑ ΜΕ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΠΑΙΖΕΙ; ΝΑ ΓΡΑΨΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΟΤΙ ΕΧω 2 βαθμους μυωπια ασπουμε;

και κατι ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ... ΘΑ ΚΟΨΩ ΤΗΝ ΑΝΑΒΟΛΗ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ(ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΕΡΘΕΙ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ), ΘΑ ΜΕ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΕΙΔ. ΔΥΝ. Η ΠΕΖΙΚΟ ΟΣΤΕ ΝΑ ΠΑΩ ΜΕΤΑ ΕΙΔΙΚΕΣ; ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΙ ΕΓΡΑΨΕ ΚΑΠΙΟΣ ΓΙΑ ΝΑΥΤΙΚΟ, ΚΑΙ ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ Κ ΑΥΤΗ Η ΕΚΔΟΧΗ!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Κ ΣΟΡΥ ΠΟΥ ΣΑΣ ΖΑΛΙΣΑ ΑΛΛΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΥΘΕΝΑ!

πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από πειραιωτης »

yandr ευχαριστω πολυ για την απαντηση! ΚΤΜ εγω θα σου απαντησω με αυτα που εχω ακουσει! στο στρατο εισαι ο, τι δηλωνεις(και 4 βαθμους να εχεις μυωπια μπορεις να δηλωσεις 1,5, δε ξερω αν παιζει καμια εξεταση για την οξυτητα παντως τον περασμενο νοεμβρη ενας φιλος μου μπηκε στο σξ και ενω ειχε 3,5 μυωπια δηλωσε 0.75 και 1 χωρις να περασει καποια εξεταση!)

το ερωτημα σου για την μεταταξη εχει απαντηθει ηδη απο αλλο χρηστη! ψαξε και θα το βρεις! ισως εχει γινει μεταφορα!

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες