Πληροφορίες για εξάμηνη θητεία

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Adrianiotis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Μάιος 21, 2012 4:30 am
Επικοινωνία:

Πληροφορίες για εξάμηνη θητεία

Δημοσίευση από Adrianiotis »

Καλησπέρα σας,έχω κυπριακή και ελληνική υπηκοότητα και μένω μόνιμα στην Ελλάδα και γι αυτό θα κάνω μειωμένη θητεία στην Κύπρο. Θα ήθελα να μάθω κάποια πράγαμτα για την θητεία.

1) Πόσο κρατάει η βασική εκπαίδευση και πόση άδεια παίρνουμε μετά;

2) Πόση συνολική άδεια δικαιούμαι κατά τη διάρκεια του 6μήνου και υπάρχουν φοιτητικές άδειες;

3) Υπάρχει περίπτωση να μου καλύπτει ο στρατός εισιτήρια για Ελλάδα ή να μπορώ να έρχομαι με στρατιωτικά αεροπλάνα;

4) Επειδή σπουδάζω πληροφορική και έχω σχεδόν τελειώσει, παίζει αν το ζητήσω να με βάλουν σε κάποιο γραφείο;

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά δε ξέρω τίποτα

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Άβαταρ μέλους
Εθνοφρουρός
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 26, 2011 7:27 am
Επάγγελμα: Ηλεκτρολόγος
Επικοινωνία:

Πληροφορίες για εξάμηνη θητεία

Δημοσίευση από Εθνοφρουρός »

1) 20 και κάτι μέρες. Θα πάρεις άδεια KΑΙ στη βασική εκπαίδευση. Οι άδειες που δικαιούσαι μετά είναι 2 μέρες το μήνα.
2) Όπως προείπα 2 μέρες άδεια το μήνα παίρνεις. Δε θυμάμαι βέβαια αν χρεώνονται και αυτές που δίνονταιστη βασική εκπαίδευση. Για φοιτητικές άδεια δε ξέρω.
3) Οχι για σένα που θα υπηρετήσεις στην Εθνική Φρουρά. Στην ΕΛΔΥΚ δίνονται αεροπορικά εισητήρια.
4) Σε γραφείο θα σε βάλουν κατά 99% επειδή είσαι "μεγάλος" και τελειόφοιτος σχολής.

Φιλαράκι ότι άλλο θες ρώτα! Και καλή θητεία να έχεις σε 1 μήνα ;)
Adrianiotis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Μάιος 21, 2012 4:30 am
Επικοινωνία:

Πληροφορίες για εξάμηνη θητεία

Δημοσίευση από Adrianiotis »

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου, ξέρεις αν θα πρέπει να παρουσιάσω κάποιο χαρτί από τη σχολή μου που να λέει ότι έχω τελειώσει; Επίσης ξέρεις περίπου πώς μας πάει; Δηλαδή πότε μένεις μέσα και κάθε πότε έχεις εξόδους ή εξαρτάται από το στρατόπεδο που θα με πάνε;

Ευχαριστώ και πάλι

Άβαταρ μέλους
Εθνοφρουρός
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 26, 2011 7:27 am
Επάγγελμα: Ηλεκτρολόγος
Επικοινωνία:

Πληροφορίες για εξάμηνη θητεία

Δημοσίευση από Εθνοφρουρός »

Ναι. Καλό είναι να πας ένα αντίγραφο του πτυχιού σου. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Ίσως μόνο να κερδίσεις κάτι. Για τις διανυχτερεύσεις εξαρτάται το στρατόπεδο. Αλλά συνήθως είναι 2-3 φορές την εβδομάδα. Η κατοικία που θα δηλώσεις ότι επαναπατρίζεσαι σε ποια επαρχία ανήκει; Συνήθως πας στο αντίστοιχο Κ. Ε. Ν.(Κέντρο εκπαίδευσης νεοσύλλεκτων)
Όχι ότι έχει κάποια σημασία, κουβέντα να γίνεται. Εγώ ήμουν στο Κ. Ε. Ν. Λάρνακας :D
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες