Μειωμένη θητεία λόγω αναπηρίας γονέα

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία λόγω αναπηρίας γονέα

Δημοσίευση από Greek_Army »

Η διαδικασία για την μείωση θητείας λόγω αναπηρία γονέα έχει αναλυθεί σε προηγούμενα μηνύματα, υπάρχει και σχετικός νόμος.

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Κατάθεση πτυχίου στο στρατό

Όπως βλέπεις υπάρχουν πολλά θέματα στο φόρουμ.

Άβαταρ μέλους
KS91
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 14, 2014 11:20 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία λόγω αναπηρίας γονέα

Δημοσίευση από KS91 »

Καλησπέρα παιδιά!
Λοιπόν 31 του μηνός τελειώνει η αναβολή μου. Με διάλλεξαν πολεμική αεροπορία και στην αρχή άκουγα εφόσον πήρα αναβολή ότι τώρα μπορεί να με καλέσουν οπουδήποτε αλλού αλλά διάβασα τώρα ότι κάτι τέτοιο δεν υσχίει.
Θελω να ρωτήσω...
Ο πατέρας μου είναι ανάπηρος με ποσοστό αναπηρίας 76% Από ότι ξέρω έχω το δικαίωμα να πάρω μετάθεση κοντά στο σπίτι μου σαν προστάτης και θέλω να ρωτήσω αν δικαιούμε μειωμένη θητεία και αν ναι,
Έχω έναν αδερφό που γεννήθηκε και μένει Γερμανία. Είναι από τον πρώτο γάμο του πατέρα μου ο οποιός δεν είχε την επιμέλεια του. Ο αδερφός δεν υπηρέτησε και από ότι κατάλαβα παλιότερα μου είχε πει κάτι για αναβολή επαόριστον (δεν ξέρω αν γίνεται κάτι τέτοιο ίσως απλά βγήκε ανυπότακτος εξωτερικού και να ντρέπεται να το πει) αλλά σίγουρα αν δικαιούτε μειωμένη θητεία δεν την έκανε. Οπότε τώρα που θα πάω εγώ δικαιούμε μειωμένη θητεία; Και αν ναι από ότι διάβασα πρέπει να πάω στο στρατολογικό γραφείο να δώσω τα δικαιολογιτικά πριν παρουσιαστώ;
Έχω και μια αδερφή από ότι ξέρω δεν έχει κάποια σχέση όμως αυτό.

Άβαταρ μέλους
Ir@klis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 05, 2015 2:51 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία λόγω αναπηρίας γονέα

Δημοσίευση από Ir@klis »

Καλημερα θελω να κανω μια ερωτηση παρουσιαζομαι τη Δευτερα Αεροπορία στην 124 ΠΒΕ η μητερα μου εχει αναπηρια (ολικη αναστροφη σπλαχνων) ειναι μικροτερη απο 67/100 δεν θυμαμαι ποσο ακριβως ειναι, και επειδη ειμαι μοναχοπαιδι εχει φρικαρει και δεν κανει να ταραζεται γενικα

Δεν ειμαι Προστατης οικογενειας!

Η θεια μου αδερφη της μητερας μου που ειναι χωρισμενη Συγγενεια Α βαθμου εχει αναπηρια 80/100 οπως καταλαβαινετε για οτι θελει τρεχω εγω μιας και η κορη της ειναι μικρη...

Πειρα και στην Αεροπορια και στο Ρουφ τους ειπα οτι δεν θελω μειωμενη Θητεια θελω κατ΄εξερεση μεταθεση στην Αθηνα πειρα απαντησεις κουλες μπορει ισως φερτε τα χαρτια μαζι σας μα μου παρτε εδω μου εδωσαν τηλεφωνα που δεν λειτουργουσαν γενικα μια τρελα (ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ) με αποτελεσμα απαντηση να μην παρω μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει

Σας ευχαριστω για το χρονο σας

ΥΓ... Ειχα παρει παλιοτερα στο ρουφ πριν αλλαξει η κυβερνηση και ειχα πει οτι επειδη θελω να ειμαι Αθηνα για τους παραπανω λογους αν δεν γινεται μεσω αεροποριας να κανω αιτηση να αλλαξει το χαρτι μου να μπω πεζικο και να δηλωσω εθελοντικα προεδρικη φρουρα μου ειπαν τοτε οτι το χαρτι αλλαζει σε εξαιρετικες περιπτωσεις (ΖΗΤΩ ΤΟ ΒΥΣΜΑ ΚΑΜΜΕΝΟΣ ΤΣΙΠΡΑΣ ΑΛΛΑΞΑΝ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣΑΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΝΑΥΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΕΘΝΟΣΩΤΗΡΕΣ) αλλα να μη στεναχωριεμαι διοτι οι ΣΜΗΝΙΤΕΣ πανε στον τοπο κατοικιας διοτι Ειναι πολλοι λιγοι τωρα βεβαια παμε Εβρο εγω το δικιο μου που θα το βρω; Να σας πω οτι το Χαρτι μου για Αεροπορια πριν Αλλα και μετα την αναβολλη που πειρα λογο σπουδων ηρθε χωρις βυσματα και τετοια αν ειχα βυσμα δεν θα τα εγραφα αυτα

cuervo

Μειωμένη θητεία λόγω αναπηρίας γονέα

Δημοσίευση από cuervo »

Να διαβάσεις το παρακάτω θέμα που αφορά την κατ'εξαίρεση μετάθεση.

/forum/forum_posts.asp?TID=2513

Άβαταρ μέλους
Ir@klis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 05, 2015 2:51 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία λόγω αναπηρίας γονέα

Δημοσίευση από Ir@klis »

Το διαβασα αλλα δεν εβγαλα ακρη επειδη μπαινω αυριο με τα παραπανω δεδομενα θα μπορεσω να κυνηγήσω μεταθεση η να μην ασχοληθω καθολου ;
cuervo

Μειωμένη θητεία λόγω αναπηρίας γονέα

Δημοσίευση από cuervo »

Θα μπορέσεις λογικά, απλά πρέπει να διαβάσεις το συγκεκριμένο θέμα, σε μηνύματα υπάρχει η σχετική διαταγή από την ιστοσελίδα του ΓΕΣ.
giorgaros22
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Απρ 19, 2015 4:46 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία λόγω αναπηρίας γονέα

Δημοσίευση από giorgaros22 »

Είμια 22 ετων ο αδερφος μου 27 εχει 67 % αναπηρια κι η μητερα μου 50 % αναπηρία. Δικαιούμαι μειωμένη θητεία;
Kuduro

Μειωμένη θητεία λόγω αναπηρίας γονέα

Δημοσίευση από Kuduro »

Καλησπερα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση ειμαι ο μεγαλυτερος γιος της οικογενειας Ειμαι 19 χρονον και ο μικροτερος αδερφος μου ειναι 18.Ο πατερας μου εχει Αναπηρια 80% λογο Τριπλου μπαι πας και η κεντρικη αρτηρια ειναι βουλομενη δεχομαι καποια μηωση; Και αν ναι τι θα πρεπει

να κανω

chribarb
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Οκτ 13, 2015 9:52 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία λόγω αναπηρίας γονέα

Δημοσίευση από chribarb »

Καλησπέρα σε όλους. Θέλω να κάνω μια ερώτηση. Η μητέρα μου έχει 67% αναπηρία και άνω και θεωρείται ανίκανη κάθε εργασίας. Επίσης ο μόνος ή ο μεγαλύτερος γιος. Δικαιούμαι μειωμένη θητεία; Ευχαριστώ!
Koukis
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Οκτ 23, 2015 7:47 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία λόγω αναπηρίας γονέα

Δημοσίευση από Koukis »

Γεια σας θα ηθελα να ρωτησω εαν εισαι παιδι χωρισμενων γονιων, σε εχει η μητερα σου , η οποια εχει 80% αναπηρια τι μειωση θητειας δικαιουσαι; Ευχαριστω
Κωστης

Μειωμένη θητεία λόγω αναπηρίας γονέα

Δημοσίευση από Κωστης »

Καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω αν δικαιουμαι μειωμενη θητεια σε περιπτωση που ενας απο τους 2 γονεις μου εχει αναπηρια μεγαλυτερη απο 80% και ειμαι ο μεγαλυτερος Γιος της οικογενειας; Σε περιπτωση που δικαιουμαι θα ειναι 8μηνο; Και ποια η διαδικασια που θα πρεπει να ακολουθησω;Ευχαριστω και συγνωμη αν κουρασα με τα πολλα ερωτηματα.

νικος

Μειωμένη θητεία λόγω αναπηρίας γονέα

Δημοσίευση από νικος »

Παιδια σος, μου δημιουργηθηκε μια απορια διαβαζοντας τις περιπτωσεις για μειωμενη θητεια. Αναφερει οτι δικαιουσαι μειωμενη θητεια σε περιπτωση που ενας γονεας ειναι ανικανος για εργασια. Κ ρωταω εγω τι σημαινει αυτο; Δηλαδη σε περιπτωση που ενας γονεας εχει υψηλοτατο ποσοστο αναπηριας και εργαζεται κανονικα παρολαυτα, χανεις το δικαιωμα να εχεις μειωμενη θητεια ; Οποιςο γνωριζει ας κανει τον κοπο να μου απαντησει
γιαννης

Μειωμένη θητεία λόγω αναπηρίας γονέα

Δημοσίευση από γιαννης »

Αδερφε καλησπερα. Εχω την ιδια απορια με εσενα. Η μητερα μου εχει 67% αναπηρια λογω 2 ογκων... Παρ'αυτα δουλευει με δυσκολια αλλα δουλευει... Εμαθες αν τελικα μπορεις να κανεις 8μηνο?
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης