ΣΝΔ: Ακαδημαική Εκπαίδευση

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
καπιος

ΣΝΔ: Ακαδημαική Εκπαίδευση

Δημοσίευση από καπιος »

ειμαι αξιωματικος του ναυτικου... σημαιοφορος(ανθυπολοχαγος)

περασα απο την δοκιμων

τα μαθηματα ειναι αρκετα δισκολα

θελει πολλη διαβασμα

πιστεψτε με

Anonymous

ΣΝΔ: Ακαδημαική Εκπαίδευση

Δημοσίευση από Anonymous »

Φιλε rovverr24 μαλλον φετος θα ειμαι οτι λεει το ονομα μου συγκεκριμενα μαχιμος, θελω να σου πω κατι, βλυκειου δεν διαβαζα σχεδον καθολου{συνεπως οχι και φυσικη που ειχε πολυ ηλεκτρισμο} Και εχω δει το προγραμμα σπουδων Των μαχιμων Το οποιο εχει πολυ ηλεκρισμο στην φυσικη Υπαρχει περιπτωση να εχω προβλημα με τα μαθηματα της σχολης. Εγραψα 19.5 μαθ και φυσικη στις πανελληνιες. Εχω ξεκινησει εδω και 2 βδομαδες κα ι διαβαζω φυς βλυκειου μηπως το παρατραβαω. Σε παρακαλω απαντα αν ξερεις κατι
Anonymous

ΣΝΔ: Ακαδημαική Εκπαίδευση

Δημοσίευση από Anonymous »

Δε θα εχεις προβλημα αν διαβαζεις, μια φιλη μου μπηκε ΣΜΑ ειδικη κατηγορια με 15000 μορια και τελειωσε σχεδον με αριστα και κανει τωρα διδακτορικο στο πανεπιστημιο πελοποννησου στην Τριπολη στα ηλεκτρονικα... Οι γαλλοι λενε vouloir c est pouvoir =θελω αρα μπορω Ενας αλλος γνωστος μου μεταναστης απο Γερμανια μπηκε στους ηλεκτρολογους στο Αριστοτελειο με 11.000 μορια αλλα εριξε τοσο διαβασμα που τελειωνει τωρα με βαθμο πανω απο 8.5 που ειναι εξαιρετικος βαθμος για πολυτεχνειο.

Επισης η φυσικη Β'λυκειου τουλαχιστον οταν εδινα εγω ειχε νομους κουλομπ κτλ σχεδον καμια σχεση δλδ με την υλη της ΣΝΔ.

Επιμενουν λίγο στον ηλεκτρισμο γιατι οι μαχιμοι κυριως θελουν ν ασχοληθουν με αυτο σε μεταπτυχιακο επιπεδο επειδη η σχολη εχει παραδοση απο πολυ παλαιοτερα χρονια...

Ο Ναυαρχος Πεζοπουλος ηταν ο πρωτος επιστημονας Ελληνας ηλεκτρολογος, διδακτορας και τακτικος καθηγητης του ΕΜΠ

Eπισης επιμενουν γιατι αν δεις μια φρεγατα, ειναι γεματη αισθητηρες και κεραιες, απο συστηματα ECCM ΕCM ηλεκτρονικου πολεμου, ρανταρ παλμικα και συνεχους κυματος η διαταξης φασης, ζευξεις δεδομενων υψηλων ταχυτητων MIDS link 11-16 κτλ, δορυφορικες τηλεπικοινωνιες, συστηματα ναυτιλιας, συστηματα διαχειρισης μαχης και κατευθυνσης βληματων επιφανειας-επιφανειας επιφανειας-αερος και επιφανειας-εδαφους, συστηματα ανθυποβρυχιακου πολεμου χαμηλων συχνοτητων, συστηματα λειζερ και υπερυθρων, οποτε οπως καταλαβαινεις τ α συστηματα αυτα εκμεταλλευονται μεγαλο μερος του ηλεκτρομαγνητικου φασματος, απο συχνοτητες υπερβολικα χαμηλες που χρειαζονται για υποθαλασσια ερευνα κατω απο 200ΗΖ μεχρι συχνοτητες ανω των 30GHZ οποτε η γνωση ηλεκτρισμου και φυσικης ειναι πανακεια...

ΜΑΧΙΜΟΣ
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 05, 2008 3:57 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΝΔ: Ακαδημαική Εκπαίδευση

Δημοσίευση από ΜΑΧΙΜΟΣ »

μουλαρι έγραψε: Φιλε rovverr24 μαλλον φετος θα ειμαι οτι λεει το ονομα μου συγκεκριμενα μαχιμος, θελω να σου πω κατι, βλυκειου δεν διαβαζα σχεδον καθολου{συνεπως οχι και φυσικη που ειχε πολυ ηλεκτρισμο}  Και εχω δει το προγραμμα σπουδων  Των μαχιμων  Το οποιο εχει πολυ ηλεκρισμο στην φυσικη  Υπαρχει περιπτωση να εχω προβλημα με τα μαθηματα της σχολης. Εγραψα 19.5 μαθ και φυσικη στις πανελληνιες. Εχω ξεκινησει εδω και 2 βδομαδες κα ι διαβαζω φυς βλυκειου μηπως το παρατραβαω. Σε παρακαλω απαντα αν ξερεις κατι

Αρχικα γεια σας. Εγω το εγραψα απλως ξεχασα το κωδικο μου. Ειπα να βαλω νερο στο κρασι μου και να επιστρεψω στο forum μετα απο κεινο το θεμα Και να μου λυσετε ορισμενες αποριες. Λοιπον roverr24 σε ευχαριστω για την απαντηση αλλα και για το θαρρος που μου εδωσες. Εσυ εχεις καλη αρχαιοτητα, πως τα πηγαινες με τα μαθηματα, σε ποιο καραβι εχεις υπηρετησει αν θες απαντας σε ολα αυτα;
Anonymous

ΣΝΔ: Ακαδημαική Εκπαίδευση

Δημοσίευση από Anonymous »

Παντα πρεπει να βαζεις νερο στο κρασι σου οπως οι αρχαιοι πιναν οινο κεκαρμενο με μελι και αλλα μυρωδικα και τον ανακατευαν στους κρατηρεςΕικόνα

Στο σχολειο ειχα συγκεντρωσει 18600 μορια οποτε και στη ΣΝΔ ημουν αρκετα διαβαστερος, τον πρωτο καιρο βεβαια ηταν κουραστικα τα πραγματα και καπως καμπτεται η θεληση.3ος τελειωσα απο τους 10, ο δευτερος ειχε ελαχιστη διαφορα απο μενα και η πρωτη ηταν γυναικα.

Με πηραν αμεσως σε μεταπτυχιακο αν και λογω δουλειας το εχω τρεναρει πολυ. Δε μπορω να σου πω ακριβως σε πιο πλοιο ειμαι οχι για μενα αλλα για ευρυτερους λογους ασφαλειας, παντως αλλο θεωρια αλλο πραξη αν ς αρεσουν τα μηχανηματα γενικα οταν δεις κινητηρες απο φρεγατα αεριοστροβιλους και συστημα μεταδοσης κινησης θα νιωσεις δεος

ΜΑΧΙΜΟΣ
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 05, 2008 3:57 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΝΔ: Ακαδημαική Εκπαίδευση

Δημοσίευση από ΜΑΧΙΜΟΣ »

Εγω θελω μαχιμος φιλε μου ετσι και αλλιως δεν μου αρεσουν τοσο οι μηχανικοι ασε που δεν πιανω και την βαση. Γουσταρω πιο πολυ τα των επιχειρησεων, ασε που θα θελα καποτε να γινω κυβερνητης πλοιου και δεν μου αρεσει τοσο η μηχανολογια. Εχω κατεβει στο μηχανοστασιο της Υδρας, δυο tein δυο olympus σωστος! Θυμαμαι και το συστημα αφαλατωσης! Αλλα πραγματικο δεος εχω νιωσει οταν ειδα μηχανοστασιο εμπορικου γκαζαδικου νομιζω, που ειναι τεραστια καραβια. Συνεχιζω, εσυ διαβαζες τα 2 δυωρα που αναφερονται στο προγραμμα, διαβαζες καθολου εξω απο τη σχολη; , εχω ακουσει οτι υπαρχει η ταση αν θες οτι και καλα δεν ασχολουμαστε και τοσο με τα μαθηματα πιο πολυ για τους μαχιμους γιατι εσεις οι μηχανικοι ειστε πιο επιστημονες ισχυει κατι τετοιο; Στο ρωταω γιατι θελω να ξερω, ειναι παρα πολυ δυσκολο να βγεις στους πρωτους μαχιμους αν και εφοσον διαβαζεις; Συγνωμη αν σε κουραζω ετσι! Οσο για τον κρασι,[γρηγορα δωστε μου κρασι ωστε να υγρανω το μυαλο μου και να πω κατι πνευματικο] ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ
Χρηστος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ Οκτ 22, 2021 11:04 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΝΔ: Ακαδημαική Εκπαίδευση

Δημοσίευση από Χρηστος »

Μα στην σχολη τα μαθηματα που κανουν οι μηχανικοι του ναυτικου ή της αεροποριας δεν ειναι παρομοια με των ΑΕΙ; Δλδ ειναι πιο γενικα αυτα που κανουν με στην σχολη;

Anonymous

ΣΝΔ: Ακαδημαική Εκπαίδευση

Δημοσίευση από Anonymous »

Ποσες ωρες καθημερινα αφιερωνονται για μελετη των ακαδημαικων μαθηματων; Δλδ ποσες περιπου ωρες "ελευθεριας"για να διαβασουν;
MGEN
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 05, 2009 6:14 am
Τοποθεσία: Germany
Επικοινωνία:

ΣΝΔ: Ακαδημαική Εκπαίδευση

Δημοσίευση από MGEN »

j-sts έγραψε:Ποσες ωρες καθημερινα αφιερωνονται για μελετη των ακαδημαικων μαθηματων; Δλδ ποσες περιπου ωρες "ελευθεριας"για να διαβασουν;


Περίπου δυόμισι ώρες το απόγευμα.

Anonymous

ΣΝΔ: Ακαδημαική Εκπαίδευση

Δημοσίευση από Anonymous »

Εχω καποιες ερωτησης κυριως περιεργειας.
οι ξενοι δοκιμοι, γιατι πληροφορηθηκα οτι υπαρχουν και αλλοδαποι στη σχολη, κανουν ακριβως τα ιδια μαθηματα με τους υπολοιπους; Θελω να πω, ξερουν τοσο καλα ελληνικα;
και τελος, σχετικα με τα ακαδημαικα μαθηματα, κανουν περιπου τα ιδια και με το ιδιο στυλ διδασκαλιας οπως και στο λυκειο; Ή διαφερουν, ως πιο εξειδικευμενα, ως γνωσεις δηλαδη που χρειαζονται στο ναυτικο... ; Για παραδειγμα στη φυσικη τι κανουν;
MGEN
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 05, 2009 6:14 am
Τοποθεσία: Germany
Επικοινωνία:

ΣΝΔ: Ακαδημαική Εκπαίδευση

Δημοσίευση από MGEN »

j-sts έγραψε:Να σαι καλα, θα πληροφορηθει... Αναρωτιεμαι ακομα πως του κατεβηκε η ιδεα.
τεσπα, για να επανελθουμε στα περι σχολης, εχω καποιες ερωτησης κυριως περιεργειας.
οι ξενοι δοκιμοι, γιατι πληροφορηθηκα οτι υπαρχουν και αλλοδαποι στη σχολη, κανουν ακριβως τα ιδια μαθηματα με τους υπολοιπους; Θελω να πω, ξερουν τοσο καλα ελληνικα;
και τελος, σχετικα με τα ακαδημαικα μαθηματα, κανουν περιπου τα ιδια και με το ιδιο στυλ διδασκαλιας οπως και στο λυκειο; Ή διαφερουν, ως πιο εξειδικευμενα, ως γνωσεις δηλαδη που χρειαζονται στο ναυτικο... ; Για παραδειγμα στη φυσικη τι κανουν;


Οι αλλοδαποί πριν να ενταχθούν στο 1ο έτος της ΣΝΔ περνούν προκαταρκτική εκπαίδευση στην Ελληνική γλώσσα για να μπορέσουν ν' αντεπεξέλθουν στις απαιτήσεις των μαθημάτων τα οποία είναι ίδια για όλους.

Τέλος τα μαθήματα της σχολής είναι πανεπιστημιακού επιπέδου και δεν υπάρχει σύγκριση με του Λυκείου. Διατίθενται επίσης εργαστήρια που καλύπτουν τις ανάγκες της πρακτικής εξάσκησης των Δοκίμων στους θεματικούς τομείς που αφορούν τα σχετικά μαθήματα π. Χ. Γενικής και εφαρμοσμένης φυσικής, ηλεκτροτεχνίας, τεχνολογίας ναυτικών υλικών κλπ.

Anonymous

ΣΝΔ: Ακαδημαική Εκπαίδευση

Δημοσίευση από Anonymous »

MGEN έγραψε:
Οι αλλοδαποί πριν να ενταχθούν στο 1ο έτος της ΣΝΔ περνούν προκαταρκτική εκπαίδευση στην Ελληνική γλώσσα για να μπορέσουν ν' αντεπεξέλθουν στις απαιτήσεις των μαθημάτων τα οποία είναι ίδια για όλους.

Τέλος τα μαθήματα της σχολής είναι πανεπιστημιακού επιπέδου και δεν υπάρχει σύγκριση με του Λυκείου. Διατίθενται επίσης εργαστήρια που καλύπτουν τις ανάγκες της πρακτικής εξάσκησης των Δοκίμων στους θεματικούς τομείς που αφορούν τα σχετικά μαθήματα π. Χ. Γενικής και εφαρμοσμένης φυσικής, ηλεκτροτεχνίας, τεχνολογίας ναυτικών υλικών κλπ.



τελεια. Νομιζω οτι κατι τετοιο διευκολυνει ιδιαιτερα την εμπεδωση των γνωσεων.
ιδιαιτερες κλισεις των δοκιμων σε καποιο συγκεκριμενο αθλημα η μαθημα αντιμετωπιζονται διαφορετικα; Αναδεικνυονται οι κλισεις αυτες εντος σχολης; Η ολοι αντιμετωπιζονται ως ισοι κι ομοιοι; Καλα για τα αθληματα οσο να ναι θα υπαρχει η διακριση, η συμμετοχη σε ομαδες κτλ, αλλα σε επιπεδο μαθηματων;

Υ. Γ. Να με συγχωρειτε για το βομβαρδισμο ερωτησεων, απλα ρωταω ακομα τη παραμικρη λεπτομερεια. Το θεωρω σημαντικο να ξερω τι επροκειτο να αντιμετωπισω σε καθε επιπεδο.
MGEN
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 05, 2009 6:14 am
Τοποθεσία: Germany
Επικοινωνία:

ΣΝΔ: Ακαδημαική Εκπαίδευση

Δημοσίευση από MGEN »

Αυτοί που έχουν κλίση σε κάποιο άθλημα (στίβο, κολύμβηση, μπάσκετ κλπ.) εντάσσονται στις αντίστοιχες ομάδες, προπονούνται και λαμβάνουν μέρος στους αγώνες στους οποίους συμμετέχει η σχολή.

Όσοι φέρνουν καλή βαθμολογία στα μαθήματα παίρνουν κάποια σειρά στην τάξη τους και ο πρώτος ονομάζεται αρχηγός της τάξης του και μάλιστα αυτό φαίνεται και στη στολή με ένα αστέρι. Στο 4ο έτος, ο αρχηγός Τάξης ονομάζεται αρχηγός σχολής και είναι βαθμοφόρος. Επίσης βαθμοφόροι ονομάζονται και ένας ορισμένος αριθμός δοκίμων μετά τον αρχηγό.

Η σειρά αποφοίτησης από τη σχολή μετράει, μαζί και με άλλες επιδόσεις σαν αξιωματικός πλέον, στις προαγωγές και γενικά στην εξέλιξη.

Anonymous

ΣΝΔ: Ακαδημαική Εκπαίδευση

Δημοσίευση από Anonymous »

MGEN έγραψε:
Η σειρά αποφοίτησης από τη σχολή μετράει, μαζί και με άλλες επιδόσεις σαν αξιωματικός πλέον, στις προαγωγές και γενικά στην εξέλιξη.



μπορεις να δωσεις λιγο περισσοτερες λεπτομερειες περι αυτου; Τι παραπανω δηλαδη "απολαμβανει" καποιος που θα βγει με καλη σειρα απο τη σχολη;
MGEN
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 05, 2009 6:14 am
Τοποθεσία: Germany
Επικοινωνία:

ΣΝΔ: Ακαδημαική Εκπαίδευση

Δημοσίευση από MGEN »

j-sts έγραψε:
MGEN έγραψε:
Η σειρά αποφοίτησης από τη σχολή μετράει, μαζί και με άλλες επιδόσεις σαν αξιωματικός πλέον, στις προαγωγές και γενικά στην εξέλιξη.



μπορεις να δωσεις λιγο περισσοτερες λεπτομερειες περι αυτου; Τι παραπανω δηλαδη "απολαμβανει" καποιος που θα βγει με καλη σειρα απο τη σχολη;


Πιο γρήγορες προαγωγές κυρίως στους ανώτερους και ανώτατους βαθμούς.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης