Tί σημαίνει στράτευση εκτός ΕΣΣΟ;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
eroulos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 5:32 am
Επικοινωνία:

Tί σημαίνει στράτευση εκτός ΕΣΣΟ;

Δημοσίευση από eroulos »



Kαλησπέρα.

Είμαι 35 χρονών, και μόλις τελείωσα τις σπουδές μου για χρόνια στο εξωτερικό, μετά από πολλά προβλήματα και μέσα και έξω που με εμπόδισαν τόσα χρόνια από το να διεκπεραιώσω τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις. Παρ'όλα αυτά σκοπός μου ήταν πάντα όταν τελειώσω να κάνω τη θητεία μου κανονικά, και το γρηγορότερο. Ήρθα Ελλάδα πριν 3 μέρες, και καθώς υπάρχουν πολλοί λόγοι που επιβάλλουν να τελειώσω με αυτή την εκκρεμότητα το γρηγορότερο, το πρώτο που έκανα ήταν να πάω να παρουσιαστώ στη στρατολογία και να τους ζητήσω να με παραλάβουνε άμεσα (είμαι κατανεμημένος στο ναυτικό).

Η ΕΣΣΟ ειχε μόλις λήξει, και εγώ δεν είχα διακόψει την ανυποταξία πριν την ΕΣΣΟ -γκαντεμιά που δεν ήμουν εδώ λίγες μέρες νωρίτερα-, οπότε ο μόνος τρόπος για να παρουσιαστώ άμεσα και να μη με πασάρουν στην επόμενη ΕΣΣΟ (που θα ήταν πολύ δυσάρεστο για έναν αριθμό από προσωπικες συγκυρίες) ήταν να ζητήσω άμεση κατάταξη εκτός ΕΣΣΟ, εφικτό λόγω του ότι έχω κλείσει τα 35.

Το πρόβλημα είναι το εξής, ή μάλλον τα εξής δύο:

Πρώτον, ότι απ'ότι μου λένε εκτός ΕΣΣΟ κατάταξη γίνεται μόνο για όσους θέλουν να εξαγοράσουν τη θητεία τους μετά το 40ημερο. Εγώ δεν ανήκω σε αυτή την κατηγορία, δεν έχω κανένα λόγο να το κάνω -και δεν μπορώ και οικονομικά, γιατί οι τιμές εξαγοράς είναι πλέον 'τσιμπημένες'. Οπότε θα μπω μεν, αλλά εξαγορά μην περιμένουνε -θα τους το πω με το καλημέρα και έχει ο Θεός.

Ξέρει κανένας αν αυτό θα δημιουργήσει πρόβλημα;

Δεύτερο, και πιο σημαντικό, δεν έχω καταλάβει καθόλου τι είδους θητεία θα είναι αυτή. Μέχρι τώρα ήξερα ότι η θητεία χωρίζεται σε κάποια στάνταρ μέρη, ανεξάρτητα από τις παραλλαγές που έχει η πορεία του καθενός: Βασική εκπαίδευση που την κάνεις μαζί με όλους και άνευ της οποίας δεν μπορείς να πορευτείς στη συνέχεια, ορκωμοσία, άδεια, και μετά πρώτη μετάθεση για όπου πάει ο καθένας (παραμεθώριο ή οπουδήποτε.) Εγώ τώρα, τη βασική προφανώς την έχασα, δεδομένου ότι θα παρουσιαστώ ακριβώς 20 μέρες μετά την έναρξη της -και αν δεν απατώμαι στο ναυτικό τόσο κρατάει, στις 3 βδομάδες είναι η ορκωμοσία. Θα πάω στο στρατόπεδο που είναι όλοι ενώ αυτοί θα σχολάνε; Να κάνω τί, να το φυλάω όταν δε θα'ναι κανείς; Μόνος μου θα ορκιστώ; Ή θα πάω μια μέρα και θα φύγω με τους υπόλοιπους;-είναι βασική εκπαίδευση αυτό; Μετά ξέρω ότι, ακριβώς τις τελευταίες μέρες πριν την ορκωμοσία, κανονίζεται (για τους περισσότερους) το που θα πάνε μετά, γι'αυτό και όλοι οι φαντάροι προσπαθούν να βάλουν ότι μέσα έχουν εκείνες τις μέρες για ευμενή μετάθεση. Η δική μου αντίστοιχη διαδικασία πότε θα οριστεί;

Μή βρίσκοντας κανέναν που να μπορεί να μου απαντήσει σε αυτά, ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς ιδέα. Ελπίζω να μη σας βαρύνω, αδέρφια. Η αλήθεια είναι ότι φτάνω σε αυτό το σημείο πολύ ταλαιπωρημένος από τα τελευταία χρόνια, και ψάχνω να έχω μια όσο γίνεται σαφή εικόνα για το τι με περιμένει προσεχώς.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

eroulos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 5:32 am
Επικοινωνία:

Tί σημαίνει στράτευση εκτός ΕΣΣΟ;

Δημοσίευση από eroulos »


Να φανταστώ ότι δεν έχει τύχει σε κανέναν;
οκ δεν πειράζει, και πάλι ευχαριστώ όποιον πήρε το χρόνο να το διαβάσει.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Tί σημαίνει στράτευση εκτός ΕΣΣΟ;

Δημοσίευση από Greek_Army »

Στην ουσία απλά παρουσιάζεσαι με όσους έχουνε πάρει αναβολές για λόγους υγείας πχ

εξ'αναβολής κατάταξη

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

ούτε μόνος σου θα είσαι, ούτε θα ορκιστείς μόνο σου, γενικά θα είναι σαν να παρουσιάζεσαι με την εσσό, απλά θα μπεις σε διαφορετική ημερομηνία

eroulos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 5:32 am
Επικοινωνία:

Tί σημαίνει στράτευση εκτός ΕΣΣΟ;

Δημοσίευση από eroulos »

Ευχαριστώ για την απάντηση πρώτα-πρώτα.
Οι άλλοι δεν θα'χουν φύγει; Αφού αν δε κάνω λάθος, στην α εσσο πν φετος η ορκομωσία είναι 25 -εγώ θα μπαίνω ή εκείνη τη μέρα ή την επόμενη. Θα παρουσιαστώ ενώ οι άλλοι θα φεύγουν; Τι βασική εκπαίδευση θα'ναι αυτη;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Tί σημαίνει στράτευση εκτός ΕΣΣΟ;

Δημοσίευση από Greek_Army »

Φίλε μου σου ξανά λέω, δεν θα είσαι μόνος σου, θα είστε και άλλα άτομα οπότε μια χαρά βασική εκπαίδευση θα κάνεις
eroulos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 5:32 am
Επικοινωνία:

Tί σημαίνει στράτευση εκτός ΕΣΣΟ;

Δημοσίευση από eroulos »

Οκ. Και η ορκομωσία/πρώτη άδεια για μας που θα'μαστε μέσα μετά τις 25 μετατίθεται για μετά. Πότε να την υπολογίζω περίπου, ξέρεις?
st

Tί σημαίνει στράτευση εκτός ΕΣΣΟ;

Δημοσίευση από st »

Καλησπερα,
παρουσιαζομαι εκτος εσσο τον μαρτιο, ειμαι απο μετατοπιση καταταξης για λογους υγειας.
Το σημειωμα καταταξης λεει να παρουσιαστω μεσα σε 10 μερες απο τη ληξη της αναβολης.5-15 μαρτιου.
αν παρουσιαστω νωρις, π. Χ.5-8 μαρτιου θα κανω την ιδια εκπαιδευση και θα ορκιστω με αυτους της β εσσο, επειδη οι ημερομινιες θα συμπιπτουν.
Αν ομως παρουσιαστω πιο μετα, π. Χ.12-15 λογικα θα ορκιστω πιο μετα ετσι; Μαζι με τους υπολοιπους που παρουσιαζονται εκτος εσσο;
Η απορεια μου ειναι η εξης: Αν παρουσιαστω πιο αργα, πχ 10 μερες μετα την β εσσο θα μπορω να δηλωσω ειδικες δυναμεις Η στρατονομια; , δλδ υπαρχει περιπτωση να χασω το κλιμακειο που θα περασει απο εκει;
και κατι αλλο, η εκπαιδευση ειδικων δυναμεων ή στρατονομιας αρχιζει αμεσως μετα την ορκομοσια της καθε εσσο; Υπαρχει δλδ η περιπτωση να αρχισουν αυτοι την εκπαιδευση και εγω να ειμαι ακομα στο κεντρο για να συμπληρωσω τις 3 εβδομαδες, σωστα;
ευχαριστω

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Tί σημαίνει στράτευση εκτός ΕΣΣΟ;

Δημοσίευση από Greek_Army »

Από την στιγμή που παρουσιάζεσαι εκτός ΕΣΣΟ δεν μπορείς να πας στα επίλεκτα σώματα του στρατού (ειδικές δυνάμεις-στρατονομία-Προεδρική Φρουρά) και εννοείται Δόκιμος
st

Tί σημαίνει στράτευση εκτός ΕΣΣΟ;

Δημοσίευση από st »

Οκ ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση
εισαι σιγουρος ομως;
ρωταω γιατι η κανονικη εσσο μπαινει στις 5-8, αν παρουσιαστω και εγω εκεινες τις μερες δεν υπαρχει περιπτωση να μπορω να δηλωσω;
δλδ ειναι νομος οτι οσοι ειναι εκτος εσσο δεν εχουν το δικαιωμα;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Tί σημαίνει στράτευση εκτός ΕΣΣΟ;

Δημοσίευση από Greek_Army »

Δεν είσαι μόνο εκτός εσσό αλλά προέρχεσαι και από μετατόπιση κατάταξης για λόγους υγείας, στα επίλεκτα σώματα δεν πάνε τέτοια άτομα που προέρχονται είτε από αναβολές για λόγους υγείας είτε από μετατόπιση για ακριβώς τον ίδιο λόγο
κσ

Tί σημαίνει στράτευση εκτός ΕΣΣΟ;

Δημοσίευση από κσ »

Καλημερα σα; Μπενω εκτος εσσο το αυγουστο για προλημα υγειας. Μπορς ν παρω τωρα κανονικη αναβολη λογο υγειας;
Θοδωρης
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 14, 2016 4:33 pm
Τοποθεσία: Εκτός εσσο
Επικοινωνία:

Tί σημαίνει στράτευση εκτός ΕΣΣΟ;

Δημοσίευση από Θοδωρης »

Είμαι εκτός εσσο. Είχα πάρει την τελευταία αναβολή μου για λόγους υγείας (υποτιθετε) μόνο κ μόνο για να τελειώσω την σχολή μου δεν μου είχαν πει ότι δεν θα μπορώ να επιλέγω ως υεα και επιταδεα ειδικών δυνάμεων αντίθετος μου είπαν ότι δεν θα αντιμετώπιση κανένα πρόβλημα από το φρουραρχείο της Χιου. Αν με είχα ενημερώσει δεν θα την επερνα και θα εμπενα κανονικά έχω κάνει τα πάντα και δεν έχω βρει άκρη είναι κρίμα να μην σε αφήνουν να κάνεις κάτι που θες πολύ πόσο μάλλον όταν έχεις ολλα τα προσόντα και θα ήθελα αν υπάρχει κάποιο παραθυράκι έτσι ώστε να μπορώ να επιλέγω ως υεα και έπειτα δεα ειδικών δυνάμεων να μου το πει γιατί είναι ο διακαής μου πόθος
cuervo

Tί σημαίνει στράτευση εκτός ΕΣΣΟ;

Δημοσίευση από cuervo »

Θοδωρης έγραψε:Είμαι εκτός εσσο. Είχα πάρει την τελευταία αναβολή μου για λόγους υγείας (υποτιθετε) μόνο κ μόνο για να τελειώσω την σχολή μου δεν μου είχαν πει ότι δεν θα μπορώ να επιλέγω ως υεα και επιταδεα ειδικών δυνάμεων αντίθετος μου είπαν ότι δεν θα αντιμετώπιση κανένα πρόβλημα από το φρουραρχείο της Χιου. Αν με είχα ενημερώσει δεν θα την επερνα και θα εμπενα κανονικά έχω κάνει τα πάντα και δεν έχω βρει άκρη είναι κρίμα να μην σε αφήνουν να κάνεις κάτι που θες πολύ πόσο μάλλον όταν έχεις ολλα τα προσόντα και θα ήθελα αν υπάρχει κάποιο παραθυράκι έτσι ώστε να μπορώ να επιλέγω ως υεα και έπειτα δεα ειδικών δυνάμεων να μου το πει γιατί είναι ο διακαής μου πόθος


Δεν γίνονται δεκτοί όσοι έχουν πάρει αναβολή για λόγους υγείας έστω και ας είναι μούφα κατά τα λεγόμενα σου, αυτό έπρεπε να το ψάξεις περισσότερο εσύ και να μην στηρίζεσαι σε άλλους, τώρα ο διακαής πόθος σου θα παραμείνει εκεί ως έχει και την επόμενη φορά φρόντισε να μην στηρίζεσαι σε τρίτους Εικόνα

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες