ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Terminator »

Εχεις λίγο χαμηλότερα μόρια απο τους κανονικούς υποψήφιους αύριο βγαίνουν επίσημα οι βάσεις 10 το πρωί περίμενε να δεις τις βάσεις

http://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-panellhnies/mhxanografiko/stratiotikes-astynomia/743-eidikes-kathgories-stratiwtikwn-scholwn.html

Μιχάλης

ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Μιχάλης »

Μετά την αποφοίτησή μου από το ΣΣΑΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ είμαι Ανθυπολοχαγός σωστά; Αλλά πόσος είναι ο βασικός μου μισθός και κάθε πόσα χρόνια παίρνω προαγωγή; Επίσης πόσο είναι το ποσό που θα λαμβάνω ως οικονομική βοήθεια όταν θα φοιτώ στη σχολή; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Ολυμπία

ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Ολυμπία »

Γεια σας. Οταν καποιος εχει υψος 1,58 και βαρος 49- 50 κιλα περναει ΣΣΑΣ;
Bill1993
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2017 6:27 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Bill1993 »

Οχι, το οριο για γυναικες ειναι 1.60, τωρα αν εχεις γνωστο στην επιτροπή όλα ειναι πιθανά... αλλα δύσκολα.
ipopsifios
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Μάιος 02, 2018 2:44 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από ipopsifios »

Στην σσας υπαρχει δυνατοτητα αθλησης στον ελευθερο χρονο (εννοω γυμναστηριο με βαρη η καποιο γηπεδο για αθληματα) και αν ναι μηπως μπορειτε να μου πειτε για ποιο αθλημα; Ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από marsupilami »

Ναι υπαρχουν αθλητικες εκγαταστασεις αλλα οι σασσιτες πιστευω στν ελευθερο τς χρονο διαβαζουν περισσοτεροο
Mpamies

ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Mpamies »

Υπαρχει καποιος απο ΣΣΑΣ ιατρικο/οδοντιατρικο να μου πειντα θετικα και αρνητικα καθε τμημτατος και γενικα για τη μετ επειτα πορεια, γιατι δε ξερω ποιο να δηλωσω πρωτο στο μηχανογραφικο
Μαρία κ.

ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Μαρία κ. »

Ερώτηση: ΣΣΑΣ ιατρική τα δωμάτια πώς είναι;

Πχ θάλαμοι όλοι μαζί και για διάβασμα σε κάποια βιβλιοθήκη ή σε δωμάτια 2 ,3 παιδιά με γραφεία μέσα?

Ιωαννα

ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Ιωαννα »

Γεια σας θα ηθελα να ενημερωθώ για τα ενοικια εκτος της σχολης και αν ειναι ειναι αναγκαστικο να νοικιασω εξω και αν οχι μπορω να πηγαινω πτην σχολη μονο για λιγο ή για υπνο; Θελω τα Θετικα και τα αρνητικα, σκέφτομαι Ιατρικο Σασσ και θεκω οτι πληροφοριες μπορει να εχετε. Προτιμώ πληροφορίες απο ατομα που έχουν φοιτήσει ΣΑΣΣ για να ειμαι σιγουρη. Οτι άλλο θεωρείτε κατάλληλο να αναφερθει, παρακαλω καντε το. Ευχαριστώ.
gfdp

ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από gfdp »

Επειδή κανείς δεν τα λέει μαζεμένα, τα γράφω εγώ:

- Μην ακούς όσους λένε ότι είναι χαλαρά από στρατιωτικής άποψης. Το "χαλαρά" είναι σχετικό: Η ΣΣΑΣ δεν είναι το χάλι άλλων Σχολών όπως η ΣΣΕ, ΣΜΥ, Ναυτικών Δοκίμων, και Ικάρων. Παραμένει όμως στρατιωτική σχολή, άρα σίγουρα χειρότερη από στρατιωτική θητεία, από σχολές Πυροσβεστών και Αστυνομικών, πόσω μάλλον από το να ήσουν απλώς φοιτήτρια. Μάλιστα χειρότερη και από ΣΑΝ, για λόγους που δεν είναι της παρούσης.

- Η φάση «να πηγαίνω στη σχολή μόνο για λίγο ή για ύπνο» είναι απλά αστεία. Πες το σε κάποιον μαθητή/απόφοιτο της σχολής να γελάσει λίγο το χειλάκι του. Η πραγματική φάση είναι η εξής:Από την στιγμή που θα παρουσιαστείς σε οποιαδήποτε στρατιωτική σχολή, και στη ΣΣΑΣ αυτομάτως:1) Ξυπνάς καθημερινά 06:00,2) Έχεις υποχρεωτική γυμναστική (ξεκάθαρα σαν καψόνι, όχι ότι θα γίνεις φετάς),

3) Έχεις υποχρεωτικό πρωινό4) Έχεις αναφορά στους θαλάμους στις 07:00, όπου θα περάσουν αξιωματικοί / μεγαλοετείς να σου πρήξουν τα αρχίδια / τιμωρήσουν (με στερήσεις εξόδου) / φωνάξουν / ρίξουν για κάμψεις κλπ (και καλά εκπαίδευση),

5) Συνεχίζεις με «ακαδημαϊκή» εκπαίδευση. Η μόνη διαφορά μεταξύ των σχολών είναι εδώ: Οι ΣΣΕ, ΣΜΥ, Ικάρων, βασικά όλες οι υπόλοιπες σχολές πλην των ΣΣΑΣ και ΣΑΝ μορφώνονται εντός της Σχολής, με ότι συνεπάγεται αυτό για την ποιότητα της εκπαιδευτικής διαδικασίας. Οι ΣΣΑΣ και ΣΑΝ έχουν το καλό ότι βγαίνεις στο ΑΠΘ για να παρακολουθήσεις μαθήματα, άρα ελευθερία (πρακτικά είσαι για αρκετές ώρες της ημέρας έξω από το τρελοκομείο που λέγεται «στρατιωτική σχολή»).6) Ακολουθείς το λοιπό πρόγραμμα, που ίσως διαφέρει λίγο μεταξύ διαφορετικών σχολών, πρέπει να ακολουθείται ωστόσο αυστηρά. Είναι απόγευμα και νύσταξες επειδή χτες φύλαγες σκοπιά 03:00-05:00; Αν το πρόγραμμα λέει μελέτη, θα είσαι στα μελετητήρια και θα μελετάς.

Στη ΣΣΑΣ από ένα έτος και μετά έχεις αρκετά μαθήματα έξω (το αν πας ή το ρισκάρεις μη πηγαίνοντας είναι δικιά σου επιλογή) οπότε στην πράξη μετά την αναφορά θα ξαναμπείς το απόγευμα/ βράδυ, αποφεύγοντας τον όλο αυτόν αυνανισμό. Εξ' ου και το απαραίτητο του να νοικιάζεις έξω.7) Το Σαββατοκύριακο βγαίνεις έξω (Παρασκευή απόγευμα) και ξαναμπαίνεις (Κυριακή βράδυ). Εκτός κι αν έχεις τιμωρηθεί ή έχεις υπηρεσία, οπότε μένεις μέσα και συνεχίζεις το πρόγραμμα που περιγράφεται στη Σχολή. Εδώ προφανώς έγκειται και η τρομοκρατία που επικρατεί στις Σχολές, καθώς ο εγκλεισμός άνω των 2,3, άντε 4 ημερών, κουράζει πολύ.8) Εκτελείς υπηρεσίες: Σκοπιές, περίπολα, εφόδους, θαλαμοφυλακές, φυλάκιο πύλης κλπ. Ο, τι θα έκανε ένας φαντάρος στη θητεία του, πολύ πιο τυπικά όμως και ακολουθώντας σωστά τους κανονισμούς.9) Πηγαίνεις θερινή (ή και χειμερινή) διαβίωση κάπου στην ύπαιθρο (εξαρτάται από τη Σχολή). Κοιμάσαι σε σκηνάκια (καμιά σχέση με αυτά που βλέπεις στα camping), ακολουθείς ακόμα πιο αυστηρό πρόγραμμα από ότι εντός της Σχολής (πιο «στρατιωτική» εκπαίδευση), είσαι μες στη βρώμα όλη μέρα, χέζεις / κατουράς στις πιο εφιαλτικές τουαλέτες που έχεις φανταστεί. Και πάλι η ΣΣΑΣ είναι λίγο καλύτερα, καθώς η διαβίωση είναι δίπλα στην φοιτητική κατασκήνωση του ΑΠΘ, οπότε έστω το ΣΚ ζεις λίγο σαν φοιτητής.10) Παίρνεις σοβαρή άδεια, μόνο Πάσχα, Χριστούγεννα και κάνα 20ήμερο - 40ήμερο το καλοκαίρι, μετά τη θερινή διαβίωση.Γενικά όσοι μπαίνουν σε Στρατιωτικές Σχολές έχουν κατά 99% κάποιο από τα ακόλουθα χαρακτηριστικά: Άγχος για το μέλλον τους, χαμηλή αυτοεκτίμηση (περί της ικανότητάς τους να ανταποκριθούν σε μια αγορά εργασίας), οικονομικά προβλήματα στην οικογένεια. Το υπόλοιπο 1% είναι καυλωμένοι με τον στρατό.Για όσους ανήκουν στην 2η Κατηγορία, πάω πάσο. Για όσους ανήκουν στην 1η, όμως, θα έλεγα να κάνουν μια αυτοκριτική σαν μαθητές, ειδικά αφότου δουν πώς πήγαν στις πανελλήνιες (και άρα πόσο καλά κρίνουν τον εαυτό τους) : Έχω όρεξη να δουλέψω, να διαβάσω, να προσπαθήσω για να πετύχω, με ενδιαφέρει η αυτοβελτίωσή μου, με ενδιαφέρει να εξελίσσομαι συνεχώς; Αν όχι, τότε φίλε μαθητή πήγαινε στρατιωτική σχολ (... συνεχίζεται ...)
Άβαταρ μέλους
GeoCommand
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Τρί Μαρ 12, 2019 6:31 pm
Ενδιαφέροντα: Στρατός- σχέδιο-Αεροπορία
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από GeoCommand »

Ιωαννα έγραψε:Γεια σας θα ηθελα να ενημερωθώ για τα ενοικια εκτος της σχολης και αν ειναι ειναι αναγκαστικο να νοικιασω εξω και αν οχι μπορω να πηγαινω πτην σχολη μονο για λιγο ή για υπνο; Θελω τα Θετικα και τα αρνητικα, σκέφτομαι Ιατρικο Σασς και θεκω οτι πληροφοριες μπορει να εχετε. Προτιμώ πληροφορίες απο ατομα που έχουν φοιτήσει ΣΑΣΣ για να ειμαι σιγουρη. Οτι άλλο θεωρείτε κατάλληλο να αναφερθει, παρακαλω καντε το. Ευχαριστώ.
Από όλα όσα διαβασες και μπήκε στον κόπο ο από πάνω να γράψει

Κρατάς :1) αυστηρότητα στο ωράριο και όχι ζωή αιωνίου φοιτητή

2) πειθαρχια και ανοχή σε εντολές

3) διάβασμα και γυμναστικη (κάποιες φορές υπό μορφή καψονιού

Όλα τα άλλα :1) αποθυμένα μιας αποτυχίας ή τρολ

2) αποφυγη της πειθαρχίας, κλασικό δείγμα φυγοπονίας

Στρατιωτική σχολή (με κριτήριο όχι το δημοσιο-υπαλληλίκι) = διάβασμα, πειθαρχία, διαρκής προετοιμασία (κάτι που αρκετοί από τα 18 έως 22 χρόνια τους δεν έχουν ιδέα τι είναι) και πρωτίστως προετοιμασία για προάσπιση των αυτονόητων αλλά και προστασία ατόμων σαν τον σχολιαστή από πάνω.

Άμμες δέ γ' εσσόμεθα πολλώ κάρρονες
Ελενη0405!
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 07, 2020 12:45 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Ελενη0405! »

Γειά σας, είμαι μαθήτρια Α'λυκειου και σκέφτομαι για ΣΣΑΣ ( οικονομικο ) ωστόσο εχω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με την σχολή. Εάν μπορεί να μου απαντήσεις κάποιος που ξέρει θα με βοηθούσε αρκετά! 1)επιτρέπεται το κινητό μέσα στη σχολή;

2)κάθε φορά που οι φοιτητές επιστρέφουν από την έξοδο τούς γίνεται έλεγχος ώστε να μην φέρουν πράγματα στη σχολή που δεν επιτρέπονται;

3)πόσα ατομα είναι σε ένα δωμάτιο και τους χωριζουν με βάση την πανεπιστήμιακη τους προτίμηση;

4)μπορεί κανείς αφου βγει από τη σχολή για εξοδο να επιστρέψει οποία ώρα θέλει εφόσον δεν έχει υπερβεί το επιτρεπομενο όριο;

5)υπάρχουν και γίνόνται φιλίες μέσα στη σχολή;

6)είναι πολλοι αυτοί που νοικιάζουν εκτός σχολής;

Αυτές ήταν οι απορίες μου , μπορεί ορισμενες να σας φανηκαν περιεγες αλλά θεωρώ πως είναι πράγματα που πρεπει να ξέρει κανείς πριν μπει στη σχολή. Εάν γνωρίζει , λοιπόν, κάνεις ας μου απαντήσει αν είναι εύκολο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Άβαταρ μέλους
Nontas
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 28, 2020 10:55 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Nontas »

1) μόνο χωρίς κάμερα 2) η αλήθεια είναι πως δεν έχεις και πολλά μέρη να κρύψεις πράγματα μέσα στην στολή έτσι κι αλλιώς

5) προφανώς εφόσον θα είσαι με τα ίδια άτομα για 5 χρόνια θα κάνεις φιλίες αλλά αυτό είναι προσωπικό του καθενός

6) έξω απ' την σχολή θα είσαι μόνο ΠΣΚ και Τετάρτες αλλά επειδή χρειάζεται και κάποιο μέρος για να αλλάζεις την στολή εξόδου πολλοί νοικιάζουν ένα σπίτι κοινό για 3-4 άτομα ας πούμε. Τουλάχιστον από γνωστούς μου που έχουν περάσει αυτό ξέρω

Αθηνά

ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Αθηνά »

Γεια σας, με ενδιαφέρει η ΣΣΑΣ (οικονομικό). Αν ανήκεις σε μια αθλητική ομάδα Α΄ κατηγορίας, επιτρέπετε να βγαίνεις για καθημερινές προπονήσεις και να συμμετέχεις σε αγώνες;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες