Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από D.Y.K »

Ok να σου απαντήσω τότε και εγώ με την σειρά μου ότι η συγκεκριμένη κοπέλα μάλλον ήταν άσχετη με το άθλημα. ΠΟΤΕ η θητεία δεν ήταν 9μηνη στην ΠΑ. Όπως σου έγραψα και πιο πάνω θα υπηρετήσεις 12 μήνες. Αυτοί που δικαιούνται μόνο μειωμένη θητεία υπηρετούν 9 μήνες. Ελπίζω να σε κάλυψα.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Greek_Army »

Και όμως η κοπέλα μια χαρά του τα είχε πει κατά κάποιο τρόπο, στην αεροπορία υπάρχει 12μηνη και 9μηνη θητεία, απλά για να κάνει κάποιος 9 μήνες θα πρέπει να υπηρετήσει όλη του την θητεία σε μονάδες του Έβρου του Β. Α Αιγαίου η των Δωδεκανήσων, δηλαδή 1 μήνα Τρίπολη και 8 μήνες σε μια μονάδα από τα προαναφερθέντα.
Pantsos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Φεβ 19, 2013 4:10 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Pantsos »

AΡα μπορει και φετος να ισχυει κατι τετοιο; Δεν γουσταρω 12 μηνες.:P. Καλυτερα 9, θα παρω πτυχιο πιο γρηγορα.
Pantsos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Φεβ 19, 2013 4:10 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Pantsos »

Ειδατε. Το τονισα ποσες φορες.Δηλαδη μπορουμε να υπηρετησουμε 9 μηνες (λες και αμα καναμε 12 κανονικα μετα απο την βασικη εκπαιδευση θα μας εστελναν στον τοπο μας :P. Μπορουν να με στειλουν κοζανη ενω ειμαι αεροπορια; )

Και τι πρεπει να κανω /δηλοσω για να υπηρετησω 9 μηνες;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Greek_Army »

Μεγάλε σου έχω γράψει 3 τόπους που πιάνεται το 9μηνο, τα υπόλοιπα θα τα μάθεις όταν παρουσιαστείς, τέλος με αυτό το θέμα, το κάναμε επιστήμη.
Pantsos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Φεβ 19, 2013 4:10 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Pantsos »

Δεν ζητησα τους τοπους. Τους εχεις ηδη αναφερει.

Τι πρεπει να δηλωσω/ πω/αναφερω για να κανω 9 μηνες και ας παω σε εβρο ή σε νησι (αφου δεν πληρω τα αλλα για να κανω 9μηνο, ας παω σε καποια απο αυτα τα 3 μερη. Εξαλλου που αλλου θα με στειλουν αφου τελειωσει η εκπαιδευση; Θεσσαλονικη; Λαρισα; Παλι μακρυα ειναι)

Που θα το δηλωσω; Στην στρατολογια; Οταν θα παρουσιαστω τριπολη;

(Παρακαλω μην παρερμηνευεται. Διαβαστε λιγο καλυτερα το μηνυμα και οχι στα "πεταχτα" γιατι "
φωναζετε¨χωρις λογο.)

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Nassos »

Ένα παιδί που γνωρίζω υπηρέτησε το 2011 Πολεμική Αεροπορία (βύσμα φυσικά). Στην αρχή δήλωσε Μύκονο, του είπαν ότι θα κάνει 12μηνό, και έτσι δήλωσε Ρόδο για να κάνει 9μηνο. Και νομίζω το δήλωσε όταν παρουσιάστηκε Τρίπολη.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Greek_Army »

Pantsos έγραψε:Δεν ζητησα τους τοπους. Τους εχεις ηδη αναφερει.

Τι πρεπει να δηλωσω/ πω/αναφερω για να κανω 9 μηνες και ας παω σε εβρο ή σε νησι (αφου δεν πληρω τα αλλα για να κανω 9μηνο, ας παω σε καποια απο αυτα τα 3 μερη. Εξαλλου που αλλου θα με στειλουν αφου τελειωσει η εκπαιδευση; Θεσσαλονικη; Λαρισα; Παλι μακρυα ειναι)

Που θα το δηλωσω; Στην στρατολογια; Οταν θα παρουσιαστω τριπολη;

(Παρακαλω μην παρερμηνευεται. Διαβαστε λιγο καλυτερα το μηνυμα και οχι στα "πεταχτα" γιατι "
φωναζετε¨χωρις λογο.)



Greek_Army έγραψε:Μεγάλε σου έχω γράψει 3 τόπους που πιάνεται το 9μηνο,τα υπόλοιπα θα τα μάθεις όταν παρουσιαστείς, τέλος με αυτό το θέμα, το κάναμε επιστήμη.


Σου έγραψα όταν παρουσιαστείς θα μάθεις τις λεπτομέρειες, άρα το δηλώνεις στην Τρίπολη, αν ήτανε να το δηλώσεις στην στρατολογία θα σου έλεγα να πας στην στρατολογία, απλή λογική είναι, αν κάνεις 12μηνο θα σε στείλουν παραμεθόριο και μετά από 5 μήνες κοντά στον τόπο διαμονής σου.
Pantsos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Φεβ 19, 2013 4:10 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Pantsos »

Τωρα μιλησατε ακριβως. Ευχαριστω.

ΕΕ. Το καλοκαιρι σκεφτομαι να βγαλω διπλωμα φορτηγου ή λεωφορειου.

Για να οδηγεις τα φορτηγακια του στρατου πρεπει να εχεις στρατιωτικο διπλωμα;(οπως εβγαζαν οι πατεραδες μας) ; Εννοω εχωντας το πολιτικο διπλωμα θα μπορω να μεταφερω τους στρατιωτες ή θα ειναι κανενας αλλος εμπειρος, παλιος, για οδηγος. Οχι τπτ αλλο, μπας και γκλειτωσουμε λιγο τις σκοπιες :P

Hamburglar
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Απρ 07, 2013 9:49 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Hamburglar »

Καλησπέρα, τον Σεπτέμβριο θα τελειώσω με τη σχολή μου (Μηχανολόγος Μηχανικός) και τον Νοέμβριο έχω σκοπό να παρουσιαστώ για τη θητεία μου στη Πολεμική Αεροπορία όπου έχω καταταχτεί. Έχω δυο αδέρφια, επομένως θα υπηρετήσω μειωμένη 9μηνη θητεία. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1) Αν κατάλαβα καλά, όσοι έχουμε δικαίωμα μειωμένης θητείας, είμαστε υποχρεωμένοι να την κάνουμε στη Παραμεθόριο ή αυτό έχει να κάνει με το βύσμα (αν υπάρχει) ;

2) Το γεγονός πως θα είμαι διπλωματούχος Μηχανολόγος Μηχανικός, μπορεί να με βοηθήσει κάπου; Δηλαδή υπάρχουν ειδικότητες που δίνονται κατά προτίμηση σε μηχανικούς ή πάλι ότι πουν τα βύσματα; Επίσης, το πτυχίο μας πότε μπορούμε να το καταθέσουμε στον στρατό, μιας και επίσημα θα εκδοθεί (λογικά) όσο θα είμαι στη βασική μου εκπαίδευση.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Greek_Army »

1. Έχει να κάνει και με το βύσμα, υπάρχουν περιπτώσεις σμηνιτών που πήρανε και δεύτερη μετάθεση.
2. Οι ειδικότητες που δίνουν στους μηχανικούς είναι Μηχανικός Ασύρματων Επικοινωνιών, Μηχανικός Ενσύρματων Επικοινωνιών και Μηχανικός Τηλετύπων και συνήθως δεν χρειάζεσαι βύσμα, το πτυχίο το καταθέτεις όποτε θέλεις είτε στο κέντρο είτε στην στρατολογία.
Hamburglar
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Απρ 07, 2013 9:49 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Hamburglar »

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Όσον αφορά την 1η μου ερώτηση, δηλαδή αν κατάλαβα καλά σε περίπτωση που δεν έχω βύσμα ή δεν έχω αρκετά καλό βύσμα κανονικά θα περάσω όλη μου τη θητεία παραμεθόριο; Το να περάσω όλη μου την θητεία (πλην της βασικής) στην Αθήνα ή κάπου κοντά στην Αθήνα παίζει σαν σενάριο (με δυνατό βύσμα) ;

Ρωτάω γιατί δεν ξέρω ακόμα τι θα παιχτεί από άποψη βύσματος και απλά να ξέρω ποιες είναι οι επιλογές μου.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Greek_Army »

Ναι η 9μηνη θητεία είναι αμετάθετη, όχι δεν γίνεται ούτε με δυνατό βύσμα, θα πρέπει να πας πρώτα παραμεθόριο και μετά από 3-4 μήνες θα καταφέρεις να έρθεις Αθήνα.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες