ΣΜΥ: Η ζωή στη Σχολή

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από kallitexnis »

billaras έγραψε:Παιδια 2 ερωτησεις

-στη σχολη εχω ακουσει οτι ειναι ιδιαιτερα χαλαρα... Μπορει να μου πει κανεις περπου τι μαθηματα εχουν;

-αφου βγεις υπαρχει περιπτωση να φυλας σκοπιες να κανεις λατζα και τετοια ή αυτα ειναι για τους εφεδρους;
Απ'όσο γνωρίζω ο οδηγός σπουδών επαναπροσδιορίζεται (δηλαδή αλλάζει με βάση τα κριτήρια του ΓΕΣ). Οπότε όταν ανακοινωθεί θα τον διαβάσω και θα σου πω ακριβώς τι θα περιλαμβάνει το 1ο και το 2ο έτος σπουδών. Σκοπιές έχεις (εξαρτάται το όπλο/σώμα που θα τύχεις). Επίσης μπορεί να σε βάλουν σιτιστή ή υπεύθυνο πρατηρίου ή να σου χρεώσουν αποθήκη κλπ.

Η σχολή δεν είναι χαλαρή. Από την αρχηγία του Αντ/γου ε. Α. Κ. Ντούβα έχει δωθεί βάση στη γυμναστική και έχει ανεβεί ο συντελεστής επιτυχίας των ακαδημαϊκών σπουδών. Επίσης σου υπενθυμίζω ότι ο νύν Διοικητής της ΣΜΥ είναι ενεργός καταδρομέας (υποβρύχιος και αλεξιπτωτιστής) δίνει βάση στην αντοχή και στην ακμαία εμφάνιση των μελλοντικών Π. Υπ/κών. Επίσης προσβλέπει και στην ακαδημαϊκή μόρφωση των Σπουδαστών ώστε να ανεβάσει σε όλα τα επίπεδα τους μελλοντικούς Μ. Λοχίες.

Biku
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 13, 2009 7:32 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Biku »

Γεια σας παιδια, ειμαι καινουργια στο site. Θα ηθελα να ρωτησω κατι. Φετος δινω με το 10%. Εχω περιπου 14.100 μορια κ θελω να δηλωσω πρωτα Σ. Σ. Ε. Κ μετα Σ. Μ. Υ. Αλλα εκτος του οτι φοβαμαι μηπως δεν εχω επαρκη μορια κ ανεβουν οι βασεις, φοβαμαι κ για αλλα πραγματα. Εχω ακουσει οτι στη Σ. Μ. Υ. Κ στην Ευελπιδων οι σπουδαστες κανουν οργια κ γινεται ο χαμος στους κοιτωνες. Συγνωμη ρε παιδια αλλα ειναι αληθεια ολα αυτα; Ξερετε αγαπαω το στρατο κ θελω να υπηρετησω αλλα φοβαμαι μηπως συμβαινουν τετοια γιατι εγω δε θελω να μπλεχτω σε τετοια. Εγω να τελειωσω τη σχολη κ να δουλεψω κατ'ευθειαν θελω, γι'αυτο πηρα την αποφαση να παρατησω τη σχολη μου κ να ξαναδωσω αλλα ακουω διαφορα κ φοβαμαι κ πραγματικα δε ξερω τι να πιστεψω. Μερικοι λενε πως ο, τι γινεται εκει μεσα δεν τα λενε προς τα εξω κ μερικοι πως δε γινεται τιποτα. Αλλοι λενε πως γινεται ενας χαμος αλλα απο την αλλη με τοση εποπτεια εκει μεσα, ειναι δυνατον να γινονται τετοια πραγματα; Ειναι δυνατον οι αξιωματικοι/υπαξιωματικοι να επιτρεπουν τετοια πραγματα; Ειναι μεγαλη η αποφαση να μπεις στο στρατο, ειδικα αν εισαι κοριτσι, χανεις πολλα κ μπαινεις σε μια φαση ζωης που εχει μεγαλη δυσκολια. Ξερω πως δεν ειναι ευκολα κ θελει μεγαλο πεισμα να μεινεις εκει μεσα κ ειμαι προθυμη να το αντιμετωπισω κ απο ολα αυτα εγω μονο αυτο φοβαμαι πραγματικα. Δε με νοιαζει τι καψωνι μπορω να φαω, αλλα με νοιαζει να υπαρχει μια ταξη ρε παιδια κ με αυτα που ακουω, φοβαμαι, σκιαζομαι πως το λενε. Καταλαβαινετε; Δε φοβαμαι τα καψωνια κ φοβαμαι αυτα. Πειτε μου, τι ειναι αληθεια κ τι ειναι ψεμμα, θελω να ξερω, ειναι αληθεια αυτα που ακουγονται η οχι; Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Rafale »

Γεια σου βικυ. Και καλως ηρθες στο φορουμ. Ολοι οι προβληματισμοι σου ειναι κατανοητοι. Οι φοβοι και οι ανησυχιες σου για τη τυχον σταδιοδρομια που θες να ακολουθησεις. σε ολους τους κυκλους των επαγγελματων υπαρχουν αυτα που ανεφερες. Καθως ο στρατος ειναι μικρη κοινωνια με τα καλα και τα κακα της. Με τους σωστους αξκους υπξκους και τους απαραδεκτους.

το δυσκολο για σενα ειναι πως μεταπηδας απο μια ζωη διαφορετικη σε μια αλλη που ουτε την φανταζεσαι. Μα πρεπει να προσαρμοστεις γρηρορα για το καλο της δικης σου ισορροπιας.

οποια δεν θελει δεν ανακατευεται με τετοιες ιστοριες βικυ μου. Το καλο που εχεις εν κατακλειδι να κανεις ειναι να κοιτας το στοχο σου και να απεχεις απο δυσπροσιτα μονοπατια. Καλη σου επιτυχια και να επικεντρωθεις στο στοχο σου και την αγαπη σου για το στρατο.

Άβαταρ μέλους
-erased-
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 21, 2008 9:15 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από -erased- »

Biku έγραψε: Γεια σας παιδια, ειμαι καινουργια στο site. Θα ηθελα να ρωτησω κατι. Φετος δινω με το 10%. Εχω περιπου 14.100 μορια κ θελω να δηλωσω πρωτα Σ. Σ. Ε. Κ μετα Σ. Μ. Υ. Αλλα εκτος του οτι φοβαμαι μηπως δεν εχω επαρκη μορια κ ανεβουν οι βασεις, φοβαμαι κ για αλλα πραγματα. Εχω ακουσει οτι στη Σ. Μ. Υ. Κ στην Ευελπιδων οι σπουδαστες κανουν οργια κ γινεται ο χαμος στους κοιτωνες. Συγνωμη ρε παιδια αλλα ειναι αληθεια ολα αυτα; Ξερετε αγαπαω το στρατο κ θελω να υπηρετησω αλλα φοβαμαι μηπως συμβαινουν τετοια γιατι εγω δε θελω να μπλεχτω σε τετοια. Εγω να τελειωσω τη σχολη κ να δουλεψω κατ'ευθειαν θελω, γι'αυτο πηρα την αποφαση να παρατησω τη σχολη μου κ να ξαναδωσω αλλα ακουω διαφορα κ φοβαμαι κ πραγματικα δε ξερω τι να πιστεψω. Μερικοι λενε πως ο, τι γινεται εκει μεσα δεν τα λενε προς τα εξω κ μερικοι πως δε γινεται τιποτα. Αλλοι λενε πως γινεται ενας χαμος αλλα απο την αλλη με τοση εποπτεια εκει μεσα, ειναι δυνατον να γινονται τετοια πραγματα; Ειναι δυνατον οι αξιωματικοι/υπαξιωματικοι να επιτρεπουν τετοια πραγματα; Ειναι μεγαλη η αποφαση να μπεις στο στρατο, ειδικα αν εισαι κοριτσι, χανεις πολλα κ μπαινεις σε μια φαση ζωης που εχει μεγαλη δυσκολια. Ξερω πως δεν ειναι ευκολα κ θελει μεγαλο πεισμα να μεινεις εκει μεσα κ ειμαι προθυμη να το αντιμετωπισω κ απο ολα αυτα εγω μονο αυτο φοβαμαι πραγματικα. Δε με νοιαζει τι καψωνι μπορω να φαω, αλλα με νοιαζει να υπαρχει μια ταξη ρε παιδια κ με αυτα που ακουω, φοβαμαι, σκιαζομαι πως το λενε. Καταλαβαινετε; Δε φοβαμαι τα καψωνια κ φοβαμαι αυτα. Πειτε μου, τι ειναι αληθεια κ τι ειναι ψεμμα, θελω να ξερω, ειναι αληθεια αυτα που ακουγονται η οχι; Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Ποιος ανίδεος τα είπε όλα αυτά; Είμαι μέσα στη σχολή και μάλλον γνωρίζω καλύτερα. Γενικά ακούγονται πολλά για το στρατό από διάφορους. Μην πιστεύετε τίποτα αν δεν το διασταυρώσετε πρώτα με κάποιον που το έχει ζήσει και ξέρει. Αν το πιστεύεις και έχεις πίσμα, να πας. Κανείς δεν πρόκειται να προσβάλει την αξιοπρέπειά σου εκεί μέσα.

Φιλικά.

Every soldier has two families.Those you raise,and those you raise hell with.
kostask
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2010 6:53 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από kostask »

Χαλια η ΣΜΥ παιδες! Εγω εφυγα σε 15 μερες!

ρ

ΣΜΥ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από ρ »

δειτε το βιντεο και μετα πειτε αν ειναι χαλια, ο καθενας οτι λεει ειναι υποκειμενικο, ετσι για να μη λενε καποιοι οτι κατηγορω τους υπαξιωματικουςΕικόνα

XristosK
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2010 4:06 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από XristosK »

kostask έγραψε:Χαλια η ΣΜΥ παιδες! Εγω εφυγα σε 15 μερες!


Καλύτερα που έφυγες... Να πάει κανένα παιδί που το θέλει πραγματικά.
Άβαταρ μέλους
nikolaoy
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 14, 2009 10:33 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από nikolaoy »

kostask έγραψε:Χαλια η ΣΜΥ παιδες! Εγω εφυγα σε 15 μερες!



Αμα το ηθελες και το αγαπαγες θα εμενες και θα σου αρεσε αλλα απο οτι καταλαβα δεν το ηθελες. Εγω περιμενω την στιγμη που θα περασω την πυλη της σμυ και να βγω Υπαξιωματικος την στιγμη που θα βαλω το πρασινο μπερε απο το ΚΕΕΔ και γενικα εγω πιστευω οτι αυτοι που θα εδιναν ακομα και την ζωη τους για την πατριδα γενιουνται δεν τους κανει η οικονομικη κριση και ο δημοσιος μισθος!
kostask
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2010 6:53 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από kostask »

Αν εισαι εξω απο το χορο! Σιγουρα θα λες πολλα! ... Και μενα μου αραισει ο στρατος και γενικα αυτα τα σωματα, αλλα το θεμα ειναι που θα πεσεις εκει μεσα! Εγω εφυγα γιατι ειχα προβληματα με τους δευτεροετις του λοχου μου! Μακαρι να μπεις και να τα δεις απο κοντα! Και μην ακουω τις βλακειες αυτες που λες! Σε αυτα τα σωματα για τα λεφτα πας! Στην αρχη και γω ελεγα, οτι πεθαινω για την πατριδα μου! Ναι δε λεω πρεπει να αγαπαμε την πατριδα μας, ειναι τιμη και καθηκον μας! Αλλα αυτη η χωρα τι κανει για σενα; Αυτοι οι πολιτικοι που μας κυβερνανε; Τι κανε; Τα χρεοι του κολοκοτρονη τα βγαλαμε το 1938! Καλημερα σας...
XristosK
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2010 4:06 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από XristosK »

Δηλαδή οι άλλοι συμμαθητές-συμμαθήτριες Που ''ζορίστηκαν'' Απο τους δευτεροετείς πως άντεξαν;
Τι περίμενες; Κανένα κολέγιο της κυρα-Ευανθίας;
Προφανώς δεν αντέχεις στις δύσκολες καταστάσεις... Γι' αυτό και καλα εκανες που έφυγες, αλλά οχι να κατηγορείς τους άλλους.
Και μη ξεχνάς οτι αν παρεμενες και γινόσουν δευτεροετής, τα ιδια θα έκανες στους πρωτοετείς σου.

kostask
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2010 6:53 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από kostask »

Ρε αει παραταμας! Οταν με το καλο πας, ελα και μιλα μας! Δεν ειναι θεμα αντοχης! Στο στρατο πανε οι αχρηστοι... Και ς ειπα μονο για τα λεφτα αξιζει! Εγω γουσταρω εγκληματολογικο στην αστυνομια! Σπουδαζω και πληροφορικη τωρα, και ειμαι συγγραφεας βιβλιου για την εγκληματικοτιτα και το ηλεκτρονικο εγκλημα! Και εφυγα και απο το κολεγιο με τους βλαχους. Τι κριμα ε;

XristosK
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2010 4:06 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από XristosK »

kostask έγραψε:Ρε αει παραταμας! Οταν με το καλο πας, ελα και μιλα μας! Δεν ειναι θεμα αντοχης! Στο στρατο πανε οι αχρηστοι... Και ς ειπα μονο για τα λεφτα αξιζει! Εγω γουσταρω εγκληματολογικο στην αστυνομια! Σπουδαζω και πληροφορικη τωρα, και ειμαι συγγραφεας βιβλιου για την εγκληματικοτιτα και το ηλεκτρονικο εγκλημα! Και εφυγα και απο το κολεγιο με τους βλαχους. Τι κριμα ε;


Σου εύχομαι καλή καριέρα στο εγκληματολογικό.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος XristosK την Κυρ Φεβ 21, 2010 11:23 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
kostask
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2010 6:53 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από kostask »

Βασικα δεν ξερω για να πω και την αληθεια το εχω μετανιωσε που εφυγα... Απλα φυγαμε μαζι 50 ατομα!Εικόνα Απλα μας φαγανε τα ψαρωτικα, δν ξερω παιζει να ξαναδηλωσω ΣΜΥ, αλλα σώματα! Θα δειξει!

Biku
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 13, 2009 7:32 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Biku »

Μηπως μπορει να μου πει καποιος ποσο δυσκολα ειναι στη Σ. Μ. Υ. τι κανουνε, πως περνανε, πως ειναι η καθε μερα τους και το πιο σημαντικο απ'ολα. Τι συμβαινει τις πρωτες 40 μερες και ποιος ειναι ο τροπος για να μεινεις μεσα στη Σ. Μ. Υ. Και να μη φυγεις. Φοβαμαι παιδια λιγο, δε ξερω τι θα αντιμετωπισω αν μπω εκει μεσα και θελω να ξερω οσο το δυνατον περισσοτερα. Θα μου πειτε, αν φοβασαι φυγε αλλα δεν ειναι ετσι. Θελω να μπω αλλα επειδη ειμαι και κοπελα θελω να ξερω οσο το δυνατον περισσοτερα. Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.
ρ

ΣΜΥ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από ρ »

Κανεις δε θα ναι τοσο αντικειμενικος οσο ο εαυτος σου, οτι και να σου πουν δε θα ναι ακριβως αυτο π θα δεις ειτε καλο ειτε κακο, αν μπεις και δε ς αρεσει οι πορτες ειναι ανοιχτες να παραιτηθεις, ουτε θα σε προσβαλλει κανεις ουτε θα σου κανει κακο.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης