Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Jonny10

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από Jonny10 »

Καλησπέρα σε όλους!'Εχω διαβάσει τα μηνύματα όλων των μελών σχετικά με την στρατονομία! Επειδή το τελευταίο μήνυμα γράφτηκε το 2014, θα ήθελα και εγώ εκ νέου να ρωτήσω τι ισχύει το 2015 για την επιλογή των στρατονόμων!

Πιο συγκεκριμένα σε αναζήτηση μου στην ιστιοσελίδα του ΓΕΣ είδα οτι άλλαξαν το όριο ηλικίας, ενω μεχρι τώρα ηταν 21 + πάνω, έριξαν την ηλικία στα 19 +. Επίσης δεν αναφέρεται πουθενά για σκουλαρίκι,pierching κλπ.

Αυτά λοιπόν είναι τα επίσημα νέα κριτήρια με ημερομηνία του 2015:

Οι υποψήφιοι Στρατονόμοι πρέπει να διαθέτουν τα παρακάτω προσόντα:

(1) Να είναι σωματικά ικανοί κατηγορίας πρώτης (Ι1)

(2) Να έχουν ανάστημα άνω του 1,80μ και άριστη σωματική διάπλαση.

(3) Να έχουν συμπληρώσει τουλάχιστον το 19ο έτος της ηλικίας τους.

(4) Να είναι ολοκλήρου θητείας.

(5) Να είναι τουλάχιστον απόφοιτοι Λυκείου.

(6) Να έχουν δίπλωμα οδήγησης οχήματος ή μοτοσυκλέτας.

(7) Να μη φέρουν δερματοστιξία (τατουάζ) σε εμφανές σημείο του σώματος τους.

(8) Να έχουν λευκό ποινικό μητρώο.

Και σύμφωνα με τα παραπάνω ήθελα να ρωτήσω τα εξης

1. Έχει αναφερθεί οτι επιλέγουν άτομα απο 1.78 και επανω, αρα το οριακό ύψος δεν αποτελεί πρόβλημα;

2. Επίσης οταν αναφερει αριστη σωματικη διαπλαση, τι εννοει ακριβως; Δηλαδη αν καποιος ειναι 3 η 5 κιλα πιο βαρυς συμφωνα με το υψος του, αυτο αποτελει προβλημα;

3. Πως ακριβως γινεται η επιλογη των υποψηφιων; , εχω ακουσει διαφορα, οτι βαζουν μια γραμμη στο τοιχος και περνανε ολοι απο εκει και βλεπουν το υψος τους!

michael22gr
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2015 9:12 am
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από michael22gr »

Καλημέρα σε όλους,10 του μήνα παρουσιάζομαι Θήβα. Θελως οπωσδήποτε να αποφύγω προεδρική φρουρά, δεν μου αρέσει ολη η ιστορία εκει μεσα και αυτα που ακούω για την εκπαίδευση. Θέλω να παω στρατονομία. Ωστοσο ειμαι ψηλός 1.90 και αδύνατος και φοβάμαι για προεδρικ΄γ φρουρά. Καλα δεν το συζητώ αν ρωτήσουν υψος και δεν μετρήσουν θα πω 1.87 νομίζω 1.88 το όριο. Περα απο μέσον πως αλλιώς μπορώ να απαλλαγώ απο την κατάταξη στην Π. Φ?
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από Nassos »

Σε κάθε ΚΕΝ έρχονται κλιμάκια Στρατονομίας. Θα πείς ότι θες να υπηρετήσεις Στρατοτονομία και τα υπόλοιπα θα τα κανονίσει το κλιμάκιο.
michael22gr
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2015 9:12 am
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από michael22gr »

Ναι αλλα αν και δεν ξερω πως παει αν ερθουν πρωτα για να επιλέξουν Π. Φ; Ερχονται ολοι μαζι?
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από Nassos »

ΠΦ, Στρατονομία, Ειδικές Δυνάμεις έρχονται πάντα μαζί.
michael22gr
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2015 9:12 am
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από michael22gr »

Μαλιστα ελπίζω να με παρουν. Αν εχω μεσο λες να βαλω; Πχ απο τα 8 πραγματα που πρέπει αν πληρής που γραφει ενας φιλος πιο πάνω σε ολα ειμαι οκ
michael22gr
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2015 9:12 am
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από michael22gr »

Ελπίζω να μπω εκει δεν θελω με την καμια Π. Φ... Μαθαίνεις αμεσως για το που θα σε πάρουν?
oldsoldier
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2015 10:16 am
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από oldsoldier »

Όταν έρθουν στο κέντρο για την επιλογή, συνήθως ρωτάνε πρώτα εθελοντικά (η ομάδα της κάθε μονάδας) ποίοι θέλουν να πάνε εκεί; Όταν σε ρωτήσουν από τη στρατονομία θα σηκώσεις το χέρι. Αν περάσει πρώτα το κλιμάκιο της ΠΦ θα πεις θέλω να πάω στρατονομία (καλό είναι να το έχεις δηλώσει και στον επιλοχία του λόχου σου για να μιλήσει κι αυτός επειδή αν είσαι ψηλός μπορεί να επιμένουν από την ΠΦ.
Manos

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από Manos »

Γεια σας παιδια,Ειμαι 24 ετων,1,87 υψος,83 κιλα, εχω διπλωμα αυτοκινητου και μηχανης, εχω πτυχιο απο ΤΕΙ πληροφορικης, δεν εχω τατουαζ, ειχα πριν 7-8 χρονια σκουλαρικια αλλα πλεον εχουν κλεισει οι τρυπες.
Το μονο μου προβλημα ειναι οτι φοραω φακους γιατι εχω μυωπια 3,5 βαθμους.
Κατι ειχα ακουσει οτι αν εχεις πολλη μυωπια δεν σε βγαζουν Ι1. Ισχυει;
Μπορω εγω να πω ψεματα και να κρυψω τον βαθμο της μυωπιας μου ή σε εξεταζει καποιος οφθαλμιατρος χωρις τους φακους επαφης;
Δηλαδη μπορω να πω οτι εχω 2 βαθμους αντι για 3.5 κ να με παρουν ή θα με εξετασουν κ θα με κοψουν;
Διαβασα διαφορα εδω, ο ενας λεει οτι το οριο ειναι 3 βαθμοι, ο αλλος 3,5 και ενας αλλος ειμαι 4,5.
θελω απαντησεις σε 5 ερωτηματα αν μπορει καποιος να βοηθησει.

1 Ασχετα με την στρατονομια, με 3,5 βαθμους μυωπια χωρις κανενα προβλημα υγειας, ψυχολογικο ή καποια φοβεια θα βγω Ι1;
2 Θα με παρουν στρατονομια με αυτη την μυωπια;
3 Ασχετα με το αν με παρουν, μπορω να τους πω ψεματα για τον βαθμο μυωπιας μου ή θα με εξετασουν;
4 Υπαρχει οριο τελικα, και αν ναι ποιο ειναι;3,5;

5 Αν με κοψουν θα μου το πουν απ την αρχη ή στο τελος που θα εχω περασει ολη την εκπαιδευση (γιατι το ακουσα κ αυτο).

Ελπιζω καποιος χριστιανος να διαφωτησει την κατασταση.
Να στα καλα!

Αντώνης

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από Αντώνης »

Γειά σου Φίλε μου! Τα κριτήρια τα έχεις αλλά σε πολλές περιπτώσεις, αν και τα έχεις όλα δεν σε επιλέγουν, και στον αντίποδα να μην θές και να σε επιλέξουν. Οι τρύπες δεν είναι πρόβλημα όπως και η μυωπία διότι υπάρχουν αρκετοί που έχουν προβλήματα με την όρασή τους. Εννοείται πως πρέπει να είσαι Ι1 και τέλος αν κοπείς αποχωρείς την 5η εβδομάδα ενώ η εκπαίδευση διαρκεί 6 εβδομάδες. Ότι άλλη απορία έχεις ευχαρίστως να σε βοηθήσω!

Λοχίας Στρατονομίας 7 κς!336!

Μανος

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από Μανος »

Καλησπερα Αντωνη. Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου.
Δεν εχω καποια αλλη απορια. Με καλυψες πληρως, αν και ειδα σε προηγουμενα σχολια οτι εχουν θεσει οριο μυωπιας αν για να παει καποιος σταρτονομια. Απλα οι αποψεις διιστανται.
Ειμαι 341 και παρουσιαζομαι ναυπλιο (Μηχανικο) στις 9 Νοεμβρη.

ΥΓ. Δεν ειναι αδικο να λαβεις μερος σε ολη την εκπαιδευση με οτι κι αν περιλαμβανει αυτη (βλεπε διαβασμα, τρεξιμο 1 μιλι με εξαρτηση σε 6' κτλπ) και παρ'ολο που τα καταφερνεις σε ολα μια χαρα να σε διωξουν την τελευταια βδομαδα; Δεν πληρω καποια προηποθεση; Διωξτε με απ την αρχη ρε παιδια, μην με παρετε.
Τελος παντων, στο στρατο τελειωνει η λογικη!

Καλη θητεια σε μας τα ψαρια παιδες!

guest1000

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από guest1000 »

Η στρατονομία στις Ελληνικές Ένοπλες Δυνάμεις είναι ενιαίος κλάδος όπως στην Κυπριακή εθνοφρουρά ή κάθε κλάδος έχει τη δική του; Επίσης φορούν μαύρη στολή και φέρουν κόκκινο μπερέ;
GBM24
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Οκτ 26, 2015 12:21 am
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από GBM24 »

Παιδιά ήμουν ανυπότακτος εξωτερικού,29 χρονών, μπορώ να δηλώσω στρατονομία;(εφόσον κριθώ Ι1, πληρώ τα άλλα κριτήρια σωματότυπου).

cuervo

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από cuervo »



. Οι υποψήφιοι Στρατονόμοι πρέπει να διαθέτουν τα παρακάτω προσόντα:

(1) Να είναι σωματικά ικανοί κατηγορίας πρώτης (Ι1)

(2) Να έχουν ανάστημα άνω του 1,80μ και άριστη σωματική διάπλαση.

(3) Να έχουν συμπληρώσει τουλάχιστον το 19ο έτος της ηλικίας τους.

(4) Να είναι ολοκλήρου θητείας.

(5) Να είναι τουλάχιστον απόφοιτοι Λυκείου.

(6) Να έχουν δίπλωμα οδήγησης οχήματος ή μοτοσυκλέτας.

(7) Να μη φέρουν δερματοστιξία (τατουάζ) σε εμφανές σημείο του σώματος τους.

(8) Να έχουν λευκό ποινικό μητρώο.

Από την επίσημη σελίδα του ΓΕΣ.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης