Αθλήματα για ειδικές δυνάμεις (2008)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Χρηστος

Αθλήματα για ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από Χρηστος »

τι αγωνισματα δινουν στισ ειδικεσ δυναμεις, για να σε παρουν;
Πρεζοναύτης
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Ιαν 23, 2008 6:17 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αθλήματα για ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από Πρεζοναύτης »

Δεν κάνεις αθλήματα. Και κουτσάλογο να είσαι σε παίρνουν. Ετσι κι αλλιώς σκοπιά θα κάνεις.
chemical war

Αθλήματα για ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από chemical war »

Παιδες εκοψα κι εγω την αναβολη μου, ελπιζω τον αυγουστο να ειμαι στο μεγαλο πευκο! Ξερει κανεις ποιες ειναι οι αθλητικες δοκιμασιες που πρεπει να περασει κανεις, ετσι ωστε να παραμεινει ειδικες δυναμεις, μετα την ορκομωσια;
dodos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Μαρ 26, 2008 9:02 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αθλήματα για ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από dodos »

καλησπερα παιδια. παρουσιαζομαι μεγαλο πευκο τωρα το μαιο.. παω για λοκ. ξερει κανεις τα αθληματα για να περασεις...

Ηλυσιακός-Ι ΜΑΚ

Αθλήματα για ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από Ηλυσιακός-Ι ΜΑΚ »

Δεν υπάρχουν προβλεπόμενες αθλητικές δοκιμασίες έτσι όπως τις εννοείς. Απλά πρέπει να περάσεις Πεν και να μην παρουσιάσεις κανα πρόβλημα τραυματισμού, υγείας κλπ. Να είσαι λίγο γυμνασμένος με υπομονή και αντοχή σε αυπνία και βαρύ ημερήσιο πρόγραμμα.
Όρκος απαράβατος, Λευτεριά ή Θάνατος! Ι - ΜΑΚ
chemical war

Αθλήματα για ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από chemical war »

Οκ Ηλυσιακος, ευχαριστω. Απλα με παραπληροφορησαν, μου ειπαν οτι χρειαζεται να κανεις εναν ορισμενο αριθμο απο καψεις, ελξεις στο μονοζυγο κ. Α.(κατι σαν τεστ) μετα την βασικη για να σε κρατησουν. Πεν ειναι η προχωρημενη εκπαιδευση νεοσυλλεκτων; Και ειναι αμεσως μετα την βασικη εκπαιδευση;(να δω τουλαχιστον αν μου τα ειπαν αυτα σωστα... !)
Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ

Αθλήματα για ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ »

Προφανώς μπερδέψαν τις αθλητικές δοκιμασίες για την επιλογή ανδρών από τα άλλα σώματα και όπλα του στρατού ξηράς. Αν παρουσιαστείς πχ πεζικό όπως εγώ για να πας εδ πρέπει να περάσεις 3 αθλητικά τεστ- 1000μ,20 κάμψεις-4 έλξεις. Το πεν όντως είναι η προχωρημένη εκπαίδευση (πεθαίνει ένας νέος). Είναι μετά την βασική και εκεί είναι λίγο πιο ζόρικα τα πράγματα. Οι λόχοι συγχωνεύονται σε ένα λόχο ΤΠΕΝ για 3-4 εβδομάδες και μετά 2 βδομάδες ειδικότητα. Να προσέχεις την υγιεινή σου και την υγεία σου γενικά. Εγώ στο Πεν έπαθα μινιγγίτιδα και στο παρά πέντε δεν κόπηκα επειδή την έβγαλα χωρίς να μου αφήσει βλάβη.
Λευτερια ή θάνατος - Ι ΜΑΚ
no_smoke

Αθλήματα για ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από no_smoke »

αν δεν σου έρθει χαρτί για μεγάλο πεύκο αλλά για πεζικό

ξέρει κανείς ποια αθλήματα θα σε βάλουν να κάνεις

όταν θα έρθουν από τις ειδικές δυνάμεις για να δουν ποιοί θέλουν να υπηρετήσουν ειδικές δυνάμεις.

Green Berets
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 2:17 pm
Επικοινωνία:

Αθλήματα για ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από Green Berets »



Λογικα οπως συνηθως:1) Ενα χλμ. σε λιγοτερο απο 5 λεπτα
2)Εικοσι καμψεις.

Για μονοζυγο και κοιλιακους δεν ξερω στανταρ, αλλα το τρεξιμο και
οι καμψεις σχεδον παντα ειναι μεσα. Και να μην τα πιασεις τα ορια ισως σε
περασουν, εξαρταται απο αυτον που θα σας ερθει στο στρατοπεδο για εθελοντες...
Anonymous

Αθλήματα για ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΙΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙ Ε. Δ.

ΞΕΡΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΛΟΓΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Ηλυσιακός-Ι ΜΑΚ

Αθλήματα για ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από Ηλυσιακός-Ι ΜΑΚ »

Αν παρουσιαστείς σε κέντρο εκπαίδευσης ειδικών δυνάμεων δεν χρειάζεται καμία δοκιμασία. Αρκεί να βγεις Ι1, δηλαδή να είσαι υγιής ψυχοσωματικά και συνεχίζεις ειδικές δυνάμεις. Αν θες να πας αλεξίπτωτα θα συναγωνιστείς στο μίλι, στις έλξεις, κάμψεις και κοιλιακούς.
Αν τώρα παρουσιαστείς σε άλλο κέντρο εκπαίδευσης νεοσυλλέκτων του στρατού ξηράς θα έρθει επιτροπή από το ΓΕΣ για να επιλέξει άντρες για τις ειδικές δυνάμεις. Εκεί θα περάσεις 3 αθλητικά τεστ -1χλμ(5')-4έλξεις-20 κάμψεις και αν τα καταφέρεις θα πας στις ειδικές δυνάμεις.
Ελπίζω να σε κάλυψα.
Τούρκοι δεν ξεχνώ-Θα εκδικηθώ... για το χαμένο αίμα.. για κάθε μου χωριό. Κι αν τύχει και χαθώ, στην μάχη σκοτωθώ, με το αίμα μου να γράψετε ΕΛΛΑΔΑ Σ ΑΓΑΠΩ- Ι ΜΑΚ
Anonymous

Αθλήματα για ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

Ηλυσιακός-Ι ΜΑΚ, δηλαδή αν παρουσιαστείς Μεγάλο Πεύκο κατευθείαν δεν θα περάσεις απ`τις αθλητικές δοκιμασίες που αναφέρεις για να σε πάρουν; (km, έλξεις, κάμψεις).

Τα βγάζω όλα ρε γαμώτο εκτός απ`τις έλξεις και έχω αγχωθεί μήπως με κόψουν...

Anonymous

Αθλήματα για ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

Όχι δεν διαγωνίζεσαι σε τίποτα αν παρουσιαστείς σε κέντρο ειδικών δυνάμεων. Τουλάχιστον έτσι ήταν μέχρι να απολυθώ 297-301 σειρά. Αρκεί να βγεις Ι1 και συνεχίζεις. Τώρα αν παρουσιαστείς πεζικό ή μηχανικό κλπ δήλωσε στην επιλογή και μην αγχώνεσαι. Ο αξιωματικός είναι λίγο ελαστικός στα όρια. Πχ όταν υπηρετούσα εγώ στην Κόρινθο πεζικό, στην επιλογή 3-4 άτομα δεν πήραν 4 έλξεις και τους έβαλε να ξαναπάρουν λίγες κάμψεις σαν δεύτερη ευκαιρία.
Όρκος απαράβατος-Λευτεριά ή Θάνατος-Ι ΜΑΚ
john21

Αθλήματα για ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από john21 »

Ευχαριστώ πολύ φίλε για την άμεση απάντηση! :) Θα φροντίσω μέχρι τον Αύγουστο που θα καταταχτώ να τις καταφέρω τις έλξεις με εντατική προπόνηση.

Άβαταρ μέλους
Mixalisfr
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 12, 2008 3:02 pm
Επικοινωνία:

Αθλήματα για ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από Mixalisfr »

Παιδια να ρωτησω κατι...
Χθες μου ειπαν οτι π. χ στον στιβο μαχης ειναι ολες οι ασκησεις χρονομετρημενες και οποιος περασει τον καθορισμενο χρονο που απαιτειται για την καθε ασκηση κοβεται και τον διωχνουν! Ειναι ετσι ακριβως...
Δηλαδη αν δεν ειμαι στα καλα μου εκεινη την μερα... εχω κοπει και αποχωρω απο τις Ε. Δ ;
Παρουσιαζομαι Νοεμβριο 2008...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες