Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
europa
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2010 4:32 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από europa »

Gus έγραψε: Μπορει καποιος νεοσυλλεκτος πεζοναυτης να παει προεδρικη φρουρα; Και αν ναι με ποιες ενεργειες;
βυσμα μεταταξης
Κάφρος

Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από Κάφρος »

Παίδες να σας ρωτήσω,

ενδιαφέρομαι πάρα πολύ για την προεδρική φρουρά. Έχω ύψος 1,85 και είμαι πάνω από 80 κιλά. Τον σωματότυπο τον έχω, το ύψος με απασχολεί λίγο. Αυτό όμως που με απασχολεί ΠΟΛΥ περισσότερο είναι ότι μου ήρθε χαρτί για Σώμα Υλικού Πολέμου (Λαμία).

Μπαίνω στις 8 του Φλεβάρη και απ'ό, τι μου είπαν θέλει πλέον Υπουργικό βίσμα για να σε πάρουν φρουρά. Όχι μόνο αυτό αλλά και στο ΣΥΠ δεν παίρνουν καν για την ΠΦ. Η απογοήτευσή μου είναι τεράστια.

Μπορώ να κάνω κάτι για να πάω; Οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν πολύ χρήσιμη,

Ευχαριστώ
tsiripobina
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 662
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2009 9:41 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από tsiripobina »

Οταν παρουσιαζεσαι στο κεντρο μετα απο καποιες μερες ερχονται καποιοι "αξιωματικοι" και επιλεγουν Αυτους που θελουν να πανε ΠΦ, Ειδ. Δυναμεις, Στρατονομια. Το υψος σου ειναι καλο για προεδρικη φρουρα και δε νομιζω να εχεις προβλημα με αυτο μιας και επιλεγουν επιπλεον ατομα να πανε ειτε θελουν ειτε οχι.
Τωρα για το ΣΥΠ που ειπες δε γνωριζω αλλα εχω την εντυπωση πως σε ολα τα κεντρα πανε να επιλεξουν ατομα για να πανε σε αλλα σωματα.
navaho90
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Φεβ 03, 2010 7:15 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από navaho90 »

Είμαι 1.81. Μπορώ να μπω στη προεδρκή φρουρά;
ΝΕΟΣ

Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από ΝΕΟΣ »

Ποιοι μπορούν να γίνουν Εύζωνες;

Όλοι οι έφεδροι στρατιώτες Πεζικού που πληρούν τις προϋποθέσεις επιλογής.

ΕικόναΥποψήφιοι:
Η επιλογή των Ευζώνων γίνεται σε δύο στάδια:

Στο πρώτο στάδιο, Αξιωματικοί της Προεδρικής Φρουράς επισκέπτονται τα Κέντρα Εκπαίδευσης Νεοσυλλέκτων Πεζικού και γίνεται η πρώτη επιλογή.

Στο δεύτερο στάδιο όσοι έχουν επιλεγεί, μετά την βασική τους εκπαίδευση στο κέντρο και σε τάγματα εκστρατείας μεταβαίνουν στην Προεδρική Φρουρά όπου γίνεται το δεύτερο στάδιο επιλογής.

Όσοι κοπούν για σωματικά προβλήματα επιστρέφουν στα τάγματα τους όπου συνεχίζουν την θητεία τους. Ένα μεγάλο μέρος πηγαίνει στον Μεικτό Λόχο Αποδόσεων Τιμών (ΜΛΑΤ). Μετά από ένα μήνα σκληρής εκπαίδευσης θα παραμείνουν οι στρατιώτες που μπορούν να ανταποκριθούν στην αποστολή του Εύζωνα.

Εκπαίδευση:

Η βασική εκπαίδευση των Ευζώνων διαρκή ένα μήνα και είναι πολύ δύσκολη. Βασίζεται κυρίως στην άσκηση την σωματικής αντοχής των ασκήσεων ακριβείας και στο «χτίσιμο» ατσαλένιας προσωπικότητας κατά την ώρα της υπηρεσίας. Κατά την διάρκεια της εκπαίδευσης καθορίζονται και τα «ζευγάρια». Οι Εύζωνες χωρίζονται σε ζευγάρια (για να υπάρχει συγχρονισμός) και μέχρι το τέλος της θητείας τους στην Φρουρά εκτελούν μόνο μαζί την υπηρεσία.

Μετά το τέλος της βασικής εκπαίδευσης οι Υποψήφιοι Εύζωνες κατανέμονται στους λόχους και θεωρούνται πλέον Εύζωνες. Εδώ ακολουθεί το δεύτερο στάδιο της εκπαίδευσης, όπου οι υπηρεσίες που εκτελούν είναι βραδινές για να εξοικειωθούν με την υπηρεσία.

Εικόνα Εικόνα
Οι εκπαιδευτές είναι παλιοί Εύζωνες που είναι στο τέλος της θητείας τους και έχουν την ανάλογη εμπειρία.

Πολλές φορές έχει επικριθεί ο τρόπος που εκπαιδεύονται οι Εύζωνες, αλλά δοκιμάστε να μείνετε 3 λεπτά ακίνητοι και θα καταλάβατε τι σημαίνει να κάθεσαι ακίνητος 1 ώρα. Πολύ περισσότερο προσπαθήστε να μην ανοιγοκλείνετε τα μάτια σας ενώ σας παρακολουθεί επίμονα κάποιος άλλος.

ΝΕΟΣ

Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από ΝΕΟΣ »

Οι υποψήφιοι Εύζωνες επιλέγονται με βάση τα παρακάτω κριτήρια:

  • Ανάστημα 1,88 και άνω (με ανώτατο τα 2,05)
  • Αριστη σωματική διάπλαση
  • Αριστη Ψυχοπνευματική Κατάσταση
  • Χαρακτήρας και Ήθος
  • Πίστη προς την Αποστολή του Εύζωνα.


Εικόνα
Λευκα

Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από Λευκα »

Ρε παιδια με μυωπια γυρω στο 2 μπορω να μπω; Ή θα φαω ακυρο;
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από Rafale »

Ακυρο καθως εκει τα πραγματα ειναι αυστηρα ς αυτα τα θεματα
tsiripobina
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 662
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2009 9:41 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από tsiripobina »

Λευκα έγραψε:Ρε παιδια με μυωπια γυρω στο 2 μπορω να μπω; Ή θα φαω ακυρο;


Αν απο το κεντρο σε "ορισουν" Ι1 τοτε μπορεις να πας. Οτιδηποτε αλλο δε μπορεις. Μονο Ι1 μπαινουν προεδρικη.
Λευκα

Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από Λευκα »

Κριμα ρε ***** το και το ηθελα!Εικόνα Τεσπα ευχαριστω για τις πληροφοριες!
tsiripobina
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 662
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2009 9:41 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από tsiripobina »

Λευκα έγραψε:Κριμα ρε #@^&@! Το και το ηθελα!Εικόνα Τεσπα ευχαριστω για τις πληροφοριες!


Μην απογοητευεσαι με τοσο μικρη μυωπια ισως και να βγεις Ι1.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από Greek_Army »

Λευκα έγραψε:Ρε παιδια με μυωπια γυρω στο 2 μπορω να μπω; Ή θα φαω ακυρο;


ι1 είσαι μην ανησυχείς
Σίμος

Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από Σίμος »

Κάποιο παλικάρι που ήθελε πολύ να γίνει εύζωνας και με ύψος 1,92, μου είπε πως δεν τον πήραμε στην φρουρά επειδή δεν ήταν του λυκείου.
Δεν ξέρω αν πραγματικά ισχύει. Μου φαίνεται πάντως τρελό.
tsiripobina
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 662
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2009 9:41 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από tsiripobina »

Ετσι του ειπαν; Δε παιζει κατι τετοιο, υπαρχουν ατομα μεσα και με κατωτερες γνωσεις...
Uberkafros

Προεδρική Φρουρά - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από Uberkafros »

Χαιρετώ ολους.

Παρουσιαζομαι σε στις 19 Αυλωνα και ενδιαφερομαι για τους ευζωνες. Ειμαι 1.92 και με καλο σωματοτυπο.
Τπ προβληματακι μου ειναι οτι εχω ενα 9ρακι μυωπια σε καθε ματι. Υπαρχει ομως η δυνατοτητα φακων επαφης.
Εχω καμια επλιδα για να μπω στους ευξωνες η θα φαω γειομα με την μια λογο της μυωπιας;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες