Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
rethimno01
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2007 1:22 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από rethimno01 »

Πριν τελειώσω τη σχολή διέκοψα την αναβολή (98Β ΕΣΣΟ). Δεν υπήρξε ποινή επειδή δεν είχα πτυχίο. Απλά θέλανε χαρτί απο τη σχολή ότι ήμουν σπουδαστής. Το μόνο το οποίο απαιτείται είναι ανά εξάμηνο ή χρόνο (δεν θυμάμαι καλά) να έχεις περάσει τουλάχιστον ένα μάθημα ή εργαστήριο ή να έχεις κάνει πρακτική ή πτυχιακή.

Αν έπειτα από 6μηνο ή χρόνο δεν έχεις περάσει ούτε ένα μάθημα τότε τι σόϊ φοιτητής είσαι; Λούφα κάνεις και προβλέπεται ποινή. Αυτή την εποχή, δεν ξέρω τώρα τι παίζει.

ΥΓ: ρε π**στ* μου, σε λίγο κλείνω 10ετία από την κατάταξη. Περνάνε τα χρόνια ρεεεεεε!!!

γιαννης

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από γιαννης »

θελω να ρωτησω το εξης

Ειχα αναβολη λογω σποθδων μεχρι τελη 2008
Εκοψα τξην αναβολη μου για να μπω τον Φεβρουαριο 2008, χωρις να εχω τελειωσει την σχολη μου, εμειναν 3 μαθηματα, μου ηρθε χαρτι καταταξης για τις 11 Φεβρουαριου 2008

Μια σειρα απο ατυχιες, λογοι υγειας, οικονομικοι με αναγκαζουν να θελω να ξαναπαρω αναβολη, να μην παω Φεβρουαριο αλλα να εξαντλησω την αρχικη μου αναβολη
Μπορω;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από yandr »

γιαννης έγραψε:... θελω να ξαναπαρω αναβολη, να μην παω Φεβρουαριο αλλα να εξαντλησω την αρχικη μου αναβολη
Μπορω;


Γιάννη πραγματικά δεν το γνωρίζω αυτό, ωστόσο επικοινώνησε το ταχύτερο με το στρατολογικό σου γραφείο γιατί όσο περνάνε οι μέρες τόσο πιο δύσκολο μπορεί να γίνεται.
ptl

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από ptl »

yandr έγραψε:

Εάν όντως έχει αλλάξει κάτι (που δεν το πιστεύω πάντως), προβλέπεται πρόσθετη εξαγοράσιμη θητεία ωστόσο το κόστος είναι χαμηλό και πληρώνεται άνετα. Δεν ξέρω πόσο αλλά μερικές εκατοντάδες ευρώ.



Στην περίπτωση του ενός έτους θητείας , δίνεται η δυνατότητα εξαγοράς ενός μέρους της ;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από yandr »

Για να εξαγοράσεις υπόλοιπο θητείας πρέπει να συντρέχουν ειδικοί λόγοι.

Δεν το κάνει ο καθένας. Δες και το σχετικό άρθρο για την Εξαγορά θητείας που βρίσκεται στην ενότητα Στρατολογία.
γιαννης

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από γιαννης »

Πηγα στο στρατολογικο Υπεβαλλα μια αιτηση ανακλησης διακοπης αναβολης και επειδη ειμαι ακομη φοιτητης εχω μεγαλη πιθανοτητα να γινει δεκτη η αιτηση και θεσω σε ισχυ την αρχικη μου αναβολη

Ευτυχως ηταν εξυπηρετικος ο τυπος στην στρατολογια γιατι ανετα θα μπορουσε να μου πει οχι δεν γινεται και να φυγω χωρις να υποβαλλω αιτηση

Anonymous

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπέρα,

Κάνω μεταπτυχιακό αυτή την περίοδο, η τελευταία μου αναβολή έληξε 31-Δεκ-2007 και ενώ πήγα στη σχολή μου να πάρω το χαρτί, μου είπανε πως πλέον δεν δίνουνε εύκολα αναβολές λόγο κάποιων καινούργιων εγκυκλίων.

Γνωρίζει κανείς σε σχέση με αυτό.

Κάποιες γενικές πληροφορίες είναι πως είμαι γεννημένος το 1984 και το στρατολογικό γραφείο που είναι να πάω βρίσκεται στο κέντρο της Θες/νίκης.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από yandr »

Θα πάρεις αναβολή. Μην το συζητάς καθόλου.

Αναβολή λόγω σπουδών
Nikos

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από Nikos »

Καλησπέρα σε όλους.

Αν και διάβασα και προηγούμενες απαντήσεις δεν κατατοπίστηκα πλήρως, οπότε θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Έχω αναβολή μέχρι το 30ο έτος (31/12/2010) για απόκτηση διδακτορικού. Το καλοκαίρι τελειώνω το διδακτορικό μου. Μέχρι πότε είμαι υποχρεωμένος να παρουσιαστώ; Γνώριζα ότι παλαιότερα, έχεις αναβολή μέχρι το τέλος του έτους, δηλαδή αν τελειώσω Ιούλιο του 2007, πρέπει να παρουσιαστώ μέχρι το Δεκέμβριο του 2007 (ανεξάρτητα από το γεγονός ότι έχω αναβολή μέχρι το 2010).

Ευχαριστώ πολύ.

Νίκος
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από yandr »

Νομίζω ότι αυτό έχει αλλάξει πλέον και μπορείς να την εξαντλήσεις, όμως καλύτερα να τηλεφωνήσεις στο στρατολογικό σου γραφείο.

Και μας ενημερώσεις και εμάς. Εικόνα
Anonymous

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας Πηρα αναβολη για μια σχολη στην ελλαδα κ τελικα κατελιξα στο εξωτερικο να σπουδαζω, αλλα δεν ενημερωσα το γραφειο για την αλλαγη της σχολης!

Πειράζει; !

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από yandr »

Καλύτερα να ενημερώσεις για να μην το βρεις μπροστά σου.

Κάνε ένα τηλέφωνο και θα σου πουν αν χρειάζεται και τι πρέπει να κάνεις.
Μάριος

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από Μάριος »

Καλησπέρα και πάλι,

επικοινώνησα και όντως θα πάρω την αναβολή μου.
Εάν ήμουνα του 1980 είπανε πως θα είχα πρόβλημα.

Κάτι άλλο το οποίο δεν το βρήκα να ξεκαθαρίζεται
άμεσα. Το μεταπτυχιακό μου το κάνω σε Αγγλικό
πανεπιστήμιο και αναφέρει πως τελειώνει το πολύ
στα τέλη του 2008. Η αναβολή μου θα είναι μέχρι
τότε ακριβώς ή θα μου δωθεί και κάποιο διάστημα
επιπλέον;

Ευχαριστώ
Anonymous

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπέρα,

Σπουδάζω σε Αγγλικό πανεπιστήμιο, αλλά κάνω τα μαθήματα μέσο Ελλάδος. Επικαλέστηκαν πως δε μπορούν να μου δώσουνε αναβολή διότι "σε τέτοιες σχολές πολλοί γράφονται μόνο και μόνο για να παίρνουν αναβολές" και από τις αρχές του 2008 υπάρχουνε καινούργιοι "κανόνες". Βέβαια δε γνωρίζω άτομο που θα έδινε 5 με 10 χιλιάρικα ευρώ για να πάρει μια μικρή αναβολή και μου φαίνεται ελαφρώς τραγικό επιπλέον ότι η σχολή μου θεωρείται από τις δυσκολότερες, έχουμε υποχρεωτικές παρουσίες σε καθημερινή βάση και τελικά μας έχουνε εντελώς αδιάφορους..

Τι γίνεται με αυτό το θέμα; Γνωρίζει κανείς τίποτε;

Το θέμα μου είναι πως έγινε εντελώς απροειδοποίητα και είδη έχω πληρώσει για νοίκια και για τη σχολή άλλα πόσα την οποία δε προλαβαίνω να τελειώσω. Έχοντας περάσει και από καθαρές Ελληνικές σπουδές, τα πράματα εκεί είναι πολύ χειρότερα και δε μπορώ να βρω καμία βάση σε αυτή την οδηγία.

Anonymous

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδια εχει ληξει η αναβολη μου απο 31/12/2007 και ακομα δεν εχω παει για αναβολη(ακομα σπουδαζω) , πανω στο χαρτι της αναβολης λεει οτι σε καλουνε 1 ετος μετα το τελος της αναβολης. Ισχυει κατι τετοιο ή πρεπει να τρεξω;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης