Αξιωματικοί Λιμενικού Σώματος

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Swthrhs1990
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Απρ 05, 2011 1:40 am
Επικοινωνία:

Αξιωματικοί Λιμενικού Σώματος

Δημοσίευση από Swthrhs1990 »

Αξιωματικος του Λιμενικου σωματος γινεσαι εαν εχεις τελειωσει την σχολη εμποροπλοιαρχων η ειναι μεσω ΣΝΔ;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αξιωματικοί Λιμενικού Σώματος

Δημοσίευση από Greek_Army »

Swthrhs1990 έγραψε:Αξιωματικος του Λιμενικου σωματος γινεσαι εαν εχεις τελειωσει την σχολη εμποροπλοιαρχων η ειναι μεσω ΣΝΔ;


ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΙ ΛΣ: Προυποθεσεις: Γινονται μονο οι αποφοιτοι απο ΑΕΙ + Πτυχιο τουλαχιστον μιας ξενης γλωσσας + ΕCDL και οι αποφοιτοι απο ΑΕΝ με 6μηνη θαλλασια υπηρεσια ως αξιωματικοι σε πλοια + Πτυχιο τουλαχιστον μιας ξενης γλωσσας + ΕCDL.ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΘΗΤΕΙΑ και πρεπει να εισαι μεχρι 27 ετων.

297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Αξιωματικοί Λιμενικού Σώματος

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

Greek_Army έγραψε:
Swthrhs1990 έγραψε:Αξιωματικος του Λιμενικου σωματος γινεσαι εαν εχεις τελειωσει την σχολη εμποροπλοιαρχων η ειναι μεσω ΣΝΔ;
ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΙ ΛΣ: Προυποθεσεις: Γινονται μονο οι αποφοιτοι απο ΑΕΙ + Πτυχιο τουλαχιστον μιας ξενης γλωσσας + ΕCDL και οι αποφοιτοι απο ΑΕΝ με 6μηνη θαλλασια υπηρεσια ως αξιωματικοι σε πλοια + Πτυχιο τουλαχιστον μιας ξενης γλωσσας + ΕCDL.ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΘΗΤΕΙΑ και πρεπει να εισαι μεχρι 27 ετων.
Εισαι σιγουρος για το "Πτυχιο τουλαχιστον μιας ξενης γλωσσας + ΕCDL" ; Δεν θυμαμαι κατι τετοιο... νομιζω μονο ΑΕΙ / ΑΕΝ
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Αξιωματικοί Λιμενικού Σώματος

Δημοσίευση από greko_27 »

297ΙΜΑΚ έγραψε:
Greek_Army έγραψε:
Swthrhs1990 έγραψε:Αξιωματικος του Λιμενικου σωματος γινεσαι εαν εχεις τελειωσει την σχολη εμποροπλοιαρχων η ειναι μεσω ΣΝΔ;
ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΙ ΛΣ: Προυποθεσεις: Γινονται μονο οι αποφοιτοι απο ΑΕΙ + Πτυχιο τουλαχιστον μιας ξενης γλωσσας + ΕCDL και οι αποφοιτοι απο ΑΕΝ με 6μηνη θαλλασια υπηρεσια ως αξιωματικοι σε πλοια + Πτυχιο τουλαχιστον μιας ξενης γλωσσας + ΕCDL.ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΘΗΤΕΙΑ και πρεπει να εισαι μεχρι 27 ετων.
Εισαι σιγουρος για το "Πτυχιο τουλαχιστον μιας ξενης γλωσσας + ΕCDL" ; Δεν θυμαμαι κατι τετοιο... Νομιζω μονο ΑΕΙ / ΑΕΝ


Συμφωνα με την προκηρυξη του 2007 για Τους δοκιμους αξιωματικους ΛΣ ειναι ακριβως οπως τα λεει ο Greek Army μονο που ξεχασε να αναφερει οτι οι αποφοιτοι των ΑΕΝ ή πρωην ΑΣΔΕΝ πρεπει να εχουν και το Διπλωμα αξιωματικου Εμπορικου Ναυτικου Γ' Ταξεως (πλοιαρχου ή Μηχανικου) . Πτυχιο μια ξενης γλωσσας και πιστοποιηση γνωσης Η/Υ οπωσδηποτε.

Γρηγόρης

Αξιωματικοί Λιμενικού Σώματος

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Παίδες, Καλησπέρα! Βγήκαν οι προκυρήξεις για Τεχνικούς και Νομικούς Ανθ/χους εν τέλει.
Θα παρακαλούσα, όποιος ξέρει, ας μας πεί περιπου ποιες ειναι οι αρμοδιότητες τους Δηλ. Υπηρετούν και εργάζονται ΜΟΝΟ στο Υπουργείο ή αναλαμβάνουν όπως και οι λοιποί (αξ+Υπαξ) Θέσεις διοικητών σε Λιμεναρχεία; Η είναι μόνο για γραφειοκρατείες... Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Candidate

Αξιωματικοί Λιμενικού Σώματος

Δημοσίευση από Candidate »

Καλημέρα σας,
επειδή έχω τα μόρια γιά είμαι στους 25 πρώτους για τους ανθυποπλοίαρχους τεχνικούς, θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις. Όποιος ξέρει ας μου απαντήσει (υπέθυνα - παρακαλώ όχι άδιο αρβύλα, θα ήθελα απαντήσεις μόνο αν κάποιος είναι ήδη τεχνικός ή ξέρει άτομο που είναι τεχνικός).

α) Τι υπηρεσίες κάνει ενας Ανθυποπλοίαρχος Τεχνικός ; Έχει νυχτερινές / σκ ; Πόσα το μήνα ; Φαντάζομαι ότι εξαρτάται από που είσαι αν όμως ξέρετε κάποιο συγκεκριμένο παράδειγμα παρακαλώ πείτε μου.

β) Τι γίνεται με τις μεταθέσεις ; Έχω διαβάσει αλλού ότι οι Τεχνικοί μένουν συνήθως στην Αθήνα. Μπορεί κάποιος να μου πει τι ακριβώς συμβαίνει ; Ποιές είναι οι υποψήφιες θέσεις για μετάθεση εκτός Αθηνών γενικά ; Τι κάνουν οι τεχνικοί εκεί ; Είναι πολύ σημαντικό για μένα να έχω μια ξεκάθαρη απάντηση στο συγκεκριμένο μιας και όπως καταλαβαίνετε δεν είμαι 18... Ούτε καν 25 !

γ) Σε ποιά ηλικία συνταξιοδοτούνται οι τεχνικοί ;

δ) Ποιός ο μισθός σύνολικά ;

ε) Αυτές τις ερωτήσεις πού θα μπορούσα να τις ρωτήσω ώστε να πάρω αξιόπιστες απαντήσεις πριν να καταταγώ οριστικά ; Πχ ξέρω ότι σε λίγο καιρό θα γίνει η υψομέτρηση. Θα υπάρχει εκεί κάποιο άτομο για να μου απαντήσει ;

Θα ήθελα να ξέρω τις απαντήσεις στα παραπάνω πριν πάρω την απόφαση να φορέσω τη στολή για 30-40 χρόνια !

Σημειώνω ότι έχω μια αρκετά καλή δουλειά στον ιδιωτικό τομέα απλώς η όλη περιόδος που διανύουμε είναι πολύ περίεργη και δε μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα - αντίθετα το λιμενικό θεωρώ ότι προσφέρει εργασιακή σιγουριά, έστω και μέχρι να περάσει η κρίση (αν περάσει). Επίσης ανακάλυψα (αφού πήγα στρατό - αλλιώς μάλλον δε θα ήμουν εδώ για να ρωτάω) ότι μου αρέσει το όλο θέμα της στολής - πειθαρχίας - ιεραρχίας κλπ :)

Ευχαριστώ πολύ
Maria

Αξιωματικοί Λιμενικού Σώματος

Δημοσίευση από Maria »

Γειά σας και από μένα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κανείς κρατάει την σφραγίδα του και συνεπώς το δικαίωμα υπογραφής ιδιοτικών έργων αν μπει σαν τεχνικός στο Λιμενικό Σώμα. Επιπλέον υπάρχει δυνατότητα να βρεθεί καποιος σε άλλα λιμάνια ως τεχνικός πέραν του Πειραιά (χ Πάτρα, Βόλο); Σας ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
eldyk313
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 14, 2014 4:45 pm
Επικοινωνία:

Αξιωματικοί Λιμενικού Σώματος

Δημοσίευση από eldyk313 »

Μήπως γνωρίζει κάποιος πως στελεχώνεται η υπηρεσία εναέριων μέσων του λιμενικού σώματος με πιλότους, μηχανικούς κ. Τ. Λ?
riddle
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Σεπ 01, 2014 6:21 pm
Επικοινωνία:

Αξιωματικοί Λιμενικού Σώματος

Δημοσίευση από riddle »

Καλημέρα. Θα μπορούσε κάποιος να με ενημερώσει σχετικά με τις αρμοδιότητες που αναλαμβάνει ένας νέος σημαιοφόρος?
μιλτος

Αξιωματικοί Λιμενικού Σώματος

Δημοσίευση από μιλτος »

Ξερει κανενας ή εχει κανενα γνωστο που να ξερει ποσο πληρονονται οι δοκιμοι σημαιοφοροι στην ΣΝΔ?
Vardou
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: Δευ Αύγ 13, 2012 8:41 pm
Επικοινωνία:

Αξιωματικοί Λιμενικού Σώματος

Δημοσίευση από Vardou »

μιλτος έγραψε:Ξερει κανενας ή εχει κανενα γνωστο που να ξερει ποσο πληρονονται οι δοκιμοι σημαιοφοροι στην ΣΝΔ?
Νομίζω ότι παίρνουν γύρω στα 80? το μήνα.

-323 ΛΕΛΕ- 23 E.M.A.
Άβαταρ μέλους
_KOURSAROS_
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2010 2:23 am
Επικοινωνία:

Αξιωματικοί Λιμενικού Σώματος

Δημοσίευση από _KOURSAROS_ »

Αλήθεια, ξέρει κανείς τι έγινε με τον Δημήτρη Μπαλτάκο; Επέστρεψε ξανά στο σώμα, τον ξήλωσαν ή εκκρεμεί η υπόθεσή του;
Είς οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης