Υπαξιωματικοί Λιμενικού Σώματος

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
anestios
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 19, 2010 9:30 pm
Επικοινωνία:

Υπαξιωματικοί Λιμενικού Σώματος

Δημοσίευση από anestios »

Οι υπαξιωματικοι τι διαφορα εχουν απο τους λιμενοφυλακες;
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Υπαξιωματικοί Λιμενικού Σώματος

Δημοσίευση από greko_27 »

anestios έγραψε:Οι υπαξιωματικοι τι διαφορα εχουν απο τους λιμενοφυλακες;


Σχολή Δόκιμων Υπαξιωματικών ΛΣ
Η Σχολή λειτουργεί στις εγκαταστάσεις της «ΣΧΟΛΗΣ ΜΟΝΙΜΩΝ ΥΠΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ ΝΑΥΤΙΚΟΥ (ΣΜΥΝ) » του Πολεμικού Ναυτικού στον ΣΚΑΡΑΜΑΓΚΑ και διαρκεί εννέα (9) μήνες. Κατά την διάρκεια της οι δόκιμοι διαμένουν και σιτίζονται εντός αυτής. Οι προϋποθέσεις εισαγωγής στη Σχολή ορίζονται στην εκάστοτε προκήρυξη. Οι υποψήφιοι υποβάλλονται σε υγειονομικές εξετάσεις και αθλητικές δοκιμασίες. Οι Δόκιμοι παρακολουθούν μαθήματα, θεωρητικά και πρακτικά, προκειμένου να καταρτιστούν και να αντεπεξέλθουν στα καθήκοντα τους και στις απαιτήσεις του Λιμενικού Σώματος. Η εξοικείωσή τους με τη ναυτιλία και τη ναυτική τέχνη επιτυγχάνεται μέσω εκπαιδευτικών πλόων. Μετά την αποφοίτησή τους οι Δόκιμοι ονομάζονται Κελευστές Λ. Σ και εντάσσονται στο προσωπικό του Λιμενικού Σώματος.Αποστρατεύονται με το βαθμό του Πλοιάρχου Λ. Σ.

Σχολή Δόκιμων Λιμενοφυλάκων ΛΣ
Η Σχολή εδρεύει στον Πειραιά είναι διάρκειας μέχρι έξι (6) μηνών και κατά την φοίτησή τους οι δόκιμοι διαμένουν και σιτίζονται εντός αυτής. Οι προϋποθέσεις εισαγωγής στη Σχολή ορίζονται στην εκάστοτε προκήρυξη. Οι υποψήφιοι υποβάλλονται σε υγειονομικές εξετάσεις και αθλητικές δοκιμασίες. Όσον αφορά την εκπαίδευση των δοκίμων Λιμενοφυλάκων ισχύουν τα ίδια κατ΄ αναλογία με αυτή των Δοκίμων Υπαξιωματικών Λ. Σ. Μετά την αποφοίτησή τους από τη Σχολή οι Δόκιμοι ονομάζονται Λιμενοφύλακες και εντάσσονται στο προσωπικό του Λιμενικού Σώματος. Αποστρατεύονται αναλόγως με τα προσόντα που διαθέτουν με το βαθμό του Ανθυπασπιστή ή Σημαιοφόρου Λ. Σ.

...
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Υπαξιωματικοί Λιμενικού Σώματος

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

anestios έγραψε:Οι υπαξιωματικοι τι διαφορα εχουν απο τους λιμενοφυλακες;
Μια χρυση σαρδελα, Βαθμολογικη εξελιξη, Μισθολογικη εξελιξη, ευθυνες και δικαιωματα
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Υπαξιωματικοί Λιμενικού Σώματος

Δημοσίευση από greko_27 »

297ΙΜΑΚ έγραψε:
anestios έγραψε:Οι υπαξιωματικοι τι διαφορα εχουν απο τους λιμενοφυλακες;
Μια χρυση σαρδελα, Βαθμολογικη εξελιξη, Μισθολογικη εξελιξη, ευθυνες και δικαιωματα


Δικαιωματα; Αυτα δεν θελει να καταργησει ο βοιδοχρυσοχοιδης; ΕικόναΕικόναΕικόνα
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Υπαξιωματικοί Λιμενικού Σώματος

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

Ο υπουργος προπο?
Hyper
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 6:01 am
Επικοινωνία:

Υπαξιωματικοί Λιμενικού Σώματος

Δημοσίευση από Hyper »

greko_27 έγραψε:
297ΙΜΑΚ έγραψε:
anestios έγραψε:Οι υπαξιωματικοι τι διαφορα εχουν απο τους λιμενοφυλακες;
Μια χρυση σαρδελα, Βαθμολογικη εξελιξη, Μισθολογικη εξελιξη, ευθυνες και δικαιωματα


Δικαιωματα;Αυτα δεν θελει να καταργησει ο βοιδοχρυσοχοιδης;ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα
kyp

Υπαξιωματικοί Λιμενικού Σώματος

Δημοσίευση από kyp »

greko είσαι ήδη στο λιμενικό; Αν ναί να μας έλεγες ποια η διαφορά των κατηγοριών (ΠΕ, ΤΕ, ΔΕ) όσον αφορά τα καθήκοντα, τις μεταθέσεις κ. Τ. Λ.
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Υπαξιωματικοί Λιμενικού Σώματος

Δημοσίευση από greko_27 »

kyp έγραψε:greko είσαι ήδη στο λιμενικό; Αν ναί να μας έλεγες ποια η διαφορά των κατηγοριών (ΠΕ, ΤΕ, ΔΕ) όσον αφορά τα καθήκοντα, τις μεταθέσεις κ. Τ. Λ.


καμια διαφορα... Απλα αυτες οι κατηγοριες υπαρχουν μονο και μονο για ανακατανομη των θεσεων οταν βγαινουν οι προκ
KOSTAS

Υπαξιωματικοί Λιμενικού Σώματος

Δημοσίευση από KOSTAS »

greko_27 έγραψε:
kyp έγραψε:greko είσαι ήδη στο λιμενικό; Αν ναί να μας έλεγες ποια η διαφορά των κατηγοριών (ΠΕ, ΤΕ, ΔΕ) όσον αφορά τα καθήκοντα, τις μεταθέσεις κ. Τ. Λ.


καμια διαφορα... Απλα αυτες οι κατηγοριες υπαρχουν μονο και μονο για ανακατανομη των θεσεων οταν βγαινουν οι προκ


Νομίζω οτι οι προαγωγές των ΤΕ ΠΕ είναι ταχύτερες σε σύγκριση με των ΔΕ. Σωστά;
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Υπαξιωματικοί Λιμενικού Σώματος

Δημοσίευση από greko_27 »

KOSTAS έγραψε:
greko_27 έγραψε:
kyp έγραψε:greko είσαι ήδη στο λιμενικό; Αν ναί να μας έλεγες ποια η διαφορά των κατηγοριών (ΠΕ, ΤΕ, ΔΕ) όσον αφορά τα καθήκοντα, τις μεταθέσεις κ. Τ. Λ.


καμια διαφορα... Απλα αυτες οι κατηγοριες υπαρχουν μονο και μονο για ανακατανομη των θεσεων οταν βγαινουν οι προκ


Νομίζω οτι οι προαγωγές των ΤΕ ΠΕ είναι ταχύτερες σε σύγκριση με των ΔΕ. Σωστά;

μονο των αει (εφ οσον υπηρετησαν σε συγκεκριμενες περιοχες) και των αεν (εφ οσον υπηρετησαν σε σκαφη) ... Οι τε και οι ΔΕ εξελισσονται κανονικα
13
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Φεβ 05, 2014 2:17 pm
Επικοινωνία:

Υπαξιωματικοί Λιμενικού Σώματος

Δημοσίευση από 13 »

καλησπερα. ειμαι φοιτητης στο 1ο ετος ενος ΤΕΙ στην επαρχια... με ενδιεφερε παντα ο υπαξιωματικος του λιμενικου. απλα θελω να κανω μια ερωτηση. σε περισπτωση που το λιμενικο μπει στις πανελληνιες και εγω ειμαι στη σχολη πως μπορω να μπω μετα; μπορω μεσω κατατακτηριων η πρεπει να ξαναδωσω πανελληνιες; ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
expedition
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 15, 2011 2:55 am
Επικοινωνία:

Υπαξιωματικοί Λιμενικού Σώματος

Δημοσίευση από expedition »

13 έγραψε:καλησπερα. Ειμαι φοιτητης στο 1ο ετος ενος ΤΕΙ στην επαρχια... Με ενδιεφερε παντα ο υπαξιωματικος του λιμενικου. Απλα θελω να κανω μια ερωτηση. Σε περισπτωση που το λιμενικο μπει στις πανελληνιες και εγω ειμαι στη σχολη πως μπορω να μπω μετα; Μπορω μεσω κατατακτηριων η πρεπει να ξαναδωσω πανελληνιες; Ευχαριστω
Για φέτος δε μπαίνει πανελλήνιες. Από του χρόνου εάν μπει (χλωμό το βλέπω) θα δίνεις κανονικά όπως και για τις σχολές αστυνομίας - στρατού!
13
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Φεβ 05, 2014 2:17 pm
Επικοινωνία:

Υπαξιωματικοί Λιμενικού Σώματος

Δημοσίευση από 13 »

Ναι αλλα εγω ειμαι ηδη φοιτητης και εχω αγγλικα και υπολογιστες και το μονο που μου λειπει ειναι να τελειωσω το φανταριστικο και να παρω το πτυχιο του ΤΕΙ μου. οταν τα παρω αυτα θα περιμενω την εκαστοτε προκυρυξη. και λεω. εαν εγω ειμαι στη σχολη η ειμαι στο στρατο και βγει μια αποφαση οτι το λιμενικο μπαινει στις πανελληνιες. υπαρχει καποιο παραθυρο για μενα; ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
expedition
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 15, 2011 2:55 am
Επικοινωνία:

Υπαξιωματικοί Λιμενικού Σώματος

Δημοσίευση από expedition »

13 έγραψε:Ναι αλλα εγω ειμαι ηδη φοιτητης και εχω αγγλικα και υπολογιστες και το μονο που μου λειπει ειναι να τελειωσω το φανταριστικο και να παρω το πτυχιο του ΤΕΙ μου. Οταν τα παρω αυτα θα περιμενω την εκαστοτε προκυρυξη. Και λεω. Εαν εγω ειμαι στη σχολη η ειμαι στο στρατο και βγει μια αποφαση οτι το λιμενικο μπαινει στις πανελληνιες. Υπαρχει καποιο παραθυρο για μενα; Ευχαριστω
Απλά τα πράγματα. Αν μπεί στις πανελλήνιες δίνεις πανελλήνιες ξανά Εικόνα
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Υπαξιωματικοί Λιμενικού Σώματος

Δημοσίευση από Greek_Army »

13 έγραψε:Ναι αλλα εγω ειμαι ηδη φοιτητης και εχω αγγλικα και υπολογιστες και το μονο που μου λειπει ειναι να τελειωσω το φανταριστικο και να παρω το πτυχιο του ΤΕΙ μου. Οταν τα παρω αυτα θα περιμενω την εκαστοτε προκυρυξη. Και λεω. Εαν εγω ειμαι στη σχολη η ειμαι στο στρατο και βγει μια αποφαση οτι το λιμενικο μπαινει στις πανελληνιες. Υπαρχει καποιο παραθυρο για μενα; Ευχαριστω


Aν είσαι στο στρατό παίρνεις αναβολή και δίνεις πανελλήνιες.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης