Συναντήσεις - Πολεμικό Ναυτικό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Theologosvr
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 02, 2020 3:59 pm
Επικοινωνία:

2020 Δ ΕΣΣΟ - Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Theologosvr »

Άρα μια που θα μπούμε και μια που θα βγούμε ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
NoobSailor
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2020 6:57 pm
Επικοινωνία:

2020 Δ ΕΣΣΟ - Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από NoobSailor »

Ελπίζω πως όχι. Κανονικά δίνονται κάποιες άδειες τα Χριστούγεννα, υπάρχουν και οι φοιτητικές και φυσικά παίρνεις τις κανονικές σου όποτε θες. Αν φυσικά είμαστε σε καθολικό lockdown, τίποτα από αυτά δε θα πάρουμε, αλλά ας παραμείνουμε αισιόδοξοι.
Δημήτρης

2020 Δ ΕΣΣΟ - Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Παιδιά εγώ μπαίνω 13 Νοεμβρίου... Ξέρει κανείς πόσες μέρες διαρκεί η εκπαίδευση; Όλοι μαζί θα ορκιστουμε; Δηλαδή αυτοί που μπήκαν 2 Νοεμβρίου θα ορκιστουν με αυτούς που θα μπουν 13?
NoobSailor
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2020 6:57 pm
Επικοινωνία:

2020 Δ ΕΣΣΟ - Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από NoobSailor »

Δημήτρης έγραψε:Παιδιά εγώ μπαίνω 13 Νοεμβρίου... Ξέρει κανείς πόσες μέρες διαρκεί η εκπαίδευση; Όλοι μαζί θα ορκιστουμε; Δηλαδή αυτοί που μπήκαν 2 Νοεμβρίου θα ορκιστουν με αυτούς που θα μπουν 13;


Ναι, από ότι μου έχουν πει παλιότεροι φαντάροι, όλοι μαζί θα ορκιστούμε, και όσοι μπήκαν αρχές του μήνα και αυτοί που μπήκαν 11 και 12 και εμείς που μπαίνουμε 13. Και λογικά η ορκομωσία θα γίνει 2 βδομάδες μετά την κατάταξή μας.

Antonis11
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 07, 2020 1:19 pm
Επικοινωνία:

2020 Δ ΕΣΣΟ - Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Antonis11 »

Ρε παιδια καλησπερα, εμαθα οτι δεν εχουμε αδεια ορκομοσιας αρα αυτο σημαινει οτι πρεπει να παρουμε περισσοτερα φανελακια εσωρουχα κτλ εσεις ποσα θα παρετε να εχω μια ιδεα;

Ξερετε αν μπορουμε να εχουμε βαλιτσα με ροδες; Γιατι δεν εχω σακ βουαγιαζ ξεμεινα ΕικόναΕικόνα

Theologosvr
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 02, 2020 3:59 pm
Επικοινωνία:

2020 Δ ΕΣΣΟ - Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Theologosvr »

Δηλαδή μπαίνουμε 13 του μήνα και πότε βγαίνουμε;
Antonis11
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 07, 2020 1:19 pm
Επικοινωνία:

2020 Δ ΕΣΣΟ - Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Antonis11 »

Φιλε δε ξερω παντως χωρις αδεια ορκομοσιας εκτος στρατοπεδου δε ξερω ποτε θα βγουμε γι αυτο και ρωτησα γιατι πλυντηρια μεσα δε παιζουν απ οσο ξερω.
Theologosvr
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 02, 2020 3:59 pm
Επικοινωνία:

2020 Δ ΕΣΣΟ - Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Theologosvr »

Θα έχουμε θέμα θα είναι δύσκολα πιστεύω Άσε τις πρώτες μέρες πως θα είμαστε θα μας έχουν σε καρατνινα;

Kotsos

2020 Δ ΕΣΣΟ - Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Kotsos »

Θα μας κανουν γρηγορα τεστ οταν μπουμε οποτε μεσα στη μερα θα δουνε αν ειναι κανενας θετικος οποτε οι υπολοιποι θα συνεχισουν κανονικα
Σταμάτης

2020 Δ ΕΣΣΟ - Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Σταμάτης »

Θεολογοςγρ

Δεν θα πας για αναβολή μεσω φρουραρχείου;

Antonis11
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 07, 2020 1:19 pm
Επικοινωνία:

2020 Δ ΕΣΣΟ - Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Antonis11 »

Δε ξερω τι να σου πω θα ειναι περιεργα γι αυτο ρωτησα ποσα να παρουμε τι να κανουμε εχεις ιδεα; Εσυ ποσα θα παρεις;
Theologosvr
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 02, 2020 3:59 pm
Επικοινωνία:

2020 Δ ΕΣΣΟ - Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Theologosvr »

Μπορεί να πάρω αναβολή μέσω στρατόπεδου και όχι μέσω φρουραρχείου τελικά
NoobSailor
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2020 6:57 pm
Επικοινωνία:

2020 Δ ΕΣΣΟ - Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από NoobSailor »

Antonis11 έγραψε:Ρε παιδια καλησπερα, εμαθα οτι δεν εχουμε αδεια ορκομοσιας αρα αυτο σημαινει οτι πρεπει να παρουμε περισσοτερα φανελακια εσωρουχα κτλ εσεις ποσα θα παρετε να εχω μια ιδεα;

Ξερετε αν μπορουμε να εχουμε βαλιτσα με ροδες; Γιατι δεν εχω σακ βουαγιαζ ξεμεινα ΕικόναΕικόνα



Πρώτα τα εύκολα:

Από βαλίτσα παίρνεις ότι θέλεις και σε βολεύει. Δεν ενοχλούν οι ρόδες, απλώς ένας σάκος ίσως να σε βόλευε περισσότερο στη μεταφορά.

Πάμε στα δύσκολα:

Ένα παιδί που υπηρέτησε πέρσυ είχε γράψει σε ένα άλλο θέμα στο φόρουμ να πάρουμε 15 (χοντρικά δηλαδή,1 για κάθε μέρα μέχρι την ορκομωσία). Τώρα όμως που δε θα έχουμε άδεια ορκομωσίας για να πλύνουμε όσα χρησιμοποιήσουμε, θεωρητικά, θα μας χρειαστούν παραπάνω, για να έχουμε αρκετά μέχρι και 5 μέρες περίπου μετά τη μετάθεσή μας στη μονάδα που θα μας βάλουν. Περίπου 20-22 δηλαδή θα φτάνουν. Μετά από αυτό το διάστημα λογικά κάτι θα έχουμε βρει από πλυντήρια είτε εντός είτε εκτός στρατοπέδου.

Έχοντας αναφέρει τα παραπάνω ως ιδανικά, εγώ να πω ότι θα πάρω καμιά δεκαριά φανέλες μαζί μου, κυρίως επειδή πλέον τα μαγαζιά έκλεισαν και δε μπορώ να πάρω άλλες. Για να καλύψω όμως το κενό, θα πάρω μαζί μου και απορρυπαντικό για πλύσιμο στο χέρι, το οποίο ελπίζω να μη μου κρατήσουν στην κατάταξη. Στη χειρότερη των περιπτώσεων, θα φοράω κάθε φανέλα για 2 μέρες αναγκαστικά, δεν είναι κάτι το τραγικό, άλλωστε μπαίνουμε σε εποχή που κάνει κρύο και λογικά δε θα ιδρώνουμε. Στην περίπτωση των εσωρούχων από την άλλη, θα πάρω τουλάχιστον 15, για να μου φτάσουν έστω μέχρι και τη μέρα της ορκομωσίας.

Τώρα, στο ερώτημα πόσα να πάρεις εσύ, η προσωπική μου άποψη είναι: Όσα χωράνε στο σάκο ή στη βαλίτσα σου. Κατά τη γνώμη μου, καλύτερα να έχεις λίγα παραπάνω και να σου περισσέψουν (αν και θα σε παιδέψουν στο κουβάλημα), παρά να έχεις λιγότερα και να σου λείψουν.

Παρακάτω παραθέτω και το θέμα στο οποίο έχει γράψει το προαναφερθέν παιδί μια καλή λίστα για το τι θα χρειαστούμε:

http://www.ellinikos-stratos.com/forum/%CF%80%CE%AC%CF%81%CF%89-%CE%BC%CE%B1%CE%B6%CE%AF-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%84%CE%B1%CE%BE%CE%B7-%CE%BD%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C_topic9129_page2.html

NoobSailor
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2020 6:57 pm
Επικοινωνία:

2020 Δ ΕΣΣΟ - Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από NoobSailor »

Theologosvr έγραψε:Δηλαδή μπαίνουμε 13 του μήνα και πότε βγαίνουμε;


Επειδή σε προηγούμενό σου μήνυμα έγραψες ότι εσύ μπαίνεις 11, μη σε μπερδεύει το "εμείς που μπαίνουμε 13" που έγραψα εγώ. Αναφερόμουν σε εμένα και στο παιδί που ρώταγε, που έχουμε στο σημείωμα κατάταξης σαν ημερομηνία την 13η Νοέμβρη. Αν εσένα το σημείωμα γράφει 11 Νοέμβρη, τότε θα μπεις.

Jim00p
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 07, 2020 11:40 pm
Επικοινωνία:

2020 Δ ΕΣΣΟ - Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Jim00p »

Παιδιά ξέρει κανείς εφόσον άδεια ορκωμοσίας δεν έχουμε... Δηλαδη για να μπορέσουμε να πάμε σπίτια μας μετά την εκπαίδευση θα πρέπει ντε και καλά να μας στείλουν Αθήνασε υπηρεσία;(καλά βέβαια αυτό χωρίς βύσμα αυτό δεν παίζει). Και κάτι ακόμα κάνα τρόπο καλό για να περάσετε το κανονικό σας κινητό έχετε βρει;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης