Πλατυποδία στο στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
KOSTAS

Πλατυποδία στο στρατό

Δημοσίευση από KOSTAS »

Γεια σας παιδια... Παρουσιαζομαι στης 5 μαρτιου ειδικες δυναμεις στο μεγαλο πευκο. Και εχω και γω πλατηποδια... Τν γνωματευση για πλατηποδια και ελευθερος αρβυλων θα μου τν κανουν εκει με το που θα παω. Η πρεπει μονος μου να παω σε ορθοπεδικο και να παω τν γνωματευση με το παρουσιαστω. Ευχαριστω.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πλατυποδία στο στρατό

Δημοσίευση από Greek_Army »

KOSTAS έγραψε:Γεια σας παιδια... Παρουσιαζομαι στης 5 μαρτιου ειδικες δυναμεις στο μεγαλο πευκο. Και εχω και γω πλατηποδια... Τν γνωματευση για πλατηποδια και ελευθερος αρβυλων θα μου τν κανουν εκει με το που θα παω. Η πρεπει μονος μου να παω σε ορθοπεδικο και να παω τν γνωματευση με το παρουσιαστω. Ευχαριστω.


και γνωμάτευση να έχεις, θα σε εξετάσει στρατιωτικός ιατρός οπότε τσάμπα θα την βγάλεις

KOSTAS

Πλατυποδία στο στρατό

Δημοσίευση από KOSTAS »

Ευχαριστω για τν πληροφορια με γλιτωσες απο τσαμπα κοπο... Εικόνα
georgeas
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τρί Οκτ 09, 2012 5:40 pm
Επικοινωνία:

Πλατυποδία στο στρατό

Δημοσίευση από georgeas »

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω τι ειδικότητες λαμβάνουν συνήθως οι πλατύποδες με κάπως μεγάλη ηλικία (π. Χ.27) ; Επιπλέον παίζει ρόλο αν είναι κάποιος πτυχιούχος; Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
samloxias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2013 8:29 pm
Επικοινωνία:

Πλατυποδία στο στρατό

Δημοσίευση από samloxias »

Άν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα πλατυποδίας με τα πόδια σου, καλός. Άν ειναι απλή πλατυποδία και τα τιαύτα, να πάρεις ειδικότητα. Έχω δεί Στρατιώτες με πλατυποδία να κουβαλάνε στους όμους τους άλους Σρατιώτες (Ι1).-Εικόνα
Toliss
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 31, 2014 12:18 pm
Επικοινωνία:

Πλατυποδία στο στρατό

Δημοσίευση από Toliss »

Καλησπέρα, να κάνω μια ερώτηση σχετική με πλατυποδία.

Καταρχάς είχα όλη μου την ζωή πλατυποδία, και έχω πια μάθει να ζώ και να την αντέχω, απλά εχω παρατηρήσει οτι παίζει πολύ σημάντικό ρόλο το παπούτσι που θα φορέσω για το ποσο θα υποφέρω. Παπούτσια με σκληρούς πάτους και μή ανατομικά, δεν αντέχονται πάνω απο 1-2 ώρες ορθοστασίας. Αντιθέτως με αθλητικά, ανατομικά, βγάζω άνετα 8ωρο ορθοστασίας.

Παρουσιάζομαι Πεζικο Καλαμάτα σε λίγο καιρό, θά θελα να μάθω αμα γίνεται όταν μπώ στο ΚΕΝ και για το υπόλοιπο της θητείας μου, να βγώ Ι1, απλά να φοράω τα αθλητικά του ΕΣ (Άμα δίνονται ακόμα) ή δικά μου. Ευχαριστώ.

Vakinho
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Δευ Φεβ 11, 2013 9:12 pm
Επικοινωνία:

Πλατυποδία στο στρατό

Δημοσίευση από Vakinho »

Μην αγχώνεσαι μεγάλε και εγώ πλατυποδία έχω και υπηρετώ ειδικές δυνάμεις στην Κύπρο.Δεν θα στο κοιτάξουν σίγουρα και μην πεις τίποτα γιατί μπορεί να σε βγάλουν ι3

Τα Άρβυλα πάντως δεν με ενόχλησαν καθόλου (πάρε ενα νουμερο μεγαλύτερο) σε σχέση με άλλους που δεν έχουν τίποτα και βγάζουν συνέχεια κάλους.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πλατυποδία στο στρατό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Ι1 με αθλητικά παπούτσια είναι πάρα πολύ δυσκολο.
Toliss
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 31, 2014 12:18 pm
Επικοινωνία:

Πλατυποδία στο στρατό

Δημοσίευση από Toliss »

Γνωρίζετε αν έστω γίνεται να είσαι Ι2 ή Ι3 άλλα ένοπλος;(με πλατυποδια)
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πλατυποδία στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Ναι γίνεται. Είχα αρκετούς Ι3 ένοπλο στη θητεία μου.
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Πλατυποδία στο στρατό

Δημοσίευση από Signaller »

Με εξαιρεση τις ειδικες δυναμεις, στα υπολοιπα Οπλα-Σωματα , ουτε καν θα το προσεξουν. Εκτος και αν ειναι υπερβολικα εντονο. Τυπικη θητεια θα κανετε.
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Αέναος
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 17, 2014 4:26 pm
Επικοινωνία:

Πλατυποδία στο στρατό

Δημοσίευση από Αέναος »

Σειρούλα μου στην ΕΜΑ ήταν Ι-3 ΕΝΟΠΛΟ, με ειδικότητα ΟΠΛΟΥΡΓΟΣ και φορούσε κανονικότατα τα άρβυλα της υπηρεσίας (DMS M-71).
γιαννης

Πλατυποδία στο στρατό

Δημοσίευση από γιαννης »

Καλησπερα. Εχω πλατυποδια (σε τεραστιο βαθμο. Κανει μπαμ απο χιλιομετρα) και πλεον προβλημα στη μεση. Με χαρτι απο ορθοπεδικο βγαινω Ι3 αοπλο; Ευχαριστω
Σιδέρης

Πλατυποδία στο στρατό

Δημοσίευση από Σιδέρης »

Γεια σας παιδια εχω κι εγω πλατυποδια αλλα αντεχω και εχω συνηθισει και απ οτι ειδα τα κριτηρια των ειδικων δυναμεων (αλεξιπτωτα) τα βγαζω... Θελω να μαθω εαν θα με δεχθουν με πλατυποδια η αν θ χρειαστει να κανω μια μικροεπεμβαση για να την διωρθωση (τομη 2 εκ.) επισης θα με δεχθουν με την τομη στα ποδια η θα με κοψουν;
Boyka
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Μάιος 08, 2015 8:30 pm
Επικοινωνία:

Πλατυποδία στο στρατό

Δημοσίευση από Boyka »

Καλησπέρα σας, έχω Βλαισοπλατυποδία, δεν γνωρίζω τον βαθμό του προβλήματος διότι έχω εγκαταλείψει χρόνια την παρακολουθησή του. Ωστόσο, έχω λάβει μέρος σε μαραθώνιους, πολεμικές τέχνες κτλπ, με λίγα λόγια το πρόβλημα δεν είναι εμφανές από άποψη κούρασης &Ορθοστασίας. Αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω. Δήλωσα Ειδικές Δυνάμεις, κάτι στο οποίο θα ήθελα πολύ να μπω. Υπάρχει περίπτωση λόγω του προβλήματος να μην μου επιτραπεί η θητεία σε αυτόν τον τομέα των δυνάμεων; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες