Σε επιφυλακή η Εθνική Φρουρά

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
μπαμπης

Σε επιφυλακή η Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από μπαμπης »

Εδω και μια ωρα ακουστηκαν πυροβολισμοι κοντα στην 35
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Σε επιφυλακή η Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από Greek_Army »

Πω ρε φίλε πρέπει να πω στην μάνα μου να μου σιδερώνει τα χακί Εικόνα
peiraiwths
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Τετ Ιουν 30, 2010 12:16 am
Επικοινωνία:

Σε επιφυλακή η Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από peiraiwths »

Εγώ ευτυχώς τα έχω έτοιμα!:)
δημητρης25
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1655
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 5:12 pm
Επικοινωνία:

Σε επιφυλακή η Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από δημητρης25 »

Το σταυροβουνι με ενα κλικ οι τουρκοι το εχουν κανει οικοπεδο τι σφαιρες κ λαλακιες; Εμενα μονο η σκελεα μου εχει μεινει.
Ζησε για το τιποτα η πεθανε για κατι.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Σε επιφυλακή η Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από Nassos »

Σε επιφυλακή η Ε. Φ. Λόγω τουρκικών απειλών
Υπό στενή παρακολούθηση οι κινήσεις του κατοχικού στρατού
Η ανάλυση των στρατιωτικών δεδομένων δεικνύει ότι η Τουρκία δύσκολα θα δημιουργήσει θερμό επεισόδιο στη θαλάσσια περιοχή των κοιτασμάτων, ενώ στρατιωτικές πηγές εκτιμούν ότι η Άγκυρα βρίσκεται παγιδευμένη στις απειλές της.

Σε κατάσταση επαγρύπνησης έχει τεθεί το στράτευμα, για να αποτρέψει τυχόν τουρκικές προκλήσεις στη γραμμή αντιπαράταξης. Δύο είναι τα ενδεχόμενα που εξετάζονται:
1. Η κίνηση για επέκταση της κατοχής στη νεκρή ζώνη.
2. Οι βολές εναντίον θέσεων της Εθνοφρουράς.
Σύμφωνα, μάλιστα, με πληροφορίες της «Σ», κατά τη διάρκεια τις προχθεσινής νύχτας ο κατοχικός στρατός πραγματοποιούσε στην περιοχή Δερύνειας άσκηση με τη συμμετοχή αρμάτων και πεζικού. Η άσκηση έθεσε σε συναγερμό την Εθνική Φρουρά, χωρίς, ωστόσο, να συμβεί οτιδήποτε.

Σε ετοιμότητα
Όλες οι μονάδες, σε επίπεδο στελεχών, έχουν ενημερωθεί να είναι πανέτοιμες να αντιδράσουν, σε περίπτωση που παρατηρηθούν τουρκικές κινήσεις. Η Εθνική Φρουρά σε συνεννόηση με το ΓΕΕΘΑ είναι αποφασισμένη να απαντήσει με όλα τα μέσα, σε περίπτωση που επιχειρηθεί από τους Αττίλες προώθηση σε περιοχές της νεκρής ζώνης.

Στους στρατιώτες των φυλακίων της πρώτης γραμμής έχουν δοθεί οδηγίες για αυξημένη επαγρύπνηση και προσεκτική παρατήρηση των τουρκικών κινήσεων. Σε κατάσταση ετοιμότητας βρίσκονται και μονάδες άμεσης επέμβασης. Σε φυλάκια της γραμμής αντιπαράταξης στη Λευκωσία οι στρατιώτες αναφέρουν τις τελευταίες μέρες παράξενους θορύβους τη νύκτα.

Η γραμμή αντιπαράταξης μήκους 183 χιλιομέτρων έχει υποστεί εκλέπτυνση στα πλαίσια της αναδιοργάνωσης. Ωστόσο, το πολύ καλό δίκτυο διοικητικής μέριμνας του στρατεύματος έχει σημαντικά αποθέματα πολεμικού υλικού, τα οποία βρίσκονται σε πολύ καλή διασπορά.

Με αφορμή την παρέλαση της 1ης Οκτωβρίου, συστοιχίες των Έξοσετ που είναι πύραυλοι θαλάσσης-θαλάσσης και πυροβόλα μακρού βεληνεκούς βγήκαν εκτός αποθηκών. Το βεληνεκές των πυραύλων αυτών είναι 60 χιλιόμετρα και μπορούν να πλήξουν με μεγάλη αποτελεσματικότητα σκάφη εν πλώ. Οι πύραυλοι Έξοσετ, γαλλικής προέλευσης, θεωρούνται το ισχυρότερο όπλο του στρατού μας για αποτελεσματική περιφρούρηση της θαλάσσιας ζώνης.

Συνέχεια: Sigmalive.com

nikopaok4
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2011 4:40 pm
Επικοινωνία:

Σε επιφυλακή η Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από nikopaok4 »

Παντως στο τουρκικο προξενειο στην θεσ/νικη τους ματαδες τους βλεπω λιγοτερο αραχτους απο Αλλες φορες, μπορει και να ετυχε δε λεω ! Παντως με παγκαλο στην κυβερηση και γαπ μονο για θερμο επεισοδειο δεν ειμαστε... Παλι καλα λειπει κ ο κινεζος.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Σε επιφυλακή η Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από yandr »

Καλά ρε παιδιά, ποια επιφυλακή και πράσινα άλογα;

Δηλαδή αν αράξει ο Τουρκικός στόλος στα 5 μίλα από τη νότια Κύπρο τι θα κάνει η ΕΦ; Θα επιτεθεί με Cascavel;

Η Κύπρος έναντι της Τουρκίας μόνο την διπλωματική οδό μπορεί να ακολουθήσει και σε περίπτωση (παντελώς απίθανης) εισβολής να ρίξει μερικές για το ονόρε.

Ας είμαστε ρεαλιστές.

Firebat
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 6:45 pm
Επικοινωνία:

Σε επιφυλακή η Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από Firebat »

Και μένα δε μου φαίνεται ότι θα γίνει θερμό επεισόδιο!

Πάντως και οι δικοί μας είναι σε επιφυλακή! Μίλησα με τον αδερφό μου που υπηρετεί στον Έβρο και μου είπε ότι αρκετά στρατόπεδα στον Έβρο βρίσκονται σε επιφυλακή!
peiraiwths
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Τετ Ιουν 30, 2010 12:16 am
Επικοινωνία:

Σε επιφυλακή η Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από peiraiwths »

"Από τις 3 το μεσημέρι ώρα Ελλάδος Επίλεκτες Εφεδρείες της Εθνικής Φρουράς έχουν κληθεί για να ενσωματωθούν στις Ελληνικές Καταδρομικές Δυνάμεις που ενδεχομένα να επιχειρήσουν από στιγμή στιγμή αποτρέποντας ή απαντώντας σε πολεμική ενέργεια των τούρκων... "

Το κείμενο είναι γραμμένο στο stoxos.gr! Τι γίνεται ρε μάγκες; Ή εμείς είμαστε στο κόσμο μας ή οι Κύπριοι βλέπουν φαντάσματα!

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Σε επιφυλακή η Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από yandr »

Ο Στόχος βλέπει φαντάσματα. Που θα κάνουμε και καταδρομική ενέργεια;

Η μόνη καταδρομική γίνεται το βράδυ προς το πλησιέστερο σουβλατζίδικο / καντίνα.

peiraiwths
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Τετ Ιουν 30, 2010 12:16 am
Επικοινωνία:

Σε επιφυλακή η Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από peiraiwths »

Χαχαχα! Οκ yandr πάω πάσο τότε!
Άβαταρ μέλους
Ιουλιος
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Παρ Μάιος 06, 2011 12:51 am
Επικοινωνία:

Σε επιφυλακή η Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από Ιουλιος »

Διαβασα αυτο:η κυπρος εξεταζει σοβαρα το ενδεχομενο να διαταξει επιστρατευση απο στιγμη σε στιγμη με βαση πηγες του νατο (εξεδωσε σχετικη ανακοινωση στις δυναμεις της συμμαχιας πριν απο λιγο). Μηπως να το σκεφτουμε και εμεις για καλο και για κακο; Το παιχνιδι αγριευει επικινδυνα. Οχι σε μια επαναληψη των ιμιων.

θα μας κοπει το γέλιο
Προτιμώ να πεθάνω για την Πατρίδα μου παρά να ζήσω για να την υποδουλώσω
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες