ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από Anonymous »

Η δικη μου αποψη ειναι οτι οι ικαροι παιρνουν τα λιγοτερα (και ας ειναι περισσοτερα απο τους αλλους στρατιωτικουσ) για το εργο που επιτελουν... κανουν κατι που το κανουν λιγοι... πεστε μου ολοι εσεις οι στρατιωτικοι ξηρασ εχετε 'η προκειται καποτε να πιλοταρετε phantom 'η μαχιτικο τελος παντων; οχι φυσικα οτι και να λετε και να υποστηριζεται για τις ειδικες δυναμεις και γενικα για τον στρατο της ξηρασ ξερετε οτι το βραδυ θα εισαστε σπιτι για φαι και υπνο και αυριο παλι τα ιδια, ενω οι ιπταμενοι οχι!

κανουν κατι ξεχωριστο και πρεπει να αμοιβονται πολυ περισσοτερο απ'οτι τωρα! σκεφτειται ποσα παιρνουν οι μ... σ οι πολιτικοι που μας κυβερνουν και ποσα αυτοι που κανουν καθε μερα τον κασκαντερ για 2 και 2,5 χιλιαρικα!

αυτη ειναι η γνωμη μου και δεν με απασχολει αν μερικοι κομπλεξικοι στρατιωτικοι που φορωντας αστερια νομιζουν οτι ειναι καποιοι διαφωνουν μαζι μου.

συγγνωμη για τον τροπο μου και συγγνωμη αν προσεβαλα καποιους αλλα θα ηταν καλο να εχουμε μια επιγνωση το τι συμβαινει στον αερα σε σχεση με την ξηρα και αυτο δεν περιμενω να το σεβαστει το καθε παλικαρακι -που καλα κανει και θελει να περασει σε μια στρατιωτικη σχολη- αλλα οι στρατιωτικοι που πραπει να ξερουν την δουλεια του καθε τμηματος στρατου.

supermario
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 2:47 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από supermario »

Στα ελικόπτερα επιλεγονται με κριτηριο κυριως τις μαθητικες επιδοσεις μεσα στη σχολη (μαθηματα), το ποσα ατομα δηλωσαν την ειδικοτητα κτλ... Γενικα ομως για την αεροπορια στρατου πρεπει να περασεις και καποιες εξτρα υγειονομικες εξετασεισ... Μετα πας για 1 χρονο στη διοικηση αεροπορικης εκπαιδευσης και αν αποτυχεις στη πτητικη εκπαιδευση μετατασσεσαι στο οπλο του πεζικου. Στην αρχη δεν σου δινουν καλο ελικοπτερο (chinook) αλλα αμα συμπληρωσεις καποιες ωρες πτησεις παιρνεις (apache) ... Οσον αφορα τα ελικοπτερα απο σνδ δεν γνωριζω... Παντως αμα μπορεις να πας σε ελικοπτερα απο σνδ προτιμησε το... Ο στρατος ξηρας ειναι πιο "σκληρος και αντιξοοσ" απο το πολεμικο ναυτικο. Για αυτο και το ναυτικο εχει μεγαλυτερη βαση στις πανελληνιες (δηλαδη το θελουν πιο πολλα Παιδια).
Το μεγαλύτερο πρόβλημα τησ Ελλάδας είναι ότι είναι γεμάτη από εμάσ τουσ Έλληνεσ...
Anonymous

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από Anonymous »

Το σινουκ δεν ειναι ευκολο ελικοπτερο και δευτερον δεν πας στη διοικηση αεροπορικης εκπαιδευσης γιατι αυτη ειναι στην ΠΑ Πηγαινεις στη σχολη αεροποριας στρατου στο Στεφανοβικειο μαγνησιας...
Dimitris93
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Ιαν 18, 2010 3:10 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από Dimitris93 »

Καλησπερα παιδια. Ειμαι 16 ετων και εχω επιλεξει και εγω τις ΣΣΕ... Απ'οτι φαινεται θα τις δηλωσω ως πρωτη επιλογη... Γενικα το εχω ψαξει το θεμα και απ'ότι βλέπω οι βάσεις στα σώματα είναι αρκετά υψηλότερες από τα όπλα, γι'αυτό το πιθανοτερο ειναι να περάσω όπλα... Ως προς την εκπαίδευση πιστεύω οτι θα αντέξω αλλά αυτα που με ενδιαφέρουν ειναι:

1. Πόσες ειναι οι πιθανότητες να με στείλουν εκτός αθήνας; :S. Απο την παρέα μου είμαι ο μόνος που θέλω στρ. Σχολή... Μπορώ να κάνω κάτι για να παραμείνω εδώ (αν και δεν νομίζω)

2. Πόσες μέρες της εβδομάδας και ποιές θα είμαστε εκτός σχολής;

3. Επειδή πουθενα δεν εχω δει σχετικα με το οικονομικό... Ειναι καλός ο μισθός; :S. Λογικό αναλογα με το αξίωμα να αυξάνεται, αλλα θα το πω ευθέως:P.o ανθυπολοχαγος ποσα παίρνει περίπου; Οκ, καλη η αποκατάσταση και μ αρέσει πολύ η ιδέα να ασχοληθώ με τον στρατό αλλά ειναι και αυτο ένα θέμα...

4. Παρόμοια με την 2... Μολις τελειώσω την σχολή τι προγραμμα ισχυει; Απ'ότι ακουσα για 8ωρο δεν τείθεται θέμα:S.

Αυτα. Περιμένω απάντηση και ευχαριστώ που ασχοληθήκατε με τν άγνοια μου σχετικά με το θέμα:P. Απλα πρέπει να καταλήξω και εγω...

Άβαταρ μέλους
Snakeshit
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 11:32 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από Snakeshit »

1) Η ΣΣΕ είναι στην Βάρη. 2) Σαββατοκύριακα.

3) 1100 ο Ανθυπολοχαγός.

4) Αναλόγως τι σταδιοδρομία θα ακολουθήσεις. Αν πας για ειδικές δυνάμεις και βγάλεις τα σχολεία θα'σαι στο στρατόπεδο όλη μέρα, κάθε μέρα για όσο διαρκεί το κάθε σχολείο. Απο κει και περα νομίζω είναι 8ωρο.

supermario
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 2:47 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από supermario »

Snakesh*t έγραψε:1) Η ΣΣΕ είναι στην Βάρη. 2) Σαββατοκύριακα.

3) 1100 ο Ανθυπολοχαγός.

4) Αναλόγως τι σταδιοδρομία θα ακολουθήσεις. Αν πας για ειδικές δυνάμεις και βγάλεις τα σχολεία θα'σαι στο στρατόπεδο όλη μέρα, κάθε μέρα για όσο διαρκεί το κάθε σχολείο. Απο κει και περα νομίζω είναι 8ωρο.

Στην 1η ερωτηση το παιδι εννοει προφανως για μετα την αποφοιτηση ποσες πιθανοτητες εχει.
supermario
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 2:47 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από supermario »

Να σου πω ρε κριστι εσυ που φαινεσαι και ψαγμενη: Γινεται πηγαινοντας κανεις στην σσε να επιλεξει στο τεταρτο ετος αεροπορια στρατου και αφου τελειωσει υστερα την πτητικη εκπαιδευση στο στεφανοβικειο μαγνησιας να πιλοταρει ελικοπτερο απατσι; Αν ναι τοτε δεχονται διορθωμενη μυωπια με λεηζερ Γιατι εχω μυωπια; Ειναι περιζητητη ειδικοτητα η αεροπορια στρατου; Θα ηταν φοβερη εμπειρια να πιλοταρεις τετοιο ελικοπτερο.
Το μεγαλύτερο πρόβλημα τησ Ελλάδας είναι ότι είναι γεμάτη από εμάσ τουσ Έλληνεσ...
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από Rafale »

Για αεροπορια Δε γνωριζω και πολλα ξερω ομως οτι οι προκαταρτικες εξετασεις για μυωπια αστυγματισμο κλπ ειναι εξονυχιστικες και κοβουν αν βρουν τη τομη. Δηλ αν κανεις λεηζερ και περιμενεις 1χρονο πχ και δωσεις μετα θα στο βρουν αν εκανες λεηζερ με τα συγχρονα μηχανηματα που διαθετουν. Δηλ υπαρχει περιπτωση οτι και διορθωμενη μυωπια κοβουν. Και βισμα να βαλεις μπορει να μην μετρησει. Δηλ αν εχεις 0,25 μυωπια (15-12/10) μπορεις να μπεις το οριο ειναι 10/10. Θα δεις και απο την προκηρυξη βεβαια. Αν θες μπορω να ρωτησω ενα γνωστο μου στρκο γιατρο οφθαλμιατρο για τις επεμβασεις αυτες και να σου πω σε καποιο Αλλο ποστ.οσο για το πρωτο ερωτημα σου δεν γνωριζω τι γινεται εκει.

μπορεις ακομα να ριξεις μια ματια μεσα στο θεμα εχει παραπλησια επιμερους που αφορουν υγειονομικες εξετασεις

ρ

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από ρ »

Δε παιρνει κανεις ειδικοτητα μεσα στη σχολη, η οπλα ειναι η σωματα, μετα τη σχολη ευελπιδων η τη ΣΜΥ μπορεις να πας στη σχολη αεροποριας στρατου και να γινεις χειριστης
ITI
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Φεβ 15, 2010 2:51 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από ITI »

Μπορει κανεις να μου πει τι ειναι ο υλικος πολεμος για τα σωματα; Και επισης γενικα τα ωραρια της σχολης... Ειναι αληθεια οτι μετακινουνται εδω και εκει συνεχεια μετα την αποφοιτηση; Υπαρχει ελευεθερος χρονος καθολου; Ποσο δυσκολο ειναι να βγαλεις την σχολη;

Ειμαι μαθητης της 1ης Λυκειου με βαθμολογια που κειμενεται στο 17-18 και ενδιαφερομαι πολυ για την σχολη αλλα διαβαζω πολλα και εχω μπερδευτει παρακαλω την κατανοηση σας...

Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από roverr24 »

ΑΠΟΣΤΟΛΗ

Το Σώμα Υλικού Πολέμου (ΣΥΠ), όπως απορρέει από το Νόμο 888/49 Άρθρο.20, έχει ως αποστολή:

α. Την συγκρότηση, διοίκηση, πλαισίωση, επάνδρωση και εκπαίδευση των Μονάδων, Σχηματισμών και Εγκαταστάσεων Σ. Υ. Π.

β. Τη μελέτη και παρακολούθηση της κλιμάκωσης, συντήρησης διαχείρισης και εφοδιασμού των μονάδων, με υλικά και πυρομαχικά των κλάσεων II και V.

γ. Την επιθεώρηση και επισκευή πυρομαχικών και υλικών Σ. Υ. Π. Μη αναγομένων στην αρμοδιότητα του Τεχνικού Σώματος.

δ. Την παραγωγή βιομηχανικών αερίων, χρωμάτων, βερνικιών και η κατασκευή ιματισμού ειδών υπόδησης και εξάρτυσης, υπνόσακων, σκηνικού υλικού και λοιπών ειδών.

ε. Τη μελέτη, εκτίμηση και προσδιορισμό των ετησίων αναγκών εφοδιασμού των ενεργών και επιστρατευομένων μονάδων, σε υλικά αρμοδιότητος ΥΠ, εκτός από πυρομαχικά και ελεγχόμενα υλικά.

στ. Τη σύνταξη πινάκων αναγκών του τακτικού ετήσιου προϋπολογισμού καθώς και πινάκων εκτάκτων αναγκών, οι οποίες δεν μπορούν να προβλεφθούν κατά την ετήσια σύνταξη προϋπολογισμού.

ζ. Τη σύνταξη τεχνικών οδηγιών επί των σχεδίων ΔΜ.

η. Την παρακολούθηση της παγκόσμιας αγοράς και των διεθνών εξελίξεων καθώς και των υφισταμένων σε ξένους Στρατούς υλικών αρμοδιότητας ΥΠ και τη σύνταξη, τροποποίηση προδιαγραφών ή την υποβολή προτάσεων αρμοδίως, για τη συμπλήρωση ή αντικατάσταση των υφισταμένων τύπων συστημάτων και υλικών.

θ. Την παρακολούθηση της εκπαίδευσης των στελεχών σε σχολεία εσωτερικού και εξωτερικού.

Η Δνση σύμφωνα με τον ΣΚ 3-12 έχει την παρακάτω αποστολή:

α. Μελετά και παρακολουθεί την κλιμάκωση, συντήρηση, διαχείριση και εφοδιασμό των Μονάδων με υλικά, πλην αυτών που είναι αρμοδιότητας ΕΜ, ΜΧ και ΥΓ (επιστημονικό υλικό και φάρμακα).

β. Μεριμνά για την παραγωγή βιομηχανικών αερίων, χρωμάτων, σαπουνιών και την κατασκευή ιματισμού, υπόδησης, εξάρτυσης και σκηνικού υλικού.

γ. Παρακολουθεί και ελέγχει την επισκευή του μη τεχνικού υλικού αρμοδιότητας ΥΠ.

δ. Μεριμνά για την οργάνωση, εποπτεία και έλεγχο των ασχολουμένων με την περισυλλογή και διάσωση του υλικού (φιλίου και εχθρικού).

ε. Ενεργεί την επιθεώρηση των πυρομαχικών.

στ. Γνωματεύει για αμφισβητήσεις, επί θεμάτων που αφορούν στην επεξήγηση, όρων τεχνικών προδιαγραφών - περιγραφών που αφορούν υλικά αρμοδιότητας ΥΠ.

ζ. Παρακολουθεί την δραστηριότητα και απόδοση των εργοστασίων και Μονάδων ΥΠ, για αντιμετώπιση θεμάτων προγραμματισμού λειτουργίας τούτων.

η. Μελετά, εκτιμά και προσδιορίζει τις ετήσιες ανάγκες εφοδιασμού των ενεργών και επιστρατευομένων Μονάδων σε είδη αρμοδιότητας ΥΠ πλην πυρομαχικών και ελεγχομένων υλικών και συντάσσει πίνακες αναγκών του τακτικού ετήσιου προϋπολογισμού καθώς και πίνακες εκτάκτων αναγκών, μη δυνάμενων να προβλεφθούν κατά τη σύνταξη του ετήσιου προϋπολογισμού.

θ. Μελετά και υποβάλλει προτάσεις για τη βιομηχανική κινητοποίηση της χώρας και γενικά για την Εθνική παραγωγή στην επιστράτευση.

ι. Συντάσσει τεχνικές οδηγίες Σχεδίων ΔΜ του ΓΕΣ και υποβάλλει αυτές στο ΓΕΣ/4ο ΕΓ, για έγκριση και κοινοποίηση.

ια. Συντάσσει τεχνικούς όρους συμφωνιών υλικού αρμοδιότητας ΥΠ με βάση τις εκάστοτε δυνατότητες της εγχώριας βιομηχανίας.

ιβ. Εισηγείται την κατασκευή και επισημοποίηση δειγμάτων υλικών, βάσει των οποίων και σε συνδυασμό με τους τεχνικούς όρους γίνονται οι προμήθειες - παραλαβές αυτών. Για το λόγο αυτό οργανώνει και διατηρεί Μουσείο με τα δείγματα και τις πρώτες ύλες των υλικών αρμοδιότητας ΥΠ.

ιγ. Παρακολουθεί την παγκόσμια αγορά και τις βιομηχανικές προόδους καθώς και τα υφιστάμενα στους ξένους Στρατούς συστήματα - υλικά, και υποβάλλει προτάσεις, για την τροποποίηση, συμπλήρωση ή αντικατάσταση των σε χρήση συστημάτων ή υλικών του Στρατού μας εφόσον αυτό απαιτείται.

ιδ. Εκδίδει οδηγίες οι οποίες αφορούν στην υλοποίηση σχεδίων και διαταγών για θέματα αρμοδιότητας ΥΠ.

nickdoud
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τρί Μάιος 11, 2010 6:21 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από nickdoud »

Στο τελος τι οπλα εχεις ως επιλογη για να διαλεξεις?
peter1992
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 12:55 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από peter1992 »

Πεζικο πυροβολικο διαβιβασεις τεθωρακισμενα μηχανικο αεροπορια στρατουεκτος αν ενοεις τπτ αλλο

nickdoud
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τρί Μάιος 11, 2010 6:21 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από nickdoud »

Αυτο το ξερω φιλε μου, αλλα εννοουσα οπλα μαχης γιατι ενα μελος σε προηγουμενη σελιδα ειχε αναφερει πως στο τελος της σχολης σε βαζουν να διαλεξεις τι οπλο θα παρεις και πως ο τελευταιος παιρνει αυτο που μενει. Εγω θελω να μαθω τις επιλογες που υπαρχουν αναμεσα στα οπλα (μαχης π. Χ αραβιδες, τυφεκια)
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης