ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Βουλα_
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 10, 2017 5:19 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από Βουλα_ »

Καλησπέρα. Θα μπορουσα να εχω πληροφοριες για το ρολο που εχει ο απόφοιτος της ΣΣΕ-ΟΠΛΑ; Ευχαριστω εκ των προτερων.
Βουλα_
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 10, 2017 5:19 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από Βουλα_ »

Επιπλεον, ορισμενοι υποστηριζουν πως ακομη και αν αποφοιτησει καποιος απο τα οπλα κατα πασα πιθανότητα θα δουλευει σε γραφειο. Αληθεύει;
Οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες αλλά οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες! - Winston Churchill
2018

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από 2018 »

αν κάποιος βγάζει την καλύτερη βαθμολογία στη σχολή αυτό επιρρεαζει την μετέπειτα επαγγελματικη εξέλιξη;
Άβαταρ μέλους
Demian
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Αύγ 29, 2018 4:15 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από Demian »

Γεια σας, φετος θα γραψω Πανελλαδικες και στοχος μου ειναι η σχολη Ευελπιδων. Επειδη δεν υπαρχει πολυ ενημερωση θα ηθελα να ρωτησω για τις προοπτικες μου οταν αποφοιτησω απο εκει. Εχω βρει μεταπτυχιακα τα οποια μπορουν να πραγματοποιηθουν εντος της σχολης και μαλιστα το ενα εχει θεμα τον αυτοματισμο και τα συστηματα (system engeneering) κατι το οποιο με ενδιαφερει πολυ. Αφου τελειωσω το μεταπτυχιακο, πως θα μεταβω σε ενα σωμα το οποιο θα αρμοζει στην ειδικευση που θα εχω; Ειναι αυτος ο σωστος δρομος για να εχω μια πιο επιστημονικη καριερα στον στρατο; Υπαρχουν και αλλα σχολεια που πρεπει να κανω αφου αποφοιτησω; Γνωριζω πως υπαρχουν τετοια σωματα οπως της ερευνας και πληροφορικης και υπαρχουν και τα αντιστοιχα σχολεια ομως δεν αναφερεται πουθενα πως μπορω να μπω εκει ως αξιωματικος. Γνωριζω πως μπορω να παω ΣΜΑ και να γινω μηχανικος αλλα φοβαμαι πως δεν θα πιασω την βαση,(αν και θα το βαλω πρωτη επιλογη) γ αυτο αν ειναι δυνατον μην μ τ αναφερεται σαν επιλογη. Επισης γνωριζω πως ενας μηχανικος πολυτεχνειου μπορει να μπει στον στρατο αλλα δεν θελω αυτο, θελω να ειμαι αξιωματικος στρατου ακομα και αν δεν επιτυχω την επιστημονικη φυση απλα εινια κατι που με ενδιαφερει και ποστευω θα κανει την δουλεια και την ζωη μου ευχαριστη.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Άβαταρ μέλους
Demian
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Αύγ 29, 2018 4:15 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από Demian »

Για να διευκρινίσω, μου αρέσουν πολύ τα οπλικά συστήματά του στρατού και θα ήθελα να ασχοληθώ με την έρευνα και την βελτίωση τέτοιων συστημάτων, αν γνωρίζετε ποιος είναι ο «δρόμος» παρακαλω μοιράστητε το μαζί μου
EF

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από EF »

Γνωριζεται ποσα χρονια μπορει καποιος απο ΣΣΕ να ειναι επιχειρησιακος ;Εχω ακουσει οτι μεχρι οποιο βαθμο αντεχεις ισχυει ;

Δηλαδη μπορει καποιος να τελειωσει την καριερα του επιχειρησιακος ;

Συνταγματαρχης κτλ ;

St

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από St »

Παιδιά θέλω πολύ να πάω σχολή Ευελπίδων αλλά μου λένε πως η δουλειά στρατου μπορεί και να μην έχει μέλλον είμαι κορίτσι και πιστεύω πως θα αντέξω σε όλες τις καταστάσεις αλλά θα ήθελα να μου πείτε και εμπειρίες πάντως πιστεύω πως παρ όλες τις δυσκολίες είναι και τα ποιο γαματα Χρόνια δεν νομίζω να είναι τόσο μίζερα επίσης γίνεται να πάω και σε άλλη χώρα ετσι; Με μετάθεση; Θα τελειώσω τα 4 χρόνια εκπαίδευσης και μετά; Θα κάθομαι σε ένα γραφείο;
Αναστασία

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από Αναστασία »

Καλησπέρα! Εγώ απλά είμαι μπερδεμένη. Είχα πρώτη μου επιλογή την ΣΣΑΣ αλλά για 250 μόρια την έχασα και πέρασα νομική Αθηνών. Δεν είναι ασχημη σχολή, προς θεού, αλλα το θέμα της άμεσης αποκατάστασης με πιέζει πολύ, σκεφτομενη τα δεδομένα της σύγχρονης ελληνικής κοινωνίας. Έχω διαβάσει διαφορα για την Ευελπίδων και άλλοι μου λένε ότι αξιζει ενώ καποιοι άλλοι όχι. Έχω το δικαίωμα του 10% και με τα μόρια που έχω γράψει περνάω σίγουρα, αμα αξίζει να αφησω την νομική για αυτή. ΣΣΑΣ μακάρι αλλά μόνο αμα πέσουν πολύ οι βάσεις. Θα ήταν το ιδανικό πιστεύω καθώς συνδυάζει και την νομικη και όλα αυτά τα προνόμια του στρατου (καλός σταθερός μισθός, ωράριο ανθρώπινο κλπ.)
Darth_Bane
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 10:13 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από Darth_Bane »

Αναστασία έγραψε:Καλησπέρα! Εγώ απλά είμαι μπερδεμένη. Είχα πρώτη μου επιλογή την ΣΣΑΣ αλλά για 250 μόρια την έχασα και πέρασα νομική Αθηνών. Δεν είναι ασχημη σχολή, προς θεού, αλλα το θέμα της άμεσης αποκατάστασης με πιέζει πολύ, σκεφτομενη τα δεδομένα της σύγχρονης ελληνικής κοινωνίας. Έχω διαβάσει διαφορα για την Ευελπίδων και άλλοι μου λένε ότι αξιζει ενώ καποιοι άλλοι όχι. Έχω το δικαίωμα του 10% και με τα μόρια που έχω γράψει περνάω σίγουρα, αμα αξίζει να αφησω την νομική για αυτή. ΣΣΑΣ μακάρι αλλά μόνο αμα πέσουν πολύ οι βάσεις. Θα ήταν το ιδανικό πιστεύω καθώς συνδυάζει και την νομικη και όλα αυτά τα προνόμια του στρατου (καλός σταθερός μισθός, ωράριο ανθρώπινο κλπ.)


Η Ευελπίδων ούτε καλό μισθό έχει, ούτε ανθρώπινα ωράρια για τους αποφοίτους της. Κούραση, πολλές μεταθέσεις και λεφτά ίσα ίσα. Η ΣΣΑΣ είναι άλλη ιστορία, ναι μεν ο μισθός είναι ίδιος αλλά ούτε σχέση έχει ως σχολή, ούτε ως δουλειά/καθημερινότητα και στην πράξη παίρνεις και ενα πτυχίο με το οποίο μπορείς να κάνεις κάτι έξω αμα στη βαρέσει. Απο την Ευελπίδων απλά θα μετράς τα χρόνια μέχρι να βγεις στη σύνταξη...

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Darth_Bane την Δευ Νοέμ 15, 2021 1:02 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Dimriz

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από Dimriz »

Αν πας ειδικες δυυναμεις το ιδιο; Γνωριζεις; Θα σε φαει η βαρεμαρα?
Άβαταρ μέλους
hazardous
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 11:55 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από hazardous »

Μην περιμένεις κάποιον άγνωστο να αποφασίσει για το μέλλον σου. Είμαι σίγουρος πάνω κάτω ξέρεις το πως είναι η ζωή του αξιωματικού στις ειδικές δυνάμεις. Αν νομίζεις πως αυτός ο τρόπος ζωής σου ταιριάζει και νομίζεις πως σου αρέσει κάντο. Απλά μην νομίζεις Πως είναι κάτι εύκολο αλλά ούτε βαρετό.

KosmasTsant7

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από KosmasTsant7 »

Καλησπέρα σε όλους ! Ονομάζομαι Κοσμάς και του χρόνου δίνω πανελλαδικές με στόχο την εισαγωγή στη ΣΣΕ και μετέπειτα στις Ειδικές Δυνάμεις. Όμως έπειτα από αρκετό ψάξιμο αντιλαμβάνομαι ότι ο ρόλος του Εύελπι μέσα σε επιχειρησιακές ομάδες ίσως να μην είναι τοσο μακροχρόνιος σε σχέση με έναν απόφοιτο της ΣΜΥ. Προσωπικά έχω ως στόχο την παραμονή σε επιχειρησιακές ομάδες αλλά από ότι έχω ρωτήσει φαίνεται ότι μια καριέρα από ΣΣΕ δεν είναι η ιδανική ειδικά σε σχέση με την ΣΜΥ. Βέβαια έχω ακούσει ότι είναι προσωπική σου επιλογή αν θες να συνεχίσεις να είσαι επιχειρησιακός ή όχι ακόμα και από ΣΣΕ. Μήπως μπορείτε να βοηθήσετε;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Re: ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από Nassos »

Ναι είναι προσωπικό θέμα. Αν θες στα 35-40 να κάνεις οικογένεια, τότε αναθεωρείς αν θες "περιπέτειες" ή μια πιο "ακαδημαϊκή" πορεία.

Από ΣΣΕ πάντως να ξέρεις ότι σου ανοίγονται πολλές περισσότερες ευκαιρίες, από το να συμμετέχεις σε Σχολεία ΕΔ του εξωτερικού μέχρι και μεταπτυχιακά σε Ελληνικά ή ξένα πανεπιστήμια.
Kosmas7
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 26, 2022 6:48 pm
Τοποθεσία: Ελλάδα
Ενδιαφέροντα: Ειδικές δυνάμεις
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

Re: ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από Kosmas7 »

Nassos έγραψε: Σάβ Νοέμ 26, 2022 8:24 pm Ναι είναι προσωπικό θέμα. Αν θες στα 35-40 να κάνεις οικογένεια, τότε αναθεωρείς αν θες "περιπέτειες" ή μια πιο "ακαδημαϊκή" πορεία.

Από ΣΣΕ πάντως να ξέρεις ότι σου ανοίγονται πολλές περισσότερες ευκαιρίες, από το να συμμετέχεις σε Σχολεία ΕΔ του εξωτερικού μέχρι και μεταπτυχιακά σε Ελληνικά ή ξένα πανεπιστήμια.
Ναι αλλά από ΣΜΥ δεν υπάρχει δυνατότητα να μείνεις περισσότερο επιχειρησιακός σε σχέση με ΣΣΕ ή είναι το ίδιο και εξαρτάται αν θες εσύ ;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Re: ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από Nassos »

Kosmas7 έγραψε: Κυρ Νοέμ 27, 2022 8:50 am Ναι αλλά από ΣΜΥ δεν υπάρχει δυνατότητα να μείνεις περισσότερο επιχειρησιακός σε σχέση με ΣΣΕ ή είναι το ίδιο και εξαρτάται αν θες εσύ ;
Το ίδιο είναι.

Επιχερισιακός παραμένεις και στα 50 σου, απλώς δεν θα είσαι στο "πεδιό" αλλά κάπου άλλου, συνήθως σε επιτελική θέση. Ο Αρχηγός ΓΕΕΘΑ που προέρχεται από ΣΣΕ (Πεζικό-Ειδικές Δυνάμεις) στα 60 του συνεχίζει να κάνει άλματα αλεξιπτωτιστή και συντήρηση ικανοτήτων ως ΟΥΚ.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες