ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Π_α_Ν_ο_Σ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 08, 2009 1:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Π_α_Ν_ο_Σ »

Καλημερα σε ολους. Μηπως ξερει κανεις τι ωρα ειναι το εγερτηριο το πρωι και ποση ωρα εχουν οι ευελπις για να ετοιμαστουν; Ακομη, γνωριζει καποιος αν τα μαθηματα ειναι δυσκολα; Ευχαριστω!Εικόνα
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από kallitexnis »

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΣΑΒΒΑΤΟ ΚΥΡΙΑΚΗ-ΑΡΓΙΕΣ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ ΘΕΡΙΝΟ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ ΘΕΡΙΝΟ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ ΘΕΡΙΝΟ Εγερτήριο 06.30 06.30 07.30 07.30 07.30 07.30 Ατομική Καθαριότητα 06.30
06.45 06.00
06.15 Διευθέτηση Δημοσίων Ειδών 06.45
07.15 06.15
06.45 Επίσκεψη Ιατρού
Προετοιμασία για Σωματική Αγωγή 07.15
07.30 06.45
07.00 Σωματική Αγωγή 07.30
08.10 07.00
07.40 Πρωινό Συσσίτιο 08.50
09.10 08.20
08.40
ΤΑΚΗΣ
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Τρί Σεπ 09, 2008 1:38 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: ποδοσφαιρο
Επάγγελμα: μαθητης
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από ΤΑΚΗΣ »

Η σωματικη αγωγη τοσο λιγο διαρκει; Περιμενα παραπανω...

kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από kallitexnis »

ΤΑΚΗΣ έγραψε:Η σωματικη αγωγη τοσο λιγο διαρκει; Περιμενα παραπανω...

Όταν έχεις πορείες και ασκήσεις δεν είναι έτσι. Αυτό είναι το απλό καθημερινό πρόγραμμα. Θυμήσου ότι έχεις και ακαδημαϊκή εκπ/ση.
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από kallitexnis »

- Το καθημερινό πρόγραμμα των Ευελπίδων ξεκινάει στις 06:00 και μέχρι τις 08:15 περιλαμβάνει γυμναστική, επιθεώρηση και πρωινό στα εστιατόρια. Στη συνέχεια οι Ευέλπιδες μεταβαίνουν στα τμήματα τους όπου λαμβάνει χώρα η ακαδημαϊκή τους εκπαίδευση μέχρι το μεσημέρι που θα γευματίσουν. Το απόγευμα και για περίπου δύο ώρες ακολουθεί σωματική αγωγή με τη χρήση των αθλητικών εγκαταστάσεων της σχολής. Τη σωματική αγωγή ακολουθεί ελεύθερος χρόνος κατά τη διάρκεια του οποίου οι Ευέλπιδες μπορούν να επισκεφθούν τη βιβλιοθήκη της Σχολής για να δανειστούν κάποιο από τα βιβλία που διαθέτει ή να μεταβούν στην αίθουσα διασκεδάσεως η οποία διαθέτει κυλικείο, τηλεοράσεις LCD, προβολικό μηχάνημα (projector - video wall), επιτραπέζια παιχνίδια και μπιλιάρδο, μέχρι της 23:00 όπου σημαίνει το σιωπητήριο. - Στην απογευματινή σωματική αγωγή, εκτός από την γενική γύμναση η οποία πραγματοποιείται, δίνεται η δυνατότητα στους Ευέλπιδες να συμμετάσχουν και σε κάποια από τις αθλητικές ομάδες της σχολής οι οποίες λειτουργούν, όπως:
1. Μπάσκετ
2. Βόλεϊ
3. Τένις
4. Στίβος
5. Ξιφασκία
6. Αυτοάμυνα
7. Κολύμβηση - Επιπλέον κατά τη διάρκεια του ελεύθερου χρόνου τους δίνεται η δυνατότητα στους Ευέλπιδες να ενταχθούν σε ειδικές ομάδες (χόμπυ) και να ασχοληθούν με αυτό. Τέτοια είναι:
1. Ορχήστρα
2. Μπάντα
3. Χορωδία
4. Χορευτικά
5. Ζωγραφική
6. Μοντελισμός
7. Πινγκ - Πονγκ
8. Σκάκι

kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από kallitexnis »

Το Ετήσιο Πρόγραμμα Ευελπίδων περιλαμβάνει ένα πλήρες εκπαιδευτικό έτος που διαιρείται σε δύο εκπαυδευτικά εξάμηνα: 1. 'Α εκπαιδευτικό εξάμηνο: Είναι η χειμερινή περίοδος και περιλαμβάνει μαθήματα, ασκήσεις και εφαρμογές πεδίου Σε αυτό περιλαμβάνεται η ορκωμοσία των νεοεισερχομένων Ευέλπιδων. Αρχίζει το Σεπτέμβριο και λήγει το Φεβρουάριο. 2. ΄Β εκπαιδευτικό εξάμηνο: Είναι η εαρινή περίοδος και περιλαμβάνει μαθήματα, ασκήσεις και εφαρμογές πεδίου. Σε αυτό περιλαμβάνεται η ορκωμοσία των αποφοιτούντων και η θερινή άδεια των Ευελπίδων. - Εντός του χρόνου των Ά και ΄Β εκπαιδευτικών εξαμήνων, συμπεριλαμβάνεται και ο απαιτούμενος χρόνος για τις εξετάσεις στην ακαδημαϊκή και στρατιωτική εκπαίδευση.

Απ'τη Διεύθυνση Σπουδών της Σ. Σ. Ε.

ΤΑΚΗΣ
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Τρί Σεπ 09, 2008 1:38 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: ποδοσφαιρο
Επάγγελμα: μαθητης
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από ΤΑΚΗΣ »

Οι σχεσεις των προτωετων με τους μεγαλυτερους πως ειναι;
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από kallitexnis »

Απ'όσο ξέρεις μέσα στους κοιτώνες υπάρχει ένας Εύελπις από κάθε τάξη. Εννοείται πως υπεύθυνος είναι ο 4ετής. Ο 1ετής σέβεται τους υπόλοιπους 3 εντός του κοιτώνα του καθώς και όλους όσους έχουν στα επώμιά τους 2,3 ή 4. Εννοείται πως σέβεσαι και τη σειρά σου διότι τραβάτε το ίδιο λούκι. Απλά ως πρωτοετής (κυρίως στης αρχή) θα ευχαριστηθείς αναφορές και προσοχές...

Γιαννηςς
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Παρ Απρ 24, 2009 12:53 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Γιαννηςς »

Γεια, μπορει καποιος να μου πει η νειλα στη σσε τι συμπεριλαμβανει και ποσο συχνα γινεται

kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από kallitexnis »

Γιαννηςς έγραψε: Γεια, μπορει καποιος να μου πει η νειλα στη σσε τι συμπεριλαμβανει και ποσο συχνα γινεται

Κυρίως στο πρώτο έτος απ'τον διπλανό σου (4ετη) περισσότερο τις πρώτες ημέρες και περιλαμβάνει ότι μπορείς να φανταστείς. Εξαρτάται τον διπλανό σου.
giannisCY91
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 03, 2009 5:03 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από giannisCY91 »

Γεια σας παιδιά.
Είμαι ένας ελληνοκύπριος μαθητής ο οποίος έχω καταφέρει φέτος να περάσω στην σχολή ευελπίδων. Σε 2 μήνες περίπου μπαίνω στην σχολή. Θα ήθελα, αν σας είναι εύκολο, να μου πείτε έτσι κάποιες ιδιαιτερότητες που υπάρχουν στην σχολή, τι να προσέξω, τις συνθήκες κτλ. Αυτά τα "είναι δύσκολα" κτλ τα έχω ακούσει αλλά διάβαζα από την πρώτη λυκείου για αυτή την ώρα και δεν νομίζω να αφήσω τέτοιους κόπους να παν χαμένοι. Σας ευχαριστώ.
Γιαννηςς
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Παρ Απρ 24, 2009 12:53 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Γιαννηςς »

giannisCY91 έγραψε:Γεια σας παιδιά.
Είμαι ένας ελληνοκύπριος μαθητής ο οποίος έχω καταφέρει φέτος να περάσω στην σχολή ευελπίδων. Σε 2 μήνες περίπου μπαίνω στην σχολή. Θα ήθελα, αν σας είναι εύκολο, να μου πείτε έτσι κάποιες ιδιαιτερότητες που υπάρχουν στην σχολή, τι να προσέξω, τις συνθήκες κτλ. Αυτά τα "είναι δύσκολα" κτλ τα έχω ακούσει αλλά διάβαζα από την πρώτη λυκείου για αυτή την ώρα και δεν νομίζω να αφήσω τέτοιους κόπους να παν χαμένοι. Σας ευχαριστώ.
Καλο θα ηταν να συνεχισεις να κανεις προπονησεις (τρεξιμο κυριως) να κανεις καμσεις (αρκετες) και να ξερεις προτου μπεις οτι εχεις να τραβηξεις αρκεταΕικόνα αλλα μετα την ορκομωσια χαλαρονουν λιγο τα πραγματα θα ειμαστε συμμαθητεςΕικόνα
Θανασης
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 09, 2009 5:18 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Θανασης »

Για να αποβληθει καποιος απο τη σχολη πρεπει να κανει χοντρη βλακεια ε; Η' να μη διαβαζει καθολου;

Π_ΜΥΛΟ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 30, 2009 10:51 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Π_ΜΥΛΟ »

Η ζωη μεσα στη σχολη ειναι δυσκολη (εκπαιδευση, μαθηματα, υπηρεσιες... ) ; Εχει συνεχεια τρεξιμο και τα συναφη απ την πρωτη μερα μεχρι το τελος ή τα πραγματα καλυτερευουν για τους 1ετης μετα την ορκομοσια;
Anonymous

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Anonymous »

Θα ηθελα να ρωτησω κατι επειδη δεν ειμαι απο αθηνα και δεν εχω κανεναν συγγενη εκει τα σαβατοκυριακα που θα εχουμε εξοδο το βραδυ μπορω να κοιμαμαι στην σχολη; Και μεχρι ποια ωρα θα μπορω να μπω μεσα το βραδυ; Η δεν γινεται αυτο;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες