ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ραφαελλος

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από ραφαελλος »

Ευχαριστώ πολύ. Το έλεγαν τα παιδια πριν χρονια πως ηταν λαθος αποφαση, απο οτι φαινετε το καταλαβε και η δοιηκηση
Άβαταρ μέλους
MarkosCrete
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2020 4:54 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από MarkosCrete »

Καλησπέρα σε όλους. Έχω μερικές ερωτήσεις σχετικά με την σχολή. Η σχολή για τους πρωτοετείς ποτέ ξεκινάει; Αληθεύει ότι ξεκινάνε την πρώτη βδομάδα του Σεπτεμβρίου ή πάνε όπως όλοι οι φοιτητές τον Οκτώβριο; Αν όντως ξεκινάνε τον Σεπτέμβρη, τι περιέχει αυτός ο μήνας; Ορκομωσία σε ποιον μηνα κάνουν; Επίσης έχω ακούσει και κάτι για προπαίδευση αλλά γενικότερα έχω μπερδευτεί με το ποτε γίνονται όλα αυτά. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει λίγο να το ξεκαθαρίσω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Άβαταρ μέλους
GofGof
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2016 1:01 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από GofGof »

Για τους πρωτοετεις η χρονια ξεκιναει οταν ξεκινουν και τα σχολεια, δηλαδη 10/9. Τις πρωτες 5 βδομαδες διεαγεται η βασικη στρατιωτικη εκπαιδευση των πρωτοετων, κατα την οποια εισαγεσαι στο στρατιωτικο περιβαλλον. Η πρωτη εξοδος ειναι στο τελος αυτων των 5 εβδομαδων. Η ορκομωσια γινεται 21/12 παντα, εκτως αν υπαρξει καποια αλλαγη προγραμματος η αν πεφτει σαββατοκυριακο.
ραφαελλος

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από ραφαελλος »

Εχω μια απορεια για το κλημα της σχολης:Γενικοτερα πως θα το χαρακτηριζατε, θα λεγατε πως ειναι επιθετικο, γεματο αντιπαθειες και καυγαδες ή γενικα ειναι πιο παρειστικο, χαλαρο και φιλικο;

Άβαταρ μέλους
GofGof
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2016 1:01 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από GofGof »

Φαντάσου μια μικρή κοινωνία. Με άλλους θα τα πας καλά με άλλους όχι. Απλά ακολουθείτε όλοι στρατιωτικούς κανόνες και με όσους δεν ξέρεις είσαι τυπικός
rafaellos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Μάιος 31, 2021 10:35 pm
Τοποθεσία: Λαρνακα
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από rafaellos »

Παιδιά αν γίνετε σας παρακαλω να μου διευκρινήσετε την διαφορά αναμεσα στα όπλα και στα σώματα. Εχω ακούσει πως τα όπλα στην σχολή ειναι πιο ενεργά και συμμετέχουν σε περισσότερες δραστηριότητες (βολες, ασκήσεις, κτλ), υσχύει; Επίσεις εκτός απ τις διαφοροποιήσεις μέσα στην σχολή ποια η διαφορά τους μετα τη σχολή.
Parmenion
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2021 10:51 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Parmenion »

rafaellos έγραψε:Παιδιά αν γίνετε σας παρακαλω να μου διευκρινήσετε την διαφορά αναμεσα στα όπλα και στα σώματα. Εχω ακούσει πως τα όπλα στην σχολή ειναι πιο ενεργά και συμμετέχουν σε περισσότερες δραστηριότητες (βολες, ασκήσεις, κτλ), υσχύει; Επίσεις εκτός απ τις διαφοροποιήσεις μέσα στην σχολή ποια η διαφορά τους μετα τη σχολή.


https://sse.army.gr/el/content/apofoitisi-prooptikes

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Παρ Ιουν 04, 2021 6:24 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
rafaellos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Μάιος 31, 2021 10:35 pm
Τοποθεσία: Λαρνακα
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από rafaellos »

Σ'ευχαριστω, αυτο το εχω δει, εγω εννοω πρακτικα ποια ειναι η διαφορα τους. Για παραδειγμα μεσα στην σχολη ακολουθούν ακριβώς το ίδιο προγραμμα και συμμετεχουν στις ιδιες δραστηριοτητες (ασκήσεις, βολες) ; Επίσης μετα την σχολη αν υπαρχει μεγαλη διαφορα στις υπευθηνοτητες και καθηκοντα που αναλαμβανει ο καθενας. Το λέω αυτο γιατι παρατήρησα πως υπαρχει καποια διαφορα στις βασεις των 2 αυτων τμηματων και δεν καταλαβα ακομη την σημασια τους στην σχολη.
Parmenion
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2021 10:51 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Parmenion »

rafaellos έγραψε:Σ'ευχαριστω, αυτο το εχω δει, εγω εννοω πρακτικα ποια ειναι η διαφορα τους. Για παραδειγμα μεσα στην σχολη ακολουθούν ακριβώς το ίδιο προγραμμα και συμμετεχουν στις ιδιες δραστηριοτητες (ασκήσεις, βολες) ; Επίσης μετα την σχολη αν υπαρχει μεγαλη διαφορα στις υπευθηνοτητες και καθηκοντα που αναλαμβανει ο καθενας. Το λέω αυτο γιατι παρατήρησα πως υπαρχει καποια διαφορα στις βασεις των 2 αυτων τμηματων και δεν καταλαβα ακομη την σημασια τους στην σχολη.


Δεν γνωρίζω με σιγουριά, οπότε δεν μπορώ να απαντήσω. Καλύτερα να τους πάρεις τηλέφωνο και να ρωτήσεις.
rafaellos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Μάιος 31, 2021 10:35 pm
Τοποθεσία: Λαρνακα
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από rafaellos »

Ενταξει, μπορει να μας απαντησει καποιος μεσα απο την σχολη.
Άβαταρ μέλους
GofGof
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2016 1:01 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από GofGof »

Το έχω ξαναγράψει παλιότερα. Εντός σχολής είναι όλα το ίδιο. Η διαφοροποίηση γίνεται στα μαθήματα ροής του τρίτου και τέταρτου έτους.

Έξω ασκείς τις ίδιες αρμοδιότητες με τους αξιωματικούς όπλων σε καθημερινή βάση και διαφέρεις ως προς το πρακτικό αντικείμενο σου που είναι ενός σώματος. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να μην συμμετάσχεις σε πολλές ασκήσεις, θα ασχοληθείς όμως με την προετοιμασία τους.

Από μεταθέσεις η διαφορά είναι ότι αν έχεις τα μόρια έρχεσαι πιο εύκολα σε μεγάλα αστικά κέντρα. Για να μαζέψεις μόρια πας παραμεθόριο. Κανείς δεν γλιτώνει παραμεθόριο

Η διαφορά στις βάσεις οφείλεται στη ζήτηση από άτομα που κατά κόρον δεν ξέρουν από στρατό. Έτσι επιλέγοντας σώματα ελπίζουν να απέχουν γενικά από ασκήσεις, υπηρεσίες και φυλάκια και φαντάζονται ότι θα είναι σε ένα γραφείο σε κάποια μεγάλη πόλη.

Σε γραφείο μπαίνουν όλοι, υπηρεσίες κάνουν όλοι και η συμμετοχή σε ασκήσεις μπορεί να είναι έμμεση ή άμεση. Μετάθεση σε πόλεις επίσης παίρνουν όλοι. Το ζήτημα είναι οι θέσεις με γνώμονα το βαθμό και το όπλο ή σώμα. Κάποιος που θα έρθει Αθήνα για παράδειγμα δεν θα κάτσει αιώνια, γιατί υπάρχει αρνητικός συντελεστής μορίων, δηλαδή χάνεις μόρια. Η παραμεθόριος έχει θετικό, δηλαδή κερδίζεις. Οπότε αργά η γρήγορα θα ξαναπάς παραμεθόριο.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Κυρ Ιουν 06, 2021 1:35 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
rafaellos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Μάιος 31, 2021 10:35 pm
Τοποθεσία: Λαρνακα
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από rafaellos »

Ααα πολυ ενδιαφερον, οι ροες δηλαδη ειναι συγκεκριμενα μαθηματα επιλογης τα οποια διαφερουν απο τμημα σε τμημα (οπλα, σωματα), και ουσιαστικα ειναι και παρομοια με τις κατευθηνσεις που επιλεγουμε στο λυκειο. Αυτες οι ροες επηρεαζουν και την μετεπιτα πορεια σου στον στρατο ή απλα βασιζεται στις προτημησεις σου;
Άβαταρ μέλους
GofGof
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2016 1:01 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από GofGof »

Είναι θέμα προτίμησης. Δεν έχει καμία επιρροή στην μετέπειτα πορεία σου καθώς δεν συνδέεται με την επιλογή όπλου σώματος αλλά με την ακαδημαϊκή εκπαίδευση και τον υπεύθυνο καθηγητή.
rafaellos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Μάιος 31, 2021 10:35 pm
Τοποθεσία: Λαρνακα
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από rafaellos »

Ενταξει, ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
MarkosCrete
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2020 4:54 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από MarkosCrete »

Γεια σας και πάλι. Αθλήματα έχει ανακοινωθεί πότε θα εξεταστούν; Οι πανελλήνιες τελειώνουν στις 22/6. Ξέρουμε πότε θα πρέπει να πάμε Αθήνα για τις δοκιμασίες; Αν δεν γνωρίζει κάποιος με σιγουριά ας μου πει περίπου πόσος καιρός περιπου περνάει μέχρι να δοθούν τα αθλήματα.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης