ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Επισκέπτης

Re: ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Στην σχολή μέσα επιτρέπονται τα ψηφιακά ρολόγια; Έχω και smartwatch αλλά για αρχή μάλλον δεν κάνει οπότε σκέφτομαι να πάρω ένα ψηφιακο
YannisPap
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 13, 2023 6:30 pm
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Επάγγελμα: Συνταξιούχος
Επικοινωνία:

Re: ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από YannisPap »

Καλησπέρα σας,
για τους επιτυχωντες στην ΣΣΕ,(περνάει ο γιος μου) πέραν των δικαιολογητικών που θα πρέπει να έχουν μαζί τους, χρειάζονται και κάποια ειδη ρουχισμού;
όπως φανέλες (παραλλαγής), σάκους (παραλλαγής), κάλτσες (παραλλαγής) κλπ κλπ

Δεν ξέρω αν είμαι εκτός θέματος, την κατανόηση σας, πρώτη φορά γραφω... !
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Re: ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Nassos »

YannisPap έγραψε: Πέμ Ιούλ 13, 2023 6:50 pm Καλησπέρα σας,
για τους επιτυχωντες στην ΣΣΕ,(περνάει ο γιος μου) πέραν των δικαιολογητικών που θα πρέπει να έχουν μαζί τους, χρειάζονται και κάποια ειδη ρουχισμού;
όπως φανέλες (παραλλαγής), σάκους (παραλλαγής), κάλτσες (παραλλαγής) κλπ κλπ

Δεν ξέρω αν είμαι εκτός θέματος, την κατανόηση σας, πρώτη φορά γραφω... !
Συγχαρητήρια για την επιτυχία του γιού σας.

Η Σχολή θα βγάλει ανακοίνωση τι προσωπικά και άλλα είδη θα είναι απαραίτητα να φέρουν μαζί τους οι πρωτοετείς.
YannisPap
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 13, 2023 6:30 pm
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Επάγγελμα: Συνταξιούχος
Επικοινωνία:

Re: ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από YannisPap »

Α/γεσ
ς ευχαριστώ... !
AustrianPainter

Re: ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από AustrianPainter »

Πρώχτες ανακοινώθηκαν οι βάσεις για τις σχολες. Έχοντας πρώτη επιλογή την Ευελπίδων όπλα πέτυχα μια καλή θέση στο τοπ 20%, η χαρα απερίγραπτη για την επιτυχία, ένα όνειρο εξαετίας έγινε πραγματικότητα. Είμαι πραγματικά ενθουσιασμένος για τις μερες που έρχονται.

Ομως εχω προβληματιστεί απο την θεση της σχολής, η βάση στα 12.200 μορια δείχνει κατι για το επίπεδο σπουδαστών; Η σχολη θα παρει 177 ατομα απο τα 240+ που είχε ανακοινώσει. Πιστεύεται οτι ειναι κατι συμπαντικό για το επίπεδο που θα αντικρίσω ή οτι η πανελλήνιες δεν λενε κατι για την ποιότητα. Επισεις ακουσα τα επιχειρήματα οτι πόλοι φοβούνται την δυσκολία της ή οτι η κατεύθυνση της θετικής δεν την ευνοεί βαθμολογικά.
Εσεις τι πιστεύεται;
Επισκέπτης

Re: ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

AustrianPainter έγραψε: Σάβ Ιούλ 29, 2023 2:12 am Πρώχτες ανακοινώθηκαν οι βάσεις για τις σχολες. Έχοντας πρώτη επιλογή την Ευελπίδων όπλα πέτυχα μια καλή θέση στο τοπ 20%, η χαρα απερίγραπτη για την επιτυχία, ένα όνειρο εξαετίας έγινε πραγματικότητα. Είμαι πραγματικά ενθουσιασμένος για τις μερες που έρχονται.

Ομως εχω προβληματιστεί απο την θεση της σχολής, η βάση στα 12.200 μορια δείχνει κατι για το επίπεδο σπουδαστών; Η σχολη θα παρει 177 ατομα απο τα 240+ που είχε ανακοινώσει. Πιστεύεται οτι ειναι κατι συμπαντικό για το επίπεδο που θα αντικρίσω ή οτι η πανελλήνιες δεν λενε κατι για την ποιότητα. Επισεις ακουσα τα επιχειρήματα οτι πόλοι φοβούνται την δυσκολία της ή οτι η κατεύθυνση της θετικής δεν την ευνοεί βαθμολογικά.
Εσεις τι πιστεύεται;
Θα καταλάβεις τον Σεπτέμβρη
YannisPap
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 13, 2023 6:30 pm
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Επάγγελμα: Συνταξιούχος
Επικοινωνία:

Re: ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από YannisPap »

YannisPap έγραψε: Παρ Ιούλ 14, 2023 7:56 am Α/γεσ
Σ'ευχαριστώ... !
Επισκέπτης

Re: ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλησπέρα παιδιά,

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι με τη σειρά μου,
Είμαι τελοιόφοιτος του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του ΕΚΠΑ,21 ετών.
Επειδή από το Σεπτέμβρη μπαίνω στρατό, μπορώ να περάσω στη σχολή άμα δεν είμαι του 2ου επιστημονικού πεδίου; Επίσης, επειδή έχω διαβάσει ότι για τη σχολή δεν πρέπει να έχεις ξεπεράσει την ηλικία των 23 ετών άμα είσαι οπλίτης, σε περίπτωση που θέλω να δώσω κατατακτήριες για τη σχολή τα ηλικιακά όρια ισχύουν πάλι; Γενικά, είμαι γυμνασμένος, αλλά επειδή θα ήθελα να έχω μία ανάλογη αθλητική προετοιμασία, δεν νομίζω να προλαβαίνω τα ηλικιακά όρια.
Άμα κάποιος γνωρίζει τα σχετικά με τις ηλικίες και για την εισαγωγή στη σχολή είτε από οπλίτης είτε από κατακτήριες μετά, ας απαντήσει.

Ευχαριστώ πολύ,
Σπύρος
cornilios
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 07, 2023 6:50 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο
Επικοινωνία:

Re: ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από cornilios »

Στο λινκ οι διαδικασίες εισαγωγής και τηλέφωνα για περισσότερες πληροφορίες

https://sse.army.gr/diadikasies-eisagogis/
cornilios
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 07, 2023 6:50 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο
Επικοινωνία:

Re: ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από cornilios »

kallitexnis έγραψε: Κυρ Σεπ 28, 2008 7:30 am Η ΣΣΕ είναι λίγο δύσκολη σε όλα της τα έτη. Το δυσκολότερο είναι να αντέξεις τις νίλες απ'τους παλιούς. Πχ. Έμαθα ότι φέτος έφυγε παιδί γιατί δεν άντεχε να παίρνει άδεια για να πάει τουαλέτα. Θέλει να έχεις αντοχές, πειθαρχεία και λίγο μυαλό.
Το σχόλιο αυτό, καθώς και άλλα παρόμοια, γράφτηκαν το 2008, δηλαδή πριν απο 16 χρόνια.
Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω εαν και σε ποιο βαθμό ίσχυαν τότε, εκείνο που γνωρίζω
είναι πως σήμερα τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά.
ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν λεω πως είναι εύκολα, λεω πως είναι διαφορετικά.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες