Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
skel
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιουν 21, 2013 2:51 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από skel »

Παιδιά μια ερώτηση για τους τριτεκνους πόσο είναι η θητεία πλέον;

ευχαριστώ !

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από Greek_Army »

1. Διάβασε το άρθρο
2. Το μήνυμα σου επεξεργάστηκε, δεν ρωτάμε δύο διαφορετικά πράγματα, για την αύξηση θητείας υπάρχει ξεχωριστό θέμα
kostas_20
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 19, 2013 8:57 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από kostas_20 »

Καλησπέρα... Για 8μηνη θητεια παιρνω απλα ενα δικαιολογητικο απο τα ΚΕΠ κια το παω στο ΚΕΝ ή πρεπει να κανω καποια αίτηση?
dime91
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Μαρ 28, 2014 3:34 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από dime91 »

Καλησπερα μηπως ξερει κανεις να μου πει με σιγουρια κατι για την εξης περιπτωση: Εχω 2 αδερφια εκ των οποιων 1 μεγαλυτερο αδερφο ο οποιος ειχε κανει την θητεια του στις ειδικες δυναμεις οποτε ειχε κανει κανονικη θητεια. Δικαιουμαι εγω να παρω μειωμενη; Ευχαριστω εκ των προτερων!
Κ.Α.

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από Κ.Α. »


Καλησπέρα
Η απορία μου είναι η εξής, σε περίπτωση τριτεκνίας την μειωμένη την δικαιούται μόνο ο πρωτότοκος. Και μάλιστα δεν υπάρχει περίπτωση να κληρονομείται στον δεύτερο σε περίπτωση που δεν έγινε χρήση από τον πρωτότοκο.
Σε περίπτωση που ο πρωτότοκος είναι αστυνομικός, ο δευτερότοκος δεν δικαιούται την μειωμένη θητεία (επίσημη πηγή η Στρατολογία όταν πέρασα την επιλογή πριν χρόνια)
Γίνεται κάποια αλλαγή στην περίπτωση που ο πρωτότοκος είναι έγγαμος και δεν έγινε χρήση μειωμένης μιας και υπηρετεί στην αστυνομία;
antonis_mxr
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2015 11:49 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από antonis_mxr »

Ειμαι σμηνιτης εδω και 4 μηνες. Ημουν τριτεκνος μεχρι πριν 2 μηνες. Εχασα την αδερφη μου κ τωρα ειμαστε εγω και η αλλη μου αδερφη. Χανω το δικαιωμα της μειωμενης θητειας?
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από D.Y.K »

antonis_mxr έγραψε:Ειμαι σμηνιτης εδω και 4 μηνες. Ημουν τριτεκνος μεχρι πριν 2 μηνες. Εχασα την αδερφη μου κ τωρα ειμαστε εγω και η αλλη μου αδερφη. Χανω το δικαιωμα της μειωμενης θητειας;


Φίλε μου συλλυπητήρια και ζωή σε εσάς.

Το δικαίωμα όχι δεν το χάνεις.

Γιωργος

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από Γιωργος »

Καλησπέρα σας! Ειμαστε τρια αδερφια που αποκτησαμε ιθαγενεια προσφατα και ο μεσαιος και ο μικρος παρουσιαστηκαν σημερα! Σαν ομογενεις κανουμε τριμηνο αλλα τους ειπαν ότι εγω ο μεγαλύτερος πρεπει να κανω οκταμηνο! Ισχυει κατι τετοιο; Ελπίζω να μην ισχύει γιατι θα χασω την δουλεια μου!
Κλέαρχος

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από Κλέαρχος »

Καλημέρα,

Διάβασα όλα τα προηγούμενα posts αλλά πάλι δεν είμαι σίγουρος για το τι ισχύει. Η οικογένεια μου είναι τρίτεκνη, εγώ είμαι ο δεύτερος αδερφός και ο πρώτος δεν θα καταταχθεί αλλά θα εξαγοράσει τη θητεία του. Εγώ δικαιούμαι μειωμένη θητεία;

Είδα το άρθρο που λέει ότι μόνο ο μεγαλύτερος κάνει 8 μήνες στρατό, τις απαντήσεις που αναφέρουν οτι το δικαιώμα δεν μεταβιβάζεται, κι ότι επίσης μόνο αν κριθεί ανίκανος ο πρώτος για στράτευση μεταβιβάζεται το δικαιώμα' αλλά στη δεύτερη σελίδα υπάρχει το ακόλουθο post :

Καλησπέρα και από μένα... Είμαστε τρία παιδιά στην οικογένεια και ο μεγαλύτερος αδερφός μου στο εξωτερικό, οπότε θα αργήσει να γυρίσει και θα εξαγοράσει τη θητεία του. Μπορώ να κάνω εγώ ως μικρότερος το 9μήνο ; Και γενικά ισχύει αν πάει πρώτα ο μικρότερος αδερφός κάνει αυτος το 9μηνο; Ευχαριστώ πολύΌποιος δηλώσει και καταταχτεί πρώτος δικαιούται το 9μηνο.

Θα μπορούσε κάποιος να με ενημερώσει για το τι ισχύει τελικά; Ευχαριστώ.

cuervo

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από cuervo »

Δεν δικαιούσαι μειωμένη θητεία.
6ig5T

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από 6ig5T »

Καλησπέρα σε όλους.

Ανήκω σε οικογένεια με 3 παιδιά (είμαι ο μεγαλύτερος) και δικαιούμαι μειωμένη θητεία.
Η βασική μου ερώτηση είναι πότε είναι καλύτερο να δηλώσω στην ΣΥ τα δικαιολογητικά;

Και κάτι ακόμη:
Η μάνα μου είναι χωρισμένη με μηδενικό εισόδημα. Υπάρχει κάτι το οποίο πρέπει να γνωρίζω πάνω σε αυτό;
Μπορώ δηλαδή στην εκπαίδευση να δώσω πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και φορολογική δήλωση της μάνας μου;

Ευχαριστώ πολύ!

ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΝ

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΝ »

Χαίρεται, είμαστε πολύτεκνοι αλλά επειδή το ένα απεβίωσε τώρα είμαστε 3 ζώντα αδέλφια, ο αδερφός μου που είναι μεγαλύτερος δεν γνώριζε τότε και δεν διετέλεσαι μειωμένη θητεία. Ωστόσω ο πατέρας μου είναι άνω τον 70χρονών και η μητέρα μου άνω των 60. Διάβασα τα σχόλια σας και την νομοθεσία όμως δυσκολεύομαι να καταλάβω τι γίνεται στην περίπτωση μου, μπορείτε σας παρακαλώ να με βοηθήσεται; Ευχαριστώ πολύ!
Άβαταρ μέλους
Bill-nurse
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Αύγ 26, 2015 9:45 pm
Επάγγελμα: Νοσηλευτής
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από Bill-nurse »

Καλησπέρα είμαστε 3 αδέρφια το πρώτο κορίτσι και γω ο μεσαίος. Δικαιούμαι 8μηνη θητεία;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες