Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Cpt.Tsakalof
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Τρί Απρ 13, 2010 3:38 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Cpt.Tsakalof »

Ερώτηση: Είμαι παιδί πολύτεκνης οικογένειας και είμαστε συνολικά 4 αδέρφια (συγκεκριμένα 2 αγόρια 2 κορίτσια), ωστόσο ο αδερφός μου που είναι μεγαλύτερος λογικά μπαίνει Φεβρουάριο και εγώ μπαίνω Νοέμβριο. Δικαιούμαι την μειωμένη θητεία λόγω του ότι θα μπω πρώτος ή την παίρνει αποκλειστικά ο πρωτότοκος?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Greek_Army »

Δεν παίζει ρόλο αν μπεις πρώτος. Πρέπει να μιλήσετε με τον αδερφό σου για το ποιος απο τους 2 σας θα κάνει μειωμένη θητεία
Cpt.Tsakalof
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Τρί Απρ 13, 2010 3:38 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Cpt.Tsakalof »

Δηλαδή το μειωμένο το δικαιούται ο αδερφός μου είτε μπει πρώτος είτε μετά; Ξέρεις μήπως πόσους μήνες είναι;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Greek_Army »

8Μήνες.

υ. Γ. Ρίξε μια ματία εδώ /stratologia/meiwmeni.asp γιατί πρέπει να κάνετε και οι 2 μειωμένη τελικά
κωστας

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από κωστας »

Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω και Να Μου Πει Κάποιος στα σοβαρά τη γίνετε με αυτό το θέμα να Ξέρουμε Και Εμείς , εγώ Έχω πάρει αναβολή και σκεφτομε να τν κόψω tώρα για να Πάω ΝΟΈΜΒΡΙΟ , είμαστε 4 αδέρφια (3 αγόρια ) και Έχει Πάει Μόνο o 1os φαντάρος , στα 4 παιδία , μειωμένη Θητεία Είναι Για Τους 2 πρώτους (ηλικιακά) η Για Τους 2 πρώτους Που Θα Πάνε Στρατό; Και Κάτι Άλλο... Μπορείτε Να Μου Πείτε Αν Πάω Νοέμβριο Αεροπορία Πόσους Μήνες Θα Κάνω , και Πόσους Μήνες Θα Κάνω Αν Θα Πάω Πεζικό ... Ευχαριστώ Εκ Τον Προτέρων !
patriot
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2009 5:57 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από patriot »

1) Μειωμένη θητεία κάνουν τα 2 μεγαλύτερα σε ηλικία αδέρφια από 4 ζώντα αδέρφια. 2) Δεν έχεις επιλογή να υπγρετήσεις αεροπορία ή πεζικό, πας όπου σε έχουν κατατάξει.

3) Αν πας ΣΞ κάνεις 8μηνο

4) Αν πας ΠΑ κάνεις 8μηνο (με την προυπόθεση ότι θα υπηρετήσεις παραμεθώριο, αν δεν υπηρετήσεις παραμεθώριο κάνεις 9μηνο (την αντίστοιχη μειωμένη θητεία του 12μηνου που υπηρετουν στην αεροπορια)

κωστας

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από κωστας »

εγω ηλικιακα ειμαι ο 3ος στην οικογενεια αρα δεν θα κανω μειωμενο.(1ος εχει παει ηδη,2ος ειναι φοιτητης και θα παει σε καμμια 10ετια,3ος εγω)
αρα λοιπον αν παω Στρατο Ξηρας ποσους μηνες θα κανω, και ποσους αντιστοιχα στην ΠΑ (οχι παραμεθωριο!) ;
κωστας

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από κωστας »

εγω ηλικιακα ειμαι ο 3ος στην οικογενεια αρα δεν θα κανω μειωμενο.(1ος εχει παει ηδη,2ος ειναι φοιτητης και θα παει σε καμμια 10ετια,3ος εγω)
αρα λοιπον αν παω Στρατο Ξηρας ποσους μηνες θα κανω, και ποσους αντιστοιχα στην ΠΑ (οχι παραμεθωριο!) ;
[/QUOTE ]

μπορειτε Να μου απαντησετε σ'αυτο το ερωτημα μου;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Greek_Army »

9 στρατό ξηράς για αεροπορία δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω 12 θα κάνεις
κώστας

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από κώστας »

Αλλα αν παρω τελικα το μειωμενο, ποσο θα κανω σε στρατο ξηρας ; Γιατι δεν με βλεπω να πηγενω αεροπορια :/
ΝΙΚΟΣ

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ »

Εχω 3 αδερφια και παρουσιαζομαι τον αυγουστο και η μικροτερη μου αδερφη ειναι ανηλικη! Καπου ακουσα οτι θα υπηρετησω 6 μηνες! Γνωριζετε Κατι για αυτο;
Par1s

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Par1s »



Παρουσιάζομαι 18/08
Έχω τρία αδέρφια
Έναν αδερφό (1981) και δύο αδερφές (1982 και 1985) εγώ είμαι ο μικρότερος (1987) αλλά δεύτερος μεγαλύτερος γιος στην ουσία.
Θα κάνω 8μηνο; Αν ναι πρέπει να κάνω κάποια κίνηση πριν παρουσιαστώ; Θα ρωτήσω βέβαια και στο στρατολογικό γραφείο.

Par1s

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Par1s »

Ξέχασα να αναφέρω ότι ο αδερφός μου είχε υπηρετήσει όταν ήταν 18μηνη η θητεία και έκανε 12μηνο.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες