Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Greek_Army »

Διάβασε το παρακάτω κείμενο και δες αν δικαιούσαι μειωμένη θητεία, τα χαρτιά για την μειωμένη θητεία θα τα καταθέσεις μετά την παρουσιασή σου στον στρατό

Εδώ δες ότι θες για την μειωμένη θητεία /stratologia/meiwmeni.asp

sysman
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Μαρ 21, 2011 4:52 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από sysman »

Παιδια καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω το εξης:
στις 31-12-10 τελειωσε η αναβολη που ειχα παρει ως φοιτητης και τον μαϊο θα πρεπει να παρουσιαστω.
θα πρεπει να σημειωσω πως ειμαι ο πρωτοκος απο πεντε αδερφια και παραλληλα και προστατης οικογενειας
αφου ο πατερας μου δε ζει.
θα ηθελα να ρωτησω ποσο καιρω θα υπηρετησω και αν χρειαζονται να καταθεσω διαφορα δικαιολογητικα
πριν την καταταξη μου.

Αλέξης
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2010 12:51 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Αλέξης »

Φίλε λογικά θα πρέπει να καταθέσεις διάφορα δικαιολογητικά, καλύτερα να απευθυνθείς είτε στα στρατολογικά γραφεία είτε στα ΚΕΠ της περιοχής σου. Όπως και να χει βιάσου. Μήν το αφήσεις τελευταία στιγμή. Όσο για τη θητεία σίγουρα είναι μειωμένη τώρα πόσο ακριβώς δε γνωρίζω.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Greek_Army »

sysman έγραψε:Παιδια καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω το εξης:
στις 31-12-10 τελειωσε η αναβολη που ειχα παρει ως φοιτητης και τον μαϊο θα πρεπει να παρουσιαστω.
θα πρεπει να σημειωσω πως ειμαι ο πρωτοκος απο πεντε αδερφια και παραλληλα και προστατης οικογενειας
αφου ο πατερας μου δε ζει.
θα ηθελα να ρωτησω ποσο καιρω θα υπηρετησω και αν χρειαζονται να καταθεσω διαφορα δικαιολογητικα
πριν την καταταξη μου.



6μηνη θητεία δικαιούνται
1. Όλοι οι αδελφοί σε οικογένειες με έξι ή περισσότερα ζώντα αδέλφια, καθώς oι δυο μεγαλύτεροι αδελφοί σε οικογένειες με πέντε ζώντα αδέλφια
8μηνη θητεία δικαιούνται
1. Ο μόνος ή μεγαλύτερος αδερφός από 3 ζώντα αδέρφια
2. Οι δύο μεγαλύτεροι αδελφοί από 4 ζώντα αδέλφια

Τι χαρτία πρέπει να καταθέσεις διάβασε το άρθρο και θα καταλάβεις
λευτερησ

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από λευτερησ »

Θελω βοηθεια... Εχω ακομα 4 αδερφια αλλα ειναι απο διφορετικες μιτερεσ... Συνολο ειμαστε 5 αδερφια... Εγω κανω 6 μινο;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Greek_Army »

λευτερησ έγραψε:Θελω βοηθεια... Εχω ακομα 4 αδερφια αλλα ειναι απο διφορετικες μιτερεσ... Συνολο ειμαστε 5 αδερφια... Εγω κανω 6 μινο;
Για την εφαρμογή των παραπάνω διατάξεων ισχύουν τα εξής:

  • Τέκνα θεωρούνται όσα γεννήθηκαν από γάμο και όσα αναγνωρίσθηκαν ή υιοθετήθηκαν
  • Τα θετά τέκνα λογίζονται ως τέκνα μόνο των θετών γονέων
  • Αδέλφια θεωρούνται όσα προέρχονται από τους ίδιους γονείς ή από κοινό πατέρα ή μητέρα
  • Από αδελφούς που γεννήθηκαν την ίδια ημερομηνία, μεγαλύτερος είναι αυτός που γεννήθηκε πρώτος
  • Χηρεία είναι η κατάσταση που δημιουργήθηκε και υφίσταται για έναν σύζυγο εξαιτίας θανάτου του άλλου. Αυτή παύει να υφίσταται με την τέλεση μεταγενέστε­ρου γάμου από τον επιζώντα σύζυγο
  • Τέκνα που υιοθετήθηκαν μετά τη συμπλήρωση του δέκατου πέμπτου έτους της ηλικίας τους, λογίζονται ως τέκνα μόνο των φυσικών τους γονέων
  • Τέκνα άγαμης μητέρας είναι όσα γεννήθηκαν από μητέρα που δεν έχει συνάψει γάμο και εξακολουθεί να είναι άγαμη. Ομοίως, ως τέκνα άγαμης μητέρας θεωρούνται και όσα γεννήθηκαν εκτός γάμου από διαζευγμένη μητέρα, η οποία συνεχίζει να διατελεί σε διάζευξη
Αν ανήκεις σε μιά από τις παραπάνω κατηγορίες κάνεις μειωμένη θητεία
konst

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από konst »

Γεια σας! Εχω την εξης απορεια! Εχω 2 αδερφες στην οικογενεια μου και αλλα 2 αδελφια απο αλλο γαμο της μανας μου (ενας αδερφος και μια αδερφη) ! Εχς καταταχτει στο πολεμικο ναυτικο και θα ηθελα να ξερω αν δικαιουμαι μειωση θητειας! Πρωτου με παραπεμψετε στο site για μειωση θητειας σας ενημερωνω οτι το διαβασα αλλα δεν καταλαβα πολυ καλα για αυτο αν γινεται να μου απαντησετε εσεις! Σας ευχαριστω!
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Greek_Army »

konst έγραψε:Γεια σας! Εχω την εξης απορεια! Εχω 2 αδερφες στην οικογενεια μου και αλλα 2 αδελφια απο αλλο γαμο της μανας μου (ενας αδερφος και μια αδερφη) ! Εχς καταταχτει στο πολεμικο ναυτικο και θα ηθελα να ξερω αν δικαιουμαι μειωση θητειας! Πρωτου με παραπεμψετε στο site για μειωση θητειας σας ενημερωνω οτι το διαβασα αλλα δεν καταλαβα πολυ καλα για αυτο αν γινεται να μου απαντησετε εσεις! Σας ευχαριστω!


Αδέλφια θεωρούνται όσα προέρχονται από τους ίδιους γονείς ή από κοινό πατέρα ή μητέρα

Oπότε λογικά δικαιούσαι μειωμένη θητεία αλλά απορώ γιατί δεν στο έχουνε πει οι αρμόδιοι στο ναυτικό
konst

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από konst »

Σε ευχαριστω για την απαντηση! Ξεχασα να σου πω πως ο ετεροθαλης αδερφος μου ειναι μεγαλυτερος απο εμενα! Εκει κολλαω και δεν ξερω αν δικαιουμαι μειωση θητειας!
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Greek_Army »

konst έγραψε:Σε ευχαριστω για την απαντηση! Ξεχασα να σου πω πως ο ετεροθαλης αδερφος μου ειναι μεγαλυτερος απο εμενα! Εκει κολλαω και δεν ξερω αν δικαιουμαι μειωση θητειας!


Οι δυο μεγαλύτεροι αδελφοί από τέσσερα ζώντα αδέλφια.

Οπότε και μεγαλύτερος να είναι πάλι δικαιούσαι.
konst

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από konst »

Τελεια σε ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου :)
Νικ1992

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Νικ1992 »

Γεια σας.
Ειμαι πολυτεκνος και εχω και ενα διδυμο αδελφο ποση θητεια κανουμε;
ευχαριστω πολυ...
Kwstas

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Kwstas »

Καλησπερα σας! εχω καποιες αποριες σχετικα με την μειωμενη θητεια σε περιπτωση πολυτεκνης οικογενειας! ειμαι παιδι πολυτεκνηςς οικογενειας (4 παιδια) με τον αδελφο μου ως μεγαλυτερο! υπηρετησε μειωμενη θητεια εκεινος! εγω την εχω αυτη τη δυνατοτητα να υπηρετησω μειωμενη θητεια?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Greek_Army »

Kwstas έγραψε:Καλησπερα σας! Εχω καποιες αποριες σχετικα με την μειωμενη θητεια σε περιπτωση πολυτεκνης οικογενειας! Ειμαι παιδι πολυτεκνηςς οικογενειας (4 παιδια) με τον αδελφο μου ως μεγαλυτερο! Υπηρετησε μειωμενη θητεια εκεινος! Εγω την εχω αυτη τη δυνατοτητα να υπηρετησω μειωμενη θητεια;


Αν διάβαζες το άρθρο θα έβρισκες και αυτό

Οι δύο μεγαλύτεροι αδελφοί από 4 ζώντα αδέλφια
paulchro
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Αύγ 23, 2011 8:20 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από paulchro »

Καλησπερα, ποσους μηνες θα υπηρετησω οταν ειμαστε 4 παιδια στην οικογενεια εγω ειμαι ο δευτερος γιος στη σειρα και ο μεγαλυτερος αδερφος μ εχει παει στην αστυνομια οποτε δ εχει παει στρατο;

Επισης ο πατερας μου πασχει απο διαβητη τυπου 1.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης