Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Anonymous »

ειμαστε 5 παιδια,2κοριτσια πρωτα και 3 αγορια μετα, ειμαι ο δευτερος απο τα αγορια και ο πρωτος αδερφος εκανε 6μηνο εγω τι δικαιουμαι 6μηνο η9μηνο; ευχαριστω.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από yandr »

9-μηνη, αλλά ρε παιδιά, κοιτάξτε και λίγο το site πριν κάνετε τις ερωτήσεις.

Τζάμπα τις βάζω τις πληροφορίες; Στο προηγούμενο άρθρο έχω το σχετικό link.
xatzis19
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Απρ 05, 2008 7:05 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από xatzis19 »

γεια σας. θελω αν μπορειτε να μου λυσετε μια απορια. εχω 6 αδερφια αλλα ειμαστε ετεροθαλη. τι θητεια θα κανω; δωστε προσοχη παρακατω. ο πατερας μου παντρεφτηκε μια γυναικα κ εκανε ενα γιο. μετα παντρεφτηκε την μητερα μου κ εκανε εμενα κ την αδερφη μου. μετα ξαναπαντρεφτηκε κ εκανε κ ενα ακομα κοριτσι. η μητερα μου αφου χωρισε απ τον πατερα μου ξαναπαντρεφτηκε κ εκανε αλλα 3 παιδια,2 κοριτσια κ ενα αγορι. συνολικα ειμαστε 4 παιδια απ την πλευρα του πατερα μου κ 5 απ την πλευρα της μητερας μου. εγω μενω με την μητερα μου η οποια ειχε κ την κηδεμονια μου οταν χωρισε με τον πατερα μου κ αν το παρουμε απ την πλευρα της μητερας μου ειμαι το μεγαλητερο αγορι απο τα 5 παιδια. θα κανω 6μηνη θητεια;

Anonymous

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Anonymous »

καλημερα παιδια και συγχαρητηρια για το πολυ καλο και χρήσιμο φορουμ σας.

εχω και εγω μια απορια.
ειμαστε 4 αδερφια και εγω ειμια το δευτερο αγορι. Συνεπως 8α κανω 9 μηνο αμεταθετος.
Δυστυχως και οι δυο γωνεις μου εχουν 67% αναπηρια και δεν μπορουν να αυτοεξυπηρετηθουν. Τα υπολοιπα αδερφια μου ειναι και αυτα Αθηνα αλλα η βοηθεια ολων μας ειναι απαραιτητη.
Το ερωτημα μου ειναι αν λογο της καταστασης υπαρχει περιπτωση(νομος η οτιδηποτε αλλο) που 8α βοηθήσει προκειμενου να κανω την θητεια μου καπου κοντα στην Αθήνα.
Το γεγονος οτι ειναι τα αδερφια μου Αθηνα επειρεάζει; Αλλα πως αποδεικνιεται αυτο;

Οποιοσ γνωριζει κατι ας πει την γνωμη του
ευχαριστω πολυ

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από yandr »

Το σίγουρο είναι ότι έχεις επιπλέον μόρια για ευνοϊκή μετάθεση , όμως δεν ξέρω αν δικαιούσαι κάτι παραπάνω.

Anonymous

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Anonymous »

Γειά χαρά παιδιά.
Εχω το εξής πρόβλημα και θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει. Οι γονείς μου είναι χωρισμένοι κάπου 15 χρόνια, είμαστε 5 παιδιά. Εγώ είμαι πέμπτος, το πρώτο παιδι είναι αγόρι, μετά 3 κορίτσια, και μετά εγώ. Γνώριζα πως δικαιούμαι μειωμένη θητεία 9 μηνών, αλλά όταν πήγα στην στρατολογία για διακοπή αναβολής μου είπαν πως δικαιούμαι εξάμηνο. Κοίταξα και στην ιστοσελίδα αυτήν σχετικά, και λέει:
Μειωμένη θητεία 6μηνης διάρκειας δικαιούνταιΟι δυο μεγαλύτεροι αδελφοί σε οικογένειες με πέντε ζώντα αδέλφια

ενώ πιό κάτω λέει
Μειωμένη θητεία 9μηνης διάρκειας δικαιούντα... ο δεύτερος αδελφός από πέντε ζώντα αδέλφια...

και αναρωτιέμαι τελικά πόσο θα υπηρετήσω. Αν και αυτοί στην στρατολογία μου είπαν για εξάμηνο, δεν θέλω να βρεθώ προ δυσαρέστου εκπλήξεως, γιαυτό αν μπορεί κανεις να με βοηθήσει. Ευχαριστω.

marioss
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Δεκ 12, 2008 5:46 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από marioss »

Είμαι ο 3ος αδερφός από συνολικά 5 παιδιά (3 αγόρια και 2 κορίτσια). Τα 2 μεγαλύτερα αδέρφια μου δεν κάνανε χρήση της μειωμένης θητείας γιατί είναι στρατιωτικοί. Δικαιούμαι μειωμένη θητεία;

kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από kallitexnis »

marioss έγραψε: Είμαι ο 3ος αδερφός από συνολικά 5 παιδιά (3 αγόρια και 2 κορίτσια). Τα 2 μεγαλύτερα αδέρφια μου δεν κάνανε χρήση της μειωμένης θητείας γιατί είναι στρατιωτικοί. Δικαιούμαι μειωμένη θητεία;

Ναι. Επίσης νομίζω πως μπορείς να υπηρετήσεις και σε κοντίνή απόσταση από τον τόπο διαμονής ή καταγωγής σου ή κοντά στην υπηρεσία ενός εκ των δύο αδερφών σου.
Anonymous

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Anonymous »

Μπορείτε να μου πείτε σε ποια νομοθεσία μπορώ να στηριχθώ για υποστηρίξω κάτι τέτοιο; Ο νόμος που διάβασα αναφέρει ότι μειωμένη θητεία δικαιούνται μόνο τα 2μεγαλύτερα αδέρφια από 4 παιδιά.
Anonymous

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Anonymous »

Είμαι ο 5ος από 7 αδέρφια με πατέρα άνω των 70 ετών. Όμως είμαι ο μεγαλύτερος από τον δεύτερο γάμο του πατέρα μου (τρία παιδιά ο δεύτερος γάμος). Δικαούμαι μειωμένη θητεία και αν ναι πόση;
pantierakos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 10, 2006 7:58 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από pantierakos »

Καλησπέρα. Πήρα τηλ την στρατολογία για το εξής θέμα. Είμαστε πολύτεκνοι 3 αγόρια 2 κορίτσια, είμαι ο τελευταίος, και μου είπαν δεν δικαιούμαι μειωμένη θητεία. Μόνο 1ος και ο 2ος... το θεωρώ αδικία ρε παιδιά αυτό...

νομίζω ότι δεν είναι έτσι...

Anonymous

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδία έχω ένα θέμα με τη θητεία μου και παρακαλώ όποιος μπορεί να με βοηθήσει. Είμαι πολύτεκνος 23 χρονών και είμαι ο μεγαλύτερος από τα 3 αδέλφια μου. Οι δικοί μου έχουν χωρίσει και έχω 1 αδελφή 19 ετών και 2 ανήλικα αδέλφια. Μπορεί να μου πει κάποιος τι θητεία μου αναλογεί και αν γίνεται να κάνω ακόμα λιγότερο ή και να πάρω απαλλαγή; Απ' όσο ξέρω θεωρούμε Εγώ προστάτης τώρα. Το ξέρω ότι ακούγεται κάπως το ότι θα ήθελα αν γίνεται να πάρω απαλλαγή... Αλλά για εμένα αυτό που προέχει είναι να συντηρήσω την οικογένεια μου. Όποιος ξέρει κάτι ας μου απαντήσει
Anonymous

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπέρα! Είμαστε 4 αδέρφια και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Ο πρώτος έκανε μειωμένη θητεία ο δεύτερος ήταν αξιωματικός και εγώ ο τρίτος έκανα κανονική θητεία.

Ο τέταρτος αδερφός γεννημένος το 1986 Έχει παρουσιαστεί εδώ και δέκα ημέρες.

Δικαιούται να κάνει 9μηνο αφού ούτε ο δεύτερος ούτε ο τρίτος υπηρέτησαν μειωμένα;

Ευχαριστω για την πολύτιμη βοήθεια σας.

ApOsToLoS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 5:43 pm
Ενδιαφέροντα: Πρώην Σμηνιτης ''Πολεμικης Αεροποριας''
Επάγγελμα: Ζαχαροπλαστης
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από ApOsToLoS »

Κοιτα. Το εννιαμηνο εχει ψυφιστει και θα λειτουργησει απο 01/01/2010. Ομως στην προκειμενη περιπτωση θα κανει εννιαμηνο διοτι εισται πολυτεκνοι. Ελπιζω να σε βοηθησα.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες