Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από yandr »

alexis έγραψε:Πρωτον δεν γνωριζω εαν οντως δικαιουμαι μειωμενη θητεια, εάν οντως την δικαιουμαι και δεν παω το χαρτι και κανω κανονικη θητεια εχω καποια νομικη κυρωση;

Ευχαριστω


Για το αν δικαιούσαι ρίξε μια ματιά στο site, στην ενότητα Στρατολογία > Μειωμένη θητεία.

Δεν έχεις καμία νομική κύρωση, άλλωστε μπορείς να παραιτηθείς του δικαιώματος αυτού αν θες.
Anonymous

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Anonymous »

Ο πατερας μου βρισκετε στην φυλακη εδω κ 4 χρονια. Απο τοτε εχω αναλαβει τις επιχειρισεις του μονος μου. Εχω μια αδερφη που ακομα φοιτει στο σχολειο και η μητερα μου δεν εργαζετε. Δικαιουμαι μειωμενη θητεια και αν ναι ποσο; Επισης δικαιουμαι να υπηρετισω κοντα στο σπιτι μου;
Ευχαριστω πολυ!
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από kallitexnis »

Σεβαστιανος έγραψε: Ο πατερας μου βρισκετε στην φυλακη εδω κ 4 χρονια. Απο τοτε εχω αναλαβει τις επιχειρισεις του μονος μου. Εχω μια αδερφη που ακομα φοιτει στο σχολειο και η μητερα μου δεν εργαζετε. Δικαιουμαι μειωμενη θητεια και αν ναι ποσο; Επισης δικαιουμαι να υπηρετισω κοντα στο σπιτι μου;
Ευχαριστω πολυ!
Μόνο αν θεωρηθείς προστάτης οικογενείας. Ρώτησέ το στη στρατολογία να σε συμβουλέψουν και να σ'ενημερώσουν σωστά.
Anonymous

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπερα σας. Ενα παιδι που ειναι ορφανο απο πατερα και ειναι μοναχο γιος και εχει μια αδερφη μικροτερη , αρα θεωρειτε προστατης. Ποση θητεια κανει... ;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από yandr »

9-μηνο, εκτός και αν η μητέρα του είναι και αυτή ανίκανη εργασίας οπότε κάνει 6-μηνο.

Για περισσότερες πληροφορίες υπάρχει το άρθρο για την Μειωμένη θητεία .
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από kallitexnis »

καλλια έγραψε: Καλησπερα σας. Ενα παιδι που ειναι ορφανο απο πατερα και ειναι μοναχο γιος και εχει μια αδερφη μικροτερη , αρα θεωρειτε προστατης. Ποση θητεια κανει... ;
9μηνο.
Anonymous

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπέρα,
Είμαι δικαιούχος 9-μηνης θητείας ως προστάτης οικογένειας.
Παράλληλα , πέρα απο την ελληνική, έχω και την γερμανική υπηκοότητα, έζησα 2 χρόνια εκεί και ήμουν κανονικά δηλωμένος κάτοικος Γερμανίας. Ύπαρχει μέγαλη πιθανότητα να ξανα δηλωθώ κάτοικος Γερμανίας πριν κόψω την αναβολή της στρατιωτικής μου θητειάς. Σ'αυτή την περίπτωση δικαιούμαι 6-μηνη θητεία; Κι αν ναι, η 3-μηνη μειώση ως "προστάτης οικογένειας" προσμετράται;

Ευχαριστώ.
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από kallitexnis »

Alco έγραψε:Καλησπέρα,
Είμαι δικαιούχος 9-μηνης θητείας ως προστάτης οικογένειας.
Παράλληλα , πέρα απο την ελληνική, έχω και την γερμανική υπηκοότητα, έζησα 2 χρόνια εκεί και ήμουν κανονικά δηλωμένος κάτοικος Γερμανίας. Ύπαρχει μέγαλη πιθανότητα να ξανα δηλωθώ κάτοικος Γερμανίας πριν κόψω την αναβολή της στρατιωτικής μου θητειάς. Σ'αυτή την περίπτωση δικαιούμαι 6-μηνη θητεία; Κι αν ναι, η 3-μηνη μειώση ως "προστάτης οικογένειας" προσμετράται;

Ευχαριστώ.
Ρώτα στο στρατολογικό γραφείο της περιοχής σου και θα σ'ενημερώσουν σωστά.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από yandr »

Alco έγραψε:Καλησπέρα,
Είμαι δικαιούχος 9-μηνης θητείας ως προστάτης οικογένειας.
Παράλληλα , πέρα απο την ελληνική, έχω και την γερμανική υπηκοότητα, έζησα 2 χρόνια εκεί και ήμουν κανονικά δηλωμένος κάτοικος Γερμανίας. Ύπαρχει μέγαλη πιθανότητα να ξανα δηλωθώ κάτοικος Γερμανίας πριν κόψω την αναβολή της στρατιωτικής μου θητειάς. Σ'αυτή την περίπτωση δικαιούμαι 6-μηνη θητεία; Κι αν ναι, η 3-μηνη μειώση ως "προστάτης οικογένειας" προσμετράται;

Ευχαριστώ.

Δεν βλέπω καμία πρόβλεψη για επιπλέον μείωση θητείας, παρά μόνο το 9-μηνο ως προστάτης.

Εσύ είδες κάτι διαφορετικό;
Anonymous

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Anonymous »

Συγχαρηρια για την πολύ καλή δουλειά που κάνετε και την ενημέρωση που δίνετε...

Η ερώτηση μου έχει να κάνει με το αν δικαιούμαι 9-μηνη θητεία η όχι για τους εξής λόγους... 1)είμαστε τρία αδερφια με σειρα αγόρι κοριτσι αγορι εγω είμαι ο τελευταίος

2)ο πατέρας μου έχει πεθάνει εδω και 10 χρόνια και η μητέρα μου εκ τοτε έχει νοσηλευτει τρεις φορές σε κλινική λόγω κατάθλιψης

3)ο μεγαλύτερος αδερφός μου είναι παντρεμένος (με παιδί) και το 2001 που εκπλήρωσε τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις δεν έκανε χρήση της μειωμένης θητείας (εάν υπηρχε) και υπηρετησε κανονικά 18-μηνο

4)η αδερφή μου μένει εκτός Αττικής (όπου και είναι ο νομός μόνιμης κατοικίας μας) λόγω του ότι είναι μόνιμη διορισμένη καθηγήτρια

Τί δικαιούμαι τελικά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από yandr »

Λογικά δικαιούσαι 9-μηνη θητεία .

Ουσιαστικά, αυτό που σε ενδιαφέρει αν μεταφέρεται η μειωμένη θητεία από τον μεγαλύτερο αδελφό σου σε εσένα.

Ρίξε μια ματιά στα προηγούμενα μηνύματα, γιατι το έχουμε ξανασυζητήσει.
Anonymous

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Anonymous »

Είμαι ο μόνος γιος και έχω 2 αδελφές που η μια από αυτές είναι παντρεμένη (η μεγαλύτερη μου αδερφή) διακαούμε 9 μηνο η παίζει να φάω άκυρο διότι η μια είναι παντρεμένη και δεν είναι πλέον υπό την κυδωνιά του πατερά μου;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από yandr »

Σε πιάνει, παρά την κυδωνιά του πατέρα.
xristos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2009 3:33 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από xristos »

Γειας σας παιδιά. Πρόκειται να μπω στο Στρατό ΥΕΑ Λαμίας τώρα το Φεβρουάριο όμως παρόλο που έβαλα βύσμα για εκεί τώρα βλέπω ότι δε με συμφέρει γιατί...

1) Επειδή δεν εχω πτυχίο απο τη σχολή θα πάρω 0 μόρια για το δημόσιο που με ενδιαφέρει το καθηγητηλίκη. Αν είχα πάρει πτυχίο και είχα μπει σε αντίστοιχη θέση μόνο και μόνο τότε έπαιρνα μόρια ως προϋπηρεσία.

2) Ποτέ δεν είχα ψάξει αν δικαιούμε μειωμένη θητεία και ως κλασσικός έλληνας το ψάχνω τελευταία στιγμή και αν μπορεί να μου απαντήσει κάποιος θα ήμουν ευγνώμων.
Ο πατέρας μου πριν απο 2-3 χρόνια είχε πάθει έμφραγμα και τώρα παίρνει σύνταξη αναπηρίας. Προφανώς είναι ανίκανος για κάθε εργασία άρα μπορεί να με πιάνει η μειωμένη θητεία

ΣΩΣΤΑ;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης