Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Anonymous »

Εικόνα ΕΙΜΑΙ Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΓΙΟΣ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΣ Ο ΠΑΤΡΕΑΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΡΙΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΑ ΣΤΟ ΠΟΔΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΣΙΔΕΡΑ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΒΓΑΛΕΙ 50% ΑΝΑΠΗΡΙΑ ΒΡΙΑΣ ΜΟΡΦΗΣ ΔΙΚΑΟΥΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΝΙΑΜΗΝΟΕικόνα
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από yandr »

9-μηνη θητεία δικαιούνται μεταξύ άλλων:

Ο μόνος ή μεγαλύτερος γιος γονέα που είναι ανίκανος για κάθε εργασία ή έχει συμπληρώσει το εβδομηκοστό έτος της ηλικίας του ή διατελεί σε χηρεία

Για περισσότερα ρίξε μια ματιά στο άρθρο για την μειωμένη θητεία .
gkbeatle
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 01, 2008 9:48 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από gkbeatle »

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ. Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΓΥΜΝΑΣΙΟ. ΕΙΜΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΓΙΟΣ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΕΙΝΑΙ 68 ΕΤΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ. ΓΝΩΡΙΖΩ ΗΔΗ ΟΤΙ ΚΑΝΩ 9ΜΗΝΗ ΘΗΤΕΙΑ. ΕΧΕΙ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗΣ ΚΑΙ ΝΟΣΗΛΕΥΕΤΑΙ ΗΔΗ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ. Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΖΕΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. ΕΙΜΑΙ ΗΔΗ ΣΤΡΑΤΟ ΚΑΙ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ 6ΜΗΝΗ ΘΗΤΕΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ
Anonymous

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Anonymous »

Εικόνα΄γεια σου φιλε μου δεν ξερω να απαντησω σε αυτο που ρωτας δυστυχως. ομως ευχομαι να τα καταφερεις και να κανεις 6μηνη θητεια καλος πολιτης φιλε και χρονια πολλα

gkbeatle
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 01, 2008 9:48 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από gkbeatle »

ΤΟ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΥΣΚΟΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΠΟΥΝ ΚΑΙ ΒΟΥΤΥΡΟΠΑΙΔΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ ΔΥΝΑΤΟΣ ΕΙΜΑΙ ΑΠΛΩΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΤΙ ΜΠΛΕΓΜΕΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΑΛΛΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΔΙΠΛΑ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΘΗΤΕΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΙΑ. ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΑΝΤΩΣ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ
Anonymous

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Anonymous »

Prince_23 έγραψε:Για μειωμένη θητεία πρέπει να'χει γονέα θανών η ανίκανο για εργασία ή με αναπηρία με ποσοστό άνω του 67%, ή άνω των 70 γονέα. Αν πληρείτε κάτι απο τα παραπάνω δώστε τα δικαιολογητικά
Anonymous

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Anonymous »

εμενα ο πατερας μ εχει 80% αναπιρια εχω ολα τα χαρτα γιατι το ειχα ψαξει πριν παρουσιαστο και επρεπε να περασουν 3 μηνες για να τα καταθεσω. μου ειπαν οτι ειμαι και δεν ειμαι μεσα για την καταιξερεση μεταθεση. και οτι αποφασεισει ο διοικητησ του ταγματος. αν θα τα στειλει η οχι
Anonymous

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλημέρα σας! Είμαι 22 ετών και η αδερφή μου 20. Οι γονείς μας χωρίσαν και τυπικά πριν ένα χρόνο. Δικαιούμαι εννιάμηνη θητεία;
Anonymous

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπέρα σε όλους! Είμαι ο δεύτερος γιος ενός πατέρα που με βάση το έτος έχει ξεπεράσει το 70 έτος. Ο αδερφός μου έχει πάει κανονικά φαντάρος και τώρα είναι παντρεμένος. Με βάση ότι πλέον έχει δική του οικογένεια, δικαιούμαι εννιάμηνη θητεία; Επίσης, στη διάταξη περί διακεκριμένων επιστημόνων εντάσσονται μόνο όσοι έρχονται από το εξωτερικό ή και του εσωτερικού;

Ευχαριστώ.

Anonymous

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Anonymous »

Η περίπτωσή μου έχει ώς εξής:
1. Είμαι υπόχρεος 9μηνης θητείας ως πρώτος γιός θανόντος γονέα.
2. Έκανα πρόσφατα αίτηση και πήρα αναβολή ως διαπρέπων επιστήμονας του εξωτερικού.

Από τον νόμο λέει ότι μπορώ να κάνω 4 μήνες και να εξαγοράσω τους υπόλοιπους 5, και αυτός ήταν και ο λόγος που ήθελα την αναβολή του διαπρέποντος (όποτε βασικά τους κορόιδεψα, μιας και με το που πήρα την αναβολή θέλω να την κόψω :wink: ). Από την στρατολογία όμως μου είπαν ότι ειναι παλιός ο νόμος που λέει για την μείωση θητείας από τέτοιου είδους αναβολή, δεν ξερουμε, και γενικά μου τα μασάγανε.

Οι ερωτήσεις μου είναι:
1. Τελικά δικαιούμαι την μείωση; Εγώ υποστηρίζω ότι ο νόμος με καλύπτει, και το έχω βρει και σε παλαιότερο ποστ σας ότι πας μειωμένη θητεία με τέτοιου είδους αναβολη.

2. Εκτός του ότι θα γκρινίαξουν όταν δουν ότι κόβω την αναβολή του διαπρέποντος με το που την πήρα (γιατί θα καταλάβουν ότι τους δούλεψα), μπορούν να κάνουν κάτι άλλο, π. χ. να μη μου δώσουν την μείωση;

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από yandr »

Κοίταξε, ο νόμος που αναγράφεται στο site σίγουρα ίσχυε παλιά και ίσως να ισχύει και σήμερα.

Ωστόσο οι πιο αρμόδιοι για κάτι τέτοιες απορίες είναι τα στρατολογικά γραφεία. Καλό θα ήταν να αναζητήσεις τους σχετικούς νόμους και να προσπαθήσεις να βγάλεις μόνος άκρη αν σου τα μασάνε.

Διαφορετικά, προσπάθησε να πετύχεις κάποιο στρατολόγο που να μην τα μασάει.

Anonymous

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπέρα παίδες...

Έχω τους γονείς μου που χρειάζονται και οι δύο χειρουργείο στα χέρια.
Έχω δύο μεγαλύτερα αδέρφια, μία αδερφή και έναν αδερφό που υπηρέτησε αξιωματικός 1.5 χρόνο και δεν εξάσκησε το δικαίωμα του σαν προστάτης οικογενείας.

Οι γονείς μου είναι και οι δύο συνταξιούχοι και τα δύο μου αδέρφια λείπουν εξωτερικό για κάμποσα χρονάκια.
Ο αδερφός μου δεν δουλεύει, δουλειά του είναι να σπουδάζει καθώς είναι γιατρός.

Μπορώ εγώ να εξασκήσω το δικαίωμα του προστάτη οικογενείας; Τώρα συμπλυρώνω 9μηνο.

Υπάρχει κάποια ειδική αρμόδια επιτροπή στην οποία μπορώ να απευθυνθώ;
Είναι επείγουσα ανάγκη.

Το θέμα είναι... ότι είμαι μέσα όλη την ώρα και δεν ξέρω πότε θα καταφέρω να πάω ο ίδιος στην στρατολογία και μέσω τηλεφώνου δεν γίνεται δουλειά.

Τα φώτα σας...
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από yandr »

Ποια διάταξη σε κάνει να πιστεύεις ότι δικαιούσαι μειωμένη θητεία, γιατί εκ πρώτης όψεως δεν μπορώ να βρω καμμία.

Nikker
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 25, 2008 1:39 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Nikker »

Ο μεγαλύτερος αδερφός δύο αδερφιών δικαιούται 9μηνο.
Ο μεγαλύτερος μου αδερφός δεν έκανε 9μηνο αλλά κανονική θητεία σαν αξιωματικός γιατρός.

Δεν υπάρχει κάποια ειδική αρμόδια επιτροπή να τους πάω δικαιολογητικά και να κρίνουν αν δικαιούμαι 9μηνη θητεία;

Οι γονείς μου χρειάζονται και οι δύο χειρουργείο στα χέρια τους, και τα αδέρφια μου λείπουνε στο εξωτερικό.
alexis
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 24, 2008 2:17 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από alexis »

Ειμαι μια παρομοια περιπτωση... εκανα διακοπη αναβολής πριν απο 10 ημερες αλλά στην αίτηση δεν εγραψα ο, τι δικαιουμαι μειωμενη θητεια γιατι δεν γνωριζα ακριβως τι συμβαινει.. μαλιστα δεν εγραψα τιποτε σε αυτο το ερωτημα το αφησα κενο.. Μετά ρωτησα και μου ειπαν ο, τι μαλλον δικαιουμαι, ο πατερας μου ειναι 71 ετων, εχω εναν ακομη αδελφο ενηλικα. Η κυρια που ρωτησα ειπε να τους παω ενα πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης για στρατολογικη χρηση οταν παω για καταταξη.. Πρωτον δεν γνωριζω εαν οντως δικαιουμαι μειωμενη θητεια, εάν οντως την δικαιουμαι και δεν παω το χαρτι και κανω κανονικη θητεια εχω καποια νομικη κυρωση;

Ευχαριστω
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες