Επιτροπή Απαλλαγών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
iosif2000

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από iosif2000 »

Καλησπέρα σας. Πέρασα την προηγούμενη εβδομάδα απο την επιτροπή για απαλλαγή. Μπήκα σημερα στο στρατολογια.gr και ενώ στην καρτέλα ''πληροφορίες για την απαλλαγή μου'' δεν έβγαζε αποτέλεσμα, τώρα γράφει απαλλαγή απο την στράτευση και απο κάτω πληροφοριακο εντυπο 3 σελίδων. Δεν αναφέρει οπως καπου τα στοιχεια μου και οτι εχω απαλλαγει.
Αυτό σημαίνει οτι βγήκε η απόφαση και θα αναρτηθεί; Γενικά δεν έχω καταλάβει οσο και αν διάβασα που θα βγει η απόφαση, που θα βρω το έντυπο αυτό και αν θα λέει τα στοιχεία μου και οτι έχω απαλλαγή.
Ευχαριστώ πολύ.
KostasElb

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από KostasElb »

Γεια σας παιδιά. Πέρασα από επιτροπή απαλλαγών για απαλλαγή πριν τρεις βδομάδες. Ακόμα δεν έχω δει τίποτα κάτω από το πληροφορίες για την απαλλαγή μου ή το πληροφορίες για την αναβολή μου. Ακόμα γράφει δεν υπάρχουν στοιχεία. Ξέρετε τι γίνεται; Είναι κανένας που δεν του έχει βγει ακόμη;
jetlagger

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από jetlagger »

KostasElb έγραψε: Δευ Αύγ 14, 2023 4:59 pm Γεια σας παιδιά. Πέρασα από επιτροπή απαλλαγών για απαλλαγή πριν τρεις βδομάδες. Ακόμα δεν έχω δει τίποτα κάτω από το πληροφορίες για την απαλλαγή μου ή το πληροφορίες για την αναβολή μου. Ακόμα γράφει δεν υπάρχουν στοιχεία. Ξέρετε τι γίνεται; Είναι κανένας που δεν του έχει βγει ακόμη;
Σε 3 μέρες θα έχει περάσει ακριβώς ενας μήνας από τότε που πήγα εγώ, και σε εμένα λέει δεν υπάρχουν στοιχεία.
Ronaldo
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Μάιος 18, 2022 11:50 am
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Ronaldo »

Χθες είδα στις πληροφορίες για την απαλλαγή μου,
απαλλαγή από την υποχρέωση στράτευσης.

Αυτή είναι η τελική απόφαση να φανταστώ ως Ι5.

Τι άλλο χρειάζεται να κάνω
KostasElb

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από KostasElb »

jetlagger έγραψε: Πέμ Αύγ 17, 2023 2:37 pm
KostasElb έγραψε: Δευ Αύγ 14, 2023 4:59 pm Γεια σας παιδιά. Πέρασα από επιτροπή απαλλαγών για απαλλαγή πριν τρεις βδομάδες. Ακόμα δεν έχω δει τίποτα κάτω από το πληροφορίες για την απαλλαγή μου ή το πληροφορίες για την αναβολή μου. Ακόμα γράφει δεν υπάρχουν στοιχεία. Ξέρετε τι γίνεται; Είναι κανένας που δεν του έχει βγει ακόμη;
Σε 3 μέρες θα έχει περάσει ακριβώς ενας μήνας από τότε που πήγα εγώ, και σε εμένα λέει δεν υπάρχουν στοιχεία.
Σου ήρθε φίλε μου εσένα; Εγώ αύριο κλείνω μήνα και δεν έχει αλλάξει τίποτα. Δε ξέρω τι να κάνω. Είναι κανείς άλλος σε παρόμοια κατάσταση;
Kostas456

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Kostas456 »

Ronaldo έγραψε: Τρί Αύγ 22, 2023 11:36 am Χθες είδα στις πληροφορίες για την απαλλαγή μου,
απαλλαγή από την υποχρέωση στράτευσης.

Αυτή είναι η τελική απόφαση να φανταστώ ως Ι5.

Τι άλλο χρειάζεται να κάνω
Και σε μένα σήμερα, ένα μήνα ακριβώς από τότε που πήγα στο 401, εμφανίστηκε στις πληροφορίες για την απαλλαγή μου:
"Απαλλαγή από την υποχρέωση στράτευσης.
Πληροφοριακό Έντυπο"

Χρειάζεται κάτι άλλο;
Lololo
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 24, 2023 9:02 am
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Lololo »

Kostas456 έγραψε: Τετ Αύγ 23, 2023 9:10 pm
Ronaldo έγραψε: Τρί Αύγ 22, 2023 11:36 am Χθες είδα στις πληροφορίες για την απαλλαγή μου,
απαλλαγή από την υποχρέωση στράτευσης.

Αυτή είναι η τελική απόφαση να φανταστώ ως Ι5.

Τι άλλο χρειάζεται να κάνω
Και σε μένα σήμερα, ένα μήνα ακριβώς από τότε που πήγα στο 401, εμφανίστηκε στις πληροφορίες για την απαλλαγή μου:
"Απαλλαγή από την υποχρέωση στράτευσης.
Πληροφοριακό Έντυπο"

Χρειάζεται κάτι άλλο;
Λοιπον εγω περασα απο επιτροπη απαλλαγων στις 04/08, ηταν η 3η φορα που πηγαινα. Αυτο που λενε ολοι ειναι να μπεις σε 1 - 1,5 μηνα να δεις το αποτελεσμα εμενα μου το εβγαλαν μετα απο 2 εβδομαδες. Η πρωτη φαση ειναι να πας πληροφοριες για την απαλλαγη μου και να σου γραφει αυτο που ειπες "Απαλλαγή από την υποχρέωση στράτευσης"... Αυτο σημαινει οτι εχει περαστει στο συστημα η απαλλαγη σου οποτε ολα κομπλε. Απο εκει και περα μπορεις να πας στην καρτελα πανω "Υποβολη Αιτηματων" και μετα "Αιτησεις"... Πας κατω κατω που λεει στρατολογικη κατασταση και μετα πιστοποιητικο στρατολογικης καταστασης και μπαινεις να κανεις την Αιτηση...

Στην Αιτηση εχεις 2 επιλογες (Σου εχει επιλογη Ναι ή Οχι) αν επιλεξεις "ΝΑΙ" σου βγαζει το Πληρες Πιστοποιητικο δηλαδη τι παθηση εχεις ποτε πηρες αναβολες κτλπ αν επιλεξεις "ΟΧΙ" θα γραφει το χαρτι ακριβως οτι σου γραφω

"Δεν εχει εκπληρωσει τις στρατιωτικες του υποχρεωσεις και δεν υπεχει σημερα καμια στρατιωτικη υποχρεωση επειδη εχει απαλλαχθει απο την υποχρεωση στρατευσης" ! ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ !

Εγω επελεξα το οχι (Δηλαδη το ΜΗ πληρες πιστοποιητικο) μετα γραφεις κατι ΑΜΚΑ, διευθυνση και οτι αλλο σου ζηταει και κανεις την Αιτηση. Σε 1-3 ημερες η αιτηση ειναι ετοιμη και το εχεις σε μορφη PDF σε περιπτωση που το θες για καποια δουλεια και σου ζητηθει σε επισημη μορφη... Για να βρεις την αιτηση αφου την εχεις κανει οπως εισαι μεσα στην στρατολογια (εχεις συνδεθει με τους κωδικους TAXIS) αριστερα θα γραφει "Οι Αιτησεις Μου", εκει θα ειναι η αιτηση που εκανες (και θα φανει και το pdf οταν στο ετοιμασουν).

Ελπιζω να βοηθησα, το forum προσωπικα με βοηθησε πολυ αυτα τα χρονια και με ηρεμησε ωστε να μην αγχωνομαι, οι διαδικασιες γενικα για τις αναβολες και την απαλλαγη ειναι διαδικαστικες αν εχετε χαρτι απο τον ψυχιατρο σας, δεν θελει παραπανω αγχος ολα θα πανε καλα μαγκες.
AncientLord

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από AncientLord »

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα. Λόγω προβλήματος τεχνικού δεν μπορώ να δω παλαιότερα μηνύματα στο forum. Ήθελα να ρωτήσω όσο αναφορά την αναβολή-απαλλαγή μου.
Πάσχω από μικτή αγχώδης καταθλιπτική διαταραχή.
Έχω χαρτί από ψυχολόγο ο οποίος αναφέρει ότι πάσχω από διαταραχές πανικού και υποχονδριακή διαταραχή και αντίστοιχα έχω χαρτί από ψυχίατρο ο οποίος αναγράφει ότι πάσχω από μικτή αγχώδης και καταθλιπτική διαταραχή με κρίσεις πανικού, άγχος υγείας ιδεοληπτικο και έκπτωση της λειτουργικότητας μου σε επαγγελματικό και κοινωνικό επίπεδο. Αντίστοιχα αναγράφεται η αγωγή που ακολουθώ με 2 χάπια αντικαταθλιπτικά το πρωί ένα αγχολυτικό για τις κρίσεις και 1,5 χάπι ψυχωσικο για τον ύπνο καθώς αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα με τον ύπνο και χωρίς χάπια δεν μπορώ να κοιμηθώ.
Γνωρίζετε αν θα δεχθούν τα χαρτιά μου και θα πάρω αναβολή και όταν έρθει η ώρα και την απαλλαγή μου καθότι είναι κάτι που με αγχώνει παρά πολύ και δεν είμαι σε θέση να υπηρετήσω.
Το τελευταίο διάστημα αντιμετωπίζω και αυτοκτονικές τάσεις και σκεφτόμουν να το αναφέρω και αυτό τόσο στο φρουραρχείο όσο και στο στρατιωτικό νοσοκομείο που θα ελεγχθώ.
Ευχαριστώ πολύ τον χρόνο σας.
tom12

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από tom12 »

Καλησπέρα μετα απο αναβολη2ετων και χωρις να δικαουμαι αλλη παρουσιαζομαι στο 251 ΓΝΑ οπως λεει το χαρτι, πιστευεται οτι με το χαρτι του γιατρου μου θα παρψ ευκολα την απαλλαγη;
blackowl19
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Αύγ 29, 2023 1:17 pm
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από blackowl19 »

Γεια σας παιδιά! Ελπίζω όλοι να είστε καλά. Θέλω και εγώ να μοιραστώ την ανησυχία μου μαζί σας. Εγώ σπουδάζω και έχω αναβολή για λόγους σπουδών μέχρι 31.12.24. Εγώ πάσχω από Legg-Calve-Perthes disease από 2.5 ετών. Το πόδι μου από μικρή ηλικία έκανε οστεονέκρωση και μετά δημιόυργησε το μηριαίο οστό μου μια παθολογική αρκετά καλή πλατειά κεφαλή. Είχα ρωτήσει έναν στρατιωτικό γιατρό στο 424 και μου είπε ότι μπορώ να πάρω αναβολή για λόγους υγείας αλλά μετά ίσως πάω βοηθητικός. Μήπως γνωρίζετε όμως αν είναι εφικτή μια απαλλαγή στην περίπτωσή μου; Εγώ γενικά έχω καθαρή ακτινογραφία, φαίνεται η παθολογία της κεφαλής, ωστόσο έχω συμπτώματα τύπου πόνο όταν κουραστώ, δυσκολία να ανεβοκατεβαίνω σκάλες, έχω δυσκαμψία, βράχυνση και χωλότητα. Δηλαδή με μία πιθανή κούραση θα χρειαστεί να ξεκουράζομαι ξαπλωμένος για τις επόμενες μέρες για να συνέλθω ή να πάρω φάρμακα. Μήπως γνωρίζετε σχετικά με αυτό τι προεκτάσεις έχει; Ευχαριστώ πολύ.
Eleftheriis122

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Eleftheriis122 »

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα. Λόγω προβλήματος τεχνικού δεν μπορώ να δω παλαιότερα μηνύματα στο forum. Ήθελα να ρωτήσω όσο αναφορά την αναβολή-απαλλαγή μου.
Πάσχω από μικτή αγχώδης καταθλιπτική διαταραχή.
Έχω χαρτί από ψυχολόγο ο οποίος αναφέρει ότι πάσχω από διαταραχές πανικού και υποχονδριακή διαταραχή και αντίστοιχα έχω χαρτί από ψυχίατρο ο οποίος αναγράφει ότι πάσχω από μικτή αγχώδης και καταθλιπτική διαταραχή με κρίσεις πανικού, άγχος υγείας ιδεοληπτικο και έκπτωση της λειτουργικότητας μου σε επαγγελματικό και κοινωνικό επίπεδο. Αντίστοιχα αναγράφεται η αγωγή που ακολουθώ με 2 χάπια αντικαταθλιπτικά το πρωί ένα αγχολυτικό για τις κρίσεις και 1,5 χάπι ψυχωσικο για τον ύπνο καθώς αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα με τον ύπνο και χωρίς χάπια δεν μπορώ να κοιμηθώ.
Γνωρίζετε αν θα δεχθούν τα χαρτιά μου και θα πάρω αναβολή και όταν έρθει η ώρα και την απαλλαγή μου καθότι είναι κάτι που με αγχώνει παρά πολύ και δεν είμαι σε θέση να υπηρετήσω.
Το τελευταίο διάστημα αντιμετωπίζω και αυτοκτονικές τάσεις και σκεφτόμουν να το αναφέρω και αυτό τόσο στο φρουραρχείο όσο και στο στρατιωτικό νοσοκομείο που θα ελεγχθώ.
Ευχαριστώ πολύ τον χρόνο σας.
w95chris
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Μαρ 06, 2023 10:13 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από w95chris »

Eleftheriis122 έγραψε: Πέμ Αύγ 31, 2023 5:20 pm Καλησπέρα σε όλη την ομάδα. Λόγω προβλήματος τεχνικού δεν μπορώ να δω παλαιότερα μηνύματα στο forum. Ήθελα να ρωτήσω όσο αναφορά την αναβολή-απαλλαγή μου.
Πάσχω από μικτή αγχώδης καταθλιπτική διαταραχή.
Έχω χαρτί από ψυχολόγο ο οποίος αναφέρει ότι πάσχω από διαταραχές πανικού και υποχονδριακή διαταραχή και αντίστοιχα έχω χαρτί από ψυχίατρο ο οποίος αναγράφει ότι πάσχω από μικτή αγχώδης και καταθλιπτική διαταραχή με κρίσεις πανικού, άγχος υγείας ιδεοληπτικο και έκπτωση της λειτουργικότητας μου σε επαγγελματικό και κοινωνικό επίπεδο. Αντίστοιχα αναγράφεται η αγωγή που ακολουθώ με 2 χάπια αντικαταθλιπτικά το πρωί ένα αγχολυτικό για τις κρίσεις και 1,5 χάπι ψυχωσικο για τον ύπνο καθώς αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα με τον ύπνο και χωρίς χάπια δεν μπορώ να κοιμηθώ.
Γνωρίζετε αν θα δεχθούν τα χαρτιά μου και θα πάρω αναβολή και όταν έρθει η ώρα και την απαλλαγή μου καθότι είναι κάτι που με αγχώνει παρά πολύ και δεν είμαι σε θέση να υπηρετήσω.
Το τελευταίο διάστημα αντιμετωπίζω και αυτοκτονικές τάσεις και σκεφτόμουν να το αναφέρω και αυτό τόσο στο φρουραρχείο όσο και στο στρατιωτικό νοσοκομείο που θα ελεγχθώ.
Ευχαριστώ πολύ τον χρόνο σας.
Με τα χαρτιά που έχεις δεν υπάρχει περίπτωση να μη δεχτούν να σου δώσουν αναβολή και απαλλαγή όταν έρθει η ώρα. Γενικά δεν θα ασχοληθεί κανείς μαζί σου. Δεν θα κάτσουν να πιάσουν το αναλυτικό ιστορικό σου. Θα σε ρωτήσουν 1-2 πράγματα και τέλος μετά. Μην σε ανησυχεί η όλη διαδικασία. Περισσότερο τρέξιμο είναι παρά άγχος και δυσκολία. Εγώ όταν πέρασα πρώτη φορά από Φρουραρχείο ήμουν τρελά αγχωμένος. Μετά όταν πήγα να με δει η επιτροπή επίσης. Αλλά στο τέλος ήταν κάτι πολύ απλό και τυπικό. Στην χειρότερη περίπτωση να πέσεις σε κανένα στρατόκαυλο γιατρό στην επιτροπή να σε ζαλίσει. Αλλά στο τέλος θα σου δώσουν αναβολή.
Ronaldo
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Μάιος 18, 2022 11:50 am
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Ronaldo »

Καλημέρα, οποίος μπορεί ας απαντήσει παρακαλώ.

Έχω πάρει απαλλαγή από τα τέλη Αυγούστου και θα ήθελα αίτηση πιστοποιητικού στρατολογικης κατάστασης για παράδειγμα μη πλήρες.

Ήθελα να ρωτήσω πως ζητάει κάποιες πληροφορίες πχ νομαρχία διεύθυνσης Ιδιώτη, δήμο διεύθυνσης Ιδιώτη, διεύθυνση οδο αριθμό, αφμ, ΑΜΚΑ κλπ.

Στο τέλος της αίτησης έχει και μια επιλογή επιπλέον δικαιολογητικά και από κάτω γράφει "Συμπληρώνεται μόνο από τα ΚΕΠ σε περίπτωση που θα αποστείλουν επιπλέον δικαιολογητικά στη Στρατολογική Υπηρεσία".

Σε αυτό πατάω τικ στο κουτάκι ή όχι; Επίσης πιο κάτω έχει ένα πλαίσιο που γράφει σχόλια. Εκεί γράφουμε τίποτα ή το αφήνουμε όπως έχει?
Xaris30

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Xaris30 »

Καλημέρα παιδιά,

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Έκανα τη διαδικασία μέσω φρουραρχείου Αθηνών για ψυχολογικούς λόγους στις 01/09 προκειμένου να πάρω απαλλαγη. Είχα συμπληρώσει κανονικά τους 24 μήνες Α. Υ. Και ήταν η στιγμή για την απαλλαγη. Πέρασαν 2 εβδομάδες και χθες αφού δεν έλαβα κάποιο email για παραπομπή, πήρα τηλέφωνο στην Στρατολογική Υπηρεσία στο Ρουφ. Από εκεί μου ειπαν ότι θα μου ξανά στείλουν το email. Είδα ότι δεν το στέλνανε και έκανα αίτημα για επικοινωνία μέσω του stratologia και τους είπα για να μου ξανά στείλουν το email. Από εκεί μου απάντησαν σήμερα το πρωί ότι έγινε χωρίς αυτοπροσωπη παρουσίαση και θα μπω σε ένα μήνα να κάνω λήψη πιστοποιητικης κατάστασης για να ενημερωθώ για την αναβολή/απαλλαγή μου. Έχει κάποιος άλλος παρόμοια εμπειρία που έκανε τη διαδικασία το Σεπτέμβρη; Έχω αγχωθει τώρα γιατί είναι η τελευταία διαδικασία και έχω σκαλωσει άσχημα.

Ευχαριστώ πολύ και αναμένω οποιαδήποτε απάντηση σας!
Xaris30

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Xaris30 »

Xaris30 έγραψε: Παρ Σεπ 15, 2023 9:55 am Καλημέρα παιδιά,

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Έκανα τη διαδικασία μέσω φρουραρχείου Αθηνών για ψυχολογικούς λόγους στις 01/09 προκειμένου να πάρω απαλλαγη. Είχα συμπληρώσει κανονικά τους 24 μήνες Α. Υ. Και ήταν η στιγμή για την απαλλαγη. Πέρασαν 2 εβδομάδες και χθες αφού δεν έλαβα κάποιο email για παραπομπή, πήρα τηλέφωνο στην Στρατολογική Υπηρεσία στο Ρουφ. Από εκεί μου ειπαν ότι θα μου ξανά στείλουν το email. Είδα ότι δεν το στέλνανε και έκανα αίτημα για επικοινωνία μέσω του stratologia και τους είπα για να μου ξανά στείλουν το email. Από εκεί μου απάντησαν σήμερα το πρωί ότι έγινε χωρίς αυτοπροσωπη παρουσίαση και θα μπω σε ένα μήνα να κάνω λήψη πιστοποιητικης κατάστασης για να ενημερωθώ για την αναβολή/απαλλαγή μου. Έχει κάποιος άλλος παρόμοια εμπειρία που έκανε τη διαδικασία το Σεπτέμβρη; Έχω αγχωθει τώρα γιατί είναι η τελευταία διαδικασία και έχω σκαλωσει άσχημα.

Ευχαριστώ πολύ και αναμένω οποιαδήποτε απάντηση σας!

Update από μένα:
Επανέρχομαι για να ενημερώσω τι έγινε. Είχε δηλωθεί ότι δεν δύναται να παρουσιαστώ αυτοπροσώπως στην επιτροπή απαλλαγών και για αυτό τον λόγο στάλθηκαν τα χαρτιά μου χωρις να μου έρθει χαρτί για παραπομπή. Έχω αγχωθει τώρα γιατί είπαν ότι πρέπει να περιμένω ένα μήνα για να μάθω το αποτέλεσμα ή αν ζητήσουν κάτι από την επιτροπή θα με ενημερώσουν οι ίδιοι της επιτροπής ή θα με ενημερώσει η στρατολογία.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες