Επιτροπή Απαλλαγών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
zarcrash
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 06, 2015 7:17 pm
Επικοινωνία:

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από zarcrash »

Καλησπέρα,

Πέρασα πριν λίγες μέρες από φρουραρχείο και στρατιωτικό γιατρό εκεί στο στρατιωτικό νοσοκομείο με λάμες βίδες αδυναμία περπατήματος κλπ. Εκεί δεν δεν με στείλαμε αλλού απλά είδαν την γνωμάτευση του γιατρού μου, έγραψαν ότι δεν μπορώ να μπώ, η διάρκεια πάθησης άγνωση με παύλα στην σημείωση και να πάω επιτροπή απαλλαγών. Δεν είχε όμως τίποτα από τι ΣΙ ή κωδικό ΦΕΚ κλπ. Ρωτάω γιατί μου φαίνεται περίεργο.

Από ότι είδα στο ΦΕΚ μάλλον είμαι στα 9-605-608-611-636 (γιατί περπατάω στραβά και πονάω συνεχώς δεν μπορώ να είμαι όρθιος).
Νεοσύλλεκτος

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Νεοσύλλεκτος »

Αν υπάρχει ένδειξη Ι4 πάνω στο έγγραφο του ιατρού είναι υποχρεωτικό να περάσεις από Επιτροπή Απαλλαγών; Και αν ναι πότε περνάς, όταν τοποθετηθείς στη μονάδα; Επίσης είναι υποχρεωτική η αναβολή που αναγράφεται στον πίνακα ή είναι ενδεικτική και κρίνει ο γιατρός;
Sotos

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Sotos »

Καλησπέρα παιδιά και συγχαρητήρια για την αξιέπαινη δουλειά που κάνετε εδώ μέσα!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση να με απορρίψει η επιτροπή απαλλαγών. Έχω πάρει χαρτί Ι5 παθολογικό από τον γιατρό στο 401 για κατάγματα σε 3 σπόνδυλους (Ο4, Ο5, Ι1) αλλά επειδή πρέπει να πάρω κάποιες μελλοντικες αποφάσεις, με αγχώνει κάπως αυτό το στάδιο και με κρατάει πίσω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από D.Y.K »

Όχι δεν υπάρχει περίπτωση. Θα επικυρώσουν την απόφαση και απλά θα πάρεις απαλλαγή από την στράτευση.
Sotos

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Sotos »

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση D.Y.K.

Απλώς διάβαζα στη πρώτη σελίδα του topic ότι ο Bas είχε γνωμάτευση από γιατρό του 401 που έγραφε ότι κρίνεται Ι5 και μάλιστα με άρθρο του ΦΕΚ που ορίζει την πάθηση του Ι5 αλλά στην επιτροπή του στείλαν επιστολή μετά από λίγο καιρό και τον κρίναν Ι4 και θα έπρεπε να παρουσιαστεί και να περάσει επανεξέταση. Βέβαια αυτό συναίβει το 2011, δε ξέρω αν τα πράγματα πλέον έχουν αλλάξει.
giannisssali
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 19, 2017 2:18 pm
Επικοινωνία:

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από giannisssali »

Πηγαστην επιτροπή απαλλαγών επειδή είχα θέμα με τα πόδια και θα άλλαζα ι... ι3 πιθανό έγραφε ο γιατρός... πηγα με είδε η επιτροπή και δεν μου πε τίποτα... απλα μου έδωσε ένα γράμμα να το δώσω στον διοικητη μ... ξερει κανεις τι παίζει να έγινε;
Νικος

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Νικος »

Καλησπερα πηγα στο 414 ΣΝΕΝ και μου εδωσαν αναβολη για 2 χρονια επειδη απο μικρος εχω μαθησιακες δυσκολιες και κρισεις αγχους οπως μου ειπε και ο Νευρολογος στο 401 και το χαρτι της ψυχιατρου γραφει οτι δεν δυναται να μεταβει στο Κεν υπαρχει περιπτωση να το αλλαξει αυτο η επιτροπη αναβολης απαλλαγων; Γιατι στο Ρουφ που κατεθεσα τα χαρτια μου ειπαν να περιμενω το χαρτι για την επιτροπη αναβολης απαλλαγων σε 15 με 20 μερες και επειδη διαβαζω διαφορα εδω συνηθως τι γινεται;
Sotiris

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Sotiris »

Καλησπερα παιδια, εγω περασα απο φρουραρχειο και 401 και πηρα αναβολη για 6 μηνες. Μου ειπαν οτι πρεπει να περιμενω χαρτι για να περασω απο επιτροπη απαλαγων αλλα εχουν περασει 2 βδομαδες και δεν μου εχει ερθει.
ενας φιλος που μενει διπλα μου που βγηκε i5 του ηρθε σημερα το χαρτι να παει απο επιτροπη. Αυτου του πηγε πιο γρηγορα γιατι πρωτα στελνουν τις απαλαγες η εχει συμβει κατι με το δικο μου;
και αν εχει παιχτει θεμα στο ταχυδρομειο μπορω να παω στην επιτροπη χωρις το χαρτι του ταχυδρομειου;(γιατι φανταζομαι τα χαρτια μου θα τους εχουν σταλει εκει)

ευχαριστω

Parmenionas
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Απρ 26, 2017 12:31 am
Επικοινωνία:

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Parmenionas »

Καλησπερα σε όλους. Πολύ ενημερωτικό φόρουμ και παρά πολύ καλη δουλειά σε όλου. Συγχαρητήρια! Θα ήθελα να παραθέσω μια ερώτηση. Παρουσιάζομουν ενα μήνα πριν. Πήγα σε ιατρούς, ολα τα τυπικά κανονικα( φρουραρχείο, στρατολογία, στρατιωτικό νοσοκομείο). Μου ειπαν θα μου έρθει χαρτί για το ποτε να πάω στην επιτροπή απαλλαγών. Μου έχει έρθει χαρτί 2 φορές για το τι πρεπει να κάνω. Παράδειγμα να κλείσω ραντεβού που να πάω κλπ. Έχω απο την πρώτη μερα που μου εχει έρθει το χαρτί που παίρνω τηλεφωνο για να κλείσω το ραντεβού, και εναν μήνα τωρα μου λένε οτι δεν έχουν έρθει τα χαρτιά, μέχρι και αυτήν την στιγμή που γράφω το μυνημα. Γνωρίζει καποιος ΠΟΣΟ καιρό κανει ενα χαρτί να έρθει απο Αθήνα Ιωάννινα; ενα μήνα τωρα , απο 13 Μαρτίου. Η διορία ειναι μέχρι 30 Απριλίου. Εγω τι μπορώ να κάνω και τι γίνεται σε περίπτωση που περάσει η προθεσμία με καθαρά δίκη τους ευθύνη. Και το αστείο ειναι σε όσα τηλέφωνα έχω πάρει, δεν γνωρίζει ΚΑΝΕΙΣ τι γίνεται και τι πρεπει να γίνει. Καποιος να με διαφωτίσει σας παρακαλώ. Διορία έχω μέχρι 30 Απριλίου για ραντεβού! Ευχαριστώ προκαταβολικά
Gr_Ar

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Gr_Ar »

Δεν κλεινεις ραντεβού , πηγαίνεις ένα πρωί στην επιτροπή κσι τελειώνεις.
nikos153

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από nikos153 »

Παιδια καλησπερα! Εκανα τη διαδικασια μεσω του στρατοπεδου και πηρα ι5 λογω παχυσαρκιας. Και περναω επιτροπη. Η επιτροπη μπορει να αλλαξει την αποφαση που ειναι με βαση το φεκ κ το δεικτη μαζας σωματος; Ευχαριστω εκ των προτερων!
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Nassos »

Η επιτροπή επικυρώνει τη γνωμάτευση του ιατρού. Πολύ σπάνια αλλάζει την απόφαση.
nikos153

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από nikos153 »

Σας ευχαριστω παρα πολυ! Να στε καλα!
Δημήτρης13

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Δημήτρης13 »

Καλησπέρα και από εμένα. Ήρθε το χαρτί για την επιτροπή απαλλαγων σπίτι μου. Έχω πάρει ένα χρόνο αναβολη λόγο θέματος που χω στην μεση από το γιατρό του 401 και έχω και χάρτη από νοσοκομείο δημοσίου που επιβεβαιώνει την κατάσταση μου. Το πρόβλημα μου είναι ότι αυτή την στιγμή εγώ φεύγω για Κρήτη (βρήκα δουλειά γραφείου ελπίζω να την παλεψω) και η Στρατολογια Πειραιά με στείλε σηνία Αθήνα. Πήρα τηλέφωνο στον Πειραιά (στρατολογια) και μου παν ότι ο φάκελος ακόμα ταξιδευει (θα κάνει 1π εργάσιμες κοντά να παει) εγώ θα πρέπει να περάσω επιτροπή στην Αθήνα η θα ήταν εφικτό και στην Κρήτη. Το λέω αυτό για το πήγαινε ελα τα έξοδα και την ταλαιπωρία. Επίσης δεν θα μπορούσε κάποιος με εξουσιοδότηση να δείξει όλα τα έγγραφα ο0ωστρ να το πιστοποίηση. Ευχαριστώ.
GiorgosPaok
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 8:16 am
Επικοινωνία:

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από GiorgosPaok »

Περυσι μολις μου ηρθε το χαρτι για την καταταξη πηγα στο 424 στο κεντρο της θεσσαλονικης συμπληρωσα τα απαραιτητα χαρτια για να παρω απαλλαγη διοτι εχω αναπηρια 70% και μετα πηγα στο 424 το νοσοκομειο με εξετασε η επιτροπη απαλλαγων και η προησταμενη εκει μου ειπε οτι η αποφαση θα σταλει στην διευθηνση μου αλλα περασε ακριβως ενας χρονος και ακομα δεν μου ηρθε τιποτα καμια επιστολη.Πειτε μου τι μπορω να κανω;

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες