Αρχές Οικονομικής Θεωρίας

Οτιδήποτε δεν ανήκει στις υπόλοιπες συζητήσεις
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Παρ Απρ 29, 2011 4:35 pm
Επικοινωνία:

Αρχές Οικονομικής Θεωρίας

Δημοσίευση από ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ »

Το Α. Ο. Θ. Ειναι δυσκολο μαθημα ;

billaras
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 9:30 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αρχές Οικονομικής Θεωρίας

Δημοσίευση από billaras »

Μιας βλακεια και μιση ειναι
εγω το πηρα και τελικα δεν το εδωσα
αν εισαι θεωρητικη ειναι δυσκολο και αυτο δυστυχως γιατι στην Α λυκειου οσοι ειναι στουρνοι στα μαθηματικα πανε θεωρητικη και ηδη απο την Α λενε "σιγα εγω θα παω θεωρητικη"και σε σχεση με εμας τους υπερμαθηματικους ειναι καθηστερημενοι στα μαθηματικα (λιγοι ειναι οι μαθητες που ειναι καλοι και στις 2 κατευθυνσεις και διαλεγουν μια με πραγματικα κινητρα και οχι οτι "δεν ειμαι καλος στα μαθηματα της αλλης") οποτε ισως εχεις δυσκολιες... Δεν ειναι κατι τραγικο αμα στρωθεις
αμα εισαι τεχνολογικη ειναι πολυ ευκολο (για θετικη δεν μιλαω γιατι και να δινεις βιολογια ΚΑΙ 7ο μαθημα πρεπει να εχεις ενα ειδος μαζοχισμου)
αλλα οποια κατευθυνση και να εισαι να ξερεις οτι πρεπει να εισαι και λιγο κομπιουτερακι απο μονος σου (δεν ξερω για τις πανελληνιες αλλα) τα νουμερα ειναι πολλες φορες 34,3459 και κατι τετοια

τωρα εξαρταται απο τον καθηγητη πιστευω
εμενα στο σχολειο δεν μας εκανε ασκησεις (το μαθημα πρακτικο ειναι οχι θεωρητικο) και στο φροντηστηριο επειδη βαριοταν που ζουσε μας εδινε ασκησεις με νουμερα οπως πιο πανω και βγαζαμε 10 διαφορετικα νουμερα

αυτο το γενικο μπλα μπλα ειναι η εμπειρια μου, τωρα θα αξιολογησω το μαθημα επισημα

ΑΟΘ το μαθημα ειναι και θεωρητικο (= παπαγαλια κατι κομματια) και πρακτικο (ασκησεις σε με απλα μαθηματικα, συστηματα 2χ2 συνηθως Κ αμα στροφαρεις και σου κοβει μπορει να σε βοηθησει και η παραγωγος αλλα αυτο ειναι για ψαγμενους)

1ο κεφαλαιο = βασικοι οροι οικονομιας= παπαγαλια
2ο κεφαλαιο =νομος ζητησης
πρωτα εχει κατι διαγραμματα με κατι "ασκησεις" που θα σου θυμισουν τις "χαρουμενες διακοπες" που σου επαιρνε η μανα σου στην Α δημοτικου
και μετα 3-4 τυποι να εκτιμας κατι ποσοτητες
3ο κεφαλαιο γενικα κατι ποσοτητες που δειχνουν την παραγωγικοτητα της επιχειρησης
4ο κεφαλαιο νομος προσφορας (σαν το 2ο)
5ο κεφαλαιο ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥΡΛΟΥΜΠΟΥΚΙ
γνωμη μου;
αμα οι 3 πρωτες επιλογες σου ΔΕΝ ειναι σχολες 5ου πεδιου ΜΗΝ το παρεις
δεν φανταζεσαι ποσο κουραστικο ειναι εκει που οι αλλοι κανουν βλακειες στα κομπιουτερ εσενα να σε πρηζουν να κανεις μαθημα Ή να εχεις αλλες 2-3 ωρες φροντηστηριο +2-4 ωρες την εβδομαδα το διαβασμα
δεν ειναι κατι ευχαριστο εκει που οι αλλοι θα πηγαινουν βολτα εσυ θα φτανεις με την ψυχη στο στομα

αν οι 3 πρωτες ειναι οικονομικα πηγαινε
ΑΛΛΑ μην ακους τις βλακειες "ΕΥΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΑ"
ευκολο ειναι και για τους αλλους 30000 (οσοι ειναι τελος παντων) που το δινουν και αμα το αφησεις δεν διαβαζεται

καταληγω ειναι ενα μαθημα αρκετα ευκολο που θελει συνεχη παρακολουθηση και εξοικιωση
nikopaok4
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2011 4:40 pm
Επικοινωνία:

Αρχές Οικονομικής Θεωρίας

Δημοσίευση από nikopaok4 »

Ειναι ΓΕΛΟΙΟ... αν αποκτησεις τις σωστες βασεις δεν χρειαζετε καν φροντηστηριο.

βεβαια αν εισαι θεωρητικης να το σκεφτεις πολυ καλα για να περασεις σε μια οικονομικη σχολη οπου οι απαιτησεις θα είναι διαφορετικες

billaras
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 9:30 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αρχές Οικονομικής Θεωρίας

Δημοσίευση από billaras »

nikopaok4 έγραψε:Ειναι ΓΕΛΟΙΟ... αν αποκτησεις τις σωστες βασεις δεν χρειαζετε καν φροντηστηριο.

βεβαια αν εισαι θεωρητικης να το σκεφτεις πολυ καλα για να περασεις σε μια οικονομικη σχολη οπου οι απαιτησεις θα είναι διαφορετικες


αυτοι ειναι που σου ελεγα οτι πρεπει να μην ακουσεις Εικόνα
τιποτα δεν ειναι γελοιο
απαιτει καποιες ωρες δουλειας την εβδομαδας (για να γραψεις 19-20 παντα. Αν το θες για ενα 13-15 δεν θελει και πολυ κοπο)
και η στατιστικη ειναι "γελοιο μαθημα" αλλα απο τους 60 σχολειο μου (πες 30 να εδιναν μαθηματικα) μονο εγω πηρα 20
και τα αθληματα στις ΠΚΕ του στρατου "Γελοια ειναι" για αυτο και στην προπονηση απο τα 10 ατομα τα 5 τα παρατησαν και την ημερα των αθληματων απο τους 60 καμια 10ρια που ειδα κοπηκαν στο χαλαρο (το 1000ρι πχ σε 5 λεπτα)

τιποτα δεν ειναι γελοιο στις πανελληνιες
ΟΛΑ θελουν πολυ χρονο και θελουν καλο ζυγισμα απο πριν
Black_Knight
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 01, 2010 5:27 pm
Επάγγελμα: Στρατιωτικός
Επικοινωνία:

Αρχές Οικονομικής Θεωρίας

Δημοσίευση από Black_Knight »

Σίγουρα αν δεν έχεις προετοιμαστεί κατάλληλα τίποτα δεν είναι εύκολο.Αλλά είναι μάθημα στο οποίο ο καλός μαθητής παρακαλάει να πέσουν δύσκολα θέματα για να μην πάρουν όλοι πάνω από 18.

"And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!"
nikopaok4
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2011 4:40 pm
Επικοινωνία:

Αρχές Οικονομικής Θεωρίας

Δημοσίευση από nikopaok4 »

billaras έγραψε:
nikopaok4 έγραψε:Ειναι ΓΕΛΟΙΟ... αν αποκτησεις τις σωστες βασεις δεν χρειαζετε καν φροντηστηριο.

βεβαια αν εισαι θεωρητικης να το σκεφτεις πολυ καλα για να περασεις σε μια οικονομικη σχολη οπου οι απαιτησεις θα είναι διαφορετικες


αυτοι ειναι που σου ελεγα οτι πρεπει να μην ακουσεις Εικόνα
τιποτα δεν ειναι γελοιο
απαιτει καποιες ωρες δουλειας την εβδομαδας (για να γραψεις 19-20 παντα. Αν το θες για ενα 13-15 δεν θελει και πολυ κοπο)
και η στατιστικη ειναι "γελοιο μαθημα" αλλα απο τους 60 σχολειο μου (πες 30 να εδιναν μαθηματικα) μονο εγω πηρα 20
και τα αθληματα στις ΠΚΕ του στρατου "Γελοια ειναι" για αυτο και στην προπονηση απο τα 10 ατομα τα 5 τα παρατησαν και την ημερα των αθληματων απο τους 60 καμια 10ρια που ειδα κοπηκαν στο χαλαρο (το 1000ρι πχ σε 5 λεπτα)

τιποτα δεν ειναι γελοιο στις πανελληνιες
ΟΛΑ θελουν πολυ χρονο και θελουν καλο ζυγισμα απο πριν
δε λεει κανεις οτι θα παρεις 20 χωρις να ανοιξεις βιβλιο, αλλα αν τα παιδια σημερα χρειαζονται φροντηστιριο για να καταλαβουν την καμπυλη ζητησης και προσφορας ή τι είναι τα συμπληρωματικα αγαθα τοτε τι να πω!
Άβαταρ μέλους
ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Παρ Απρ 29, 2011 4:35 pm
Επικοινωνία:

Αρχές Οικονομικής Θεωρίας

Δημοσίευση από ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ »

Ευχαριστω για τις πληροφοριες. Λετε να κανω φροντηστηριο η θα τα καταφερω και μονος;
nikopaok4
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2011 4:40 pm
Επικοινωνία:

Αρχές Οικονομικής Θεωρίας

Δημοσίευση από nikopaok4 »

ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ έγραψε:Ευχαριστω για τις πληροφοριες. Λετε να κανω φροντηστηριο η θα τα καταφερω και μονος;
καταρχας σκεψου αν πραγματικα θέλεις να ασχοληθεις με το αντικειμενο που λεγεται οικονομικη επιστημη τωρα για το φροντ. Εξαρτατε απο το τι ειδους μαθητης είσαι εγω πχ εγραψα 17 το 2002 χωρις φροντ. Τωρα πως είναι τα πραματα δε γνωριζω.
nikopaok4
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2011 4:40 pm
Επικοινωνία:

Αρχές Οικονομικής Θεωρίας

Δημοσίευση από nikopaok4 »

ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ έγραψε:Ευχαριστω για τις πληροφοριες. Λετε να κανω φροντηστηριο η θα τα καταφερω και μονος;
καταρχας σκεψου αν πραγματικα θέλεις να ασχοληθεις με το αντικειμενο που λεγεται οικονομικη επιστημη τωρα για το φροντ. Εξαρτατε απο το τι ειδους μαθητης είσαι εγω πχ εγραψα 17 το 2002 χωρις φροντ. Τωρα πως είναι τα πραματα δε γνωριζω.
billaras
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 9:30 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αρχές Οικονομικής Θεωρίας

Δημοσίευση από billaras »

Βασικα υπαρχει το κλασσικο προβλημα των καθηγητων
οι μισοι ειναι εξαιρετοι οι αλλοι μισοι δεν ξερουν την τυφλα τους... Εγω θα σου προτεινα αν μπορεις οικονομικα να μην ρισκαρεις μονο με το σχολειο
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες