Όριο ηλικίας για εισαγωγή σε Α.Ε.Ν

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Βαλεντινος

Όριο ηλικίας για εισαγωγή σε Α.Ε.Ν

Δημοσίευση από Βαλεντινος »

greko υπαρχει οριο ηλικιας; Ειμαι απο Κυπρο εχω παραδωσει γενικες εξετασεις και τις 2 Ιουλιου εχω εξετασεις για τις 40 θεσεις που δινει η Ελλαδα για τις Α. Ε. Ν... Ωστοσο οταν παρεδωσα την αιτηση ειμουν 25. (21 Μαιου) (10 μερες πριν τα κλεισω) ... Το Οριο Ειναι Τα 25; Και κατι αλλο... Εαν και εφοσον με δεχτουν εχω ηδη ενα πτυχιο στις δημοσιες σχεσεις και εχω και περασμενα τα μαθηματα Basic Safety μαζι με διαβατηριο λευκο φυλλαδιο... Θα ληφθουν υποψη καπου;
Andreas97
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2011 3:20 am
Τοποθεσία: Πολίτης
Επικοινωνία:

Όριο ηλικίας για εισαγωγή σε Α.Ε.Ν

Δημοσίευση από Andreas97 »

Βαλεντινος έγραψε:greko υπαρχει οριο ηλικιας; Ειμαι απο Κυπρο εχω παραδωσει γενικες εξετασεις και τις 2 Ιουλιου εχω εξετασεις για τις 40 θεσεις που δινει η Ελλαδα για τις Α. Ε. Ν... Ωστοσο οταν παρεδωσα την αιτηση ειμουν 25.(21 Μαιου) (10 μερες πριν τα κλεισω) ... Το Οριο Ειναι Τα 25; Και κατι αλλο... Εαν και εφοσον με δεχτουν εχω ηδη ενα πτυχιο στις δημοσιες σχεσεις και εχω και περασμενα τα μαθηματα Basic Safety μαζι με διαβατηριο λευκο φυλλαδιο... Θα ληφθουν υποψη καπου;


συμφωνα με την φετινη προκυρηξη το οριο ηλικιας ειναι 27.
για τα υπολοιπα δεν γνωριζω.Εικόνα
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Όριο ηλικίας για εισαγωγή σε Α.Ε.Ν

Δημοσίευση από greko_27 »

Βαλεντινος έγραψε:greko υπαρχει οριο ηλικιας; Ειμαι απο Κυπρο εχω παραδωσει γενικες εξετασεις και τις 2 Ιουλιου εχω εξετασεις για τις 40 θεσεις που δινει η Ελλαδα για τις Α. Ε. Ν... Ωστοσο οταν παρεδωσα την αιτηση ειμουν 25.(21 Μαιου) (10 μερες πριν τα κλεισω) ... Το Οριο Ειναι Τα 25; Και κατι αλλο... Εαν και εφοσον με δεχτουν εχω ηδη ενα πτυχιο στις δημοσιες σχεσεις και εχω και περασμενα τα μαθηματα Basic Safety μαζι με διαβατηριο λευκο φυλλαδιο... Θα ληφθουν υποψη καπου;
καταρχην α μαθηματα Basic Safety μαζι με διαβατηριο λευκο φυλλαδιο δεν λαμβανονται υποψιν για την εισαγωγη σου στην σχολη. Οσο για την ηλικα σου δεν θα εχεις προβλημα...

Άβαταρ μέλους
electrolisa
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 16, 2010 12:12 am
Επικοινωνία:

Όριο ηλικίας για εισαγωγή σε Α.Ε.Ν

Δημοσίευση από electrolisa »

Καλησπερα. Ειμαι 24 ετων (τα εκλεισα τον περασμενο μηνα) και σκεφτομαι να δωσω πανελληνιες για ΑΕΝ (πλοιαρχων ή μηχανικων δεν εχω αποφασισει ακομα) του χρονου. Δλδ παμε για καλοκαιρι του 2013. Ειχα δει μια προκηρυξη που ελεγε οριο ηλικιας 27 αλλα δεν καταλαβα αν ητανε μεσω πανελληνιων ή απολυτηριου. Το οριο λοιπον -εφοσον υπαρχει- για τα ατομα π δεινουν πανελληνιες ειναι 27; Εγω ανοιξη του 13 θα ειμαι 25 μισο. Δεν θα εχω προβλημα ετσι;

υ. Γ. Φοβερο thread για το εμπορικο ναυτικο. Πραγματικα εχει σχεδον ο. Τι χρειαζεσαι να ξερεις! Μπραβο guys

The greatest oak was once a little nut who held its ground. ~Author Unknown
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Όριο ηλικίας για εισαγωγή σε Α.Ε.Ν

Δημοσίευση από Greek_Army »

Να μην έχει συμπληρώσει το 27ο έτος της ηλικίας του/της, η οποία θα προσδιορίζεται από το
έτος γέννησης, ανεξάρτητα από την ακριβή ημερομηνία.
Άβαταρ μέλους
electrolisa
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 16, 2010 12:12 am
Επικοινωνία:

Όριο ηλικίας για εισαγωγή σε Α.Ε.Ν

Δημοσίευση από electrolisa »

Ευχαριστω greek Εικόνα
The greatest oak was once a little nut who held its ground. ~Author Unknown
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Όριο ηλικίας για εισαγωγή σε Α.Ε.Ν

Δημοσίευση από D.Y.K »

electrolisa έγραψε:Καλησπερα. Ειμαι 24 ετων (τα εκλεισα τον περασμενο μηνα) και σκεφτομαι να δωσω πανελληνιες για ΑΕΝ (πλοιαρχων ή μηχανικων δεν εχω αποφασισει ακομα) του χρονου. Δλδ παμε για καλοκαιρι του 2013. Ειχα δει μια προκηρυξη που ελεγε οριο ηλικιας 27 αλλα δεν καταλαβα αν ητανε μεσω πανελληνιων ή απολυτηριου. Το οριο λοιπον -εφοσον υπαρχει- για τα ατομα π δεινουν πανελληνιες ειναι 27; Εγω ανοιξη του 13 θα ειμαι 25 μισο. Δεν θα εχω προβλημα ετσι;

υ. Γ. Φοβερο thread για το εμπορικο ναυτικο. Πραγματικα εχει σχεδον ο. Τι χρειαζεσαι να ξερεις! Μπραβο guys



Σκέψου το καλά και εσύ και τα υπόλοιπα παιδιά που το σκέφτονται. Ήμουν στην σχολή για ένα διάστημα και σας πληροφορώ ότι το επάγγελμα θέλει μεράκι, υπομονή και απίστευτη αγάπη για την θάλασσα για να το υπηρετήσετε.

Προσωπική πάντα γνώμη μην το βλέπετε μόνο ώς μία λύση στο οικονομικό σας "αδιέξοδο". Θα είστε δυστυχισμένοι. Δεν προσπαθώ να σας αποθαρρύνω, απλώς μου αρέσει να είμαι ειλικρινής και ρεαλιστής με τα πράγματα.

Με το όριο ηλικίας δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα electrolisa. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να επικοινωνήσεις και με τον greko_27 που ήταν Μηχανικός στο ΕΝ.

Αυτά απο κάποιον που τα έζησε λίγο τα πράγματα έκ των έσω Εικόνα

Άβαταρ μέλους
electrolisa
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 16, 2010 12:12 am
Επικοινωνία:

Όριο ηλικίας για εισαγωγή σε Α.Ε.Ν

Δημοσίευση από electrolisa »

Σεβαστη η αποψη σου Δ. Υ. Κ. Ακομη οπως ειπα, το σκεφτομαι σοβαρα. Εχω ακομα να διαβασω πολλες αποψεις απο το φορουμ και φυσικα να μιλησω απο κοντα και με καποια ατομα -ο ενας πολυ καλος μ φιλος- ωστε να μαζεψω και απο 'κει αποψεις... Ο κυριος λογος φυσικα ειναι ο οικονομικος αλλα ειναι και καποια ακομα πραγματα τα οποια με ωθουν να το κανω. Για την ωρα μαλλον λεω ναι. Εχω ακομα μεχρι το καλοκαιρι βεβαιως.thanks για το σχολιο...
The greatest oak was once a little nut who held its ground. ~Author Unknown
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Όριο ηλικίας για εισαγωγή σε Α.Ε.Ν

Δημοσίευση από greko_27 »



  • Μην νομιζεις ομως οτι η κριση δεν επηρρεασε και τη ναυτιλια! Μαλιστα τα περισσοτερα επιβατηγα πλοια ειναι δεμενα στα λιμανια με οτι αυτο συνεπαγεται. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα πολλοι πλοιαρχοι και μηχανικοι της εγχωριας ναυτιλιας να στρεψουν το βλεμα τους προς την ποντοπορο ναυτιλια. Και εκει τα πραγματα δεν ειναι ροδινα πλεον. Οι πλοιαρχοι πλεον με μεγαλη δυσκολια βρισκουν δουλεια σε ποντοπορα πλοια. Στο λεω εξ εμπειριας γιατι ο αδερφος μου ειναι γραμματικος (υποπλοιαρχος) και με πολυ δυσκολια βρηκε πλοιο για να μπαρκαρει. Τα ιδια ισχυουν και για το κολλητο μου (γραμματικος και αυτος) που αυτην την εβδομαδα ηταν πειραια και εψαχνε για ναυτιλιακη εταιρεια και ακομα δεν βρηκε πλοιο για να μπαρκαρει. Φαντασου τι τραβανε οι ανθυποπλοιαρχοι και αυτοι που θα βγουν απο τις σχολες. Αντιθετως τα πραγματα ειναι σαφως καλυτερα για τους μηχανικους οπου δυστυχως ακομα υπαρχουν αρκετες ελλειψεις στα ποντοπορα πλοια και ειναι περιζητητοι. Βεβαια δεν ξερω για ποσο ακομη θα κρατησει αυτο με τους μηχανικους... Αλλα επειδη η δουλεια του μηχανικου ειναι παρα πολυ δυσκολη πολλοι τα παρατανε πριν ή μετα τη σχολη.
  • Επισης δεν ειναι οτι καλυτερο στα 28 σου (αφου αποφοιτησεις) να ξεκινησεις την καριερα σου. Αυτο σημαινει οτι θα πρεπει να κανεις μεγαλα μπαρκα για να γινεις οσο το δυνατον γρηγοροτερα, γραμματικος και επειτα καπετανιος. Στην ηλικια σου ηδη ημουνα Β μηχανικος. Και κακως τα ψεμματα διαφορετικα βλεπει ο εργοδοτης καποιον που στα 28 του ψαχνει δουλεια για γραμματικος ή β μηχανικος και διαφορετικα καποιον που ψαχνει να πρωτομπαρκαρει σαν ανθυποπλοιαρχος ή γ μηχανικος. Βεβαια ανεργος δεν προκειτε να μεινεις ποτε, ουτε να πεινασεις ΑΚΟΜΑ και οταν η ΕΛΛΑΔΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΣΤΗ ΔΡΑΧΜΗ. Οι δημοσιοι υπαλληλοι και οι ενστολοι θα πεινασουν με τη ΔΡΑΧΜΗ εσυ ποτε με το ζεστο ΔΟΛΛΑΡΙΟ στην τσεπη σου. Γενικα εαν εχεις μερακη για το επαγγελμα και κανεις πολλες προσωπικες θυσιες σιγουρα θα εχεις μια καλη σταδιοδρομια στη θαλασσα. ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΥΠΟΜΟΝΗ. Θα την χρειαστεις. Ααααα και κατι ακομη... Με τα ταξιδια που θα κανεις θα επισκεφτεις πολλες χωρες. Αναλογα με το διαστημα που θα μεινεις θα δεις ποση διαφορετικη νοοτροπια εχουν οι ξενοι σε σχεση με τους Νεοελληνες. Στην αρχη θα σου φαινετε καπως περιεργα μετα ομως θα το συνηθισεις.


Άβαταρ μέλους
electrolisa
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 16, 2010 12:12 am
Επικοινωνία:

Όριο ηλικίας για εισαγωγή σε Α.Ε.Ν

Δημοσίευση από electrolisa »

sorry αν "Σας ζαλιζω τον ερωτα" αλλα μολις τωρα ειδα αυτο στο Site του υπουργειου και αγχωθηκα... http://www.yen.gr/wide/yen.chtm?prnbr=25215 Τριτη κουκιδα! Να μην έχει συμπληρώσει το 25ο έτος της ηλικίας του. Wtf; ! Εικόνα
The greatest oak was once a little nut who held its ground. ~Author Unknown
Άβαταρ μέλους
electrolisa
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 16, 2010 12:12 am
Επικοινωνία:

Όριο ηλικίας για εισαγωγή σε Α.Ε.Ν

Δημοσίευση από electrolisa »

electrolisa έγραψε:sorry αν "Σας ζαλιζω τον ερωτα" αλλα μολις τωρα ειδα αυτο στο Site του υπουργειου και αγχωθηκα... http://www.yen.gr/wide/yen.chtm?prnbr=25215 Τριτη κουκιδα!Να μην έχει συμπληρώσει το 25ο έτος της ηλικίας του. Wtf; Εικόνα


ακυρο το παραπανω η προκηρυξη του 2011 μεσω πανελληνιων εξετασεων ελεγε 27 οποτε μεχρι να αλλαξει ειναι το 27! http://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-panellhnies/panellhnies/507-prokhryxh-eisagwghs-akadhmies-emporikou-naytikou.html

The greatest oak was once a little nut who held its ground. ~Author Unknown
βασιλης

Όριο ηλικίας για εισαγωγή σε Α.Ε.Ν

Δημοσίευση από βασιλης »

Ειμαι 32 με παιρνουν πουθενα
Άβαταρ μέλους
electrolisa
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 16, 2010 12:12 am
Επικοινωνία:

Όριο ηλικίας για εισαγωγή σε Α.Ε.Ν

Δημοσίευση από electrolisa »

βασιλης έγραψε:Ειμαι 32 με παιρνουν πουθενα


στην Α. Ε. Ν. Νομιζω οχι.

The greatest oak was once a little nut who held its ground. ~Author Unknown
γιωργος

Όριο ηλικίας για εισαγωγή σε Α.Ε.Ν

Δημοσίευση από γιωργος »

Παιδια ειμαι τον νοεμβριο του 1985 με περνει για να κανω την προκηριξη του 2012; Ας μου απαντισει καποιος
Άβαταρ μέλους
electrolisa
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 16, 2010 12:12 am
Επικοινωνία:

Όριο ηλικίας για εισαγωγή σε Α.Ε.Ν

Δημοσίευση από electrolisa »

γιωργος έγραψε:Παιδια ειμαι τον νοεμβριο του 1985 με περνει για να κανω την προκηριξη του 2012; Ας μου απαντισει καποιος


λογικα θα σε παιρνει τσιμα-τσιμα αφου η προκηρυξη λεει "Να μην έχει συμπληρώσει το 27ο έτος της ηλικίας του/της, η οποία θα προσδιορίζεται από το

έτος γέννησης,ανεξάρτητα από την ακριβή ημερομηνία. " αμα μπεις με προκηρυξη φετος θα εισαι τυχερος!
The greatest oak was once a little nut who held its ground. ~Author Unknown
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες