Μισθοί - Συμβάσεις εργασίας Εμπορικού Ναυτικού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
VALLGOX
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 07, 2010 11:03 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Μισθοί - Συμβάσεις εργασίας Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από VALLGOX »

Εχει κανει καποιος Γ' μηχανικος ή πλοιαρχος μπαρκο σε φορτηγο ή γκαζαδικο σε ελληνικη ή και ξενη εταιρια τελευταια να μας πει τι παιζει απο μισθους?
Nikolas1990

Μισθοί - Συμβάσεις εργασίας Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Nikolas1990 »

Καλησπέρα σας. Μόλις πήρα το πτυχίο μου Ηλεκτρολόγος Μηχανικος από ΤΕΙ και θα ηθελα να ρωτησω εάν γνωρίζετε τη διαφορά στο μισθολόγιο ενός Ηλεκτρολόγου του εμπορικού ναυτικού σε σχέση με αυτόν του ακτοπλοϊκού (blue star π. Χ.). Εάν γνωρίζετε και τις συμβάσεις και στις 2 περιπτώσεις. Ευχαριστώ
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μισθοί - Συμβάσεις εργασίας Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από D.Y.K »

Nikolas1990 έγραψε:Καλησπέρα σας. Μόλις πήρα το πτυχίο μου Ηλεκτρολόγος Μηχανικος από ΤΕΙ και θα ηθελα να ρωτησω εάν γνωρίζετε τη διαφορά στο μισθολόγιο ενός Ηλεκτρολόγου του εμπορικού ναυτικού σε σχέση με αυτόν του ακτοπλοϊκού (blue star π. Χ.). Εάν γνωρίζετε και τις συμβάσεις και στις 2 περιπτώσεις. Ευχαριστώ


Καταρχήν να ξεκαθαρίσουμε ότι και τα Blue Star,Superfast κλπ θεωρούνται ΟΛΑ πλοία του εμπορικού ναυτικού. Εσύ προφανώς αναφέρεσαι στις μισθολογικές διαφορές μεταξύ ενός ηλεκτρολόγου που κάνει ταξίδια στην ποντοπόρο Ναυτιλία (εξωτερικό, υπερατλαντικά) και ενός ηλεκτρολόγου που ταξιδεύει σε ποστάλια (πλοία της ακτοπλοϊας ή της γραμμής).

Υπολόγισε περίπου στα 1000 ευρώ + τουλάχιστον (περισσότερα εννοείται έξω).

Ακριβής αριθμούς δεν μπορώ να σου δώσω όπως καταλαβαίνεις καθώς αυτό έχει να κάνει καθαρά με τις συμβάσεις που ορίζει η κάθε εταιρεία.

Άβαταρ μέλους
petros1996
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 14, 2014 6:31 pm
Επικοινωνία:

Μισθοί - Συμβάσεις εργασίας Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από petros1996 »

Συγνωμη. Μπορει να εχω στειλει το ιδιο μνμ 2 φορες απλα ειμαι νεος εδω και δεν πολυ καταλαβαινω πως να στειλω... Λοιπον Τελειωσα φετος το λυκειο (2014). Εδωσα πανελληνιες και εβγαλα 17000 μορια και ειμαι σχεδον μεσα στις αεν! Τελος παντων. Εχω μπει σε διαφορα σαιτ να και βλεπω μερικοι να λενε οτι οι μισθοι για τους δοκιμους (πρωτοετοις σπουδαστες) ειναι περιπου στα 900 ευρω αλλα αλλοι λενε οτι ειναι 1500-1700 και σε ορισμενες περιπτωσεις 2000! Τι να πιστεψω; Απο την μια μου φαινεται απιθανο τετοια εποχη να δινουν 2 χιλιαρικα σε εναν δοκιμο αλλα απο τη αλλη δεν ειναι και απιθανο μιας και οι εταιριες δεν πεινανε... Θα ηθελα να μου πει οποιος μπορει πως κυμαινονται οι μισθοι στους πρωτοετοις σπουδαστες-δοκιμους αυτη τιν εποχη και οχι το 2004 και το 2005 και επιςης τι ειδους πλοια εχουν μεγαλυτερους μισθους;
Άβαταρ μέλους
VasilisZ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 17, 2014 4:38 pm
Τοποθεσία: Στρατήγος
Επικοινωνία:

Μισθοί - Συμβάσεις εργασίας Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από VasilisZ »

Φιλε Petro, εγω πηγαινω 2α λυκειου αλλα μιας και εμενα με ενδιαφερει αρκετα μεχρι στιγμης η σχολη εμποροπλοιαρχων το εχω ψαξει αρκετα!Πρωτον, πρεπει να ξερεις πως ειναι πολυ δυσκολο πλεον να βρεις βαπορι για να κανεις τα εκπαιδευτικα σου 6αμηνα ως Δοκιμος σε πλοιο αλλα με λιγη προσπαθεια και καποιον γνωστο γινεται!Εικόνα

Λοιπον ξεκινωντας, μεγαλυτερους μισθους εχουν τα γκαζαδικα πλοια (δηλαδη αυτα που μεταφερουν φυσικο αεριο σε υγρποιημενη μορφη και αλλα!) οι τυποι των πλοιων αυτων ειναι LNG και καπως αλλιως δν θυμαμαι... Εικόνα Τωρα οσο αφορα το θεμα για τον μισθο των δοκιμων... Το μονο που μπορω να πω ειναι οτι ποικιλει δηλαδη υπαρχει ενα ευρος μισθων που δινεται αναλογα με το πλοιο που δουλευεις... Συμφωνα με αυτα που εχω ψαξει εγω και με αυτα που μου εχουν πει γιατι τυχαινει να εχω συγγενεις μου στο εμπορικο ναυτικο οι μισθοι για τους Δοκιμους στα φορτιγα πλοια ειναι απο 800 εως 1000, σε ΤΑΝΚΕΡ 1000 εως 1800, και στα γκαζαδικα απο 2000 ευρω και πανω... (στα γκαδικα εξαρτατε πολυ απο το μεγεθος του πλοιου!) Εικόνα

Ενα χρησιμο site που με βοηθησε αρκετα να μαθω πολλα πραγαματα για το επαγγελμα ειναι το www.e-nautilia.gr

Ριξτου μια ματια!

Αα και αντε ευχομαι να μπεις στη σχολη χωρις προβληματα εεε και μολις μπεις να ενημερωσεις και εμενα για το τι παιζει εκει μεσα γιατι μαλλον προς τα εκει το κοβω... Εικόνα

Ελπιζω να βοηθησα Εικόνα

Βασιλης...

Άβαταρ μέλους
petros1996
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 14, 2014 6:31 pm
Επικοινωνία:

Μισθοί - Συμβάσεις εργασίας Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από petros1996 »

η αληθεια ειναι πως το ςημαντικο ειναι να βρεις καραβι και ας περνεις και λιγα λεφτα αφου ουσιαστικα ενας απλος δοκιμος εισαι. Αλλα αν μπεις σε πλοια που κανουν ταξιδια αμερικη, ιαπωνια κλπ και λειπεις 5 συνεχομενους μηνες απο τους δικους σου περνωντας 300-400 ευρω δεν αξιζει. Και τωρα τα περισσοτερα ποντοπορα πλοια εχουν φιλιπινεζους και ρωσους με μισθους εξωφρενικους για αυτο ειναι δυσκολο και για μας να βρουμε καραβι. Εγω θα ρωτησω οποιον θειο, νονα, νονο και οποιον αλλον να ναι για κανα μεσο, απο τιν αλλη θα κανω και μονος μου αιτησεις σε εταιριες και οτι κατσει... Αν και χλωμο το κοβω να βρω (και επιςης να εχω περασει τα περισσοτερα μαθηματα στη σχολη. Τελος παντων Βασιλη δωσε πανελλαδικες γιατι με απολυτηριο καλα κρασια, με κανα 18αρι μονο εχωντας και lower οπωσδηποτε αλλιως δεν! ΑΝΑΜΟΝη μεχρι τον Οκτωβριο λοιπον και βλεπουμεεεεε
ATHINA4
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 23, 2014 1:05 am
Επικοινωνία:

Μισθοί - Συμβάσεις εργασίας Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από ATHINA4 »

Γεια σας! Εγώ δεν έχω σχέση με τα πλοία! Ο φίλος μου είναι και έκανα λογαριασμό μόνο και μόνο για να σας πω να το ξανασκεφτείτε! Δεν είναι τόσο εύκολη δουλειά όσο φαίνεται. Τα λεφτά όσο πιο πολλά ταξίδια κάνεις τόσο το καλύτερο είναι... Αλλά για να καταφέρετε να κάνετε πολλά ταξίδια πρέπει να κάνετε τρομερές θυσίες. Η ζωή δεν είναι εύκολη εκεί και συνήθως η θάλασσα αλλάζει όσους ταξιδεύουν έτσι σε ποντοπόρα πλοία και για πολύ καιρό. Σας το λέω γιατί η παρέα μου όλη είναι σε σχολή ΑΕΝ. Να μπείτε αν νιώθετε πως μπορείτε να λείπετε από την πραγματική, στεριανή ζωή. Αν το έχετε μέσα σας τότε καλώς ή αν χρειάζεστε πολύ τα χρήματα. Για κανέναν άλλο λόγο όμως. Και τέλος για να σας πω και εγώ αυτά που ξέρω οι μισθοί όντως κυμαίνονται για το πρώτο ταξίδι από 800-1400 ανάλογα σε ποιά εταιρεία είσαι και αν αυτή έχει την πολιτική να πληρώνει αδρά τους πρωτόμπαρκους ή αν έχετε βίσμα. Στο επόμενο (δευτερο ταξίδι) συνήθως είναι απο 1100-1800. Αυτά σας τα λέω απο συζητήσεις που άκουγα σαν κοπέλα και φίλη ναυτικών. Απλά να κάνετε συνειδητοποιημένη επιλογή.
Άβαταρ μέλους
Panos011
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Φεβ 24, 2014 2:51 am
Επικοινωνία:

Μισθοί - Συμβάσεις εργασίας Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Panos011 »

Γνωρίζει κανείς ποιες εταιρίες έχουν τους καλύτερους μισθούς;
confused

Μισθοί - Συμβάσεις εργασίας Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από confused »

Ποιοί μισθοί ισχύουν για τους αξιωματικούς ε. Ν εν έτη 2014 γνωρίζει κανείς;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μισθοί - Συμβάσεις εργασίας Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από D.Y.K »

Όλη η αλήθεια για τους μισθούς των Ναυτικών και την κατάσταση στο Επάγγελμα ΕΔΩ Εικόνα
Άβαταρ μέλους
VALLGOX
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 07, 2010 11:03 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Μισθοί - Συμβάσεις εργασίας Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από VALLGOX »

D.Y.K έγραψε:Όλη η αλήθεια για τους μισθούς των Ναυτικών και την κατάσταση στο Επάγγελμα ΕΔΩ Εικόνα


Να'σαι καλα!:)
γιωργος

Μισθοί - Συμβάσεις εργασίας Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από γιωργος »

Ξερει κανεις τι μισθο προσφερει η eletson στους δοκιμους μηχανικους?
γιωργος

Μισθοί - Συμβάσεις εργασίας Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από γιωργος »

Ειχα ακουσει κατι για 1200, δεν ισχυει δηλαδη?
zaxos

Μισθοί - Συμβάσεις εργασίας Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από zaxos »

Καλησπερα παιδια... Μολις πηρα το πτυχιο (τει) μηχανολογος μηχανικος και σκεφτομαι να φυγω στα καραβια σαν μηχανικος!1) θα ηθελα να μου πειτε Τη θα πρεπει να προσεξω στην επιλογη της εταιρια; Τα κρητηρια δλδ που θα με κανουν να επιλεξω τη καταλαλληλη εταιρια αναλογα τις προτασεις δλδ...

2) επισης σε γκαζαδικα που μεταφερουν υγραεριο μπορεις να μπεις ως δοκιμος και να συνεχισεις εκει (λογο περισσοτερων χρηματων) ή πρεπει να πας σε ενα τανκερ πρωτα και μετα απο καποια Χρονια να πας στο αλλο;

3) οταν γυρισεις απο ενα ταξιδι εχεις το δικαιωμα να ζητησεις να φυγεις μετα απο3 μηνες; Η αν τους φερεις αντιρρηση μπαινεις black list;

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης