Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες

Οτιδήποτε δεν ανήκει στις υπόλοιπες συζητήσεις
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Kalodrei
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Δευ Απρ 05, 2010 7:52 pm
Τοποθεσία: thessaloniki
Επικοινωνία:

Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Kalodrei »

Το ΦΕΚ για τις αδειες :http://kesyp.flo.sch.gr/www/attachments/article/375/fek_664B_210510_proswpiko_asfaleias.pdf

Για την έκδοση αδείας εργασίας προσωπικού ασφα−

λείας των Ιδιωτικών Επιχειρήσεων Παροχής Υπηρεσιών

Ασφαλείας κατηγορίας Α΄, απαιτείται ο ενδιαφερόμενος

να κατέχει έναν εκ των κατωτέρω τίτλων επαγγελμα−

τικής κατάρτισης:

α. Δίπλωμα επαγγελματικής κατάρτισης επιπέδου

μεταδευτεροβάθμιας επαγγελματικής κατάρτισης της

ειδικότητας «Στέλεχος Υπηρεσιών Ασφαλείας»,

β. Πιστοποιητικό επαγγελματικής κατάρτισης επι−

πέδου 1 της ειδικότητας «Προσωπικό Ασφαλείας» του

Οργανισμού Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρ−

τισης (Ο. Ε. Ε. Κ.) ή του Εθνικού Κέντρου Πιστοποίησης

Συνεχιζόμενης Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ε. ΚΕ. ΠΙΣ.)

ή του Κέντρου Μελετών Ασφάλειας (ΚΕ. ΜΕ. Α.).

εγω δεν ειπα οτι παιρνεις μορια για ειδικος φρουρος Με τα σεμιναρια του ΚΕ. ΜΕ. Α, την αδεια για security παιρνεις εφοσον περασεις τις εξετασεις (200 ευρω εξεταστραΕικόνα) και 350+για τα μαθηματα. Δεν υπαρχει λογος για καποιον να κανει 2 χρονια σε Ιδιωτικο ΙΕΚ για να παρει την αδεια για security αυτο ειπα, εφοσον μπορεις να την βγαλεις και με το σεμιναριο.

παντος για να ανανεωσει καποιος την αδεια που ειδη εχει χριαζεται να αποκτηση καποιο απο τα παραπανω μετα τον οκτωμβριο του 2013 απο οτι ειδα.

και ενα παλιο άρθρο απο την καθημερινη που βρηκα πανω στο θεμα

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_3_25/02/2012_473888

Blade with whom I have lived,blade with whom I now die,serve right and justice one last time,seek one last heart of evil,still one last life of pain,cut well old friend,and then farewell
Άβαταρ μέλους
DaMon
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 5:36 pm
Επικοινωνία:

Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από DaMon »

KΑλο αυτο αφου γινεται να γλυτωσεις εστω καποια λεφτα... Γιατι για 2 χρονια στα ιδιωιτικα να σκασεις 6.500 χιλιαρικα δεν αξιζει... Ουτε και τα 1700 των δημοσιων ειναι λιγα για 2 χρονια.

Απλα οκ, πιστευω πως κυριως οσοι νεοι ανθρωποι πανε σε καποιο τετοιο ιεκ εχουν και καμια βλεψη να κυνηγησουν καμια προκυρηξη ειδικων φρουρων, λιμενικων κτλπ αρα θελουν τα μορια... Οσους τους πηραν τα χρονια και δεν μπορουν, καλο ειναι να πανε με το σεμιναριο.

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από dn24 »

Φοροεισπρακτικός μηχανισμός είναι για να κερδίζει χρήματα το Δημόσιο και οι Ιδιώτες, όλοι στο κόλπο είναι για να τα παίρνουν. Σιγά μην πάω να δώσω τόσα χρήματα στα ΙΕΚ για να παίρνω μετά 550?/μήνα με μισά ένσημα και 12ώρα, κ αν θα πληρώνεσαι στην ώρα σου αυτά τα ψίχουλα.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
DaMon
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 5:36 pm
Επικοινωνία:

Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από DaMon »

Μα για αυτο ειπα, οσοι ειναι νεοι και θελουν να κυνηγησουν καμια προκυρηξη θα πανε. Εσυ φιλε dn24 με τι ασχολησε αν επιτρεπεται και πως το παρατησες το σπορ; Ηταν κατι που εκανες οσο σπουδαζες μηπως για χαρτζιλικι?
ΘΑΝΟΣ

Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από ΘΑΝΟΣ »

Ε ρε τα λαμογια, αν κανω την πηστοποιηση μονος μου πλαστη περναει ; υπαρχει περιπτοση να την αντιληφθουν η εταιρειες σεκιουριτη ; αχαχαχαχα Εικόνα
johnsmith
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιαν 25, 2013 8:09 pm
Επικοινωνία:

Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από johnsmith »

Παιδιά καλησπέρα,

Μια διευκρίνηση όποιος γνωρίζει. Για να βγει η άδεια εργασίας προσωπικού ασφαλείας (από την αστυνομία) χρειάζεται μόνο η βεβαίωση ότι παρακολούθησε κανείς τα σεμινάρια των 105 ωρών; Ή είναι απαραίτητο να περάσει και τις κρατικές εξετάσεις πιστοποίησης του ΚΕ. ΜΕ. Α.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Greek_Army »

Ρε μεγάλε 6 μηνύματα πιο πάνω υπάρχει αυτό που ψάχνεις.
johnsmith
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιαν 25, 2013 8:09 pm
Επικοινωνία:

Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από johnsmith »

Παρόλο που διάβασα όλα τα μηνύματα από την αρχή του thread, ομολογώ ότι το συγκεκριμένο σημείο μου διέφυγε. Διάβασα το post, αλλά δεν αντελήφθην ακριβώς τι έγραφε. Θες εκ παραδρομής; Θες γιατί είμαι κουρασμένος;

Όποιος και να είναι ο λόγος που δε το είδα, το ύφος "ρε μεγάλε" καλύτερα να το χρησιμοποιήσεις σε κανένα φίλο σου με τον οποίο έχεις μεγάλη άνεση λόγου και σου επιτρέπει. Υπάρχει και ο καλός τρόπος για να υποδείξεις κάτι. Στην τελική αν θεωρείς ότι δε ς'αρέσει αυτό που ρώτησα, μην απαντάς. Αν έχεις κάτι να πεις, πες το όμορφα.

Καλό βράδυ και ευχαριστώ πάραυτα.
jonic

Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από jonic »

Παρακολουθησα τα 2 ετη στελεχος υπηρεσιων ασφαλειας σε δημοσια ΙΕΚ, το εξαμηνο ανερχεται στα 367 ευρω (1468 ευρω τα 2 ετη) αλλα να προσθεσω οτι τα μισα τα πηραμε πισω απο ενα προγραμμα το κρατους. Η σχολη εχει μαθηματα ανουσια για το κλαδο μας,(τα περισσοτερα δλδ) , οι ερωτησεις πιστοποιησης που προκειται να δωσω ειναι κοντα 300 κ μερικες ειναι λες κ πρεπει να δωσω διδακτορικο, ομολογο οτι βιαστηκα να παω στα ιεκ μιας κ η αδεια μου ληγει το Ιουνιο του 2014 κ ειμαι 33 χρονων αρα δεν με ενδιαφερουν κ τοσο τα μορια, πιστευω οτι θα αλλαξουν πολλα μεχρι το τελους του χρονου, δεν ξερω για τα ταχυριθμα που βγηκαν τωρα τη υλη υπαρχει αλλα απο τα δημοσια ιεκ μας ενημερωσαν οτι οποιος εχει παρακολουθησει το τμημα στελεχος υπηρεσιων ασφαλειας μπορει να δωσει εξετασεις στα ΚΕΜΕΑ χωρις να παρακολουθησει επιπλεον μαθηματα.
Σ.Δ.

Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Σ.Δ. »

Καλησπέρα εγώ πέρασα με επιτυχία τις εξετάσεις του ΚΕΜΕΑ. Μεσα την εβδομάδα θα λάβω την πιστοποιήση. Έχω μαζεψει τα χαρτια και θα τα παω στην αστυνομία. Γνωρίζει κανένας αν υπάρχει πιθανότητα να μου βγάλουν αμέσως την αδερια ειδικα τωρα που εχω και την πιστοποιηση.
Σ.Δ.

Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Σ.Δ. »

Θέλω να μου τη βγάλουν αμέσως την αδεια γιατι κατι εχω βρει. Ξέρει κανεις που να απευθυνθώ;
jonic

Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από jonic »

Δεν θα εχεις κανενα προβλημα απο θα εχεις μαζι σου το πιστοποιημενο πτυχιο. Δεν θυμαμαι ποσες μερες χρειαζεται για να βγει η αδεια αλλα μπορεις να δοευλεψεις στον εργοδοτη σου μεχρι να βγει!
μπορεις να μας πεις για τις εξετασεις; Δυσκολα ευκολα; Καποιος χωρις να διαβασει ιδιαιτερα μπορει να περασει;
Σ.Δ.

Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Σ.Δ. »

Οχι ολα οκ εύκολα ειναι.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Greek_Army »

Σ. Δ. έγραψε:Θέλω να μου τη βγάλουν αμέσως την αδεια γιατι κατι εχω βρει. Ξέρει κανεις που να απευθυνθώ;


Και με την βεβαίωση ότι πέρασες τις εξετάσεις θα σε πάρουν, τώρα για πότε θα σου βγει από την αστυνομία, μέχρι τις 31/12/2011 που έβγαζες την άδεια χωρίς αυτά τα σεμινάρια έβγαινε μετά από 3 μήνες.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες