Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες

Οτιδήποτε δεν ανήκει στις υπόλοιπες συζητήσεις
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
SKORPION7

Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από SKORPION7 »

Καλησπερα. Υπαρχουν εταιριες που ειναι σοβαρες και εχουν αυστηρα κριτηρια επιλογων! Γιαυτο αν δεν ειστε σχετικοι επανω στο θεμα παρακαλω να μην λετε οτι σας κατεβει! Εμενα για να με παρουν σε ενα ειδικο ποστο αλλα σεκιουριτη χρειαστικα 4 γιατρους ψυχιατρο ωριλα οφθαλμιατρο παθολογο, χαρτι ποινικου μυτρωου, χαρτι πιστοποητικης καταστασης τυπου Α για αν εισαι Ι 1 , χαρτη ακομα και απο τειρεσια σε περιπτωση που χρωστας περα απο το πτυχιο αγλλικων. Για αυτο μην λεμε οτι και Οι νεκροι μπορουνε να γινουν σεκιουριτι και αλλες τετοιες προσβολες!
vasilis14
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Οκτ 30, 2012 2:01 am
Επικοινωνία:

Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από vasilis14 »

Greek_Army έγραψε:Άρθρο 1
Καθορισμός τίτλων επαγγελματικής κατάρτισης που απαιτούνται για την έκδοση άδειας εργασίας κατηγορίας Α΄ της παρ.2 του άρθρου 3 του N.2518/1997

Για την έκδοση αδείας εργασίας προσωπικού ασφαλείας των Ιδιωτικών Επιχειρήσεων Παροχής Υπηρεσιών Ασφαλείας κατηγορίας Α΄ απαιτείται ο ενδιαφερόμενος να κατέχει έναν εκ των κατωτέρω τίτλων επαγγελματικής κατάρτισης:
α. Δίπλωμα επαγγελματικής κατάρτισης επιπέδου μεταδευτεροβάθμιας επαγγελματικής κατάρτισης της ειδικότητας «Στέλεχος Υπηρεσιών Ασφαλείας»,
β. Πιστοποιητικό επαγγελματικής κατάρτισης επιπέδου 1 της ειδικότητας «Προσωπικό Ασφαλείας» του Οργανισμού Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (Ο. Ε. Ε. Κ.) ή του Εθνικού Κέντρου Πιστοποίησης Συνεχιζόμενης Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ε. ΚΕ. ΠΙΣ.) ή του Κέντρου Μελετών Ασφάλειας (ΚΕ. ΜΕ. Α.).

Πάντως μέχρι 31/12/2011 μπορούσες να βγάλεις χωρίς αυτό το πιστοποιητικό



Καλησπερα, ειμαι καινουργιος εδω και σκεφτομαι να βγαλω αδεια σεκιουριτι. Αυτο με το πιστοποιτικο τωρα ψηφιστηκε; Πρωτη φορα το ακουω! Και σε ποσο καιρο βγαινει (το β.) ; Και στοιχιζει 400 ευρω;

Και κατι αλλο: Ειχα ενα τροχαιο στη διαρκεια της θητειας Μου και λογω μεταλλικης λαμας που εβαλα στο ποδι Σε χειρουργειο, μου αλλαξαν το Ι (απο Ι1 υπηρετησα τελικα ως Ι4 αοπλος).

α. Γινεται να το κανω Με αιτηση Ι1 τωρα; Η πρεπει να βγαλω αναγκαστικα τη λαμα;

β. Παιζει ρολο στις εταιρειες σεκιουριτι οτι ημουν Ι4; Ενταξει δεν λεω για οσες ψαχνουν Ι1 ειδικων δυναμεων κλπ για χρηματαποστολες και επικινδυνες αποστολες... Ρωταω απλα αν μπορω να γινω απλος σεκιουριτας ή θα εχω προβλημα...

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Greek_Army »

1. Αυτό ψηφίστηκε το 2011 και εφαρμόστηκε από 1/1/2012.
2. Δεν γνωρίζω σε πόσο καιρό βγαίνει, τα 400 ευρώ το έγραψε ένα παιδί ποιο πάνω λογικά θα ισχύει, καλύτερα να επικοινωνήσεις με το ΚΕΜΕΑ
3,4. Πρέπει να βγάλεις την λάμα για επανεξέταση αλλά δεν χρειάζεται, οι περισσότερες εταιρίες ζητάνε απλά να έχεις εκπληρώσει την στρατιωτική σου θητεία.
vasilis14
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Οκτ 30, 2012 2:01 am
Επικοινωνία:

Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από vasilis14 »

XΙλια ευχαριστω για τις πληροφοριες Greek Army!Εικόνα
Άβαταρ μέλους
panos2171
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 413
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2011 2:41 pm
Επικοινωνία:

Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από panos2171 »

Πλέον για να σε προσλάβουν σε μια εταιρία security πρέπει να έχεις πιστοποίηση παρακολουθόντας μαθήματα και πληρώνοντας αλλιώς γιοκ;
Κάποιος που επιθυμει να πάει σε χρηματαποστολές (εκτός των άλλων προσόντων) θα πρέπει να χει και αυτό;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Greek_Army »

Εδώ δύσκολα σε παίρνουν με χαρτί θα σε πάρουν χωρίς;
Άβαταρ μέλους
DaMon
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 5:36 pm
Επικοινωνία:

Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από DaMon »

Ε δηλαδη τωρα οποιος θελει να γινει σεκιουριτι θα πληρωσει και απο πανω, αφου και σε δημοσιο ιεκ να πας 750-850 ευρω περιπου τα δινεις το χρονο. Βαλε 2 χρονια δηλαδη, το εναμιση χιλιαρικακι το πιανεις... Αυτα ειναι.
Άβαταρ μέλους
Kalodrei
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Δευ Απρ 05, 2010 7:52 pm
Τοποθεσία: thessaloniki
Επικοινωνία:

Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Kalodrei »

Γιατι δυο χρονια; Μονο αν πας σε ΙΕΚ (που μονο το δημοσιο μετραει για τα μορια των ειδικων φρουρων) . Αλλιως ειναι μια καταρτηση 105 ωρων απο οτι διαβασα.
Blade with whom I have lived,blade with whom I now die,serve right and justice one last time,seek one last heart of evil,still one last life of pain,cut well old friend,and then farewell
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από dn24 »

Kalodrei έγραψε:Γιατι δυο χρονια;


Όντως τόσο είναι.2 έτη.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
Kalodrei
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Δευ Απρ 05, 2010 7:52 pm
Τοποθεσία: thessaloniki
Επικοινωνία:

Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Kalodrei »

οι φοροις που υλοποιουν την καταρτηση http://www.kemea.gr/index.php/el/news/2010-11-26-10-47-00/124-2012-09-14-10-39-32.html

http://www.masterkek.gr/MasterKEK/docs/Syntomo_Enimerotiko_Security.pdf Για θεσσαλονικη λεει 350ευρω για 105 ωρες σεμιναριο, πουθενα δεν λενε για 2 χρονια και ειναι συμβεβλημενο συμφωνα με το ΚΕΜΕΑ (την επισημη αρχη).

εκτος αν με τα δυο χρονια του ΙΕΚ παιρνεις ολες αυτες τις ειδικοτητες http://www.masterkek.gr/MasterKEK/security.html#

Blade with whom I have lived,blade with whom I now die,serve right and justice one last time,seek one last heart of evil,still one last life of pain,cut well old friend,and then farewell
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από dn24 »

Kalodrei έγραψε:οι φοροις που υλοποιουν την καταρτηση http://www.kemea.gr/index.php/el/news/2010-11-26-10-47-00/124-2012-09-14-10-39-32.html

http://www.masterkek.gr/MasterKEK/docs/Syntomo_Enimerotiko_Security.pdf Για θεσσαλονικη λεει 350ευρω για 105 ωρες σεμιναριο, πουθενα δεν λενε για 2 χρονια και ειναι συμβεβλημενο συμφωνα με το ΚΕΜΕΑ (την επισημη αρχη).

εκτος αν με τα δυο χρονια του ΙΕΚ παιρνεις ολες αυτες τις ειδικοτητες http://www.masterkek.gr/MasterKEK/security.html#



Φίλε μου για Δημόσιο ΙΕΚ λέμε, και στα δημόσια 2 έτη είναι. Δεν ξέρω για τα Ιδιωτικά ΙΕΚ τι παίζει, μπορεί στα Ιδιωτικά να στο δίνουν και στην μια εβδομάδα που λέει ο λόγος. Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
DaMon
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 5:36 pm
Επικοινωνία:

Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από DaMon »

Δημοσια και Ιδιωτικα ειναι 2 χρονια... Αυτο που μετραει για τα μορια των ειδικων φρουρων ειναι η κρατικη πιστοποιηση η οποια ειναι μια πανελλαδικη εξεταση κατα καποιο τροπο. Μπορεις να τη δωσεις ειτε πας σε δημοσιο, ειτε πας σε ιδιωτικο ιεκ.

Οι 150 ωρες με τα 350 ευρω δεν ξερω τι ειναι, μη μπερδευετε ομως ιεκ με σεμιναρια. Και μη νομιζει κανεις οτι με σεμιναριο 2 μηνων θα παρει τα μορια για ειδικος φρουρος.

Να συμπληρωσω πως Δημοσια ΙΕΚ (Δ. ΙΕΚ) η Ιδιωτικα Ιεκ (Ι. ΙΕΚ) εχουν 4 εξαμηνα.+1 το εξαμηνο της πρακτικης παμε στα 5 εξαμηνα. Δε θελουν ολες οι ειδικοτητες πρακτικη για να δωσεις πιστοποιηση, καποιες θελουν καποιες οχι. Οι σεκιουριταδες δε θυμαμαι αν θελουν, οποιος ενδιαφερεται μπορει να το ψαξει.

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από dn24 »

DaMon έγραψε:Δημοσια και Ιδιωτικα ειναι 2 χρονια... Αυτο που μετραει για τα μορια των ειδικων φρουρων ειναι η κρατικη πιστοποιηση η οποια ειναι μια πανελλαδικη εξεταση κατα καποιο τροπο.


Ακριβώς. Αυτό προσπάθησα να δώσω στον φίλο παραπάνω να καταλάβει. Επειδή έχω άδεια security σε ισχύ (με τον παλιό τρόπο την είχα βγάλει), όσο εργαζόμουν εκεί το είχα ψάξει Δια μέσω Της εταιρείας που ήμουν, και μου είχαν πει αυτό σε σχετική μου ερώτηση όταν θα χρειαζόταν να την ανανεώσω, και το είπα υπεύθυνα στον φίλο επειδή το γνωρίζω σίγουρα αυτό που λες. Αλίμονο αν έδιναν άλλωστε τα μόρια τόσο εύκολα.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
DaMon
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 5:36 pm
Επικοινωνία:

Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από DaMon »

OΤαν θα πας να ανανεωσεις θα πρεπει να εχεις και τη κρατικη πιστοποιηση του οεεκ η επειδη την ειχες παρει με το παλι συστημα θα την κρατησεις ετσι;
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από dn24 »

DaMon έγραψε:OΤαν θα πας να ανανεωσεις θα πρεπει να εχεις και τη κρατικη πιστοποιηση του οεεκ η επειδη την ειχες παρει με το παλι συστημα θα την κρατησεις ετσι;


Πλέον ασχολούμαι με εντελώς διαφορετική επαγγελματική κατεύθυνση και δεν ασχολήθηκα άλλο με το ζήτημα, την άδεια που έχω εν ισχύ την είχα βγάλει από την Αστυνομία με το παλιό δηλαδή σύστημα, κ δεν δίνει μόρια αν υποθετικά ενδιαφερόμουν. Όταν είχα ρωτήσει την εταιρεία security που ήμουν πέρυσι, μου είχαν πει ότι δεν θα κρατηθεί φυσικά έτσι όταν θα μου λήξει, με λίγα λόγια θα πρέπει να υπάρχει η κρατική πιστοποίηση.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες