Ατυχήματα στις Ειδικές Δυνάμεις

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Beck

Ατυχήματα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Beck »

Καλησπερα. Τον Αυγουστο παρουσιαζομαι και θελω πολυ Να παω ειδικες δυναμεις. Θα ηθελα να ρωτησω τους πιο εμπειρους: Υπαρχει περιπτωση ατυχηματος κατα την εκπαιδευση; Πχ εχω ακουσει για αρκετες περιπτωσεις καταγματων ακομα και θανατου κατα τον στιβο μαχης αλλα δυσκολευομαι να το πιστεψω...

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ατυχήματα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Beck έγραψε:Καλησπερα. Τον Αυγουστο παρουσιαζομαι και θελω πολυ Να παω ειδικες δυναμεις. Θα ηθελα να ρωτησω τους πιο εμπειρους: Υπαρχει περιπτωση ατυχηματος κατα την εκπαιδευση; Πχ εχω ακουσει για αρκετες περιπτωσεις καταγματων ακομα και θανατου κατα τον στιβο μαχης αλλα δυσκολευομαι να το πιστεψω...



Για θάνατο δεν έχω ακούσει πάντως πολλοί τσακίζονται άλλα όχι από θέμα δυσκολίας άλλα από θέμα απροσεξίας
kk

Ατυχήματα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από kk »

Παιδια συγνωμη για την ερωτηση αν ειναι περιεργη αλλα ως παντελως ψαρακας θα ηθελα να γνωρισω αν αποτι ξερετε εχει υπαρξει ποτε καποιο περιστατικο στην χειμερινη διαβιωση με κρυοπαγηματα η με αγρια ζωα (πχ λυκοι κτλ) και γενικοτερα κατα τη διαρκεια θητειας.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ατυχήματα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

kk έγραψε:Παιδια συγνωμη για την ερωτηση αν ειναι περιεργη αλλα ως παντελως ψαρακας θα ηθελα να γνωρισω αν αποτι ξερετε εχει υπαρξει ποτε καποιο περιστατικο στην χειμερινη διαβιωση με κρυοπαγηματα η με αγρια ζωα (πχ λυκοι κτλ) και γενικοτερα κατα τη διαρκεια θητειας.


Ναι σου κάνει καταδρομική άσκηση αγέλη λύκων Εικόνα

Κρυοπάγημα στην χειμερινή διαβίωση θα πάθεις μόνο αν δεν ντύνεσαι σωστά

kk

Ατυχήματα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από kk »

Ηξερα οτι θα φανει χαζο αλλα ολοι λενε οτι καναν νυχτερινες στα βουνα και ακουγαν λυκους, γιαυτο ρωταω απο περιεργεια. Οσο για τα κρυοπαγηματα τι εννοεις να ντυνεσαι σωστα, δεν ειναι καθορισμενο το τι πρεπει να φοραει ο καταδρομεας στην χειμερινη; Ειναι αυτο που με ανησυχει περισσοτερο τα κρυοπαγηματα και θα ηθελα να ξερω.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ατυχήματα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

kk έγραψε:Ηξερα οτι θα φανει χαζο αλλα ολοι λενε οτι καναν νυχτερινες στα βουνα και ακουγαν λυκους, γιαυτο ρωταω απο περιεργεια. Οσο για τα κρυοπαγηματα τι εννοεις να ντυνεσαι σωστα, δεν ειναι καθορισμενο το τι πρεπει να φοραει ο καταδρομεας στην χειμερινη; Ειναι αυτο που με ανησυχει περισσοτερο τα κρυοπαγηματα και θα ηθελα να ξερω.


εντάξει λύκους θα ακούς, εννοείται ότι είσαι σε απόσταση ασφαλείας, καθορισμένο δεν είναι τίποτα φίλε! Το τζάκετ δεν θα σε σώσει από το κρύο, θα πρέπει να φοράς ισοθερμικό, χοντρό φούτερ, σκουφάκι κτλπ.

kk

Ατυχήματα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από kk »

Ευχαριστω πολυ, και μια τελευταια ερωτηση, συγνωμη αν κουρασα, ολα αυτα τα βρισκεις μεσα στο στρατο (κψμ) η πρεπει να τα εχεις προμηθευτει απο πριν μονος σου;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ατυχήματα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

kk έγραψε:Ευχαριστω πολυ, και μια τελευταια ερωτηση, συγνωμη αν κουρασα, ολα αυτα τα βρισκεις μεσα στο στρατο (κψμ) η πρεπει να τα εχεις προμηθευτει απο πριν μονος σου;


Ο στρατός σου δίνει τζάκετ και φούτερ, ισοθερμικό δεν σου δίνει ούτε σκουφάκι, οπότε να τα αγοράσεις πριν μπεις

Lxias
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 5:48 pm
Επικοινωνία:

Ατυχήματα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Lxias »

13 ιουλίου 1999 σέρρεσ αεραπόβαση της 2ης μοιρας αλεξιπτωτιστων 5 c-130 ρίχνουν και απο τις δύο πόρτεσ επυ λχιας συριανος απων αθανατος κομαντος να ειναι ελαφρυ το χωμα που σε σκεπαζει
<<MOΛΩΝ ΛΑΒΕ >>
Αλέξανδρος

Ατυχήματα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Αλέξανδρος »

Παιδια γεια σας... Ηθελα να σας ρωτησω οσον αφορα την επικινδυνοτητα των ασκησεων (Λοκ), υπαρχει πιθανοτητα για σοβαρο τραυματισμο η ακομα και για απωλεια ζωης (Θεος φυλαξει) ; Πειτε μου λιγο καποιος που ξερει γιατι ειναι το μονο πραγμα που με φρεναρει... Κατα τα αλλα επειδη ειμαι αθλητης και κανω και γυμναστικη χρονια δεν πιστευω να εχω θεμα...
daer
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 16, 2012 10:32 pm
Επικοινωνία:

Ατυχήματα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από daer »

Φιλε μου οι περισσοτεροι δικαιολογημενα νομιζουν οτι στις Ε. Δ. Θα θα γυμναστουν.Aλλα η αληθεια ειναι οτι καταπονεισαι, δεν γυμναζεσαι σωστα. Γι αυτο πολλα παιδια εμφανισαν προβληματα με τα ποδια τους. Τωρα οταν κανεις στιβο μαχης, για παραδειγμα ανεβαινεις την κλιμακα, Απο κει αμα πεσεις τη γαμισες, ειναι 10 μετρα υψος. Να τραυματιστεις ειναι ευκολο. Οσο πιο πολυ προσεχεις και ακους εκπαιδευτες/στελεχη τοσο λιγοτερες οι πιθανοτητες.
Άβαταρ μέλους
Dea_Lok
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 13, 2012 11:13 pm
Επικοινωνία:

Ατυχήματα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Dea_Lok »

Οι πιθανότητες τραυματισμού στις ειδικές δυνάμεις είνια ελάχιστες. Πρώτο μέλημα της διοίκησης και των στελεχών είναι η υγεία και η ασφάλεια του προσωπικού. Αν λειτουργείς με σύνεση και ακούς τους εκπαιδευτές σου, δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.
Θελω και μπορώ !
Άβαταρ μέλους
Giannis_DJ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Αύγ 02, 2013 4:27 pm
Τοποθεσία: Νεοσύλλεκτος
Επικοινωνία:

Ατυχήματα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Giannis_DJ »

Καλησπέρα παιδιά! Έχω ένα θέμα! Λοιπόν, παρουσιάστικα στο μεγάλο πεύκο στις 9 ιουλιου! Στις 19 ιουλίου εγινε ενα ατυχημα στο πεδιο βολής και επαθα διαστρεμμα! Την αλλη μερα με στειλανε στο 401 και επειτα μου δωσανε αναρωτικη 30 μερες διοτι ηταν διαστρεμμα δευτερου βαθμου! Σαν σήμερα θα ορκιζομουν αλλα η αδεια ληγει στις 19/8! Τωρα πως και ποτε θα ορκιστω; Υπαρχει περιπτωση να με κόψουν απο τις ειδηκές δυναμεις λογω του χτυπηματος?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ατυχήματα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

1. Όταν επιστρέψεις από την άδεια θα ορκιστείς μόνος σου.
2. Όχι δεν θα σε κόψουν.
Άβαταρ μέλους
Giannis_DJ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Αύγ 02, 2013 4:27 pm
Τοποθεσία: Νεοσύλλεκτος
Επικοινωνία:

Ατυχήματα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Giannis_DJ »

Ευχαριστώ πολύ! Θέλω να κάνω και μία τελευταία ερώτηση! Πολλοί εκεί μέσα μου είπαν οτι αν δεν είσαι αρκετά γυμνασμένος η αν έχεις περιτά κιλά δέν πρόκειται να βγάλεις τα πεν! Αυτο ισχυεί; Δηλαδη αν μου πουν πεσε και κανε 50 ελξεις αν δεν τις βγάλω κοπηκα;Εικόνα Ή μαλλον θα ισχυεί ή είμαι ψάρι Εικόνα
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες