Ειδικότητες στην ΕΛΔΥΚ

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Nick Xalkida
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 24, 2014 3:57 am
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στην ΕΛΔΥΚ

Δημοσίευση από Nick Xalkida »

Καλησπέρα. Μήπως ξέρει κανείς τι θα κάνω με την ειδικότητα οδηγός ελπυστριοφόρου - ασυρματιστής; Και αν μετράει χαρτί τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στην ελδύκ;
ΚΩΣΤΑΣ65

Ειδικότητες στην ΕΛΔΥΚ

Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ65 »

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για το φόρουμ. Γνωρίζει κάποιος για την ειδικότητα Σαν ειδικότητα είναι καλή; σε ποιό τάγμα υπηρετείς;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στην ΕΛΔΥΚ

Δημοσίευση από D.Y.K »

ΚΩΣΤΑΣ65 έγραψε:Καλησπέρα και συγχαρητήρια για το φόρουμ. Γνωρίζει κάποιος για την ειδικότητα Σαν ειδικότητα είναι καλή; Σε ποιό τάγμα υπηρετείς;


Την ειδικότητα ξέχασες να μας αναφέρεις όμως για να σου πούμε Εικόνα

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στην ΕΛΔΥΚ

Δημοσίευση από D.Y.K »

lephleg έγραψε:Οι ειδικοτητες παιζει να αλλαξουν με το που πατησουμε το ποδι μας στο νησι και παρουμε το πληρες χαρτι της μεταθεσης;

Ειμαι και εγω σε αδεια απο Αυλωνα και μπαινω Τριτη.

Το μονο που μου ανακοινωσαν ειναι:Τυφεκιοφορος - κλιμακιο ΕΛΔΥΚ.

Λογικα ειμαι για 35 ΜΚ, αλλα απο οσο ξερω Τ/Φ υπαρχουν και στο πεζικο... Σωστα;



Οι αρχικές αποκτηθείσες ειδικότητες από το ΓΕΣ πολύ δύσκολα να αλλάξουν, αλλά υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να σας δωθεί και δεύτερη ειδικότητα στην ΕΛΔΥΚ.

ΤΦ υπάρχουν και στο Πεζικό ναι.

ΚΩΣΤΑΣ65

Ειδικότητες στην ΕΛΔΥΚ

Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ65 »

Η ειδικότητα είναι Διαβιβαστής-οδηγός οχήματος.(δεν γνωρίζω γιατί δεν την ανεβάζει)
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στην ΕΛΔΥΚ

Δημοσίευση από D.Y.K »

Nick Xalkida έγραψε:Καλησπέρα. Μήπως ξέρει κανείς τι θα κάνω με την ειδικότητα οδηγός ελπυστριοφόρου - ασυρματιστής; Και αν μετράει χαρτί τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στην ελδύκ;


ΟΔΕΡΠΑΣ- Οδηγός Ερπυστριοφόρου - Ασυρματιστής

Σχετικά το με το χαρτί σου απάντησα και σε άλλο θέμα ότι μπορεί και να μετρήσει, μπορεί και όχι.

Δεν σου εγγυάται δηλαδή κανείς ότι θα σε κάνουν γραφέα εσένα ή κάποιον άλλον επειδή είσαι απόφοιτος τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Επίσης κακά τα ψέμματα μην ξεχνάμε και τον παράγοντα "βύσμα" παντού και πάντα.

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στην ΕΛΔΥΚ

Δημοσίευση από D.Y.K »

ΚΩΣΤΑΣ65 έγραψε:Η ειδικότητα είναι Διαβιβαστής-οδηγός οχήματος.(δεν γνωρίζω γιατί δεν την ανεβάζει)


Καλή σαν ειδικότητα αλλά μην φανταστείς ότι γλιτώνεις και πολλά από την καθολική εκπαίδευση συν του ότι παίζει να κάνεις υπηρεσίες και να βγάζεις και κινήσεις την ίδια μέρα.

Εννοείται πως επίσης θα εκπαιδευτείς και σε όλα τα διαβιβαστικά μέσα που διαθέτει / φέρει το όχημα.

Διάβασε και το Οδηγός στο Στρατό για να πάρεις και μία γενικότερη ιδέα Εικόνα

Άβαταρ μέλους
lephleg
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Παρ Φεβ 21, 2014 8:40 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στην ΕΛΔΥΚ

Δημοσίευση από lephleg »

D.Y.K έγραψε:
lephleg έγραψε:Οι ειδικοτητες παιζει να αλλαξουν με το που πατησουμε το ποδι μας στο νησι και παρουμε το πληρες χαρτι της μεταθεσης;

Ειμαι και εγω σε αδεια απο Αυλωνα και μπαινω Τριτη.

Το μονο που μου ανακοινωσαν ειναι:Τυφεκιοφορος - κλιμακιο ΕΛΔΥΚ.

Λογικα ειμαι για 35 ΜΚ, αλλα απο οσο ξερω Τ/Φ υπαρχουν και στο πεζικο... Σωστα;



Οι αρχικές αποκτηθείσες ειδικότητες από το ΓΕΣ πολύ δύσκολα να αλλάξουν, αλλά υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να σας δωθεί και δεύτερη ειδικότητα στην ΕΛΔΥΚ.

ΤΦ υπάρχουν και στο Πεζικό ναι.



Thanks DYK!

Το αν εχω ενδειξη για ΥΠΑΞ (Δεκανεας) ποτε το μαθαινω;

Φαινεται στο χαρτι απο το ΓΕΣ; Να παω να ρωτησω με το που μπω;

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στην ΕΛΔΥΚ

Δημοσίευση από D.Y.K »

Όταν θα πας Κύπρο αν δεν έχει αλλάξει κάτι θα το μάθεις.

Άβαταρ μέλους
Giorgosss
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Ιουν 02, 2014 4:57 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στην ΕΛΔΥΚ

Δημοσίευση από Giorgosss »

Καλησπερα! Παρουσιαστηκα Καλαματα και δηλωσα εθελοντης στην Κυπρο. Οταν ηρθαν απο τις Ειδικες Δυναμεις για τα αθληματα τα οποια περασα τους δηλωσα 35ΜΚ.4-5 μερες μετα μας ειπαν ποιοι ειναι για Κυπρο και ημουν και εγω αλλα μας ειπαν οτι ολοι θα παμε πεζικο.2 μερες μετα περασαμε απο μια επιτροπη που μας ρωτουσαν οικογενιακη καταστασταση κλπ και εκει μου ειπαν οτι θα παω τελικα ειδικες δυναμεις στην Κυπρο. Μολις γυρισαμε απο την αδεια ορκομοσιας μας ανακοινωναν τις μεταθεσεις και την ειδικοτητα. Μου ειπαν διαβηβαστης. Τι γινετε τωρα; Παω πεζικο διαβηβαστης ή ειδικες δυναμεις διαβηβαστης;
Άβαταρ μέλους
lephleg
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Παρ Φεβ 21, 2014 8:40 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στην ΕΛΔΥΚ

Δημοσίευση από lephleg »

Giorgosss έγραψε:Καλησπερα! Παρουσιαστηκα Καλαματα και δηλωσα εθελοντης στην Κυπρο. Οταν ηρθαν απο τις Ειδικες Δυναμεις για τα αθληματα τα οποια περασα τους δηλωσα 35ΜΚ.4-5 μερες μετα μας ειπαν ποιοι ειναι για Κυπρο και ημουν και εγω αλλα μας ειπαν οτι ολοι θα παμε πεζικο.2 μερες μετα περασαμε απο μια επιτροπη που μας ρωτουσαν οικογενιακη καταστασταση κλπ και εκει μου ειπαν οτι θα παω τελικα ειδικες δυναμεις στην Κυπρο. Μολις γυρισαμε απο την αδεια ορκομοσιας μας ανακοινωναν τις μεταθεσεις και την ειδικοτητα. Μου ειπαν διαβηβαστης. Τι γινετε τωρα; Παω πεζικο διαβηβαστης ή ειδικες δυναμεις διαβηβαστης;


Πλακα θα'χει να μας κανουν καμια μπινια και το ΤΦ να ειναι για πεζικο... Εικόνα Εικόνα

Απο που εμαθες οτι τελικα εισαι για 35ΜΚ; Οταν περασε η επιτροπη δεν ειχαν βγει ακομη οι μεταθεσεις.

Άβαταρ μέλους
Giorgosss
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Ιουν 02, 2014 4:57 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στην ΕΛΔΥΚ

Δημοσίευση από Giorgosss »

Το ΤΦ δεν θα αλλάξει. Δεν υπάρχει λόγος. Στην επιτροπή μου είπαν πως έχω επιλεγεί στις ειδικές δυνάμεις. Αλλο ειναι η μετάθεση και άλλο οτι εχω επιλεγει στις ΕΔ.
Άβαταρ μέλους
lephleg
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Παρ Φεβ 21, 2014 8:40 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στην ΕΛΔΥΚ

Δημοσίευση από lephleg »

Giorgosss έγραψε:Το ΤΦ δεν θα αλλάξει. Δεν υπάρχει λόγος. Στην επιτροπή μου είπαν πως έχω επιλεγεί στις ειδικές δυνάμεις. Αλλο ειναι η μετάθεση και άλλο οτι εχω επιλεγει στις ΕΔ.


Το εαν επιλεχτηκες ΕΔ το μαθαινεις κανονικα στη μεταθεση (ή λιγο νωριτερα αν παρεις τηλ κανενα βυσμα).

Τωρα το πως το ξεραν οι της ΕΛΔΥΚ μια βδομαδα νωριτερα δεν ξερω... Εμας απλα μας φωναξαν και μας ρωτησαν πολυ τυπικα πραγματα. Μας ειχαν πει μαλιστα οτι ακομη και αν δηλωσαμε εθελοντες (το ειχα δηλωσει στη καταταξη), τιποτα δν ειναι σιγουρο. Μηδενικη πληροφορηση δηλαδη...

Εγω κανονικα ειμαι μαυρος. Δεν υπαρχει ειδικοτητα ΤΦ στα Τεθωρακισμενα. Απο τη στιγμη που στη μεταθεση μου γραφει ειδικοτητα ΤΦ σιγουρα μου εχει γινει μεταταξη σε αλλο οπλο λογω των αθληματων που εδωσα.

Αυτο που θελω να μαθω ειναι μην τυχον (για τους Χ, Υ λογους) κομματι οσων επιλεχτηκαν για ΕΔ στη Κυπρο μεταταχθουν τελικα στο ΠΖ (που υπαρχει και εκει ειδικοτητα ΤΦ). Προσωπικα ηξερα οτι κατι τετοιο ειναι αδυνατον...

Εσυ εισαι σιγουρος οτι υπαρχει ειδικοτητα Διαβιβαστης στις ΕΔ; Μηπως απλα δεν επελεγεις και στη τελικη πας ΠΖ οπως κανονικα πανε ολες οι Διαβιβασεις της ΕΛΔΥΚ (2ο ΜΚ) ;

Σερεος333

Ειδικότητες στην ΕΛΔΥΚ

Δημοσίευση από Σερεος333 »

Για υγειονομικο στην Κυπρο τι γνωμη εχετε?
tp
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Κυρ Απρ 19, 2015 8:04 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στην ΕΛΔΥΚ

Δημοσίευση από tp »

Όσο αφορά τις ειδικότητες στην ΕΛΔΥΚ μετράει καθόλου το πτυχίο που έχουμε απο την τριτοβάθμια εκπαίδεση;
Ευχαριστώ εκ των προταίρων
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες