Κατάταξη στις ειδικές δυνάμεις (2008)

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από πειραιωτης »

G21ath ξερω περιπτωσεις οπου παιδια ενω ειχαν δηλωσει εδ τους ηρθε χαρτι καταταξης για πεζικο! Ενας φιλος μου μπηκε τον περασμενο νοεμβρη πεζικο(ενω ειχε δηλωσει λοκ)! Δεν εχει σημασια ομως απο την στιγμη που περνανε κλημακια απο ολα τα σωματα και ρωτανε ποιος θελει να παει! Ο, τι και να γινει παντως μπαινεις στις εδ για τον λογο που ειπες οτι θελουν ατομα!
kwsths1983
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 30, 2008 8:43 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από kwsths1983 »

Χαιρεται, θα ηθελα να υποβαλω το εξης ερωτημα:
αν καταταχθω στο σξ ειναι εφικτο να μεταταχθω στις ειδικες δυναμεις(επιτυγχανοντς στις εξετασεις σωματικης ακεραιοτητας;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από yandr »

Θα δηλώσεις ότι θέλεις να πας στις ειδικές δυνάμεις σε όποιο κέντρο εκπαίδευσης και αν παρουσιαστείς.
Anonymous

Κατάταξη στις ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

Ρε πειραιωτη λες οτι περνανε κλημακια απο ολα τα σωματα και ρωτανε ποιος θελει να παει ε. Δ. Εκανα βλακεια δηλαδη που εκανα μεταταξη απο το ναυτικο για ε. Δ; Θα μπορουσα δηλαδη να μην εκανα την μεταταξη;
Anonymous

Κατάταξη στις ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

Από τα στρατόπεδα του στρατού ξηράς... και όχι από τα άλλα σώματα... οπότε καλά έκανες που πήρες μετάταξη.
Anonymous

Κατάταξη στις ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

Βασικα φιλε, περιμενω την μεταταξη και ελπιζω σε θετικη απαντηση να με δεχτουν.
Anonymous

Κατάταξη στις ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδια γεια χαρα.. Θα ηθελα να ρωτησω το εκσης.. Εσπασα την αναβολη μου και φευγω στρατο τον φεβρουαριο.. Οταν εσπασα την αναβολη δηλωσα εκει ειδικες δυναμεισ.. Στο περιοδευον δεν ειχα δηλωσει.. Και επισης ακουσα οτι αν εχεις σπουδασει ασχετα αν δεν εχεις παρει πτυχιο δυσκολα θα σου ερθει χαρτι για ειδικες δυναμεισ.. Ισχυει; Ευχαριστω.. Θελω να παω οπωσδηποτε..
Anonymous

Κατάταξη στις ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

1) απλα εχω ακουσει οτι προτεραιοτητα για ΕΔ εχουν αυτοι που δεν εχουν παρει απολυτηριο λυκειου η αυτοι που δεν σπουδαζουν.. Γνωριζεις αν ισχυει;
2) εγω δηλωσα ΕΔ δυναμεις οταν εσπασα την αναβολη και οχι οταν περασα περιοδευον.. Γνωριζεις σε τι δινουν περισσοτερο βαση; Εννοω σε αυτο που δηλωσες οταν περασες περιοδευον η σε αυτο που δηλωσες οταν εσπασες την αναβολη;
3) αν μου στειλουν το χαρτι για πεζικο και δηλωσω μετα ΕΔ.. τι αγωνισματα κανουν; Εχω ακουσει για μιλι σε λιγοτερο απο 5', σε 15 καμπσεις και 10 ελξεις.. Ισχυει;

Υ. Γ.. Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα και συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα αλλα με εχει πιασει το αγχος αν τελικα υπηρετησω στις ΕΔ που θελω τοσο πολυ.. Καλη συνεχεια!
DM90
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 23, 2008 1:01 am
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από DM90 »

Πώς μπορώ να υπηρετήσω στις Ειδικές Δυνάμεις;

Όταν περάσεις περιοδεύων θα κληθείς να συμπληρώσεις ένα έντυπο -το Δελτίο Απογραφής Εφέδρου-, στο οποίο δηλώνεις και προτίμηση σώματος που θες να υπηρετήσεις, σε αυτό αναφέρονται και οι Ειδικές Δυνάμεις . Αν και συνήθως δεν λαμβάνουν υπόψη τις προτιμήσεις αυτές, ωστόσο αν δηλώσεις Ειδικές Δυνάμεις είναι πολύ πιθανόν να σε πάρουν. Ακόμα και αν τελικά δεν κληθείς να υπηρετήσεις εκεί, στο Κέντρο θα σε ρωτήσουν αν θες να υπηρετήσεις στις Ειδικές Δυνάμεις. Αν προσφερθείς θα σε περάσουν κάποιες δοκιμασίες και αν τους κάνεις θα σε πάρουν.

10κωστας50
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 5:18 am
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από 10κωστας50 »

Γειά χαρα!

Σε αυτό το θεμα του site ακουσα παρα πολλα που πιστευω και ξέρω οτι δεν ισχύουν.

Στο περιοδεύον τον περασμένο φεβρουάριο δήλωσα Ειδηκές Δυνάμεις, ορεινός καταδρομέας. Στην πορεία αποφάσισα οτι δεν θέλω να παω ιδιωτική σχολη (γιατι δεν πέρασα απο πανελληνιες) και αποφάσισα να δηλώσω εθελοντής Ειδηκών Δυνάμεων το οποιό και θα κάνω σε 1 μηνα που κλείνω τα 18 για να φύγω τον φεβρουάριο (οπως μου είπε ο στρατολογος)

Πάει αυτό...

Στη συνέχεια θα ήθελα να βάλω ένα μεγάλο ερωτημάτικο στα όσα διάβασα απο μερικούς και πρώτα απ' όλα αυτό για τους αλεξιπτώτιστες που είπε καποιος οτι πρεπει να εισαι ΕΠΟΠ για να πας. Πιστευω οτι ξερετε όλοι σας οτι δεν ισχύει και οτι το μόνο που χρειάζεται είναι βύσμα (απαραίτητα).

Δεν θα σχολιάσω τίποτα αλλο απ'όλα αυτα, θα συμπληρώσω οτι πιστευω οτι ειναι πολύ καλο site απλα οσοι μπαίνουν και γραφουν να ξέρουν αλλιως να μη δίνουν λάθος πληροφορίες.

Θα κλείσω με μια ερώτηση προς τον yandr που ειδα οτι γνωρίζει...

Το οτι δε λαβαίνουν πολύ υπόψη το περιοδευον το ξέρω. Θα παίξει ρόλο το ότι δήλωσα εθελοντής στις ΕΔ για να με παρουν κατευθείαν; Ρωτάω γιατι δεν γουστάρω να παρουσιαστω πεζικο και μετα να με παρουν απο κει. Εχω λόγο.

Σε παρακαλω φιλε yandr αν μπορεις πες μου.

Ευχαριστώ εκ των προτερων...

Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από yandr »

10κωστας50 έγραψε:
Το οτι δε λαβαίνουν πολύ υπόψη το περιοδευον το ξέρω. Θα παίξει ρόλο το ότι δήλωσα εθελοντής στις ΕΔ για να με παρουν κατευθείαν; Ρωτάω γιατι δεν γουστάρω να παρουσιαστω πεζικο και μετα να με παρουν απο κει. Εχω λόγο.


Φίλε μου δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά δεν ξέρω να σου απαντήσω.

Μάλλον στρατολόγος χρειάζεται για τέτοιες απορίες...

10κωστας50
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 5:18 am
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από 10κωστας50 »

Οκ δεν πειράζει, σ' ευχαριστώ!
Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
Anonymous

Κατάταξη στις ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

Υπηρετώ στο ΚΕΕΔ και σε λίγο αρχίζω βασική εκπαίδευση,
Αυτό που θέλω να πω είναι οτι οντως θέλουν προσέλευση αλλά δεν σημαίνει οτι παίρνουν αβερτα κόσμο... Απλά θέλουν να χουν επιλογές...

Υπάρχουν άτομα που γουστάρουν πολυ και τους έβγαλαν Ι2 είτε από τα κιλά είτε από άλλα στραβά...
Αν είσαι Ι1 και περάσεις και τη βασική εκπαίδευση τοτε συνεχίζεις για καταδρομέας ή αλεξιπτωτιστής...
Με τους δεύτερους να περνάνε εξονυχιστικές εξετάσεις...

Το θέμα είναι οτι μπορεί να δηλώσεις ΛΟΚ και να σε πάρουν αμφίβιο, ανάλογα με τη ζήτηση...

John RAMBO
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Παρ Οκτ 17, 2008 6:39 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από John RAMBO »

5ος Λοχος 2η Διμοιρία.
Ναι ευτυχως οι Αμφιβιοι ήταν περισσοτεροι (αλλα θα μου πεις εχουν και 2 παραπάνω μονάδες από ορεινους :/ )
Anonymous

Κατάταξη στις ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

Ρε παιδιά πόσες ώρες κοιμούνται συνήθως οι στρατιώτες στις ειδικές δυνάμεις;
Ας απαντήσει όποιος γνωρίζει πραγματικά.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες