Μισθός και επιδόματα Πυροσβεστικής

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
gate21ss
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 232
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 02, 2012 9:35 pm
Επικοινωνία:

Μισθός και επιδόματα Πυροσβεστικής

Δημοσίευση από gate21ss »

greko_27 έγραψε:Δηλαση με τις μειωσεις που θα γινουν με βαση το 2ο μνημονιο ποσο θα παει ο βασικος;


Μόνο εικασίες μπορούν να γίνουν με αυτό το θέμα, αφού πολύ βασικό ρόλο στο τελικό μισθό παίζουν και τα διάφορα επιδόματα. Εάν και όταν ψηφιστεί το νέο ειδικό μισθολόγιο βλέπουμε.
Πάντως μέχρι στιγμής ισχύουν τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Μισθός και επιδόματα Πυροσβεστικής

Δημοσίευση από greko_27 »

Το σχεδιο νομου για το νεο μισθολογιο εχει ηδη βγει. Γι αυτο ρωταω που θα φτασει ο βασικος... Ειναι θεμα ημερων να ψηφιστει εκτος και εαν εχει ηδη ψηφιστει και δεν το εχω παρει ειδηση. Σχεδιο Νομου για το νεο μισθολογιο
Άβαταρ μέλους
gate21ss
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 232
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 02, 2012 9:35 pm
Επικοινωνία:

Μισθός και επιδόματα Πυροσβεστικής

Δημοσίευση από gate21ss »

greko_27 έγραψε:Το σχεδιο νομου για το νεο μισθολογιο εχει ηδη βγει. Γι αυτο ρωταω που θα φτασει ο βασικος... Ειναι θεμα ημερων να ψηφιστει εκτος και εαν εχει ηδη ψηφιστει και δεν το εχω παρει ειδηση. Σχεδιο Νομου για το νεο μισθολογιο


Από το link που παρέθεσες νομίζω μπορεί να υπολογίσει ο καθένας μας το βασικό μισθό + τα ανάλογα επιδόματα (μεικτά όλα αυτά).
Οι κρατήσεις όμως διαφέρουν για κάθε σώμα ασφαλείας και δε γνωρίζω ποιες είναι και εάν υπολογίζονται στο συνολικό τελικό μεικτό μισθό ή ξεχωριστά στο βασικό μεικτό και ξεχωριστά στα επιμέρους επιδόματα. Αν γνωρίζει κανείς ας μας διαφωτίσει...

Υ. Γ.: Αν δεν κάνω λάθος δεν έχει ψηφιστεί ακόμη ο παραπάνω νόμος. Απ' ότι ακούγεται είναι όμως θέμα χρόνου.
Jokan

Μισθός και επιδόματα Πυροσβεστικής

Δημοσίευση από Jokan »

gate21 οι μισθοί που αναφέρονται είναι ο καθαρός μισθός η μείκτα; Κ επίσης αυτή η λίστα είναι απο τον Μαϊο του 2011. Απο τότε μέχρι σήμερα δεν έχουν μειωθεί είτε και περικοπεί τελείως κάποια απ'τα επιδόματα?
Άβαταρ μέλους
gate21ss
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 232
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 02, 2012 9:35 pm
Επικοινωνία:

Μισθός και επιδόματα Πυροσβεστικής

Δημοσίευση από gate21ss »

Jokan έγραψε:gate21 οι μισθοί που αναφέρονται είναι ο καθαρός μισθός η μείκτα; Κ επίσης αυτή η λίστα είναι απο τον Μαϊο του 2011. Απο τότε μέχρι σήμερα δεν έχουν μειωθεί είτε και περικοπεί τελείως κάποια απ'τα επιδόματα;


δες το link του greko_27: Σχεδιο Νομου για το νεο μισθολογιο .
Αυτό είναι που θα ισχύει σε λίγο καιρό και όχι το προηγούμενο. Οπότε σε αυτό θα στηριχτούμε. Όλα τα ποσά είναι μεικτά. Δε γνωρίζω τις κρατήσεις που υπάρχουν στο κάθε σώμα, όποιος τις γνωρίζει ας μας ενημερώσει.
Από μια αναζήτηση που έκανα συμπαιρένω ότι οι κρατήσεις βγαίνουν στον τελικό μεικτό μισθό με τα επιδόματα, γύρω στα 20 με 23%. Αυτό όμως αλλάζει από σώμα σε σώμα γιατί τα ταμία διαφέρουν, οπότε δε μπορούμε να υιοθετίσουμε ότι αυτό ισχύει σίγουρα για την Πυροσβεστική.
ΠΠΥ

Μισθός και επιδόματα Πυροσβεστικής

Δημοσίευση από ΠΠΥ »

Μπορεί να αναφέρει κάποιος τις αποδοχές ενός Πυροσβέστη Πενταετούς Υποχρέωσης;

Από όσα διάβασα και άκουσα μέχρι τώρα, ασφαλίζονται στο Ι. Κ. Α. Επίσης θα είναι κατώτεροι από πυροσβέστες. Από κει και πέρα ποιος θα είναι ο μισθός τους όταν αποφοιτήσουν από την ακαδημία;

Ένας που έχει τελειώσει Λύκειο, θα αμοίβεται με 858? (μείον τις κρατήσεις για ΙΚΑ που δε μπορώ να βρω πόσες είναι,190-240? έγραφε πάντως ένα άρθρο), δηλαδή θα έχει 658? περίπου καθαρά; Τόσα λίγα είναι δηλαδή;

Επίδομα απομακρυσμένης περιοχής δεν υπάρχει; Ή έστω προβληματικής περιοχής; Κάποιο άλλο επίδομα έστω; Δώρα Χριστουγέννων, Πάσχα και διακοπών; Ή υπερωρίες και Κυριακές;

Παιδιά όποιος ξέρει ας απαντήσει και ευχαριστώ προκαταβολικά.
Άβαταρ μέλους
gate21ss
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 232
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 02, 2012 9:35 pm
Επικοινωνία:

Μισθός και επιδόματα Πυροσβεστικής

Δημοσίευση από gate21ss »

http://www.pospid.gr/node/823

ΥΕ :780 μεικτά
ΔΕ :858 μεικτά

Αν δεν κάνω λάθος οι κρατήσεις στο ΙΚΑ μαζί με το φόρο εισοδήματος φτάνουν στο 21%.
Μπορείτε να το υπολογίσετε και απο εδώ http://aftertax.gr/#
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Μισθός και επιδόματα Πυροσβεστικής

Δημοσίευση από greko_27 »

Πωπω... Ξεφτιλα... Αυτα δεν ειναι μισθοι. Επεσα εξω στις προβλεψεις μου. Τους περιμενα πιο πανω. ΤΑ ΚΑΘΑΡΑ ΤΟΥ ΥΕ ειναι 622 ευρω και του ΔΕ 681;ΕικόναΑντε και εις κατωτερα σε μελλοντικες μειωσεις (ισως) ... Κατω απο τα 600Εικόνα

BAΣΙΛΗΣ

Μισθός και επιδόματα Πυροσβεστικής

Δημοσίευση από BAΣΙΛΗΣ »

Θα ηθελα να ρωτησω και οποιος ξερει να μου απαντησει υπευθυνα. Ο κουμπαρος μου εναι οδηγος δε στην πυροσβεστικη και ισχυριζεται οτι παιρνει 1400 το μηνα με 10ετη υπηρεσια, να σημειωσω οτι εργαζεται με το καθεστως του 24ωρου. Ενα φιλος με τα ιδια προσοντα και την ιδια προυπηρεσια μου λεει οτι παιρνει 900. Ποιος απο τους δυο λεει αληθεια;
Άβαταρ μέλους
gate21ss
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 232
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 02, 2012 9:35 pm
Επικοινωνία:

Μισθός και επιδόματα Πυροσβεστικής

Δημοσίευση από gate21ss »

greko_27 έγραψε:Πωπω... Ξεφτιλα... Αυτα δεν ειναι μισθοι. Επεσα εξω στις προβλεψεις μου. Τους περιμενα πιο πανω. ΤΑ ΚΑΘΑΡΑ ΤΟΥ ΥΕ ειναι 622 ευρω και του ΔΕ 681;ΕικόναΑντε και εις κατωτερα σε μελλοντικες μειωσεις (ισως) ... Κατω απο τα 600Εικόνα



Έχω την εντύπωση ότι θα παίρνουν και επίδομα αυξημένης ετοιμότητας (δε γνωρίζω το ύψος του συγκεκριμένου επιδόματος) όπως αν δεν κάνω λάθος παίρνουν και οι εποχικοί πυροσβέστες. Αυτό βέβαια δε το γνωρίζω με σιγουριά.
Άβαταρ μέλους
gate21ss
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 232
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 02, 2012 9:35 pm
Επικοινωνία:

Μισθός και επιδόματα Πυροσβεστικής

Δημοσίευση από gate21ss »

Μπήκαν τα χρήματα τις μισθοδοσίας Φεβρουαρίου - Μάρτιου στους λογαριασμούς των Πενταετών!

http://forest-fighter-stereas.blogspot.com/2012/04/blog-post_05.html
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Μισθός και επιδόματα Πυροσβεστικής

Δημοσίευση από greko_27 »

Αμφιβαλλω εαν καποιος μπορει να επιβιωσει με αυτα τα ψιχουλα. Ουτε και το επιδομα για τα παιδια δεν πληρωνεται καλα. Μισθοι απο ΕΣΣΔ μου θυμισουν ολα αυτα.
nikos

Μισθός και επιδόματα Πυροσβεστικής

Δημοσίευση από nikos »

Ο κουμπάρος σου Βασίλη σου λέει την αλήθεια, ένας πυροσβέστης ΔΕ με 10 χρόνια υπηρεσίας και εργαζόμενος με το καθεστώς του 24ώρου παίρνει 1400 -1450 ευρώ το μήνα.
Άβαταρ μέλους
Akspoogy
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2011 8:25 pm
Τοποθεσία: Νιουφης
Επικοινωνία:

Μισθός και επιδόματα Πυροσβεστικής

Δημοσίευση από Akspoogy »

Τελικα ρε παιδια ποσα παιρνει τωρα ενας νεος 5ετους υποχρεωσης?
HARMONICA
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 21, 2011 10:04 pm
Επικοινωνία:

Μισθός και επιδόματα Πυροσβεστικής

Δημοσίευση από HARMONICA »

Καθαρά 678,25? παίρνει ο οδηγός... Ο μάχιμος, νομίζω, παίρνει περίπου 30? παραπάνω επειδή έχει λογότερες κρατήσεις αφού τα ένσημα του οδηγού είναι ακριβότερα... Αναμένεται όμως από το Μάιο και μετά, οι οδηγοί να πάιρνουν και 150? ως επίδομα επικίνδυνης και ανθυγιεινής εργασίας...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες