ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Θα πρέπει να έχεις πάρα πολύ μεγάλο "δόντι" για να τοποθετηθείς στην Αθήνα, προσωπικά το θεωρώ εξαιρετικά δύσκολο.
Άβαταρ μέλους
Konstantinos_
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: Παρ Μαρ 06, 2015 4:09 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Konstantinos_ »

Σκέφτομαι να δηλώσω για ΥΕΑ όταν μπω με το καλό το καλοκαίρι και διάβασα κάπου εδώ πέρα ότι Όταν σε στείλουν για εκπαίδευση Σε αφήνουν 3 μέρες να βρείς να ενοικιάσεις σπίτι για να μένεις στις άδειες. Μήπως είναι πιό οικονομικό να γυρνάω πίσω στην Αθήνα στις άδειες; Ίσως ακούγεεται περίεργη η απορία μου αλλά δεν είμαι σίγουρος για το πόσες άδειες παίρνουν το μήνα, οπότε δεν μπορώ και να υπολογίσω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

cuervo

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από cuervo »

Συγνώμη αλλά με κάνεις και γελάω! Εικόνα Τον μήνα δικαιούσαι 4 ημέρες,2 για κάθε μήνα που συμπληρώνεις μέσα σαν στρατιώτης και 2 ημέρες ΤΑΠ (Τιμητική Άδεια Παραμεθορίου) δεν νομίζω να θέλεις να γίνεις ΔΕΑ γιατί εσύ σκέφτεσαι την Αθήνα και την τσέπη και αυτά τα πράγματα δεν συνδυάζονται, άστο τράβα απλός στρατιώτης,o θεσμός των ΔΕΑ είναι πάνω απ'όλα ιδέα θα μάθεις πολλά θα φας καψώνια θα φας τέντωμα, άμα δεν την γουστάρεις καθόλου την φάση και σκέφτεσαι πότε θα σχολάσεις και πότε θα πάρεις λεφτά άστο για τους υπόλοιπους!
Άβαταρ μέλους
Konstantinos_
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: Παρ Μαρ 06, 2015 4:09 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Konstantinos_ »

Όχι, ούτε καν. Θέλω να πάω!

Απλά σκεφτόμουν τη ντροπή όταν τα χρήματα δε θα επαρκούν και θα πρέπει οι γονείς μου να μου δώσουν και άλλα. Δεν είναι ο μόνος λόγος που πάω αλλά είναι σημαντικό για εμένα να μην χρεώνω τους δικούς μου όσο θα είμαι μέσα.

Ξέχνα το αυτό που λες. Είπα ότι "μήπως θα μου λείπουν οι δικοί μου και μήπως είναι προτιμότερο να γυρνάω πίσω; "

Όχι! Είπα "μήπως είναι πιό εικονομικό να γυρνάω πίσω". Ξέμπλεξέτα αυτά τα δύο. Θέλω να πάω, αλλά δε θα ήθελα να παίρνω τους γονείς μου κάθε τρεις και λίγο να μου στείλουν επιπλέον χρήματα. Βασικά δε θέλω να τους χρεώσω ούτε ένα ευρό.

Τώρα κατάλαβες; Δε σκέφτομαι την Αθήνα, ούτε την τσέπη μου. Σκέφτομαι όμως την τσέπη των γονιών μου και ότι συγκεκριμένα σκέφτομαι ότι έιναι άδεια για να τους ζητήσω οτιδήποτε.

Φίλε, είσαι φάουλ. Καμία σχέση. Απλά δεν υπάρχουν άλλα χρήματα εκτός από αυτά που θα μου δώσουν εκεί μέσα. Απλά πράγματα. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τώρα.

Μπορείς να μου πεις άμα φτάνουν τουλάχιστον ίσα ίσα; Για το ενοίκιο και τα άλλα λοιπά; Δε θα έχω πρόβλημα τότε. Και συγνώμη που μπορεί να είναι ήδη γραμμένο κάπου, αλλά σου είναι κόπος να μου πεις αν πληρώνεσαι από τον πρώτο μήνα της εκπαίδευσης;

Άβαταρ μέλους
DaMon
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 5:36 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από DaMon »

Με 520 ευρω εγω παντως μια χαρα εβγαινα και δεν επαιρνα ουτε 1 ευρω απο τους γονεις μου... Ημουν ομως σε φθηνο μερος αλλα και τους καφεδες μου και τις μπυρες μου καθε μερα τα ειχα και στη λεσχη ετρωγα σχεδον καθε μερα...

Άβαταρ μέλους
Konstantinos_
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: Παρ Μαρ 06, 2015 4:09 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Konstantinos_ »

Ευχαριστώ για την απάντησή σου φίλε. Με καθησύχασες κατά πολύ. Γιατί ούτε καφέδες πίνω, ούτε μπύρες. Το φαγητό το πληρώνεις;
Άβαταρ μέλους
DaMon
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 5:36 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από DaMon »

Στη λεσχη εννοειται πως το πληρωνεις, απλα ειναι πολυ πιο φθηνο απο οτι αν ετρωγες εξω. Οταν εχεις υπηρεσια μονο που μενεις μεσα τρως τζαμπα.
Άβαταρ μέλους
Konstantinos_
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: Παρ Μαρ 06, 2015 4:09 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Konstantinos_ »

Πληρώνεσαι από τον πρώτο μήνα, σωστά; Ε, τότε δε θα έχω κανένα άλλο πρόβλημα πιστεύω. Πού μπορώ να μάθω σχετικά με την εκπαίδευσή τους αναλυτικά;
Άβαταρ μέλους
Kourtembeu
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 01, 2015 8:49 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Kourtembeu »

Konstantinos_ έγραψε:Πληρώνεσαι από τον πρώτο μήνα, σωστά; Ε, τότε δε θα έχω κανένα άλλο πρόβλημα πιστεύω. Πού μπορώ να μάθω σχετικά με την εκπαίδευσή τους αναλυτικά;


Δεν πληρώνεσαι από τον πρώτο μήνα. Το δεύτερο μήνα θα πάρεις δυο μισθούς μαζί, ρωτώντας έναν ΔΕΑ που είναι τώρα μέσα και εγώ το έμαθα.

Αν και παλιότερα θυμόμουν κάτι για 3ο και 4ο μήνα ότι αρχίζει. Αλλά εμένα έτσι μου είπε τώρα που τον ρώτησα.

Άβαταρ μέλους
Konstantinos_
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: Παρ Μαρ 06, 2015 4:09 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Konstantinos_ »

Ακόμα δεν έμαθα όμως. Είναι πιο οικονομικό να νοικιάσεις σπίτι από το να γυρίζεις πίσω;
Άβαταρ μέλους
DaMon
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 5:36 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από DaMon »

TΙ να γυριζεις πισω; Αν εσυ μενεις Αθηνα και σε στειλουν Αλεξανδρουπολη πως θα γυριζεις πισω; Οταν σχολας που θα μενεις?
Άβαταρ μέλους
Konstantinos_
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: Παρ Μαρ 06, 2015 4:09 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Konstantinos_ »

Λες για μετά που θα γίνω ΔΕΑ. Εγώ μιλάω για τους μήνες εκπαίδευσης. Και κει μακριά σε στέλνουν; Εσένα που σε έστειλαν;
cuervo

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από cuervo »

Μα δεν δικαιούσαι διανυκτερεύσεις όσο είσαι στη σχολή.
Άβαταρ μέλους
DaMon
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 5:36 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από DaMon »

Σιγα μη νοικιασεις για τις 2 εξοδους που θα χεις τη βδομαδα... Αν δεν εισαι τιμωρημενος.

Εκει μεσα θα μενεις κανονικα σαν φανταρος. Εγω Ηρακλειο ημουν, στη ΣΕΑΠ.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης