ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Avatar »

Δεν πάνε πλέον οι ΔΕΑ στην ΕΛΔΥΚ και να γινόταν όπως πριν κάποια χρόνια ήθελε τεράστια μπαλαντέζα γιατί έπαιρναν δύο μισθούς (από Ελλάδα ως ΔΕΑ και απο Κύπρο επειδή ήταν στην ΕΛΔΥΚ)
Pezonauths7
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Δεκ 17, 2012 3:16 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Pezonauths7 »

Γεια σας εγω που ειμαι απο την κρητη μπορω με βισμα να κανω την Παραμεθόριο Μου στην κρητη; Η μονο Εβρο
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από dn24 »

Pezonauths7 έγραψε:Γεια σας εγω που ειμαι απο την κρητη μπορω με βισμα να κανω την Παραμεθόριο Μου στην κρητη; Η μονο Εβρο


Υπάρχουν κάποιοι παράγοντες που καθορίζουν την έκβαση της μετάθεσης σου, αλλά κ των μεταθέσεων γενικότερα για όλους. Όπως η ειδικότητα σου, την ζήτηση για την φρουρά συμφερόντων σου (την Κρήτη) από άλλες σειρές σου, οι υπηρεσιακές ανάγκες της μονάδος που θες να μετατεθείς, αλλά και η ισχύ του βίσματος σου.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από dn24 »

Pezonauths7 έγραψε:Σε ευχαριστω να σε καλα


Κι εσύ να είσαι καλά, καλή θητεία να έχεις και μόλις απολυθείς εδώ θα είμαστε για να μας μεταφέρεις την δική σου εμπειρία.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Γ.Γ.

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Γ.Γ. »

Παιδιά καλησπέρα σας. Θα ήθελα να σας κάνω μία ερώτηση σχετικά με τα φύλλα μεταβάσεως μήπως και εσείς ξέρετε τι προβλέπει ο στρατιωτικός κανονισμός... Καταρχήν είμαι Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός σε μία μονάδα. Μου έχει έρθει φύλλο μεταβάσεως για στρατιωτικό πρατήριο ως "Β μέλος"-- για ένα μήνα με άλλα λόγια απόσπαση. Αυτό πάντως που μου έκανε εντύπωση είναι ότι μου είπε ένας γνωστός "χώστης" εκεί μέσα στα γραφεία (1ο γραφειό συγκεκριμένα) ότι με την δικαιολογία ότι είμαι "Β μέλος" κάνω κανονικά υπηρεσίες στο στρατόπεδο από το οποίο έφυγα.

Στην αντίθετη περίπτωση αν ήμουν "Α μέλος" δεν θα έκανα υπηρεσίες στο στρατόπεδο αλλά στο πρατήριο. Και έρχομαι εγω ο φουκαράς και σκέφτομαι... -Δηλαδή σε περίπτωση που το πρατήριο αυτό ήταν 300 χλμ μακριά θα έκανα ακόμα υπηρεσίες στην μονάδα που ανήκα;-Από τι στιγμή που παίρνω απόσπαση δεν αλλάζω διοικητές υπηρεσίες και μονάδα αυτόματα;-Το πρατήριο δουλεύει Τρίτη με Σάββατο. Τετάρτη έχω υπηρεσία οπότε και θα φύγω από τις 12 και την Πέμπτη απαλλαγή. Δηλαδή δεν θα δημιουργήσω πρόβλημα στο πρατήριο;-Η διαφορά του "Α" και "Β" μέλους δεν είναι καμία.

Τα ίδια κάνουνε όλοι απλώς τα "Β" μέλη κάνουν και υπηρεσίες στην μονάδα την οποία ανήκαν. Τι κανονισμός είναι αυτός πάλι; Προβλέπεται κάτι τέτοιο;-Προσωπικά πιστεύω ότι δεν θέλουν "μερικοί" να χωθούν σε υπηρεσίες-και σιγά τις υπηρεσίες δύο έχω να κάνω-και χώνουν τους Εφέδρους. Δηλαδή εγω θα πηγαινοέρχομαι για την δική τους ανευθυνότητα; Σας παρακαλώ διαφωτίστε με για τα παραπάνω...

Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
oden
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Απρ 19, 2013 5:41 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από oden »

Καταρχας καλησπέρα σας

Διαβάζω το φορουμ σας εδω και κάνα 5αρι χρόνια. Συγχαρητήρια για την πολλή καλή δουλειά που κάνετε. Εχω μια ερώτηση και δεν ξέρω αν επρεπε να την αναρτήσω σε αυτό αυτό το thread ή σε κάποιο άλλο. Τον σεπτεμβριο τελειώνω την σχολή και μπαίνω στρατό. Εχω έναν αδερφό ο οποίος θα μπει μετα από δυο μήνες. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάω για δόκιμος. Ισχύει οτι δικαιούμαι μεταθεση όπου επιλέξω (σε τόπο συμφερόντων μου λέει ο νόμος) αφού ονομαστώ δόκιμος ή αυτό ισχύει μόνο για απλους φαντάρους.

Ευχαριστώ

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Από αυτά που γνωρίζω θα πρέπει να είναι και οι 2 οπλίτες.
Άβαταρ μέλους
oden
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Απρ 19, 2013 5:41 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από oden »

Βρήκα τον νόμο

ΦΕΚ Α 302/2005

Σελίδα 5590 (30 κοινώς) Αρθρο 4

Δεν λέει κάτι για οπλίτες συγκεκριμένα ("Ο ένας αδελφός από δύο αδέλφια που εκπληρώνουν ταυτόχρονα τη στρατιωτική τους υποχρέωση στις τάξεις των Ενόπλων Δυνάμεων, μετά από τη βασική εκπαίδευση υπηρετεί στον τόπο κατοικίας των συμφερόντων του") αλλά μάλλον πρέπει να ρωτήσω την στρατολογία.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Ξέρω τι γράφει ο νόμος, απλά όπως σου έγραψα δεν ξέρω αν ισχύει και για τους έφεδρους αξιωματικούς, αν βγάλεις άκρη στην στρατολογία ενημέρωσε μας και με ένα μήνυμα, σίγουρα θα φανεί χρήσιμο σε μελλοντικούς φαντάρους.
Άβαταρ μέλους
oden
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Απρ 19, 2013 5:41 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από oden »

Ευχαριστώ, ελπίζω μέχρι την Τρίτη να εχω βγάλει ακρη.Εικόνα
Άβαταρ μέλους
oden
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Απρ 19, 2013 5:41 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από oden »

Καλησπέρα και πάλι

Για όσους ενδιαφερονται επικοινώνησα σήμερα με το στρατολογικό γραφείο της περιοχής μου και τους ρώτησα αν μπορώ να κάνω χρήση του δικαιώματος που βρισκεται στον νομο 3421/2005 Αρθρο 75 παραγραφος 4 αν ειμαι ΔΕΑ και μου απαντησαν οτι ισχύει για όλο το στρατιωτικό προσωπικό ("Για όλο τον κόσμο και τον ντουνια", μου πε) άρα και για Δοκιμους. Για να σιγουρευτώ θα ξαναρωτήσω όταν με το καλό πάω να κόψω την αναβολή μου. Αυτά για την ώρα και με κάθε επιφύλαξη (μη πάρω και στο λαιμό μου κανένα!).

bakaliaros
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 10, 2013 11:53 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από bakaliaros »

Καλησπέρα κατ' αρχάς. Το θέμα που θέλω να κουβεντιάσουμε είναι αρκετά πολύπλοκο και δεν ήξερα πού ακριβώς να γράψω μιας και αφορά αρκετά νήματα. Εν πάσει περιπτώσει αποφάσισα να γράψω εδώ. Λοιπόν: Πρώτα απ' όλα στο site της στρατολογίας όπου εξηγεί τους νόμους ( http://www.stratologia.gr/pdf/fek%20137.pdf ) λέει αυτολεξεί:

"Οι δίδυμοι αδελφοί εκπληρώνουν τις

στρατιωτικές τους υποχρεώσεις στην ίδια μονάδα του

τόπου των συμφερόντων τους, εφόσον αυτή υπάρχει ή

στην πλησιέστερη αυτής. "

(άρθρο 75, παρ 4)

Ρωτάω λοιπόν τώρα: Εαν ο ένας αδερφός υπηρετεί στην κύπρο και ο άλλος είναι ΔΕΑ, τότε ο ΔΕΑ δεν δικαιούται να πάει και αυτός στην κύπρο;

Έχω διαβάσει ότι ΔΕΑ δεν πάνε πλέον στην Κύπρο ωστόσο η περίπτωση είναι περίπλοκη και γι' αυτό αποφάσισα να ρωτήσω.

Ευχαριστώ!

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Είστε Κύπριοι; Ο νόμος αν παρατήρησες αναφέρει ότι θα εκπληρώσετε τις στρατιωτικές σας υποχρεώσεις στο τόπο συμφερόντων.
bakaliaros
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 10, 2013 11:53 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από bakaliaros »

Αυτό ακριβώς υποθέσαμε κι εμείς και πήραμε τηλέφωνο στη στρατολογία να το αποσαφηνίσουμε... Είπαν ότι "όταν λέει στον τόπο συμφερόντων εννοεί ότι όπου είναι ο ένας θα πάει κι ο άλλος" ...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης