Σχολή Ευελπίδων για γυναίκες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
DaMon
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 5:36 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ευελπίδων για γυναίκες

Δημοσίευση από DaMon »

Σε γυναικες οι οποιες φοιτουν σε στρατιωτικη σχολη εχω δει κοκκινο, ξανθο, μακρυ, κοντο, σγουρο μπουκλε και ισιο (Πολλες φορες οι μαλλουρα να ειναι τοσο υπερβολικη που απορω πως δεν τις κραζουν απο μεσα).Eγω θα σου προτινα ομως να το κανεις ενα ωραιο χακι με μαυρες και σκουρο καφε ανταυγειες να ταιριαζει και με το επαγγελμα.
evagelia95
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 20, 2012 12:42 am
Επικοινωνία:

Σχολή Ευελπίδων για γυναίκες

Δημοσίευση από evagelia95 »

Απο οτι εχω μαθει η δυχρωμια και η τριχρωμια στο μαλλι δεν επιτρεπετε στην σχολη
efi89

Σχολή Ευελπίδων για γυναίκες

Δημοσίευση από efi89 »

Άκου τώρα και απο μια γυναικα που την εχει τελειώσει και πρόσφατα μάλιστα. Αν σου αρεσει πήναινε. Όμως δεν ειναί μόνο να σου αρέσει η γυμναστική απλως, είναι να εχεις το ψυχικό σθένος να αντέξεις εκει μεσα. Οσο για τα αθλήματα δεν κανεις ότι γουσταρεις, κάνεις γυμναστική με το τμημα 2ώρες το απογευμα, εκτος αν θα μπεις σε κάποια απο τις αθλητικές ομαδες που μπαινεις με επιλογή. Και καθε εξάμηνο δίνεις μίλι (1600μ.), έλξεις, κολύμβι και στίβο μάχης με τα ίδια όρια που εχουν και οι ανδρες.
κατια

Σχολή Ευελπίδων για γυναίκες

Δημοσίευση από κατια »

Να σε ρωτησω μια που ειπες πως εχεις τελιωσει τη σχολη κ θα ξερεις. Τι εννοεις πως χρειαζεται ψυχικο σθενος δηλαδη τι σου κανουν; Κ μηπως μπορεις να μου πεις τι εκπαιδευση η αθληματα χρειαζεται να κανει καποιος για να προετοιμαστει για τη σχολη?
Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ευελπίδων για γυναίκες

Δημοσίευση από Avatar »

Για να προετοιμαστείς για τη σχολή δεν θέλει ιδιαίτερη προετοιμασία (για εμάς τους άντρες τουλάχιστον) . Οι γυναίκες θέλετε δουλίτσα γιατί παιρνάτε τα ίδια αθλήματα με εμάς και αν και οι χρόνοι είναι πολύ χαλαροί ζορίζεστε αρκετά οι περισσότερες (βλέπε efi89 πιο πάνω τα διηγήται λες και έχει πέρασει από σχολείο επίλεκτων ειδικών δυνάμεων) .
Για τα όπλα τα αθλήματα είναι :
100 μ. Τρέξιμο σε 16 (1 προσπάθεια)
1000μ. Τρέξιμο σε 4.20 (1 προσπάθεια)
άλμα εις μήκος 3.60μ.(3 προσπάθειες)
άλμα εις ύψος 1.05μ.(3 προσπάθειες)
ρίψη σφαίρας 4.50μ. Μέσο όρο και των δύο χεριών (3 προσπάθειες για κάθε χέρι)
Για την ευελπίδων στα σώματα είναι λίγο πιο εύκολες οι δοκιμασίες, ελάχιστες διαφορές. Θα τα δείτε το μάρτιο που θα βγει η εγκύκλιος επίσημα
Για μέσα στη σχολή μην φανταστείτε τρελό ψυχολογικό πόλεμο ή σκληρή εκπαίδευση, έχει μια δυσκολία (πολύ μικρή) αλλά μέχρι εκεί. Τα όρια όπως είπα είναι πολύ εύκολα αλλά μην τα υποτιμήσεις.
Και μία συμβουλή αν θέλετε προσπεράστε την, μην πάτε ΜΟΝΟ για σίγουρο μισθό θα αλλάξετε γνώμη στην πορεία
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Σχολή Ευελπίδων για γυναίκες

Δημοσίευση από dn24 »

κατια έγραψε:Να σε ρωτησω μια που ειπες πως εχεις τελιωσει τη σχολη κ θα ξερεις. Τι εννοεις πως χρειαζεται ψυχικο σθενος δηλαδη τι σου κανουν; Κ μηπως μπορεις να μου πεις τι εκπαιδευση η αθληματα χρειαζεται να κανει καποιος για να προετοιμαστει για τη σχολη;


Κάτια καλησπέρα. Σε ενδιαφέρει η εκπαίδευση, και η ζωή στη σχολή. Έχουμε ξεχωριστά θέματα, τα οποία αξίζει τον κόπο να διαβάσεις, γιατί έχουν ειπωθεί πολλές απόψεις, και θεωρώ πως σίγουρα θα βρείς τις απαντήσεις που αναζητάς. Μια συμβουλή από έναν πρώην στρατιωτικό: Μην πας για την επαγγελματική αποκατάσταση. Δημόσιο είναι κάθε 27 του μηνός και μόνο.

ΣΣΕ: Εκπαίδευση - Ασκήσεις / Δραστηριότητες

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ευελπίδων για γυναίκες

Δημοσίευση από Greek_Army »

Κάτια είναι προτιμότερο να ψάξεις στο φόρουμ και να βρεις αυτά που θέλεις, δεν θα στα δίνουμε όλα στο χέρι, το μήνυμα σου δεν θα δημοσιευτεί, χέρια και μάτια έχεις και πρέπει να τα χρησιμοποιήσεις.
Zωή

Σχολή Ευελπίδων για γυναίκες

Δημοσίευση από Zωή »

Απ΄όσα διάβασα έχω να σχολιάσω κάποια πράγματα. Αρχικά φέτος δίνω για τη Σ. Σ. Ε. Είμαι πλήρως ενημερωμένη των υποχρεώσεων και των κανονισμων. Όσοι ειλικρινά ενδιαφέρονται αυτά ειναι όσα πρέπει να ξέρουν www.sse.gr/files/Egkolpio_Eyelpidos.pdf Αν, τώρα, έχεις το σθένος τη σχολή θα την βγάλεις. Όμως, πρέπει πραγματικά να το θες... Να έχεις πάθος να μπεις ειδικά αν είσαι γυναίκα. Μπορεί να φαντάζει ωραίο στα περισσότερα κοριτσια, αλλα συγγνώμη κιόλας, δε γίνεται να ανησυχείς για το αν σου κόψουν τα μαλλια... Σώμα πολέμου θέλεις να πας... Ειδικά στις μέρες μας μπορεί να χρειαστεί να πολεμήσεις... Και, τέλος, οι γυναίκες μπορούμε να είμαστε μάχημες. Προσωπικά θα προσπαθήσω να μην πάω σε γραφείο και να χτίσω κι άλλο το σώμα μου ώστε να είμαι αντάξια των ανδρών.
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Σχολή Ευελπίδων για γυναίκες

Δημοσίευση από kallitexnis »

;Απ'ότι καταλαβαίνω παίδες νοιάζεστε για την εμφάνιση... Λοιπόν το μαλλί δεν ς'το κόβουν... Απλά το μαζεύεις "κοκο". Τώρα για όλα όσα λέει η Ζωή χαίρομαι αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς οι γυναίκες είναι γυναίκες... Μπείτε με το καλό και θα δείτε πως είναι... Στρατός είναι και όχι κατασκήνωση... Φυσικά και θα έχετε αντιμετώπιση δόκιμου αξιωματικού αλλά αυτό δεν παύει να εκμηδενίζει τις ανάγκες ως γυναίκες... Και δεν εννοώ αυτές του κομμωτηρίου ή του μακιγιάζ...
ΟΥΚ ΕΛΑΤΤΩ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ
Αλεξ

Σχολή Ευελπίδων για γυναίκες

Δημοσίευση από Αλεξ »

Μην τον ακούτε κατι τέτοιο δεν ισχύει
Evi

Σχολή Ευελπίδων για γυναίκες

Δημοσίευση από Evi »

Γεια σε όλους!
Παρακολουθω αυτό το φόρουμ πολλούς μήνες τώρα και κατ'αρχάς θα ήθελα να συγχαρώ όλα τα μέλη του για την προθυμία τους να κατατοπίζουν τους ενδιαφερόμενους για το στρατό.
Από πολύ μικρή ηλικία είχα αποφασίσει ότι θέλω να ακολουθήσω στρατιωτική καριέρα και τώρα που είμαι στην Γ' Λυκείου είμαι πιο ενθουσιασμένη από ποτέ για αυτή μου την απόφαση (παρόλο που οι γονείς μου εδώ και χρόνια προσπαθούν να με αποτρέψουν- όχι για κανέναν άλλο λόγο αλλα εξαιτίας της δυσκολίας του επαγγέλματος, ειδικά για τις γυναίκες)
Παρόλη την παγίωση των απόψεων μου θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν κάποιος αξιωματικός (ή εν πάσει περιπτώσει σχετικός με το θέμα) επιχειρούσε να με διαφωτίσει σχετικά με ορισμενα θέματα που αφορούν στη στρατιωτική σχολή Ευελπίδων που αυτή τη στιγμή αποτελεί την πρώτη μου επιλογη (Συγκεκριμένα, ενδιαφέρομαι για τα ΟΠΛΑ)
Αναλυτικότερα, θεωρείτε ότι υπάρχει αξιοκρατία στο στρατό ανάμεσα στις γυναίκες και στους ανδρες ως προς τις προαγωγές αλλά κυρίως όσον αφορά στις ευκαιρίες που παρέχονται για μετεκπαιδεύσεις/σχολεία/επιτελικές θέσεις εντός αλλά και εκτός Ελλάδας; Επιπλέον κατέχω πτυχίο Προφίσιενσυ στα Αγγλικά και τελειώνοντας το Λυκειο σκοπεύω να ασχοληθώ ιδιαίτερα με τις ξένες γλώσσες. Αποτελούν σημαντικό προσόν για θέσεις στο εξωτερικό ή μόνο το βύσμα έχει σημασία; Γενικώς, με ενδιαφέρει άμεσα, τονίζω, να μελετήσω και (αν δύναται) να τελειωποιήσω όποιο Όπλο μου αναθεσει η σχολη. Ο Στρατός επιτρέπει σε γυναίκες που προσπαθούν ειλικρινά, δεν δίνουν αφορμές και επιδιώκουν να είναι καλές στη δουλειά τους να χτίσουν ανάλογο βιογραφικό και να αξιοποιήσουν μετά από κάποια χρόνια τα προσόντα που θα έχουν αποκτήσει σε αντίστοιχες θέσεις; Εσείς τί με συμβουλεύετε; Υπογραμμίζω ότι δεν με αναγκάζει καμια συγκυρία ή άνθρωπος να μπω σε στρατιωτική σχολή, το επιλέγω επειδή το θέλω και το αγαπάω!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

cuervo

Σχολή Ευελπίδων για γυναίκες

Δημοσίευση από cuervo »

Τα έχεις όλα πολύ λάθος μέσα στο μυαλό σου και δεν σκέφτεσαι τα βασικά, η ΣΣΕ είναι στρατιωτική σχολή που βγάζει αξιωματικούς έτοιμους για πόλεμο και όχι για στρατιωτική καριέρα για αυτό και η 4χρονη εκπαίδευση στη σχολή είναι επίπονη και πολλοί παραιτούνται, διάβασε πρώτα το αντίστοιχο θέμα που αναφέρεται για την ζωή μέσα στη σχολή δες άμα μπορείς να αντέξεις αυτές τις συνθήκες και μετά κάνε σχέδια.

Αναφέρεσαι σε στρατιωτική καριέραι και όχι σε στρατιωτική ζωή μέγα λάθος, ποιος σου είπε πως με το που αποφοιτήσεις από την σχολή θα μπορέσεις να κάνεις μετεκπαίδευση και να έχεις επιτελική θέση; Αυτά μετά από 12-15 χρόνια τουλάχιστον και άμα έχεις καλή αξιολόγηση και καλό βύσμα ίσως καταφέρεις κάτι.

Δεν σε αναγκάζει κάμια συγκυρία αναφέρεις, στο μυαλό σου έχεις καταλάβει πως κατά 95% μετά την σχολή θα πάρεις μετάθεση στο πουθενά ή νομίζεις πως θα είσαι σε μεγάλη πόλη; Έχεις κάτσει να σκεφτεί πως υπάρχουν 10ημέρες ασκήσεις επιβίωσης/διαβίωσης στην φύση σαν να ζεις σε καιρό πολέμου; Έχεις σκεφτεί πως θα φάει το πρόσωπο σου λάσπη; Πως δεν θα μπορείς για 10 ημέρες να κάνεις μπανάκι με ζεστό νερό κτλπ;

Άσε την ΣΣΕ, αν ψάχνεις τέτοιες πολυτέλειες προσανατολίσου στην ΣΣΑΣ που δεν θεωρείται αμιγώς στρατιωτική σχολή, γιατί αν μπεις με τέτοια μυαλά στην Ευελπίδω σε 7 ημέρες θα έχεις παραιτηθεί με κλάμματα Εικόνα
Evi

Σχολή Ευελπίδων για γυναίκες

Δημοσίευση από Evi »

Μάλλον δεν το προσδιόρισα αρκετά αλλά ναι, γνωρίζω τις συνθήκες μέσα στη σχολή αλλά και μετά. Έχω πλήρη επίγνωση τον υποχρεώσεων μου. Επιθυμώ τη στρατιωτική ζωή και ξέρω πως πρέπει να περάσουν αρκετά χρόνια για να μπορώ να αναφερθώ στο θεμα της καριέρας αλλά αυτό που ρώτησα είναι αν υπάρχουν διακρίσεις αναμεσα στις γυναίκες και στους άνδρες σε θέματα παροχής εκπαίδευσης (εφόσον ενδιαφέρονται και το κυνηγήσουν).
cuervo

Σχολή Ευελπίδων για γυναίκες

Δημοσίευση από cuervo »

Δεν υπάρχουν διακρίσεις αλλά είναι σπάνιο φαινόμενο να υπάρχει γυναίκα στρατιωτικός με ζήλο, πειθαρχία κτλπ, γιατί σίγουρα κάποια στιγμή θα θέλεις να κάνεις οικογένεια και για γυναίκα είναι δύσκολο να τα συνδυάσεις και τα δύο.
Jo
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 01, 2015 7:17 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ευελπίδων για γυναίκες

Δημοσίευση από Jo »

Γεια σας θελω να περασω σσε και εχω μειοπια, αυτο παιζει κανεναν ρολο;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες