Σκέψεις για μετανάστευση στο εξωτερικό;

Απάντηση

Σκεφτεστε να μεταναστευσετε καποια στιγμη στο αμεσο μελλον;

Το δημοψήφισμα λήγει την Πέμ Απρ 09, 2015 5:02 pm

Ειναι στα αμεσα σχεδια μου
19
24%
Το σκεφτομαι παρα πολυ σοβαρα
32
41%
Ετσι κι ετσι.Ειμαι μπερδεμενος.Και αν αλλαξει κατι εδω;
14
18%
Απλα μου περναει απο το μυαλο που και που
4
5%
Θα μεινω και θα παλεψω οπως μπορω
10
13%
 
Σύνολο ψήφων: 79

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
VALLGOX
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 07, 2010 11:03 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Σκέψεις για μετανάστευση στο εξωτερικό;

Δημοσίευση από VALLGOX »

Σημερα παρατηρειτε ενα φαινομενο στην χωρα μας που εχουμε καιρο να το δουμε.
Η φτωχεια ειναι στο κοκκινο 30 χρονια (και βαλε) μνημονιο και νεα μετρα ακουγονται συνεχως.

Πολοι νεοι (και πολοι απο αυτους πτυχιουχοι με αξιολογα πτυχια ή νεοι με μερακι και αγαπη για την τεχνη τους) σκεφτοντε το ενδεχομενο της μεταναστευσης παρα πολυ σοβαρα αν δεν αλλαξει κατι. Αλλοι ηδη εχουν αρχισει σιγα-σιγα.

Ποια η θεση σας;

Αν το σκεφτεστε, ποια χωρα προτιματε για να πατε και γιατι;
Βαλτε video-ντοκιμαντερ post διαφορων χωρων απο το νετ για το πως ειναι εκει τα πραγματα, οικονομια, κοινωνια κτλ, πρωσοπικες αποψεις, ποστ με λινκ απο διαφορα αρθρα που θα μιλανε για αυτες τις χωρες κτλ, πως μπορει καποιος να παει εκει νομιμα (που πρεπει να απεφθηνθει, χαρτια, δουλιες, οικογενιακη κατασταση ενδιαφερομενου, φιλους-συγγενεις για εκει που θα παει ή οχι κτλ), μεχρι και καιρικα φαινομενα.

Το θεμα ειναι παρα πολυ σοβαρο, ας μη το μαμησουμε με ποστ τυπου ''παμε χαβαη με μια ροδα''
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Σκέψεις για μετανάστευση στο εξωτερικό;

Δημοσίευση από Signaller »

Εμένα η γνώμη μου είναι αρνητική για την μετανάστευση. Πουθενά δεν χαρίζουν λεφτά. Αν νομίζει κανείς ότι έξω τον περιμένι ο παράδεισος τότε είναι γελασμένος. Εκτός κι αν πάει συστημένος. Να έχει κάποιον εκεί που θα πάει. Κάνα συγγενή που θα τον βοηθήσει. Αλλιώς... Ούτε για αστείο
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Σκέψεις για μετανάστευση στο εξωτερικό;

Δημοσίευση από Nassos »

Αυτοί που σκέφτονται το ενδεχόμενο μετανάστευσης θα πρέπει να ξέρουν ότι πλέον τα πράγματα δεν έχουν καμία σχέση με το τι ίσχυε πριν 20-30-40 χρόνια.

Αν δουλεύεις σε πολυεθνική και σου προτείνουν να πάς σε θυγατρική άλλης χώρας με καλύτερες αποδοχές τότε δεν το συζητώ είναι η ευκαιρία της ζωής σου. Άσε που η εταιρία θα στα έχει όλα έτοιμα και ίσως τα περισσότερα πληρωμένα (πχ. Ενοίκιο, δεν είναι και λίγο πράγμα)

Αν όμως πρόκειται να πάς κάπου στο άσχετο και ό, τι βγει, καλύτερα να μην πάς. Βλέπω και διαβάζω για άτομα που θέλουν να πάνε Ολλανδία χωρίς να γνωρίζουν τη τοπική γλώσσα. Και εννοείται επιλέγουν τους ντόπιους έναντι των ξένων. Αυτά πλέον τελειωσαν εδώ και 2-3 χρόνια. Εκτός και αν θές να καταλήξεις να δουλεύεις σε Ελληνικά εστιατόρια ή να μαζεύεις τουλίπες.

Η μετανάστευση για δουλειά θέλει πολύ ψάξιμο, πολύ καλή προετοιμασία και οπωσδήποτε ένα πολύ καλό κομπόδεμα για να βγάζεις τα έξοδα μέχρι να βρεις μια σταθερή δουλειά. Και εννοείται πρωτού πάς να μάθεις να καταλαβαίνεις προφορικά τη τοπική γλώσσα, όποια και αν είναι αυτή.

Και όσων αφορά τιποτα χώρες όπως Αυστραλία, αν δεν έχεις συγγενείς ξέχασε την.(ναι, που και που διαβάζουμε και το adsl.gr Εικόνα)
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Σκέψεις για μετανάστευση στο εξωτερικό;

Δημοσίευση από Signaller »

Nassos έγραψε: Αν δουλεύεις σε πολυεθνική και σου προτείνουν να πάς σε θυγατρική άλλης χώρας με καλύτερες αποδοχές τότε δεν το συζητώ είναι η ευκαιρία της ζωής σου. Άσε που η εταιρία θα στα έχει όλα έτοιμα και ίσως τα περισσότερα πληρωμένα (πχ. Ενοίκιο, δεν είναι και λίγο πράγμα)


Σωστά. Και εγώ ξέχασα να πω αυτό για την πολυεθνική. Τότε ναι, να πας
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Άβαταρ μέλους
VALLGOX
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 07, 2010 11:03 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Σκέψεις για μετανάστευση στο εξωτερικό;

Δημοσίευση από VALLGOX »

Γιατι δεν ψηφιζετε;

Nassos έγραψε:Αυτοί που σκέφτονται το ενδεχόμενο μετανάστευσης θα πρέπει να ξέρουν ότι πλέον τα πράγματα δεν έχουν καμία σχέση με το τι ίσχυε πριν 20-30-40 χρόνια.

Αν δουλεύεις σε πολυεθνική και σου προτείνουν να πάς σε θυγατρική άλλης χώρας με καλύτερες αποδοχές τότε δεν το συζητώ είναι η ευκαιρία της ζωής σου. Άσε που η εταιρία θα στα έχει όλα έτοιμα και ίσως τα περισσότερα πληρωμένα (πχ. Ενοίκιο, δεν είναι και λίγο πράγμα)

Αν όμως πρόκειται να πάς κάπου στο άσχετο και ό, τι βγει, καλύτερα να μην πάς. Βλέπω και διαβάζω για άτομα που θέλουν να πάνε Ολλανδία χωρίς να γνωρίζουν τη τοπική γλώσσα. Και εννοείται επιλέγουν τους ντόπιους έναντι των ξένων. Αυτά πλέον τελειωσαν εδώ και 2-3 χρόνια. Εκτός και αν θές να καταλήξεις να δουλεύεις σε Ελληνικά εστιατόρια ή να μαζεύεις τουλίπες.

Η μετανάστευση για δουλειά θέλει πολύ ψάξιμο, πολύ καλή προετοιμασία και οπωσδήποτε ένα πολύ καλό κομπόδεμα για να βγάζεις τα έξοδα μέχρι να βρεις μια σταθερή δουλειά. Και εννοείται πρωτού πάς να μάθεις να καταλαβαίνεις προφορικά τη τοπική γλώσσα, όποια και αν είναι αυτή.

Και όσων αφορά τιποτα χώρες όπως Αυστραλία, αν δεν έχεις συγγενείς ξέχασε την.(ναι, που και που διαβάζουμε και το adsl.gr Εικόνα)


Εικόνα
Το ξερω οτι ειναι δυσκολα Αυστραλια (ρωτησα και εμαθα) και εδω το ιδιο δυσκολα ειναι.
Φαντασου οτι ημουν ηδη Αγγλια (για σπουδες) αλλα δεν μπορω να μεινω εκει μονιμα, γιατι εχω προβλημα με τα χαρτια μου λογο μιας μαλακιας... (big story)
Οποτε μαλλον εδω βλεπω να την παλευουμε...

Ειδα το θεμα σε ενα αλλο forum (απο ενα φιλο μου) και ειπα να το κανω copypaste και εδω να υπαρχει.
Άβαταρ μέλους
VALLGOX
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 07, 2010 11:03 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Σκέψεις για μετανάστευση στο εξωτερικό;

Δημοσίευση από VALLGOX »

Sorry που θα στο θεσω ετσι, αλλα εχουν δει πολλα τα ματια μου σε forum
(τελειως φιλικα και διευκρινιστικά) Ρωτας απο περιεργεια ή απο ειρωνεια;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Σκέψεις για μετανάστευση στο εξωτερικό;

Δημοσίευση από Nassos »

Απο περιέργεια ρωτάω γιατι δεν το διευκρίνησες σε προηγούμενα μηνύματα.

Εγώ χρηματοοικονομικά στο Deree College.
Άβαταρ μέλους
VALLGOX
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 07, 2010 11:03 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Σκέψεις για μετανάστευση στο εξωτερικό;

Δημοσίευση από VALLGOX »

Μηχανολογια στο university of Salford.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Σκέψεις για μετανάστευση στο εξωτερικό;

Δημοσίευση από Nassos »

Έχεις κοιτάξει προς Ασία μεριά; Δεν θα έλεγα όχι για π. Χ Σιγκαπούρη.
Άβαταρ μέλους
aeronut
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Δευ Ιουν 14, 2010 3:50 pm
Επικοινωνία:

Σκέψεις για μετανάστευση στο εξωτερικό;

Δημοσίευση από aeronut »

vallgox, ποσο ευκολο ειναι να μαθεις την τοπικη γλωσσα και τις επιστημονικες ορολογιες στα αγγλικα;

εννοω για καποιον που εχει ηδη μια ανεση στα αγγλικα απλα οχι πολλη
GET TO THE CHOPPA!!! ;P
Άβαταρ μέλους
samloxias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2013 8:29 pm
Επικοινωνία:

Σκέψεις για μετανάστευση στο εξωτερικό;

Δημοσίευση από samloxias »

Δεν κατάλαβα! γιατί να φύγουνε; Κάποτες θα γυρίσουνε εδώ όταν θα κουρασθούνε έξω, αλλα ποιόν θα βρούνε εδώ; . θα τους πάρουνε και τα σπίτια οι κάθε λογής ; λαθροέποικοι και έτσι χάνεται και πολιτισμός και ιστορία. Να μήν φύγει κανείς
Vakinho
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Δευ Φεβ 11, 2013 9:12 pm
Επικοινωνία:

Σκέψεις για μετανάστευση στο εξωτερικό;

Δημοσίευση από Vakinho »

samloxias έγραψε:Δεν κατάλαβα! Γιατί να φύγουνε; Κάποτες θα γυρίσουνε εδώ όταν θα κουρασθούνε έξω, αλλα ποιόν θα βρούνε εδώ; Θα τους πάρουνε και τα σπίτια οι κάθε λογής ; Λαθροέποικοι και έτσι χάνεται και πολιτισμός και ιστορία. Να μήν φύγει κανείς


φίλε μπες στην θέση μιας οικογένειας πχ με 2 παιδιά χωρίς εισόδημα, τι θα έκανες χωρίς δουλειά; Θα καθόσουν και θα περίμενες ανάπτυξη;

δεν είναι εύκολο πράγμα

Άβαταρ μέλους
samloxias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2013 8:29 pm
Επικοινωνία:

Σκέψεις για μετανάστευση στο εξωτερικό;

Δημοσίευση από samloxias »

Vakinho έγραψε:
samloxias έγραψε:Δεν κατάλαβα! Γιατί να φύγουνε; Κάποτες θα γυρίσουνε εδώ όταν θα κουρασθούνε έξω, αλλα ποιόν θα βρούνε εδώ; Θα τους πάρουνε και τα σπίτια οι κάθε λογής ; Λαθροέποικοι και έτσι χάνεται και πολιτισμός και ιστορία. Να μήν φύγει κανείς


φίλε μπες στην θέση μιας οικογένειας πχ με 2 παιδιά χωρίς εισόδημα, τι θα έκανες χωρίς δουλειά; Θα καθόσουν και θα περίμενες ανάπτυξη;

δεν είναι εύκολο πράγμα



Με την καλή έννοια το λέω φίλε Vakinho. Δώσανε πρώτα πάρτε πάρτε να περνάτε καλλά και μετά στόπ. Τώρα!δεν μπορή τώρα ο κόσμος έτσι όπως ήτανε καλομαθημένος, άντε τώρα να ξεμάθει!. Μιά οικογένεια τεσάρων ατόμων 4 αυτοκίνητα παραθαλάσσια οικόπεδα και βάλε. Τώρα! Άν θα πάς έξω τί θα κάνεις; Μήν νομιζεις πως θα τάχεις; Έχω φίλους που φύγανε και ξέρω. Η γνώμη μου είναι, να μάθη ο κόσμος να περνά και με τα λίγα και να μείνει Ελλάδα. Φιλικά
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Σκέψεις για μετανάστευση στο εξωτερικό;

Δημοσίευση από Nassos »

Το να πάς έξω θέλει ΠΟΛΥ καλό σχεδιασμό, πολύ καλό κομπόδεμα, και φυσικά να έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι μπορεί να μην τα καταφέρεις και να γυρίσεις πίσω άπραγος.

Ζορίσανε πολύ τα πράγματα σε Ευρώπη, ΗΠΑ, Καναδά, Αυστραλία.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες