"Μετάταξη" στρατιωτικών σε σώματα ασφαλείας

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
alexissak
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 12:30 am
Επικοινωνία:

"Μετάταξη" στρατιωτικών σε σώματα ασφαλείας

Δημοσίευση από alexissak »

Κανετε τοση συζήτηση αδικα. Δεν υπάρχει καμία πιθανοτητα να πραγματοποιηθεί κάτι τέτοιο. Δεν εφαρμόζεται σε καμία χώρα στον κόσμο. Αλλωστε ακομα κ πρακτικά δεν πιστέυω οτι θα εξυπηρετούσε κάπου. Η εκπαίδευση των αστυνομικών με των στρατιωτικών δεν έχει καμία σχεση. Του στρατου είναι πιο επιχειρισιακη ως προς την καταστολή - σε περίπτωση πολέμου - της αστυνομίας πιο προληπτικη. Μην ξεχνατε οτι στην αστυνομια εισαι πάντα αμυνόμενος. Πρώτα δεχεσαι επίθεση κ μετά -άν- προλάβεις αμύνεσαι. Μονο τα ΕΚΑΜ είναι άκρως επιχειρισιακα κ εκει υπηρετούν 200 άτομα σε όλη την Ελλάδα. Στην αστυνομία χρειάζονται περισσότερο καταρτισμένα άτομα ως προς την καταπολέμιση των εγκληματιών του κοινού ποινικού δικαίου. Δεν έχει καμία σχέση η ''μαχη'' της πολης που δίνει καθημερινά η αστυνομία με την ''μάχη'' του στρατου στον πόλεμο.
Άβαταρ μέλους
POLITHS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2011 10:05 pm
Επικοινωνία:

"Μετάταξη" στρατιωτικών σε σώματα ασφαλείας

Δημοσίευση από POLITHS »

SREK έγραψε:Κανετε τοση συζήτηση αδικα. Δεν υπάρχει καμία πιθανοτητα να πραγματοποιηθεί κάτι τέτοιο.Δεν εφαρμόζεται σε καμία χώρα στον κόσμο. Αλλωστε ακομα κ πρακτικά δεν πιστέυω οτι θα εξυπηρετούσε κάπου.Η εκπαίδευση των αστυνομικών με των στρατιωτικών δεν έχει καμία σχεση.Του στρατου είναι πιο επιχειρισιακη ως προς την καταστολή - σε περίπτωση πολέμου - της αστυνομίας πιο προληπτικη. Μην ξεχνατε οτι στην αστυνομια εισαι πάντα αμυνόμενος. Πρώτα δεχεσαι επίθεση κ μετά -άν- προλάβεις αμύνεσαι. Μονο τα ΕΚΑΜ είναι άκρως επιχειρισιακα κ εκει υπηρετούν 200 άτομα σε όλη την Ελλάδα. Στην αστυνομία χρειάζονται περισσότερο καταρτισμένα άτομα ως προς την καταπολέμιση των εγκληματιών του κοινού ποινικού δικαίου. Δεν έχει καμία σχέση η ''μαχη'' της πολης που δίνει καθημερινά η αστυνομία με την ''μάχη'' του στρατου στον πόλεμο.
α) το συστημα αυτο εφαρμοζεται στην Ιταλια ενα Ποσοστο ως επι των πλειστων απο τις ειδικες δυναμεις της ιταλιας με το που παταει τα 40 και δεν ειναι τοσο επιχειρησιακος οσο στα 20 Εχει δικαιωμα μεταταξης ειτε στην αστυνομια ειτε πυροσβεστικη ειτε πολιτικη προστασια Αλλωστε οι γνωστοι carabinieri προερχονται κυριως απο το στρατο. Β) συμφωνω απολυτα μαζι σου ομως οπως ενας 20 χρονος μαθαινει την δουλεια του αστυνομικου ετσι και ενας 35 χρονος με εμπειρια στην χρηση οπλισμου και πειθαρχια Θα μπορουσε πολυ ευκολοτερα να εκπαιδευθει ως αστυνομικος. Απο εκει και περα ο καθενας εχει την αποψη του και το σεβομαι Εχω φιλους ειδικους φρουρους οι οποιο ειναι αψογοι στην δουλεια τους ομως ολοι λενε οτι η εκπαιδευση τους ειναι ελλιπης στο θεμα χρησης οπλισμου οποιος γνωριζει ειδικο φρουρο ας τον ρωτησει καθε ποτε κανει βολη Με το οπλο του. Δεν ξερω εαν ειναι ουτοπικο το μελλον θα δειξει... υγ. Και ξαναλεω δεν εχω βαρεθει το χακι αγαπαω αυτο που κανω και μου αρεσει εαν ηθελα να μπω στην αστυνομια θα το ειχα κανει απλα παρουσιασα εναν προβληματισμο σε σχεση με το γερασμενο στρατο που θα εχουμε σε 20 χρονια που οι πρωτες σειρες επ. Οπ θα ειναι 45 ετων καλο βραδυ...

ΜΑΝΟΣ

"Μετάταξη" στρατιωτικών σε σώματα ασφαλείας

Δημοσίευση από ΜΑΝΟΣ »

Ξεφυγαμε απο το θεμα μας προτεινω να κανουμε μια συζητηση για τους ελληναρες που ο λ ο ι αξιζουν κατι παραπανω απο αυτο που ειναι.

alexissak
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 12:30 am
Επικοινωνία:

"Μετάταξη" στρατιωτικών σε σώματα ασφαλείας

Δημοσίευση από alexissak »

''Σε σχεση με το γερασμενο στρατο που θα εχουμε σε 20 χρονια που οι πρωτες σειρες επ. Οπ θα ειναι 45 ετων ''
Το ιδιο ερώτημα εχω αντιστοιχα κ εγω απο την πλευρα μου για την Αστυνομια. Οταν φτάσουν 40-45-50-60 οι πρώτες κ οι επόμενες σειρές Ε. Φ τι θα τους κάνουμε; Θα φυλάνε σκοπία; Θα πηγένουν μεταγωγές ή θα κανουν περιπολιες στην ΔΙΑΣ κ θα κυνηγάνε τα 20 χρονα; Οπως καταλαβαινεις οπως ο στρατος θα ειναι γερασμένος αλλο τόσο θα είναι κ η αστυνομία. Στην τελική στον στρατό ολο κ καπου θα τους κρυψεις... Στην αστυνομια που θα τους βάλεις; Προβλημα θα έχουν οι ιδιοι κ οι συνεργάτες τους. Αρα το πρόβλημα των γερασμενων στελεχών ας το επομιστει το κάθε σώμα μόνο του με οσο το δυνατον λιγότερες αρνητικές συνέποιες... Η ηγεσία που είναι αρμόδια ας βρει λύση... Σιγουρα δεν είμαστε οι αρμόδιοι...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες