"Μετάταξη" στρατιωτικών σε σώματα ασφαλείας

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
POLITHS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2011 10:05 pm
Επικοινωνία:

"Μετάταξη" στρατιωτικών σε σώματα ασφαλείας

Δημοσίευση από POLITHS »

Ρε παιδια καλο θα ηταν ολοι να περιμενουν δεν νομιζω οτι καποιος ξερει το τι θα γινει σε θεμα προσληψεων οχι στο 2011 αλλα στον επομενο μηνα οποτε καλη υπομονη δυστυχως δεν μπορειτε να κανετε κατι αλλο υπομονη κι κουραγιο. Ωστοσο θα ηθελα να θεσω εναν προβληματισμο σε σχεση με τα σωματα ασφαλειας δηλ αστυνομια πυροσβεστικη και λιμενικο. Οπως ξερετε ολοι ο ελληνικος στρατος Θελησε να ακολουθησει ενα επαγγελματικο Μοντελο προσλαμβανοντας επ. Οπ αλλα το προβλημα ελειψης προσωπικου υπαρχει ακομη επισης οι πρωτοι επ. Οπ προσεληφθησαν το 2002 και μεχρι το 2009 καθε χρονο ειχε προσληψεις αυτο σημαινει αυτοματα οτι το 2025 με 2035 και αφου παγωσαν οι προσληψεις επ. Οπ ο στρατος αυτος μπορει σε θεμα εκπαιδευσης να ειναι πληρως ετοιμος αλλα θα ειναι γερασμενος Επισης μην ξεχνατε τον θεσμο των εμθ οπου Ο μικροτερος αυτη την στιγμη ειναι 30 ετων. Μηπως θα επρεπε σε συνεργασια των υπουργειων τα σωματα ασφαλειας να τροφοδοτουνται απ΄ευθειας απο στελεχη του στρατου Τα οποια θα ειναι σε ευλογη ηλικια ανω των 35 πχ Τα οποια φυσικα θα περναν απο επιλογη και εξετασεις Να εκπαιδευονται και να Συνεχιζουν στα σωματα ασφαλειας και οι 20 22 Χρονοι που θα μπαιναν ειδικοι φρουροι πχ να τροφοδοτουν τον στρατο; Αυτο κατα την γνωμη μου θα ειχε Ευεργετικα αποτελεσματα και για το στρατο ο οποιος θα ανανεωνε ηλικιακα το προσωπικο του και τα σωματα ασφαλειας διοτι θα επαιρναν στελεχη εμπειρα Σε δυσκολες Καταστασεις Και εκπαιδευμενα σε χρηση οπλισμου (η αστυνομια η ειδικες μον του λιμενικου) θα ηθελα να πειτε την αποψη σας ευχαριστω;

Άβαταρ μέλους
POLITHS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2011 10:05 pm
Επικοινωνία:

"Μετάταξη" στρατιωτικών σε σώματα ασφαλείας

Δημοσίευση από POLITHS »

Για ποιο λογο greek army αιτιολογησε το σε παρακαλω?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

"Μετάταξη" στρατιωτικών σε σώματα ασφαλείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

POLITHS έγραψε:Για ποιο λογο greek army αιτιολογησε το σε παρακαλω;


Θες να γίνεις ειδικός φρουρός και έχεις ξεπεράσει το όριο ηλικίας ε; Δεν μπαίνω καν στην διαδικασία να κάτσω να αιτιολογήσω κάτι τέτοιο. Μόνο που το είδα καράφλιασα. Από τα ποιο άκυρα που έχω διαβάσει εδώ μέσα. Ακού εδώ συνεργασία στρατού και αστυνομίας. Μήπως να βάλουμε και το λιμενικό με την πυροσβετική για να έχουνε οι ενδιαφερόμενοι πιο πολλές επιλογές;ΕικόναΕικόναΕικόνα

Υ. Γ τους υπόλοιπους τους ρώτησες αν θέλουνε να γίνουνε στρατιωτικοί;Εικόνα
Άβαταρ μέλους
POLITHS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2011 10:05 pm
Επικοινωνία:

"Μετάταξη" στρατιωτικών σε σώματα ασφαλείας

Δημοσίευση από POLITHS »

Greek_Army έγραψε:
POLITHS έγραψε:Για ποιο λογο greek army αιτιολογησε το σε παρακαλω;


Θες να γίνεις ειδικός φρουρός και έχεις ξεπεράσει το όριο ηλικίας ε; Δεν μπαίνω καν στην διαδικασία να κάτσω να αιτιολογήσω κάτι τέτοιο. Μόνο που το είδα καράφλιασα. Από τα ποιο άκυρα που έχω διαβάσει εδώ μέσα. Ακού εδώ συνεργασία στρατού και αστυνομίας. Μήπως να βάλουμε και το λιμενικό με την πυροσβετική για να έχουνε οι ενδιαφερόμενοι πιο πολλές επιλογές;ΕικόναΕικόναΕικόνα

Υ. Γ τους υπόλοιπους τους ρώτησες αν θέλουνε να γίνουνε στρατιωτικοί;Εικόνα
α) θα ηταν το λιγοτερο ηλιθιο να Αφηνα 9 ετη στις καταδρομες ολα με διπλα εξαμηνα αρα 18 εξαμηνα Για να μπω στην αστυνομια και να Τελειωσω στα 35 ετη (σημ. Στα 30 εξαμηνα και 25 ετη υπηρεσιας βγαινω με πληρη)

β) εαν ηθελα να μπω ειδικος φρουρος θα το ειχα κανει εδω και καιρο οπως τοσοι συναδελφοι των ειδικων δυναμεων καθως συγκεντρωνω παρα πολλα μορια (ειδικες δυν δεα ειδ δυν Διπλ αυτ μηχ αγγλικα πολυτεκνος απολυτηριο 15 ενιαιο λυκειο.

γ) μολις φετος πατησα τα 28

δεν συνεχιζω καταλαβαινω οτι η γνωμη σου εχει σημασια αλλα δεν εχεις κανενα δικαιωμα να γελοιοποιεις την γνωμη μου ζητησα την γνωμη των μελων οκ;

οσο για το υστερογραφο σου δεν ειπα πουθενα οτι θα ειναι υποχρεωτικο αλλα καθαρα οσοι επιθυμουν.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

"Μετάταξη" στρατιωτικών σε σώματα ασφαλείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

POLITHS έγραψε:
Greek_Army έγραψε:


δεν συνεχιζω καταλαβαινω οτι η γνωμη σου εχει σημασια αλλα δεν εχεις κανενα δικαιωμα να γελοιοποιεις την γνωμη μου ζητησα την γνωμη των μελων οκ;



μου φάνηκε και ακόμα δηλαδή μου φαίνεται γελοία η αποψή σου και έχω το δικαίωμα να πω την γνώμη μου. Αν σε χαλάει η θέση που παίρνω τα παραπονά σου στον διαχειριστή του φόρουμ
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

"Μετάταξη" στρατιωτικών σε σώματα ασφαλείας

Δημοσίευση από illy »

Εγω τη βρισκω πολυ ενδιαφερουσα προταση κ πολυ ελπιδοφορα... Δεν ειναι θεμα το αν τους αρεσει η οχι... Υποτιθεται πως ολοι ειναι ταγμενοι για να υπερασπιζονται την ακεραιοτητα της χωρας, ειτε αυτο λεγεται εδαφικη ακεραιοτητα ειναι αυτο λεγεται προστασια πολιτων, οπως κ να το κανεις εχουν κοινο στοχο, το καλο της χωρας... Ειναι πολυ ελπιδοφορα προταση κ με ευεργετικα αποτελεσματα σιγουρα... Διοτι χρειαζονται καλα εκπαιδευμενα στελεχη κ γιατι οχι να μην γινει με εσωτερικες μεταταξεις; Θα δειξει στο αμεσο μελλον
Dum spiro spero
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

"Μετάταξη" στρατιωτικών σε σώματα ασφαλείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Τα λεγομενά σου βασίζονται σε ταινία επιστημονικής φαντασίας. Αν πετούσα και εγώ καμία παπάτζα φυσικά και θα δεχόμουνα ειρωνικά σχόλια. Οπως έχω δεχτεί σε άλλες ενότητες. Τελοσπάντων
been there...

"Μετάταξη" στρατιωτικών σε σώματα ασφαλείας

Δημοσίευση από been there... »

Poliths, συγνώμη αλλά όλο αυτό που πρότεινες σε τι θα βοηθούσε; Εκτός του να είναι ο στρατός υπερπλήρης και με το βέλτιστο ηλικιακά (20-35) δυναμικό φυσικά...
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

"Μετάταξη" στρατιωτικών σε σώματα ασφαλείας

Δημοσίευση από greko_27 »

illy έγραψε:Εγω τη βρισκω πολυ ενδιαφερουσα προταση κ πολυ ελπιδοφορα... Δεν ειναι θεμα το αν τους αρεσει η οχι... Υποτιθεται πως ολοι ειναι ταγμενοι για να υπερασπιζονται την ακεραιοτητα της χωρας, ειτε αυτο λεγεται εδαφικη ακεραιοτητα ειναι αυτο λεγεται προστασια πολιτων, οπως κ να το κανεις εχουν κοινο στοχο, το καλο της χωρας... Ειναι πολυ ελπιδοφορα προταση κ με ευεργετικα αποτελεσματα σιγουρα... Διοτι χρειαζονται καλα εκπαιδευμενα στελεχη κ γιατι οχι να μην γινει με εσωτερικες μεταταξεις; Θα δειξει στο αμεσο μελλον


Αυτο δεν γινεται με τιποτα γιατι απλουστατα υπαρχουν οι καταλληλες σχολες εκπαιδευσης για την αστυνομια, την πυροσβεστικη, το λιμενικο κτλπ... Και εκτος αυτου ο αστυνομικος εκπαιδευεται τοσο στην θεωρια οσο και στην πραξη σε εντελως διαφορετικα θεματα απο οτι ο στρατιωτικος κοκ.
Ευεργετικα αποτελεσματα θα εχει για οσους βαρεθηκαν το χακι και την αρβυλα και θελουν να βολευτουν σε ποιο χαλαρες θεσεις, πχ λιμενικο

ΥΓ.1) Προτεινω μια λυση σε οσους εχουν σιχαθει τον στρατο... Παραιτηθειτε απο τον στρατο, βγειτε στην ανεργια και περιμενετε στην ουρα οπως και χιλαδες ελληνες να βγει καμια προκ για τους ειδικους φρουρους, την πυροσβεστικη και το λιμενικο.ΕικόναΕικόνα... Τα υπολοιπα που λεμε ειναι παπατζες... Ηδου η ροδος ηδου και το πηδημα... ΕικόναΕικόνα
Εικόνα
been there...

"Μετάταξη" στρατιωτικών σε σώματα ασφαλείας

Δημοσίευση από been there... »

illy, κι οι γιατροί την υγεία των πολιτών υπηρετούν, άρα κατ' επέκταση το καλό της χώρας, άρα μήπως κι αυτοί θα 'πρεπε... ;(εντάξει, το παραξήλωσα).

Απλά είναι παράλογο. Θα πάρεις δλδ τον 20άρη, θα σπαταλήσεις χρήμα και χρόνο (πάλι χρήμα για σένα σαν κράτος) να τον κάνεις στρατιώτη (ασχέτως ειδικότητας) και μόλις τον έχεις ολοκληρωμένο τον κάνεις μια μετάταξη και φτου κι απ' την αρχή (τι αρχή στα 35-40, και με τι όρεξη, άλλο θέμα). Τον ίδιο άνθρωπο θα τον έχεις μάθει να κάνει 2 δουλειές, δεν θα προλάβει να προσφέρει ουσιαστικά σε καμία κι επιπλέον φορτώνεις όλα τα υπόλοιπα ΣΑ με τους "υπό απόσυρση".

Το "καλά εκπαιδευμένο στέλεχος" που αναφέρεις δεν είναι πασπαρτού. Καλά εκπαιδευμένος είναι στη δουλειά του σε 1-2 τομείς, όχι στον κλάδο του γενικώς και ούτε κατά διάνοια σ' όλη την ενότητα "ΕΔ-ΣΑ" με την ποικιλία των εξειδικεύσεων που υπάρχει. Μερεμετάκια και σοβατίσματα μπορεί να γίνουν, εκπαίδευση και κατάρτιση με τίποτα.
REPAINER
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Τετ Σεπ 08, 2010 7:24 pm
Επικοινωνία:

"Μετάταξη" στρατιωτικών σε σώματα ασφαλείας

Δημοσίευση από REPAINER »

Μαλλον καποιοι βαρεθηκαν τα χακι και τις μεταθεσεις και θελουν να βολευτουν αλλου. Οποιος βαρεθηκε ας παραιτηθει, υπαρχουν πολλοι που περιμενουν στην ουρα χωρις να ψαχνου τροπους να βολευτουν καλυτερα... Το τι σκαρφιζονται μερικοι ε; Και ειμαι σιγουρος οτι την συγκεκριμενη ιδεα θα την χειροκροτησουν οσοι ηδη εργαζονται στο στρατο, τυχαιο; Καθολου... Αλλα οχι για να βολευτουν αυτοι. Προς θεου. Για το καλο του στρατευματος φυσικα
Άβαταρ μέλους
POLITHS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2011 10:05 pm
Επικοινωνία:

"Μετάταξη" στρατιωτικών σε σώματα ασφαλείας

Δημοσίευση από POLITHS »

REPAINER έγραψε:Μαλλον καποιοι βαρεθηκαν τα χακι και τις μεταθεσεις και θελουν να βολευτουν αλλου.Οποιος βαρεθηκε ας παραιτηθει,υπαρχουν πολλοι που περιμενουν στην ουρα χωρις να ψαχνου τροπους να βολευτουν καλυτερα... Το τι σκαρφιζονται μερικοι ε; Και ειμαι σιγουρος οτι την συγκεκριμενη ιδεα θα την χειροκροτησουν οσοι ηδη εργαζονται στο στρατο, τυχαιο; Καθολου... Αλλα οχι για να βολευτουν αυτοι. Προς θεου. Για το καλο του στρατευματος φυσικα
α) το αν βαρεθηκα η οχι το χακι το εξηγω πιο πανω αν ειχα βαρεθει θα ειχα φυγει και αυτην την στιγμη θα ημουν ειδ φρ. β) θα παραιτηθω σε 15 ετη με πληρη Θα ειμαι μονο 45.

γ) φυσικα υπαρχουν πολλοι Στην ουρα Δεν λεει κατι α και το οτι περιμενουν να μπουν στο λιμενικο Και την πυροσβεστικη δεν ειναι για Το καλυτερα; Αλλιως γιατι δεν μπαιναν στον στρατο; Τωρα για το Αν μας νοιαζει το καλο του στρατευματος εμεις το ξερουμε καλυτερα οποτε αν δεν εισαι στο συστημα δεν μπορεις να το Αμφισβητεις οκ; Φιλικα καλο βραδυ

υγ. Ποτε δεν καταλαβα γιατι ο ελληνας παντα κοιταει τον διπλανο του με καχυποψια και παντα νοιωθει οτι ο διπλανος του παει να το κοροιδεψει. Εθεσα ενα ζητημα και το συμπερασμα που βγαλατε ειναι οτι οι στρατιωτικοι θελουν να αραξουν και να σας φανε τις θεσεις θεσεις που μονο εσεις αξιζετε κατα τα λεγομενα σας καλο βραδυ

illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

"Μετάταξη" στρατιωτικών σε σώματα ασφαλείας

Δημοσίευση από illy »

Φιλε μου η προταση που ειπωθηκε εχει πολυ βαθυτερο νοημα απο αυτο που λετε περι καλοπερασης κ βαρεμαρας... Οπως ειπωθηκε ειπε για "ανταλλαγη" στελεχων μεσω εσωτερικων μεταταξερων κ εννοειται οτι λει κυριως για τους ειδικοδυναμιτες, που ειναι αρτια εκπαιδευμενοι κ γιατι οχι να μην μπορουν στα σωματα ασφαλειας κ ακομη κ το αντιθετο; Το θεωρω πολυ προχω συνεργασια στρατου-αστυνομιας διοτι εχουν κοινο στοχο... Μην ξεχναμε πως εν καιρω πολεμου ολα τα σωματα ασφαλειας παιρνουν εντολες απο τον στρατηγο του στρατου, τα σωματα ασφαλειας συνεπικουρουν... Κ μην το βλεπετε σαν μεταταξεις ωστε να μενουν χρονια πχ. Στη θεση του πυροσβεστη, αλλα να περασουν τα σχολεια κ την εκπαιδευση που πρεπει, θα ηταν πολυ ιδανικο να ειναι εκπαιδευμενοι σε πολλα ποστα... Ειναι πολυ ιδανικο προτυπο αλλα κ πολυ ουτοπικο συναμα
Dum spiro spero
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες