Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ92
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Ιαν 07, 2020 5:31 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ92 »


Καλησπέρα σας,

31-12-19 Μου έληξε η αναβολή μου λόγω σπουδών, μπήκα στο σάιτ της στρατολογίας για να ενημερωθώ για την στρατευση μου και με έβαλαν Β ΕΣΣΟ τον Μάρτιο δηλαδή, αλλά δεν έχει βγεί ακόμα σε πιο μέρος θα παρουσιαστώ.

Μίλησα με την Στρατολογία για το πότε μπορώ να ενημερώσω για τα προβλήματα υγείας μου και μου είπαν 5 μέρες πριν την κατάταξη μου να πάω στο Φρουραρχείο και και να περάσω από επιτροπή.

1ο Έχω κιρσοκήλη στον αριστερό όσχεο που είναι 3 κόμμα κάτι χιλιοστά (δεν χρειάζεται εγχείρηση επειδή το σπερμοδιάγραμμα είναι καλό αλλά δεν μπορώ να σηκώνω βάρη)

2ο Έχω πτώση ακοής στο δεξί αφτί και μόνιμο βουητό (κάηκε το ακουστικό νεύρο και φοράω ακουστικό βαρηκοΐας)

3ο Πάσχω από χρόνιες ημικρανίες που το πρόβλημα αυτό δεν το έχουμε εντοπιστεί ενώ έχουν γίνει όλες οι εξετάσεις (με πιάνει μία φορά το χρόνο και διαρκεί ένα μήνα για μια φορά την ημέρα για 4-5 ώρες)

4ο Έχω υπολείμματα στον Θύμο αδένα που μερικές φορές δεν μπορώ να αναπνεύσω κανονικά και θέλει εξετάσεις ανα 4 μήνες.

5ο Έχω εποχιακή επιχείρηση που δουλεύει μόνο τα καλοκαίρια.

Όλες μου οι εξετάσεις είναι από ιδιωτικούς ιατρούς.

θα με εξετάσει ο δικός τους ιατρός ;

Και αν πρέπει με όλα αυτα που έχω τη θα με βγάλουν;

xristos1925
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 6:42 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από xristos1925 »

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ92 έγραψε:
Καλησπέρα σας,

31-12-19 Μου έληξε η αναβολή μου λόγω σπουδών, μπήκα στο σάιτ της στρατολογίας για να ενημερωθώ για την στρατευση μου και με έβαλαν Β ΕΣΣΟ τον Μάρτιο δηλαδή, αλλά δεν έχει βγεί ακόμα σε πιο μέρος θα παρουσιαστώ.

Μίλησα με την Στρατολογία για το πότε μπορώ να ενημερώσω για τα προβλήματα υγείας μου και μου είπαν 5 μέρες πριν την κατάταξη μου να πάω στο Φρουραρχείο και και να περάσω από επιτροπή.

1ο Έχω κιρσοκήλη στον αριστερό όσχεο που είναι 3 κόμμα κάτι χιλιοστά (δεν χρειάζεται εγχείρηση επειδή το σπερμοδιάγραμμα είναι καλό αλλά δεν μπορώ να σηκώνω βάρη)

2ο Έχω πτώση ακοής στο δεξί αφτί και μόνιμο βουητό (κάηκε το ακουστικό νεύρο και φοράω ακουστικό βαρηκοΐας)

3ο Πάσχω από χρόνιες ημικρανίες που το πρόβλημα αυτό δεν το έχουμε εντοπιστεί ενώ έχουν γίνει όλες οι εξετάσεις (με πιάνει μία φορά το χρόνο και διαρκεί ένα μήνα για μια φορά την ημέρα για 4-5 ώρες)

4ο Έχω υπολείμματα στον Θύμο αδένα που μερικές φορές δεν μπορώ να αναπνεύσω κανονικά και θέλει εξετάσεις ανα 4 μήνες.

5ο Έχω εποχιακή επιχείρηση που δουλεύει μόνο τα καλοκαίρια.

Όλες μου οι εξετάσεις είναι από ιδιωτικούς ιατρούς.

θα με εξετάσει ο δικός τους ιατρός ;

Και αν πρέπει με όλα αυτα που έχω τη θα με βγάλουν;



Καλησπέρα. Στο φρουραρχειο θα υπαρχει καποιος γιατρος αλλα βαση των οσων εχεις μου φαινεται λιγο δυσκολο να σε εξετασει για κατι απο αυτα, επισης θα εχεις εσυ μαζι σου ολα τα χαρτια τις εξετασεις γνωματευσεις για τις παθησεις κλπ, το σημειωμα καταταξης και ταυτοτητα, και εκει ο γιατρος θα αποφασισει ποσο αναβολη θα σου δωσει (αν θες να πας τελικα για αναβολη) θα πεις και εσυ οτι λογω αυτων δεν μπορεις να καταταγεις εχεις προβλημα κλπ, και αφου σου γραψει ο γιατρος αναβολη Θα σου δωσουν καποια χαρτια απο εκει για να τα πας στην στρατολογια και μετα θα περιμενεις να σου ερθει χαρτι για να περασεις επιτροπη απαλλαγων. Μην αγχωνεσαι αν δεν μπορεσεις να τα πας την ιδια μερα μπορεις και μεσω κεπ να τα στειλεις αλλα καλου κακου αν ειναι νωρις ακομα πηγαινε εσυ ο ιδιος στην στρατολογια να τα καταθεσεις...

mboxre
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 13, 2019 4:35 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από mboxre »



Μόλις επέστρεψα από επιτροπή απαλλαγών.

Η "επιτροπή" ήταν ένα άτομο. Πήγα κατά τις 9.30, ήμασταν περίπου 10 άτομα στην αναμονή (χωρίς να μετράω συνοδούς). Κάποιοι έβγαιναν στο 2λεπτο, κάποιοι άλλοι μετά από 10 λεπτά. Άνηκα στο δεύτερο γκρουπ...

Με το που μπήκα αφού έδωσα χαρτιά, ταυτότητα μου λέει "άσε το χαρτί του γιατρού πες μου τι έχεις". Εξηγώ συνοπτικά και μετά οι υπόλοιπες ερωτήσεις ήταν πότε συμβουλεύτηκα γιατρό για πρώτη φορά, για πόσο καιρό, πόσο συχνά, τι φάρμακα παίρνω, πώς τα παίρνω, ποιος είναι ο γιατρός μου. Τα πάντα με λίγα λόγια. Ήξερα ότι υπάρχει περίπτωση να πέσω σε τέτοια περίπτωση οπότε δεν πανικοβλήθηκα.

Μετά μου είπε ότι δε με βλέπει να έχω κάτι σοβαρό κλπ. Δεν ήθελε να μου πει τι χαρτί θα μου έρθει απ' την επιτροπή αλλά αφού ρώτησα 2-3 φορές μου είπε "απαλλαγή θα σου έρθει αλλά θα σε καλούμε κάθε χρόνο ή κάθε 2 χρόνια μέχρι τα 42, είναι υποχρέωσή σου να έρχεσαι". Το αποδίδω σε απόπειρα ψαρέματος και αναμένω να δω με τα μάτια μου το χαρτί απαλλαγής.

Απ' όσο έχω διαβάσει στο φόρουμ εδώ δεν είναι ασυνήθιστο να πέσει κάποιος σε τέτοια περίπτωση, οπότε δεν έχω αγχωθεί (πολύ!). Θα ενημερώσω με την τελική κρίση.

xristos1925
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 6:42 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από xristos1925 »

mboxre έγραψε:

Μόλις επέστρεψα από επιτροπή απαλλαγών.

Η "επιτροπή" ήταν ένα άτομο. Πήγα κατά τις 9.30, ήμασταν περίπου 10 άτομα στην αναμονή (χωρίς να μετράω συνοδούς). Κάποιοι έβγαιναν στο 2λεπτο, κάποιοι άλλοι μετά από 10 λεπτά. Άνηκα στο δεύτερο γκρουπ...

Με το που μπήκα αφού έδωσα χαρτιά, ταυτότητα μου λέει "άσε το χαρτί του γιατρού πες μου τι έχεις". Εξηγώ συνοπτικά και μετά οι υπόλοιπες ερωτήσεις ήταν πότε συμβουλεύτηκα γιατρό για πρώτη φορά, για πόσο καιρό, πόσο συχνά, τι φάρμακα παίρνω, πώς τα παίρνω, ποιος είναι ο γιατρός μου. Τα πάντα με λίγα λόγια. Ήξερα ότι υπάρχει περίπτωση να πέσω σε τέτοια περίπτωση οπότε δεν πανικοβλήθηκα.

Μετά μου είπε ότι δε με βλέπει να έχω κάτι σοβαρό κλπ. Δεν ήθελε να μου πει τι χαρτί θα μου έρθει απ' την επιτροπή αλλά αφού ρώτησα 2-3 φορές μου είπε "απαλλαγή θα σου έρθει αλλά θα σε καλούμε κάθε χρόνο ή κάθε 2 χρόνια μέχρι τα 42, είναι υποχρέωσή σου να έρχεσαι". Το αποδίδω σε απόπειρα ψαρέματος και αναμένω να δω με τα μάτια μου το χαρτί απαλλαγής.

Απ' όσο έχω διαβάσει στο φόρουμ εδώ δεν είναι ασυνήθιστο να πέσει κάποιος σε τέτοια περίπτωση, οπότε δεν έχω αγχωθεί (πολύ!). Θα ενημερώσω με την τελική κρίση.



Υπάρχει περίπτωση να σε καλούν κάθε χρόνο ή κάθε 2 χρόνια ; Ή μήπως το είπε έτσι για να σε ψαρέψει ; Επίσης αν επιτρέπεται και θες να απαντήσεις, την απαλλαγή την βγάζεις για ψυχολογικούς λόγους ;

Επειδή διάβασα το ποστ και αγχώθηκα, επειδή και εγώ για απαλλαγή πάω.

mboxre
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 13, 2019 4:35 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από mboxre »

xristos1925 έγραψε:
mboxre έγραψε:

Μόλις επέστρεψα από επιτροπή απαλλαγών.

Η "επιτροπή" ήταν ένα άτομο. Πήγα κατά τις 9.30, ήμασταν περίπου 10 άτομα στην αναμονή (χωρίς να μετράω συνοδούς). Κάποιοι έβγαιναν στο 2λεπτο, κάποιοι άλλοι μετά από 10 λεπτά. Άνηκα στο δεύτερο γκρουπ...

Με το που μπήκα αφού έδωσα χαρτιά, ταυτότητα μου λέει "άσε το χαρτί του γιατρού πες μου τι έχεις". Εξηγώ συνοπτικά και μετά οι υπόλοιπες ερωτήσεις ήταν πότε συμβουλεύτηκα γιατρό για πρώτη φορά, για πόσο καιρό, πόσο συχνά, τι φάρμακα παίρνω, πώς τα παίρνω, ποιος είναι ο γιατρός μου. Τα πάντα με λίγα λόγια. Ήξερα ότι υπάρχει περίπτωση να πέσω σε τέτοια περίπτωση οπότε δεν πανικοβλήθηκα.

Μετά μου είπε ότι δε με βλέπει να έχω κάτι σοβαρό κλπ. Δεν ήθελε να μου πει τι χαρτί θα μου έρθει απ' την επιτροπή αλλά αφού ρώτησα 2-3 φορές μου είπε "απαλλαγή θα σου έρθει αλλά θα σε καλούμε κάθε χρόνο ή κάθε 2 χρόνια μέχρι τα 42, είναι υποχρέωσή σου να έρχεσαι". Το αποδίδω σε απόπειρα ψαρέματος και αναμένω να δω με τα μάτια μου το χαρτί απαλλαγής.

Απ' όσο έχω διαβάσει στο φόρουμ εδώ δεν είναι ασυνήθιστο να πέσει κάποιος σε τέτοια περίπτωση, οπότε δεν έχω αγχωθεί (πολύ!). Θα ενημερώσω με την τελική κρίση.



Υπάρχει περίπτωση να σε καλούν κάθε χρόνο ή κάθε 2 χρόνια ; Ή μήπως το είπε έτσι για να σε ψαρέψει ; Επίσης αν επιτρέπεται και θες να απαντήσεις, την απαλλαγή την βγάζεις για ψυχολογικούς λόγους ;

Επειδή διάβασα το ποστ και αγχώθηκα, επειδή και εγώ για απαλλαγή πάω.



Ναι για ψυχολογικούς λόγους είναι. Πιστεύω πως είναι για ψάρωμα ξεκάθαρα. Η αυτεπάγγελτη επανεξέταση σωματικής κατάστασης προβλέπεται από τον νόμο, αλλά πρακτικά δε συμβαίνει ποτέ. Όταν δω με τα μάτια μου την απαλλαγή θα το ξεχάσω μια για πάντα το θέμα, γι' αυτό κρατάω μια μικρή επιφύλαξη και δε σου λέω πως 100% έλεγε μπαρούφες και δεν ισχύει τίποτα απ' αυτά.

Αν δεν είχα διαβάσει όλα τα ποστ εδώ μέσα θα είχα αγχωθεί πολύ. Οπότε σου προτείνω να κάνεις το ίδιο!

xristos1925
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 6:42 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από xristos1925 »

mboxre έγραψε:Ναι για ψυχολογικούς λόγους είναι. Πιστεύω πως είναι για ψάρωμα ξεκάθαρα. Η αυτεπάγγελτη επανεξέταση σωματικής κατάστασης προβλέπεται από τον νόμο, αλλά πρακτικά δε συμβαίνει ποτέ. Όταν δω με τα μάτια μου την απαλλαγή θα το ξεχάσω μια για πάντα το θέμα, γι' αυτό κρατάω μια μικρή επιφύλαξη και δε σου λέω πως 100% έλεγε μπαρούφες και δεν ισχύει τίποτα απ' αυτά.

Αν δεν είχα διαβάσει όλα τα ποστ εδώ μέσα θα είχα αγχωθεί πολύ. Οπότε σου προτείνω να κάνεις το ίδιο!



Καταλαβα. Ευχαριστώ για την απάντηση ! Και εγώ εχω ακούσει οτι ισχύει αλλα νομίζω σπανια να γίνει κατι τετοιο. Ισως και ο γιατρος εκει να μην ηξερε τι ακριβως παίζει οτι δηλαδη δν πολυ γινεται αυτο, και το λεω αυτο επειδη για παραδειγμα οταν πηγα για την αναβολη που πηρα τον ιουλιο, στην επιτροπη ο γιατρος μου ελεγε οτι αμα παρω απαλλαγη να κοιταξω μηπως υπαρχει θεμα με διπλωμα οδηγησης κλπ, πραγμα που δεν εχει σχεση και μπορεις να βγαλεις κανονικα διπλωμα οδηγησης. Ισως να μην ηξερε ακριβως τι παιζει ή ισως το ειπε ετσι με τετοιο υφος (ανεξαρτητα αν οντως ισχυει ή οχι) για ψαρωμα πιο πολυ...

mboxre
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 13, 2019 4:35 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από mboxre »

xristos1925 έγραψε:
Καταλαβα. Ευχαριστώ για την απάντηση ! Και εγώ εχω ακούσει οτι ισχύει αλλα νομίζω σπανια να γίνει κατι τετοιο. Ισως και ο γιατρος εκει να μην ηξερε τι ακριβως παίζει οτι δηλαδη δν πολυ γινεται αυτο, και το λεω αυτο επειδη για παραδειγμα οταν πηγα για την αναβολη που πηρα τον ιουλιο, στην επιτροπη ο γιατρος μου ελεγε οτι αμα παρω απαλλαγη να κοιταξω μηπως υπαρχει θεμα με διπλωμα οδηγησης κλπ, πραγμα που δεν εχει σχεση και μπορεις να βγαλεις κανονικα διπλωμα οδηγησης. Ισως να μην ηξερε ακριβως τι παιζει ή ισως το ειπε ετσι με τετοιο υφος (ανεξαρτητα αν οντως ισχυει ή οχι) για ψαρωμα πιο πολυ...



Δεν είναι άγνοια, είναι σκόπιμο ψάρωμα. Οι λόγοι ποικίλλουν, από το απλά επειδή του αρέσει να το κάνει μέχρι και για να πας εσύ στους φίλους σου να πεις πόσο δύσκολα παίρνεις απαλλαγή ώστε να μπουν όταν έρθει η ώρα.

Θα ενημερώσω το θέμα κατάλληλα και φαντάζομαι εν καιρώ θα επιβεβαιώσουν και άλλα άτομα.

xristos1925
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 6:42 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από xristos1925 »

mboxre έγραψε:
xristos1925 έγραψε:
Καταλαβα. Ευχαριστώ για την απάντηση ! Και εγώ εχω ακούσει οτι ισχύει αλλα νομίζω σπανια να γίνει κατι τετοιο. Ισως και ο γιατρος εκει να μην ηξερε τι ακριβως παίζει οτι δηλαδη δν πολυ γινεται αυτο, και το λεω αυτο επειδη για παραδειγμα οταν πηγα για την αναβολη που πηρα τον ιουλιο, στην επιτροπη ο γιατρος μου ελεγε οτι αμα παρω απαλλαγη να κοιταξω μηπως υπαρχει θεμα με διπλωμα οδηγησης κλπ, πραγμα που δεν εχει σχεση και μπορεις να βγαλεις κανονικα διπλωμα οδηγησης. Ισως να μην ηξερε ακριβως τι παιζει ή ισως το ειπε ετσι με τετοιο υφος (ανεξαρτητα αν οντως ισχυει ή οχι) για ψαρωμα πιο πολυ...



Δεν είναι άγνοια, είναι σκόπιμο ψάρωμα. Οι λόγοι ποικίλλουν, από το απλά επειδή του αρέσει να το κάνει μέχρι και για να πας εσύ στους φίλους σου να πεις πόσο δύσκολα παίρνεις απαλλαγή ώστε να μπουν όταν έρθει η ώρα.

Θα ενημερώσω το θέμα κατάλληλα και φαντάζομαι εν καιρώ θα επιβεβαιώσουν και άλλα άτομα.



Έχεις δίκιο, και εγώ νομίζω ότι είναι καθαρά για ψάρωμα. Έτυχες νομίζω στην περίπτωση, επειδή τυχαίνει να υπάρχουν και καλά άτομα που δεν έχουν ύφος για να σε ψαρώσουν... Από γνωστό μου που είχε περάσει πρόσφατα επιτροπή απαλλαγών, έτυχε σε καλό άτομο και του έλεγε, μην αγχώνεσαι τι πρόβλημα υπάρχει, ρώταγε αν πράγματι μπορείς να υπηρετήσεις ή υπάρχει πρόβλημα κλπ δεν το έπαιζε ψαρωτικός. Για να δούμε και απο άλλα άτομα που θα γράψουν ανάλογες εμπειρίες.

xristos1925
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 6:42 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από xristos1925 »

Ψάχνωντας βρήκα στο φορουμ, βρήκα και αυτό το νήμα, το καλοκαίρι που μας πέρασε τους είπαν ακριβώς το ίδιο σε κάποιους ότι θα τους ξανα καλέσουν σε κανα 2 χρόνια εως τα 45, και ο χρήστης Lyapunov13 Λέει στον χρήστη dim90 που έχει την ίδια απορία:

http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=8906&PID=469987#469987

Lyapunov13 έγραψε:Φίλε dim90 δεν ισχύει κάτι τέτοιο (πήρα τηλ και ρώτησα στη Στρατολογία στο Ρουφ + προσωπικό μουο Στρατιωτικό Ψυχίατρο). Στο είπαν καθαρά για να σε ψαρώσουν/αγχώσουν χωρίς λόγο.

Καλός πολίτης.



Οπότε αν ισχύει οτι δεν ειναι έτσι, πιστεύω είναι πιο πολύ το κάνουν για ψαρωτικούς λόγους...

Christos anipotaktos

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Christos anipotaktos »

Καλησπέρα σε όλους πέρασα την επιτροπή απαλλαγών στης 3 του μήνα τώρα και ο γιατρός ήταν λίγο ψαροτικος ότι και καλά το χαρτί που του πήγα από ψυχίατρο ότι πασχω από καταθλιψη και κρίσεις πανικού μπορεί να είναι ψεύτικο ενώ είναι αληθεια πασχω από κρίσεις και κατάθλιψη θα έχω νομικά θεματα αν είναι ψεύτικο και τετοια, να πω ότι είμαι 40 χρόνων ανυποτακτος με δύο ετήσιες αναβολές έχω υπηρετήσει 4 μήνες μόνο τώρα έχω οικογενεια δύο παιδιά και το ένα μου παιδί έχει ένα θέμα μετά ποδαράκια τις και όταν το είπα στο γιατρό στο 401 μου έλεγε ότι εμάς μα ενδιαφέρει η δική σου οικανοτητα και όχι του παιδιού και μου λέει δεν το κατακρινω αλλά εσύ μας ενδιαφέρεις, και του λέω εγώ δεν υπάρχει περίπτωση να μπω και να αφήσω το παιδί μου παραλητω γιατί μόνο εγώ εργαζομαι και η φυσικοθεραπεία του παιδιού μου στοιχίσει 250? το μήνα Πίος θα τα πληρώσει αν μπω να υπηρετησω ; Εκεί δεν απάντησε κάτι έγραψε στα χαρτιά και μου λέει σε ένα μήνα θα βγει η απαντηση ελπίζω να πήρα την απαλλαγή!
Γιώργος

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Γιώργος »

Αυτό που έχουν ξεκινήσει και μας τρομοκρατούν δεν είναι καθόλου ωραίο. Υπάρχουμε και εμείς που όντως έχουμε πρόβλημα και το μόνο που κατορθώνουν είναι να χειροτερεύει η κατάσταση μας. Φοβάμαι ότι θα πάθω σοβαρή κρίση πανικού αν μου τύχει τέτοια περίπτωση.
xristos1925
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 6:42 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από xristos1925 »

Βρήκα τον νόμο που το λέει αυτό :3421/2005

Άρθρο 13

Απαλλαγή από τη στράτευση

1. Απαλλάσσονται από την υποχρέωση στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης οι παρακάτω κατηγορίες στρατευσίμων και οπλιτών:

α. Όσοι κρίνονται από τις αρμόδιες υγειονομικές επιτροπές ή συμβούλια των Ενόπλων Δυνάμεων ακατάλληλοι για στράτευση, για λόγους υγείας.

...

3. Οι υπαγόμενοι στις διατάξεις της παραγράφου 1 α του παρόντος άρθρου υπέχουν στρατιωτικές υποχρεώσεις, εφόσον, πριν από τη συμπλήρωση του τεσσαρακοστού πέμπτου έτους της ηλικίας τους, παύσουν να υφίστανται οι λόγοι της απαλλαγής. Στις γνωματεύσεις ακαταλληλότητας των αρμόδιων υγειονομικών επιτροπών ή συμβουλίων αναγράφεται υποχρεωτικά αν υπάρχει πιθανότητα ή όχι βελτίωσης ή ίασης της παθήσεως. Με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Άμυνας, που εκδίδεται ύστερα από πρόταση του Αρχηγού του Γενικού Επιτελείου Εθνικής Άμυνας, καθορίζονται η διαδικασία και ο χρόνος της αυτεπάγγελτης παραπομπής για επανεξέταση της σωματικής ικανότητας ορισμένων ή όλων των απαλλαγέντων από τη στράτευση, περιοδικά ανά πενταετία ή έκτακτα κατά την κρίση του Υπουργού Εθνικής Άμυνας. Με την ίδια απόφαση καθορίζονται οι υποχρεώσεις των παραπεμπομένων και οι συνέπειες της μη τήρησής τους, οι υποχρεώσεις των στρατολογικών γραφείων και των υγειονομικών επιτροπών, καθώς και κάθε αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή των διατάξεων της παραγράφου αυτής.

================================================

Δεν λέει πουθενά ότι απαραίτητα υποχρεωτικά κάθε 2 χρόνια θα καλούν εως τα 45 τους οσοι πηραν απαλλαγη. Το άρθρο αυτού του νόμου είναι από το 2005 και δεν έχει αλλάξει έως τώρα το συγκεκριμμένο άρθρο. Άρα μην αγχώνεστε όσοι πατε για απαλλαγή ή όσοι έχετε ήδη απαλλαγή. Απλά το λέει έτσι αυτός στην επιτροπή απαλλαγών για ψάρωμα.

mboxre
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 13, 2019 4:35 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από mboxre »

xristos1925 έγραψε:Βρήκα τον νόμο που το λέει αυτό :3421/2005

Άρθρο 13

Απαλλαγή από τη στράτευση

1. Απαλλάσσονται από την υποχρέωση στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης οι παρακάτω κατηγορίες στρατευσίμων και οπλιτών:

α. Όσοι κρίνονται από τις αρμόδιες υγειονομικές επιτροπές ή συμβούλια των Ενόπλων Δυνάμεων ακατάλληλοι για στράτευση, για λόγους υγείας.

...

3. Οι υπαγόμενοι στις διατάξεις της παραγράφου 1 α του παρόντος άρθρου υπέχουν στρατιωτικές υποχρεώσεις, εφόσον, πριν από τη συμπλήρωση του τεσσαρακοστού πέμπτου έτους της ηλικίας τους, παύσουν να υφίστανται οι λόγοι της απαλλαγής. Στις γνωματεύσεις ακαταλληλότητας των αρμόδιων υγειονομικών επιτροπών ή συμβουλίων αναγράφεται υποχρεωτικά αν υπάρχει πιθανότητα ή όχι βελτίωσης ή ίασης της παθήσεως. Με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Άμυνας, που εκδίδεται ύστερα από πρόταση του Αρχηγού του Γενικού Επιτελείου Εθνικής Άμυνας, καθορίζονται η διαδικασία και ο χρόνος της αυτεπάγγελτης παραπομπής για επανεξέταση της σωματικής ικανότητας ορισμένων ή όλων των απαλλαγέντων από τη στράτευση, περιοδικά ανά πενταετία ή έκτακτα κατά την κρίση του Υπουργού Εθνικής Άμυνας. Με την ίδια απόφαση καθορίζονται οι υποχρεώσεις των παραπεμπομένων και οι συνέπειες της μη τήρησής τους, οι υποχρεώσεις των στρατολογικών γραφείων και των υγειονομικών επιτροπών, καθώς και κάθε αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή των διατάξεων της παραγράφου αυτής.

================================================

Δεν λέει πουθενά ότι απαραίτητα υποχρεωτικά κάθε 2 χρόνια θα καλούν εως τα 45 τους οσοι πηραν απαλλαγη. Το άρθρο αυτού του νόμου είναι από το 2005 και δεν έχει αλλάξει έως τώρα το συγκεκριμμένο άρθρο. Άρα μην αγχώνεστε όσοι πατε για απαλλαγή ή όσοι έχετε ήδη απαλλαγή. Απλά το λέει έτσι αυτός στην επιτροπή απαλλαγών για ψάρωμα.



Μέσα στο γενικότερο ψάρωμα/ράδιο αρβύλα είναι και το ότι στην Κύπρο όντως ψηφίστηκε αυτό:

ΚΥΠΡΟΣ - Νέο νόμο κατά της φυγοστρατίας ψήφισε η Βουλή

... Ο δεύτερος νόμος που ψηφίστηκε αφορά την επανεξέταση των προσωρινά απολυθέντων εθνοφρουρών για λόγους υγείας κάθε 2 χρόνια


Κάτι το οποίο προφανώς δεν αλλάζει κάτι για την Ελλάδα, απλά τους κάνει το ψάρωμα ακόμα πιο εύκολο.

Τη γνώμη μου την είπα και παραπάνω, είναι ξεκάθαρα ψάρωμα για να κυκλοφορήσει ότι το Ι5 είναι πολύ δύσκολο να το πάρει κανείς.

dimitris90
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Τρί Ιαν 23, 2018 3:56 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από dimitris90 »

Καλησπερα, και σιγουρα δεν σε καλουν καθε 2 ετη ψαρωτικο φουλ και ανθεπαγγελματικο οσον αφορα καποιους που οντως πασχουν απο σοβαρα προβληματα. Ειναι απανθρωπο οταν καποιος εχει διπολικη και γνωριζουν οτι με ενα απλο στρες μπορουν να πεσουν σε επεισοδειο ή ειναι αχρηστοι ως γιατροι ή το κανουν σκοπιμα και απανθρωπα.

Το αρθρο 13 ομως αναφερει Εκτος δεν το καταλαβα εγω καλα. περιοδικά ανά πενταετία ή έκτακτα

Με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Άμυνας, που εκδίδεται ύστερα από πρόταση του Αρχηγού του Γενικού Επιτελείου Εθνικής Άμυνας, καθορίζονται η διαδικασία και ο χρόνος της αυτεπάγγελτης παραπομπής για επανεξέταση της σωματικής ικανότητας ορισμένων ή όλων των απαλλαγέντων από τη στράτευση, περιοδικά ανά πενταετία ή έκτακτα κατά την κρίση του Υπουργού Εθνικής Άμυνας.

xristos1925
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 6:42 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από xristos1925 »

dimitris90 έγραψε:Καλησπερα, και σιγουρα δεν σε καλουν καθε 2 ετη ψαρωτικο φουλ και ανθεπαγγελματικο οσον αφορα καποιους που οντως πασχουν απο σοβαρα προβληματα. Ειναι απανθρωπο οταν καποιος εχει διπολικη και γνωριζουν οτι με ενα απλο στρες μπορουν να πεσουν σε επεισοδειο ή ειναι αχρηστοι ως γιατροι ή το κανουν σκοπιμα και απανθρωπα.

Το αρθρο 13 ομως αναφερει Εκτος δεν το καταλαβα εγω καλα. Περιοδικά ανά πενταετία ή έκτακτα

Με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Άμυνας, που εκδίδεται ύστερα από πρόταση του Αρχηγού του Γενικού Επιτελείου Εθνικής Άμυνας, καθορίζονται η διαδικασία και ο χρόνος της αυτεπάγγελτης παραπομπής για επανεξέταση της σωματικής ικανότητας ορισμένων ή όλων των απαλλαγέντων από τη στράτευση, περιοδικά ανά πενταετία ή έκτακτα κατά την κρίση του Υπουργού Εθνικής Άμυνας.



Ακριβώς είναι περισσότερο για ψάρωμα, κατι τετοιο μονο για Κυπρο ισχυει οχι για Ελλάδα. Δηλαδη παρχει πιθανοτητα να γινει καποια στιγμη μια φορα στα 5 χρονια ή εκτακτα, ή μπορει και καθολου, αναλογως τι κρινει ο Αρχηγος ΓΕΕΘΑ και κανει προταση στον υπουργο... Δεν σημαινει οτι υποχρεωτικα ετσι καθε 2 χρονια θα γινεται επανεξεταση απαλλαγεντων. Αυτο ψηφιστηκε και ισχυει στην Κυπρο, δεν επηρεαζει την Ελλαδα. Οποτε τζαμπα αγχωνουν αυτους οσους πανε και τους το λενε εκει στην επιτροπη

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες