Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Giorgos92K
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 18, 2020 8:26 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Giorgos92K »

Giannis έγραψε:Giorgos92K http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_s/drop_down.png http://www.ellinikos-stratos.com/forum/member_pro.asp?PF=31949 -

http://www.ellinikos-stratos.com/forum/pm_new_message_.asp?name=Giorgos92K -

http://www.ellinikos-stratos.com/forum/search_.asp?USR=Giorgos92K -

http://www.ellinikos-stratos.com/forum/pm_buddy_list.asp?name=Giorgos92K -

Έκανες την διαδικασία για 1ή αναβολή ή πηγαινες για απαλλαγη;

Στην επιτροπή τι σε ρώτησαν, σε ρώτησαν ΑΜΚΑ ή να τους δείξεις τα φάρμακα τους;

Επίσης που εδώ στην Αθηνα;



Είχα πάρει δύο αναβολές από ένα χρόνο η καθεμία και τώρα πήγαινα για απαλλαγή. Πέρασα από "επιτροπή" στο στρατιωτικό νοσοκομείο στα Χανιά όπου ήταν ένας μόνο ψυχίατρος και δεν μου την έδωσε γιατί όπως έλεγε ο ίδιος δεν μπορούσε. Μόνο την γνωμάτευση που είχα από τον ψυχίατρο κοίταξε. Δε με ρώτησε και πολλά.

themis

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από themis »

Γιώργο92 τις πρώτες 2 αναβολές τις είχες πάρει σχετικά εύκολα;Τι σε είχαν ρωτήσει τοτε στη επιτροπή και πόσο είχε διαρκεσει;

Theologosvr
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 02, 2020 3:59 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Theologosvr »

Καλημέρα παιδιά είχα πάει φρουραρχείο Αθηνών 13 Νοεμβρίου μου έστειλαν ιμειλ προχθές (είμαι πολεμικό Ναυτικό) τους πήρα τηλέφωνο για ραντεβού όπως έγραφε το ιμελ αλλά μου είπε να ξαναπάρω τρίτη γιατί δεν είχανε στείλει τον φάκελο μου ίσως (άκτη Μουτσόπουλου 66 Πειραιάς) έχει περάσει κανείς επιτροπή από εκεί;Πρόκειται για την πρώτη αναβολή μου για ψυχολογικούς λόγους

Στο φρουραρχείο ήταν όλα κομπλέ φιλικοί οκ και στο ννα που είχα πάει μετά τυπική διαδικασία μέχρι τώρα

Fotis

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Fotis »

Ναι δεν έχουν πάει ακόμα τα χαρτιά μίλησα και εγώ, την Τρίτη το πρωί θα πάνε, μ το είπε άτομο. Μην αγχώνεσαι αργούν πάντα
Theologosvr
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 02, 2020 3:59 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Theologosvr »

Εμείς όσοι είμαστε για ακτή Μουτσόπουλου (πολεμικό Ναυτικό) λες να χρειάζεται να πάμε στην επιτροπή η να είναι σαν τα παιδιά πιο. Πανω που γράψανε ότι δεν χρειάζεται;

Fotis

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Fotis »

Θα πάμε, τυπική ειναι η διαδικασία στην αναβολή να εχεις (1) ταυτοτητα (2) το χαρτι που σ ηρθε (3) χαρτί γιατρού.

Απλά στο Ναυτικό ειναι 10-20 άτομα και στον στρατό 500+ στις αναβολές και εξαιτιας της καταστασης δεν θελουν στο 401 να μαζευεται τοσος κοσμος, παλια όλοι πήγαιναν.

Την Τρίτη θα παει το χαρτι, λογικά θα σ πουν να πας την Πέμπτη μετα τις 9 το πρωί, μην αγχωνεσαι εξαλλου θα εχεις λογικα προθεσμια μεχρι μεσα Δεκεμβρη αλλα και μετα να πας δεν γινεται κατι, απλες τυπικές διαδικασίες ειναι.

Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Liapunov13 »

Giorgos92K έγραψε:Είχα πάρει δύο αναβολές από ένα χρόνο η καθεμία και τώρα πήγαινα για απαλλαγή. Πέρασα από "επιτροπή" στο στρατιωτικό νοσοκομείο στα Χανιά όπου ήταν ένας μόνο ψυχίατρος και δεν μου την έδωσε γιατί όπως έλεγε ο ίδιος δεν μπορούσε. Μόνο την γνωμάτευση που είχα από τον ψυχίατρο κοίταξε. Δε με ρώτησε και πολλά.



Μην αγχωνεσαι, θα παρεις την απαλλαγη απο το στρατοπεδο. Διαβασε εδω:

http://www.ellinikos-stratos.com/forum/αναβολή-απαλλαγή-κατά-κατάταξη-στρατόπεδο_topic20306.html

Εχε μαζι σου τη γνωματευση του ψυχιατρου, τα ψυχοφαρμακα, ταυτοτητα Και σημειωμα καταταξης. Αν θα εχει επιτροπη αναβολων μεσα στο στρατοπεδο θα ξεμπερδεψεις στην ιδια μερα. Αν οχι, θα χρειαστει να σε πανε στην αυτοι στην κοντινοτερη επιτροπη απαλλαγων (μαξ 1 διανυκτερευση).

Καλη τυχη.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Liapunov13 την Κυρ Νοέμ 29, 2020 4:40 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Theologosvr
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 02, 2020 3:59 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Theologosvr »

Καλησπέρα Φώτη πήρα τηλέφωνο στην ακτή Μουτσόπουλου αλλά δεν βλέπουν κάτι και μου είπαν να ξαναπάρω Δευτέρα τηλέφωνο ... Αναμένω ... Εσύ όλα οκ;

Theologosvr
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 02, 2020 3:59 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Theologosvr »

Φώτη καλησπέρα εσύ έχεις περάσει επιτροπή Εμένα από 13 Νοεμβρίου ακόμα τίποτα

Κανείς έχει ειδοποιηθεί παιδιά;

Αλέξανδρος

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Αλέξανδρος »

Καλησπέρα σας παιδιά θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση κι εγώ με τη σειρά μου, με την ελπίδα ότι κάποιος θα ξέρει γιατί δεν βγάζω άκρη. Εχω πάρει ήδη αναβολή από στρατό δύο χρόνια που δικαιούμαι για ψυχολογικούς λόγους και θέλω να πάρω απαλλαγή τώρα (παρουσιάζονται τον Γενάρη). Γνωρίζεται λοιπόν αν αφού πάρω απαλλαγή (ι5) μπορώ μετά από χρόνια που ελπίζω να είμαι καλα να την κόψω και να μπω κανονικά; Ευχαριστώ εκ των προτέρων παίδες.
Νίκος

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Νίκος »

Καλημέρα. Την περασμένη εβδομάδα βγήκε η απαλλαγή μου στο ταξις και στα πιστοποιητικά στρατολογικής καταστασης δεν γράφει πουθενά πιθανολογείται ίαση σε τάδε χρονικό διάστημα, παρά μόνο έχει απαλλαχθεί από την υποχρέωση στράτευσης. Αυτό σημαίνει ότι σε ενδεχόμενη μελλοντική επανεξέταση των I5 δεν θα κληθώ ή καλούνται και αυτοί που τους γράφει πιθανολογείται ίαση αλλά και όσοι δεν τους γράφει;
Theologosvr
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 02, 2020 3:59 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Theologosvr »

Παιδιά καλημέρα 13 Νοεμβρίου είχα πάει φρουραρχείο Αθηνών για την πρώτη αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Μου ήρθε ιμειλ περνώ τηλέφωνο στην ακτή Μουτσόπουλου (είμαι για πολεμικό Ναυτικό)

Μου λένε δεν έχει έρθει ο φάκελος

Έχω προθεσμία για την επιτροπή μέχρι 23 Δεκεμβρίου

Έχει κανείς άλλος παρόμοια καθυστέρηση;

Ευχαριστώ

nikolas93
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Δεκ 14, 2020 11:50 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από nikolas93 »

Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για την άψογη δουλειά που κάνετε.Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Έχω μια ενεργή αναβολή λόγω σπουδών η οποία λήγει στις 31/12.

Παράλληλα δεν κατάφερα να ολοκληρώσω τις σπουδές μου στη σχολή αυτή για λόγους βιοπορισμού κλπ.

Όπως και να έχει έχω επαφή με ιδιωτικό γιατρό που με παρακολουθεί τον τελευταίο καιρό και με το χαρτί του θα δηλώσω πως δεν δύναμαι να παρουσιαστώ και θα αιτηθώ ι5. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση; Πρέπει να διακόψω την αναβολή πριν λήξει γιατί ακουώ κάτι για πρόστιμα κλπ.

Είναι καλύτερα απλά να περιμένω να ερθει το χαρτί που θα μου ζητάει να παρουσιαστώ τον Μαρτιο;

Μπορώ να τρέξω την διαδικασία από το φρουραρχείο και να μην χρειαστεί να παρουσιαστώ;

(Να σημειώσω ότι είμαι από Πατρα και ζω στην Αθήνα, οπότε είναι προτιμότερο να γίνει από εδώ η διαδικασία.)

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτερων και συγγνωμη για τον όγκο των μαζεμένων ερωτήσεων.

Theologosvr
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 02, 2020 3:59 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Theologosvr »

Παιδιά καλησπέρα μόλις χθες με κάλεσαν στην άυνε τυπική διαδικασία ούτε ένα λεπτό και μου έδωσαν ένα έτος αναβολή για ψυχολογικούς λόγους
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες