Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Rafale »

Καταρχην για το αμεταθετο πρεπει να συντρεχουν λογοι συγκεκριμενοι που δεν αναφερεις η γνωμη μου ειναι να παρεις πρωτα μεταθεση και μετα να καταθεσεις τα χαρτια σου γιατι κανει και ενα χρονικο διαστημα 40 ηεμρων αλλα καλυτερα ενημερωσου και απο τη στατολογια
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Rafale »

Μορια στο στρατο ξηρας βαση των οποιων γινονται οι μεταθεσεις εγγαμος με παιδι 80 εγγαμος με συζυγο εγκυμονουσα 75 εγγαμος 70 ορφανος απο πατερα 50 απο μητερα 50 μελος πολυτεκνης οικογενειας 45 θανατος μελους οικογενειας οπλιτη που συνεβη σε στρκη υπηρεσια 40 πατερας υπερηλικας ανω 70χρ 35 μητερα υπερηλικη 35 προσφατος θανατος μελους τελευταιο τριμηνο 30 αδελφια με ειδικες αναγκες 25 διαζευμενοι γονεις 20 συνηπηρετων αδελφος 35
Anonymous

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Anonymous »

Να προσθέσω ότι είμαι μηχανικός.

Anonymous

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Anonymous »

Από οτι κατάλαβα δεν υπάρχει μετάθεση λόγω επαγγέλματος... Ευχαριστώ πολύ πάντως.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από yandr »

Τσολιάς στο Προεδρικό Μέγαρο είναι η μόνη ειδικότητα στρατευμένου που σίγουρα και εξαρχής εξασφαλίζει στους στρατιώτες που υπηρετούν πλήρη θητεία εννέα μηνών το πολυπόθητο φύλλο πορείας για την Αθήνα και απολυτήριο από εκεί.

Το νέο σύστημα μεταθέσεων στον Στρατό Ξηράς κοινοποιήθηκε υπό μορφή εγκυκλίου στις μονάδες και τις εμπλεκόμενες υπηρεσίες του ΓΕΣ και βάσει αυτού βγαίνουν ήδη οι πρώτες μεταθέσεις μετά την κατά τρεις μήνες μείωση της θητείας τον περασμένο Αύγουστο. Η βασική κατεύθυνση, όπως έχουν αποκαλύψει «ΤΑ ΝΕΑ», είναι ότι όλοι οι 9μηνίτες τοποθετούνται σε μονάδες των συνόρων- Ήπειρο, Μακεδονία, Θράκη, Ανατολικό Αιγαίο- όπου και θα υπηρετούν μέχρις απολύσεώς τους.Φύλλο πορείας για τα σύνορα παίρνουν και όσοι- για κοινωνικούς λόγους- υπηρετούν μειωμένη θητεία οκτώ μηνών, ωστόσο μόλις συμπληρώσουν τέσσερις μήνες στο χακί θα μετατίθενται στο εσωτερικό της χώρας, όσο πιο κοντά γίνεται στον τόπο διαμονής τους. Αυτό όμως θα γίνεται με βάση μόρια που προκύπτουν από τη δυσκολία της μονάδας όπου υπηρετούσαν αλλά και κοινωνικά κριτήρια, όπως αν είναι παντρεμένοι (με ή χωρίς παιδιά), ορφανοί, μέλη πολύτεκνης οικογένειας, προστάτες υπερηλίκου, αναπήρου ή διαζευγμένου γονέα κ. Ο. Κ.

Πιο ευνοϊκά είναι τα πράγματα για όσους υπηρετούν μικρότερη θητεία- έξι ή τρεις μήνες. Καθώς ήδη για κοινωνικούς λόγους είναι ενταγμένοι σ΄ αυτή την κατηγορία (προστάτες, γονείς, μέλη πολύτεκνων οικογενειών κ. Ο. Κ.), τοποθετούνται απευθείας σε μονάδες όλης της επικράτειας ανάλογα με τις ανάγκες και τον τόπο προτίμησής τους.

Μετά την ουσιαστικά χωρίς προετοιμασία μείωση της θητείας που εφαρμόστηκε τον Αύγουστο για προεκλογικούς λόγους, το ΓΕΣ εφήρμοσε διάφορα μοντέλα σε ηλεκτρονικούς υπολογιστές προτού καταλήξει πρόσφατα στον τελικό «οδικό χάρτη» της θητείας. Οι οδηγίες του αρχηγού ΓΕΣ αντιστράτηγου Φραγκούλη Φράγκου ήταν να υπάρχει κατ΄ αρχήν πρόνοια κάλυψης των επιχειρησιακών μονάδων και των μονάδων προκάλυψης στα σύνορα και παράλληλα «δίκαιο, σταθερό και αντικειμενικό σύστημα» τόσο για τις αρχικές τοποθετήσεις όσο και τις μεταθέσεις.

Οι εξαιρέσεις
Στις βασικές κατηγορίες που προαναφέραμε υπάρχουν εξαιρέσεις για ορισμένες κατηγορίες λόγω συγκεκριμένων επιχειρησιακών αναγκών των μονάδων ή χαρακτηριστικών των ειδικοτήτων. Οι κομάντος, π. Χ., οι ελικοπτεράδες και οι πυροβολητές σε μοίρες Χοκ, ακόμη και αν υπηρετούν 9μηνη θητεία, είναι πιθανόν να τοποθετηθούν απευθείας στην Αττική ή να μετακινούνται εκεί. Επίσης στρατεύσιμοι ορισμένων επιστημονικών ειδικοτήτων (γιατροί, ψυχολόγοι κ. Ά.) θα υπηρετούν 3 μήνες στα σύνορα και μετά κάποιοι από αυτούς θα μετατίθενται στο εσωτερικό. Επίσης δεν θα είναι υποχρεωτικό να πάνε στα σύνορα ή να επιστρέψουν κοντά στον τόπο της προτίμησής τους κάποιοι με ειδικότητα ρίπτη - συσκευαστή αλεξιπτώτων, χειριστή άρματος Leopard, σκαπανέα- ναρκαλιευτή κ. Ά.

Καινοτομία αποτελεί η πρόβλεψη η αρχική τοποθέτηση αλλά και η πιθανή μετάθεση αργότερα να γίνεται με σταθερά κριτήρια του τόπου καταγωγής.

ΤΑ ΝΕΑ
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από yandr »

Καλά κρασιά λέω εγώ, αλλά τέλος πάντων ...
MGEN
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 05, 2009 6:14 am
Τοποθεσία: Germany
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από MGEN »

yandr έγραψε:Καλά κρασιά λέω εγώ, αλλά τέλος πάντων ...


Συμφωνώ απόλυτα, τι είναι ο κάβουρας τι είναι το ζουμί του. Με εννιά μήνες θητεία οι στρατεύσιμοι μόλις θα αρχίζουν να αποδίδουν ανάλογα με την ειδικότητά τους θα απολύονται. Χαίρε μέγα Μεϊμαράκη τέως τουρίστα ΥΕΘΑ, που δεν έβαλες πενιά στο Υπουργείο.
Anonymous

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας!

Εχω μια ερωτηση σχετικα με μεταθεσεις!

Ηξερα οτι απο τοτε που μειωθηκε η θητεια σε 9 μηνες επαιρνες μια μεταθεση οταν

εφευγες απο το κεντρο! Προσφατα ακουσα οτι παιρνεις και δευτερη μετα απο 5 μηνες!

Ισχυει;

mafiagalou
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 10, 2010 3:37 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από mafiagalou »

Θα παρουσιαστω το Φεβρουαριο, που ακομα δεν ξερω και ειμαι απο την Αθηνα. Αν στη μεταθεση που θα παρω οταν φυγω απο το κεντρο ζητησω να παω Ροδο (που ειναι και παραμεθωριος) θα μου τη δωσουν; Ποσο ευκολο ειναι αυτο που ζηταω;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Greek_Army »

Φίλε μου αν δεν εχεις βύσμα είναι δύσκολο να πας εκεί που θέλεις εκτός και αν η καταγωγή σου είναι από ρόδο
mafiagalou
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 10, 2010 3:37 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από mafiagalou »

Γιατι πρεπει να ειμαι απο εκει, τι τους νοιαζει;
Anonymous

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδιά καλησπερα... Εχω μια ερωτηση οσον αφορα το θεμα των μεταθεσεων... Ειμαι σειρα 308 και ηδη οι 8μηνοι εχουν παρει μεταθεση απο τα μεσα δεκεμβριου... Για τους 9μηνους υπαρχει ενδεχομενο μεταθεσης η θα φαμε ολη τη θητεια στη παραμεθωριο; Εχει ακουσει κανεις κατι στανταρ;
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Rafale »

Ολοι οι 9μηνιτες τοποθετουνται σε μοναδες των συνορων ηπειρο, μακεδονια θρακη ανατολικο αιγαιο οπου και Υπηρετουν ως την απολυση τους (στα χαρτια). Φπ για τα συνορα παιρνουν και οσοι για κοινωνικους λογους υπηρετουν μειωμενη θητεια 8μηνων ωστοσο μολις συμπληρωσουν 4 μηνες στη μοναδα μετατιθενται οσο πιο κοντα γινεται στο τοπο διαμονης τους. Και αυτο γινεται με βαση τα μορια που προκυπτουν απο τη δυσκολια της μοναδας και τα κοινωνικα κριτηρια (ορφανοι, προστατες, μελη πολυτεκνης οικογ)
stylianos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Ιαν 14, 2009 11:39 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από stylianos »

Αν εισαι 8μηνος, κανεις βασικη εκπαιδευση μετα εκπαιδευση ειδικοτητας και μετα πας στη μοναδα, ποσο καιρο πρεπει να μεινεις στην μοναδα; Ακουσα κατι για τεσσερις μηνες αφου ολοκληρωσεις την βασικη εκπαιδευση. ισχυει?
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες