Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Nassos »

Η παραμεθόριος είναι 5 μήνες (στα χαρτιά 6) για τους υπηρετούντες κανονικής θητείας, διαφορετικά αμετάθετο για τους υπηρετούντες 6 ή 9.

Για πολλά υπάρχει περίπτωση. Μπορεί να σε στείλουν και Τεθωρακισμένα, μπορεί και στην Αερομεταφερόμενη Ταξιαρχία στο Κιλκίς. Αυτό θα το δείς εκεί.

Για τα μέρη, ναι, μπορείς να επιλέξεις νησιά ή γενικά περιοχές της προτίμησης σου. Εάν δηλώσεις Κύπρο, σίγουρα θα σε πάρουν.

Για το τελευταίο που ρωτάς, παίζει και το βύσμα.
Anonymous

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Anonymous »

θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιο site na δω αν εχει βγει η Μεταθεση μου;

ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από ILARXOS »

Guests έγραψε:θα παει κανεις θρακη για παραμεθοριο; Ξερει κανεις αν ειναι καλα κομοτινη ξανθη, σερρες η αλεξανδρουπολη;


Βασικά πρόσεξέ το λίγο. Σέρρες και ξάνθη είναι παραμεθόριος;
και βασικά, από που είσαι, ώστε να δεις τι θα κανεις με τη δεύτερη μετάθεση, Χοντρικά, όσο πιο μακρια η πρώτη, τόσο πιο κοντά η δεύτερη...
Anonymous

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Anonymous »

Η μεταθεση ποσους μηνες κραταει; Ας μου απαντησει καποιοσ...

Άβαταρ μέλους
Nicolas_mk2
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2009 1:27 am
Τοποθεσία: Φραπεδούπολη
Επάγγελμα: Υπάλληλος Μ.Ι.Τ.
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Nicolas_mk2 »

ΑΓΝΩΣΤΗ έγραψε:Η μεταθεση ποσους μηνες κραταει; Ας μου απαντησει καποιοσ...



πανω κατω ενα εξαμηνο...
kop.fant
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Απρ 14, 2009 1:46 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από kop.fant »

Καλημερα! Θα ηθελα σας παρακαλω να ενημερωθω για το πως μπορει να γινει μεταθεση απο λερο γ αθηνα. Προσπαθω με πολιτικο μεσο αλλα μηπως υπαρχει καποιος αλλος τροπος; Αποσπαση; Σας παρακαλω βοηθηστε με
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από D.Y.K »

Φιλε στις μεταθεσεις ποτε δεν επιλεγεις.(εκτος και αν εχεις καλο 'δοντι')

Σε επιλεγουνε συνηθως!

Καλη θητεια να εχεις!
bilitsos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ Μαρ 20, 2009 1:51 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από bilitsos »

Βγηκε η μεταθεση μου γιαννενα για εκπαιδευση οδηγος και μετα γιαννιτσα ειμαι απο θεσσαλονικη γιατι μου λενε ολοι οτι θα κανω οσο στην παραμεθωριο; Και μετα μεταθεζη για που δηλαδι; Μηπως κανω πρωτα την κοντινη κ με στειλουν μετα παραμεθωριο;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από yandr »

ΦΥΛΛΟ ΠΟΡΕΙΑΣ για τις παραμεθόριες μονάδες πρώτης γραμμής ετοιμάζεται για όλους όσοι κατατάσσονται αυτές τις ημέρες στον Στρατό Ξηράς - τους πρώτους που θα επωφεληθούν της μείωσης της θητείας από 12 σε 9 μήνες.

Μόνοι «ευνοημένοι» από τους νεοσύλλεκτους θα είναι όσοι έχουν για κοινωνικούς λόγους (προστάτες, μέλη πολύτεκνων οικογενειών, πατέρες κ. Λπ.) υποχρέωση μειωμένης θητείας. Οι νέοι αυτοί, αν και αρχικά ίσως πάρουν για 1-2 μήνες μικρή γεύση από τα σύνορα, θα εκτίσουν τη θητεία τους σε μονάδες των αστικών κέντρων (Αθήνα, Θεσσαλονίκη κ. Ά. Πρωτεύουσες νομών) ή γενικά τα «μετόπισθεν». Όσοι απ΄ αυτούς χρειαστεί να πάνε για λίγο στα σύνορα θα παίρνουν μόρια για ευνοϊκότερη μετάθεση, λένε στρατιωτικές πηγές.

Η απόφαση για θητεία όλων στην περιφέρεια ελήφθη από τον υπουργό Ε. Μεϊμαράκη ταυτόχρονα με τη μείωση κατά 3 μήνες της στράτευσης στον Στρατό Ξηράς.

Το ακριβές σχέδιο που θα εφαρμοστεί όσον αφορά τις μεταθέσεις δεν έχει ακόμα καταρτιστεί πλήρως από τους αρμοδίους στο ΓΕΣ και αυτό προκαλεί ερωτήματα για το κατά πόσο θα είναι δίκαιο και κυρίως αντικειμενικό και διαφανές. Ήδη από το αρχικό σχέδιο εξαιρέθηκαν από την παραμονή στα αστικά κέντρα οι σωματικής ικανότητας Ι4 και Ι3 που πλέον θα παίρνουν και αυτοί φύλλο πορείας για παραμεθόριες περιοχές, εκτός αν είναι και υπόχρεοι μειωμένης θητείας.

TA NEA
Anonymous

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδια περιμένω να μου ερθει το χαρτί για το που θα παρουσιαστώ τον Νοέμβριο και θα ήθελα να ξέρω πόσους μήνες πρέπει να κάνω παραμεθώριο και αν μπορω να πάρω μετάθεση απο εκεί και να πάω στη Λάρισα, όπου είναι η αρραβωνιατικια μου εκεί μιας και τα τελευταια χρόνια εχω μόνιμο τόπο κατοικιας μου τη Λαρισα και θα συνεχισω να ζω εκεί.
Μήπως με συμφέρει να παρουσιαστώ κάπου μαρυά και μετα με βύσμα ίσως να καταφέρω να πάρω μετάθεση για Λαρισα; Πραγματικα ούτε που έχω ιδέα για το πως βγαίνουν οι μεταθέσεις και ότι μου πείτε θα ήταν διαφωτιστικο.
cktsi
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Σεπ 29, 2009 7:01 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από cktsi »

Αν εχεις βυσμα με το που θα πας παραμεθωριο βαλτο να σου κανει αποσπαση για λαρισα
Anonymous

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Anonymous »

Όπως τα είπε ο cktsi είναi. Άπαξ και έχεις βύσμα, πας όπoυ θές.
cktsi
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Σεπ 29, 2009 7:01 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από cktsi »

Για καποιον που ειναι αρραβωνιασμενος δε νομιζω οτι πρεπει να αραξει στη παραμεθωριο
Anonymous

Μεταθέσεις στο στρατό - γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Anonymous »

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει γι αυτό το θέμα... Δηλαδή πότε ισχύει το αμετάθετο κ πότε μπορεί να παρακαμθεί από ειδικές κατηγορίες π. Χ γιατρούς. Ποιες είναι οι άλλες κατηγορίες. Ευχαριστώ προκαταβολικά. Μιλάμε φυσικά για 9μηνο στρατό ξηράς κ στην περίπτωση μου πυροβολικό, κομοτηνή...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες