Αιματολογικές εξετάσεις

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Guest

Αιματολογικές εξετάσεις

Δημοσίευση από Guest »

Μία ερώτηση, όταν λένε αιματολογικές εξετάσεις, κατά την εισαγωγή στο στρατό, ποιες ακριβώς εννοούν, τι κοιτάνε; Συμπεριλαμβάνονται και εξετάσεις για HIV-AIDS;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αιματολογικές εξετάσεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Guest έγραψε:Μία ερώτηση, όταν λένε αιματολογικές εξετάσεις, κατά την εισαγωγή στο στρατό, ποιες ακριβώς εννοούν, τι κοιτάνε; Συμπεριλαμβάνονται και εξετάσεις για HIV-AIDS;


Δεν είναι αναλυτικές. Μόνο την ομάδα αίματος κοιτάνε. Πάντως αν έχεις HIV καλό θα ήτανε να το πεις.
ΓΡΗΓΟΡΗΣ

Αιματολογικές εξετάσεις

Δημοσίευση από ΓΡΗΓΟΡΗΣ »

Και στις ειδικες δυναμεις μονο την ομαδα αιματος κοιτανε ;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αιματολογικές εξετάσεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

ΓΡΗΓΟΡΗΣ έγραψε:Και στις ειδικες δυναμεις μονο την ομαδα αιματος κοιτανε ;


Ναι. Κάποτε κοιτούσανε και άλλα.
Άβαταρ μέλους
C-SPY
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Παρ Οκτ 21, 2011 8:25 pm
Ενδιαφέροντα: Ιστορία - Στρατός - Πολιτική - Αθλητισμός - Μουσική - Κινηματογράφος
Επάγγελμα: Στρατιωτικός Αναλυτής
Επικοινωνία:

Αιματολογικές εξετάσεις

Δημοσίευση από C-SPY »

Στην 2011 Δ2 ΕΣΣΟ στο ΚΕΤΘ, δε κάναμε αιματολογικές εξετάσεις και στις ταυτότητες μας έγραψαν ότι να 'ναι ομάδες αίματος...

Εικόνα
"ΑΝΔΡΩΝ ΕΠΙΦΑΝΩΝ ΠΑΣΑ ΓΗ ΤΑΦΟΣ"
vtgreek
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2011 1:13 pm
Επικοινωνία:

Αιματολογικές εξετάσεις

Δημοσίευση από vtgreek »

Γεια σας

Σε λιγο καιρο θα κανω τη θητια μου θα ηθελα να ρωτησω τι εξετασεις αιματος σου κανουν ! Γενικες; Η και για αφροδισια ξερω'γω
Μιχάλης

Αιματολογικές εξετάσεις

Δημοσίευση από Μιχάλης »

C-SPY έγραψε:Στην 2011 Δ2 ΕΣΣΟ στο ΚΕΤΘ, δε κάναμε αιματολογικές εξετάσεις και στις ταυτότητες μας έγραψαν ότι να 'ναι ομάδες αίματος...

Εικόνα


Επιβεβαιώνω κι εγώ για το παραπάνω. Όσοι δηλώσαμε ομάδα αίματος με επίσημο έγγραφο μας βάλανε ό, τι νά 'ναι κι όσοι δεν ήξεραν μέχρι την κατάταξη τι ομάδα αίματος έχουν, δεν είναι σίγουροι ότι η αναγραφόμενη είναι η σωστή. Και το χειρότερο, αν πεις ότι θέλω αλλαγή ταυτότητας, σου λένε «έλα μωρέ, και τι έγινε; Δεν είναι τόσο Σοβαρό πια».
ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΝΕΥΘΥΝΟΙ; Είναι θέμα ζωής και θανάτου! Όσοι μπείτε, να ξέρετε σίγουρα την ομάδα αίματός σας!

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αιματολογικές εξετάσεις

Δημοσίευση από yandr »

Η ομάδα αίματος αναγράφεται στο ατομικό βιβλιάριο υγείας που κανονικά έχουν όλοι οι Έλληνες πολίτες.

johnnie

Αιματολογικές εξετάσεις

Δημοσίευση από johnnie »

Γεια σας παιδια. Τον σεπτεμβρη τυχαινει να μπαινω στρατο. Το θεμα ειναι οτι εχω πολυ χαμηλο αιματοκριτη. Εχω 31 που για ανδρες ειναι πολυ χαμηλα επιπεδα... Υπαρχει πιθανοτητα να παρω απαλλαγη η μειωμενη θητεια?
Άβαταρ μέλους
Dimitrris
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2015 11:07 am
Επικοινωνία:

Αιματολογικές εξετάσεις

Δημοσίευση από Dimitrris »

Οχι και κοιτανε και για ναρκωτικα παιδια στο Αιμα και γενικα αμα εχεις κανει κανα χορταρι τελευτεα στο βρισκουν και μετα τρεχεις στα δικαστηρια
fma
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 10, 2015 12:08 am
Επικοινωνία:

Αιματολογικές εξετάσεις

Δημοσίευση από fma »

Γεια σας παιδια. Τον σεπτεμβρη τυχαινει να μπαινω στρατο. Το θεμα ειναι οτι εχω πολυ χαμηλο αιματοκριτη. Εχω 31 που για ανδρες ειναι πολυ χαμηλα επιπεδα... Υπαρχει πιθανοτητα να παρω απαλλαγη η μειωμενη θητεια;

Δεν είμαι ειδικός στο θέμα αλλά δε νομίζω να μπορείς. Πιθανό πάντως είναι να βγεις άοπλος όταν το δηλώσεις.

Επιβεβαιώνω κι εγώ για το παραπάνω. Όσοι δηλώσαμε ομάδα αίματος με επίσημο έγγραφο μας βάλανε ό, τι νά 'ναι κι όσοι δεν ήξεραν μέχρι την κατάταξη τι ομάδα αίματος έχουν, δεν είναι σίγουροι ότι η αναγραφόμενη είναι η σωστή. Και το χειρότερο, αν πεις ότι θέλω αλλαγή ταυτότητας, σου λένε «έλα μωρέ, και τι έγινε; Δεν είναι τόσο Σοβαρό πια».
ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΝΕΥΘΥΝΟΙ; Είναι θέμα ζωής και θανάτου! Όσοι μπείτε, να ξέρετε σίγουρα την ομάδα αίματός σας!

Δεν είναι πρόβλημα. Πάντα, ανεξάρτητα από τα έγγραφα που έχεις, προτού γίνει μετάγγιση και μετά από αιμοδότηση, ελέγχεται η ομάδα αίματος. Πάντα.
oldsoldier
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2015 10:16 am
Επικοινωνία:

Αιματολογικές εξετάσεις

Δημοσίευση από oldsoldier »

Σε όσους γράφει ομάδα αίματος η ταυτότητα σας, δεν σας κάνουν εξετάσεις. Όταν είχε γίνει αλλαγή με τις ταυτότητες κάπου στις αρχές της προηγούμενης δεκαετίας (οι περίφημες καινούργιες ταυτότητες που δεν έγραφαν θρήσκευμα) τα δικαιολογητικά, που έγραφε το site της ΕΛΑς, ζήταγαν ομάδα αίματος. Στο μπροστά μέρος που υπήρχε η φωτογραφία έγραφε δίπλα ομάδα αίματος. Είχα κάνει εξέταση και είχα πάει χαρτί στο τμήμα με την ομάδα αίματος. Αργότερα έμαθα ότι πάρα πολλοί δεν πήγαιναν ομάδα αίματος και στην έκδοση της ταυτότητας δεν το έγραφαν. Εγώ πήγα το χαρτί και μου το είχε γράψει ο αξιωματικός που έκανε την έκδοση της ταυτότητας. Μόλις μπήκα στο κέντρο παρέδωσα την ταυτότητα και άρχισαν να περνάω από τις ερωτήσεις που κάνουν μέχρι να παραλάβεις τα ρούχα. Μόλις έφτασα στην διαδικασία που συμπλήρωναν τα στοιχεία και πριν κάνω την εξέταση αίματος με ρώτησαν αν ξέρω ομάδα αίματος. Τους λέω το γράφει η ταυτότητα. Λένε την παρέδωσες. Τους απάντησα ότι είχα φωτοτυπία την ταυτότητα, γιατί νόμιζα ότι μπορεί να χρειαζόταν κάπου. Πήραν το χαρτί, είδαν την ομάδα αίματος που τους είχα πει και δεν με έβαλαν καθόλου σε διαδικασία αιματολογικών εξετάσεων.
Dargal
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 386
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2009 8:50 pm
Επικοινωνία:

Αιματολογικές εξετάσεις

Δημοσίευση από Dargal »

Dimitrris έγραψε:Οχι και κοιτανε και για ναρκωτικα παιδια στο Αιμα και γενικα αμα εχεις κανει κανα χορταρι τελευτεα στο βρισκουν και μετα τρεχεις στα δικαστηρια
Μπορεί καποιος να το επιβεβαιώσει ; Αμφιβάλλω αν ισχύει πάντως.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες